Intel Gpuları (Arc Serisi) 2022 (Şükür Kavuşturana)
1 1

Bu konuda 149 mesaj var

Bugün gelecekti incelemeler, unutmuşum.

https://www.techpowerup.com/review/intel-arc-a750/

Yalnızca bu incelemeye baktım ve fena değil. Tabi şu tarafı, karşılaştırıldığı karta göre hayvan gibi bir gpuya ve bu gpunun da 6nm üretimden çıktığına bakacak olursak, aslında feci başarısız sayılır. Ama biz netice olarak f/p'ye bakıyoruz ve şuan için gayet başarılı görünüyor. Özellikle de Nvidia'nın bir garip RTX 40 sunumundan sonra. Malumunuz, RTX 30 serisi de güncel olarak satılmaya devam edecek.

Alt seviyede gördüğümüz saçmalıklar gibi bir şey çıkmamış. Gerçi bunlar sınırlı sayıda falan denmişti. Hatta daha muhtemeldir ki; Intel sattığı her A700 modelinden zarar edecek. Ama yine de yaptığı işi duyurmayı başaracak görünüyor. Tabi hala RTX 40 ve RX7000 serilerine karşı yarışacak olması gibi bir gerçek var ortada. Bakalım bu Arc serisi onların karşısında nasıl bir durumda olacak.

Edit: Ayrıca incelemede dikkatimi çekti; Intel'in Arc modelleri yüksek çözünürlükte daha başarılı görünüyorlar. Çok iyi. Artık 1080p geride kalırken ve özellikle de 4K çözünürlük standart olma yolunda ilerlerken, Intel'in yüksek çözünürlükteki başarısı bence önemli.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1440p performansları hoşuma gitti benim de. 10. jenerasyon ve yukarısı CPU istemesi veya AMD Ryzen 3000 serisinden seçmece cpulardan yukarısını istemesi biraz canımı sıksa da ilerideki bir upgrade de düşüneceğim donanımlardan olacak. Battlemage in nasıl olacağını kestirmek zor olsa da RTX 4000 serisi ve RDNA3 rakibi olacak bir mimari geleceğinden emin olabiliriz. DX9 10 11 oyunları yavaş yavaş temizlendikçe kartların salt performansları daha güzelleşecektir. Açıkçası AMD NVIDIA da intel gibi dx9 over 12 gibi emülatörlere dönerlerse sürücülerinde muhtemelen sürücülerinin boyutları 700 mb den 100 mb ye inecek. 700 mb içinde paso nvidia tarafından elle yazılmış shaderlar var. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, SkyWarrior said:

10. jenerasyon ve yukarısı CPU istemesi veya AMD Ryzen 3000 serisinden seçmece cpulardan yukarısını istemesi

Hocam bu muhabbet nedir? Ben kaçırmışım burayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, SkyWarrior said:

1440p performansları hoşuma gitti benim de. 10. jenerasyon ve yukarısı CPU istemesi veya AMD Ryzen 3000 serisinden seçmece cpulardan yukarısını istemesi biraz canımı sıksa da ilerideki bir upgrade de düşüneceğim donanımlardan olacak. Battlemage in nasıl olacağını kestirmek zor olsa da RTX 4000 serisi ve RDNA3 rakibi olacak bir mimari geleceğinden emin olabiliriz. DX9 10 11 oyunları yavaş yavaş temizlendikçe kartların salt performansları daha güzelleşecektir. Açıkçası AMD NVIDIA da intel gibi dx9 over 12 gibi emülatörlere dönerlerse sürücülerinde muhtemelen sürücülerinin boyutları 700 mb den 100 mb ye inecek. 700 mb içinde paso nvidia tarafından elle yazılmış shaderlar var. 

İşlemci olarak yeni nesil bir şeyler istiyor olmasının temel sebebi Resizable Bar olarak görülüyor. Aslında bunu yazmak için girmiştim konuya. Ne yazık ki Intel gpu işinde yeni olmanın sancısını çekiyor gibi. Oturmuş bir donanım ve yazılım yapısı yok. Şuan gördüğümüz performans, tamamen 'yeni' denilebilecek standartlar sayesinde sağlanıyor. Digital Foundry'nin incelemesine sabah göz attım; herkes mutlaka bakmalı:

https://www.youtube.com/watch?v=Kluz0H38Wow

Intel kart kullanmak istiyorsanız, oynