Overclocklu işlemci ve ekran kartına PSUlar nasıl yetiyor?
0

Bu konuda 13 mesaj var

750W PSUların genellikle SLI ya da CF kurulumları için tavsiye edildiğini düşünürse, 500W-650W PSUlar tek ekran kartlı sistemlere nasıl tavsiye edilebiliyor aşağıdaki değerlere göre?

Mesela: 1080Ti OC ve Ryzen 1700 OC:

https://hothardware.com/reviews/evga-geforce-gtx-1080-ti-sc2-gaming-review?page=7

https://www.pcper.com/image/view/79481?return=node%2F67296

214 (Ryzen OC) + 398 (1080Ti OC) = 608W sadece işlemci ve ekran kartı tüketiyor. Ancak birçok kullanıcının sisteminde OC olmasına rağmen 500W-650W PSUlar görüyorum. 608W'ın uç durum olduğunu göz önünde bulundursak bile gene de hep tavsiye edilen 500W-650W yetersiz kalıyor. Benim gözden kaçırdığım bir durum mu var?

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

risk

bana da mantıklı gelmiyor bahsettiğin değerlerde psu kullanmak. ben bu yüzden 1000watt tercih ettim.

sistemin total de ne kadar güç çekeceği değişken. arada belirgin bir aralık bırakmak daha güvenli geliyor bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, rammstein said:

Toplam sistem tüketimi 398watt demiş burada. Yani bu 398 watt'a overclocklu i7 6900k, 32gb ram, harddisk, fanlar, güç kaynağının oluşturduğu kayıp falan da dahil.

Aslında bir yandan da kendi cevabını veriyor bu mesaj. Demek ki 500-550watt iyi bir güç kaynağı OC'lu 6900k+1080ti'lı bir sistemi olarak çatır çatır çalıştırabilir. Hatta biraz daha ileri gidip (7900x, 1950x ve Vega64'ü listeden çıkarırsak) 500w bir güç kaynağının çalıştıramayacağı OC'lu tek işlemci tek ekran kartlı bir sistem yok diyebiliriz.

Kendi sistemimde görebildiğim en yüksek değer prizden 2.25A@230V = 517.5 watt ama bu çok sıradışı bir senaryo.

Normal oyun oynarken falan 1 ile 1.6A seviyesinde (1A= 230watt, 1.6A= 370watt)

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

haklısın totalde çekilen yük o. zaten incelemelerde total yükleri koyuyorlar. ben neden risk olarak bakıyorum ama şu sebeple.

zamanında 600watt thermaltake kullanmıştım ve yük altında neredeyse makine hiç kapanmıyordu. belli zamanlarda çökmeler yaşansada idare ediyordu. bir sabah kalktım ve güm. 600watt psu kaldırmadı sistemi. 

muhtemelen zamanla verimliliğinin düşmesi ve anlık güç çekme durumlarda karşılayamaması gibi bir durum oluştu.  nedenini bilemiyorum tabi.  ama makine çalışırken kontrol ettiğim dönemlerde aşırı ısındığını ve bu yüzden zaman zaman fan hızını abarttığını biliyorum. aslında sinyali vermiş kaldırmıyorum artık diye. 

gidip 750watt bir psu aldım ve uzun zaman sorunsuzca kullandım. 

dediğin gibi totalde 398watt güç çeken bir sisteme 600-650watt yeterli gelir. verimliliği yüksek iyi bir marka ise de sorunsuzca kullanılır. ama ben yinede arada ki makasın daha geniş olması taraftarıyım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burada güç kaynağı firmaların yaptığı bazı şeyler var. 500watt yazıyor ama o 500watt'ı nasıl hesaplıyor? 

Bizi ilgilendiren 12V hattının ne kadar güç üretebildiği fakat firmalar bazen diğer +5V +3.3V gibi yan gerilimlerin akım verilerini yüksek tutarak toplam watt seviyesini yüksek gösterebiliyorlar.

Örneğin iki tane farklı güç kaynağı, ikisinde üstünde 500w yazıyor ama biri 400+100W ötekisi 450+50W(400w 12v, 50w +5, +3.3 vs). Şimdi bu ikisinin kullanımda verdiği sonuç farklı olabilir.

Başka mevzular falan da var peak value meselesi, çok fazlı güç kaynakları gibi, çok girmeyelim oralara.

İşlemcinin ne kadar güç çektiğini görmek kolay. Herhangi ekstra donanım olmaksızın yazılımlarla bile çok isabetli değerler alınabiliyor. Fakat ekran kartlarının güçlerinin hesaplanması o kadar kolay değil. Bu yüzden çoğu yayın sistem toplamı değerlerini baz alıyorlar.

Lafın kısası biraz temkinli olup ihtiyacın biraz üstünde güç üretebilen psu'ları tercih etmekte fayda var ama şuan bir sürü kullanıcı evinde iş yerinde gerçekten ihtiyacı olanın çoook çooook üstünde kapasitesi olan psu'lar kullanıyor.

ObiWan, jackjoker and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Whooosh said:

Burada güç kaynağı firmaların yaptığı bazı şeyler var. 500watt yazıyor ama o 500watt'ı nasıl hesaplıyor? 

Bizi ilgilendiren 12V hattının ne kadar güç üretebildiği fakat firmalar bazen diğer +5V +3.3V gibi yan gerilimlerin akım verilerini yüksek tutarak toplam watt seviyesini yüksek gösterebiliyorlar.

Örneğin iki tane farklı güç kaynağı, ikisinde üstünde 500w yazıyor ama biri 400+100W ötekisi 450+50W(400w 12v, 50w +5, +3.3 vs). Şimdi bu ikisinin kullanımda verdiği sonuç farklı olabilir.

Başka mevzular falan da var peak value meselesi, çok fazlı güç kaynakları gibi, çok girmeyelim oralara.

İşlemcinin ne kadar güç çektiğini görmek kolay. Herhangi ekstra donanım olmaksızın yazılımlarla bile çok isabetli değerler alınabiliyor. Fakat ekran kartlarının güçlerinin hesaplanması o kadar kolay değil. Bu yüzden çoğu yayın sistem toplamı değerlerini baz alıyorlar.

Lafın kısası biraz temkinli olup ihtiyacın biraz üstünde güç üretebilen psu'ları tercih etmekte fayda var ama şuan bir sürü kullanıcı evinde iş yerinde gerçekten ihtiyacı olanın çoook çooook üstünde kapasitesi olan psu'lar kullanıyor.

şuan o gümleyen thermaltake değerlerini hatırlamıyorum ama dediğinde haklısın. benim ki biraz psikolojik. sabah yataktan patlama sesiyle uyandığımda savaş mı çıktı demiştim :) o zamandan beri makası geniş tutma yolunda gidiyorum. şuan kullandığımda sistemimin çektiği yükün çok üzerinde farkındayım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek Watt değerine sahip güncel PSU'ların şöyle bir avantajı da oluyor. Belirli bir yük değerine kadar PSU fanı devreye girmiyor ve pasif soğutmayla idare edebiliyorlar. Misal 1200 Watt'lık bir PSU, %50 yük değerine kadar fan devreye girmeden çalışabiliyorsa, sistemin güç tüketimi 600 Watt'ın üzerine çıkmadığı sürece PSU fanının sesini dert etmek zorunda kalmıyorsunuz. Yani PSU ne kadar güçlü olursa, sessiz çalışabileceği çıta da o kadar yükselmiş oluyor.

4 çekirdeği de 4.4 GHz'e hızaşırtılmış bir 4790K, 2 GHz'e hızaşırtılmış bir GTX 1060 6 GB, 16 GB RAM ve 2 SSD'nin bulunduğu kendi sistemimde 450 Watt'lık 80 Plus Bronze sertifikalı bir SFX güç kaynağı kullanıyorum. NVIDIA Pascal serisi GPU'lar güç tüketimi konusunda harikalar yaratıyor. Verimli çalışan, güç tüketimi düşük sistem toplamak isteyen arkadaşlar doğrudan Pascal serisi GPU'lara yönelsinler.

jackjoker and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Najaz said:

Yüksek Watt değerine sahip güncel PSU'ların şöyle bir avantajı da oluyor. Belirli bir yük değerine kadar PSU fanı devreye girmiyor ve pasif soğutmayla idare edebiliyorlar. Misal 1200 Watt'lık bir PSU, %50 yük değerine kadar fan devreye girmeden çalışabiliyorsa, sistemin güç tüketimi 600 Watt'ın üzerine çıkmadığı sürece PSU fanının sesini dert etmek zorunda kalmıyorsunuz. Yani PSU ne kadar güçlü olursa, sessiz çalışabileceği çıta da o kadar yükselmiş oluyor.

4 çekirdeği de 4.4 GHz'e hızaşırtılmış bir 4790K, 2 GHz'e hızaşırtılmış bir GTX 1060 6 GB, 16 GB RAM ve 2 SSD'nin bulunduğu kendi sistemimde 450 Watt'lık 80 Plus Bronze sertifikalı bir SFX güç kaynağı kullanıyorum. NVIDIA Pascal serisi GPU'lar güç tüketimi konusunda harikalar yaratıyor. Verimli çalışan, güç tüketimi düşük sistem toplamak isteyen arkadaşlar doğrudan Pascal serisi GPU'lara yönelsinler.

evet şuan fan çalışmıyor sessiz durumda. arada sırada fan açıyor 5dk çalışıyor sonra yeniden duruyor. bu konuda sessizlik isteyenler için güzel bir seçenek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, Whooosh said:

Toplam sistem tüketimi 398watt demiş burada. Yani bu 398 watt'a overclocklu i7 6900k, 32gb ram, harddisk, fanlar, güç kaynağının oluşturduğu kayıp falan da dahil.

Aslında bir yandan da kendi cevabını veriyor bu mesaj. Demek ki 500-550watt iyi bir güç kaynağı OC'lu 6900k+1080ti'lı bir sistemi olarak çatır çatır çalıştırabilir. Hatta biraz daha ileri gidip (7900x, 1950x ve Vega64'ü listeden çıkarırsak) 500w bir güç kaynağının çalıştıramayacağı OC'lu tek işlemci tek ekran kartlı bir sistem yok diyebiliriz.

Kendi sistemimde görebildiğim en yüksek değer prizden 2.25A@230V = 517.5 watt ama bu çok sıradışı bir senaryo.

Normal oyun oynarken falan 1 ile 1.6A seviyesinde (1A= 230watt, 1.6A= 370watt)

Toplam güç tüketimi dediği gözümden kaçmış. Sorum da cevaplanmış oldu. 500W neredeyse bütün durumlar için yeterli. Ama garanti olsun diye ve sessizlik için daha üst değerlere gidilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten extreme durumlar harici 600w üzeri çok fazla gerekli değil. 700-750 ve hatta daha üstü psular daha ziyade 3' lü 4' lü crossfire sli ihtiyacında gerekli olur.

Benim sistemde nispeten biraz eski bir platform gibi kalsada 500w psu ile i5 2500k 4x4gb üstünde 2x ssd 1xhdd ve GTX1070 varken bile kullandıydım epeyce uzun süre. Hatta daha fazla güç tüketen bir kart olabilir 10gün kadar RX480' le bile kullanmıştım. Şimdilerde ekran kartını GTX1050 üstlendi ayrı mesele. Psu yeni düzenlemelere göre atıyorum bi evga markasının platinum gibi verimliliği %100' e kadar yakın olan bir psu olduğu müddetçe çok uzun yıllar verimli bir şekilde kullanılır. Ben şişmeden evvel Antec 480w ile 4-5 sene gitmiştim, şimdi yine bi Vantec markayla galiba 4. senesi falan oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı kullanım senaryolarına toplam güç tüketimi değişeceği için haliyle herkes kendi ihtiyacını belirlemek ve ona göre PSU seçmek durumunda, Toplayacağım sisteme PSU seçerken toplam güç tüketimi PSU'nun %70'ine denk gelecek şekilde bakıyorum, eğer oyuncu kartı filan olacaksa bu değeri bütçede izin veriyorsa %50'sine kadar getiriyorum. uzun kullanım senaryolarında hakkını veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

High Power 1200Watt PSU’dan yanık kokusu geliyordu benim quad GTX 590 SLI kullanırken, Silverstone 1500W ile çözmüştüm, quad R9 290 Crossfire bile bana mısın dedirtememişti kendisine. :D 

Şimdi tabii bu tarz güç isteyen ne kart var piyasada(AMD o sularda da dörtlü falan bitti), ne de kurulum desteği.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok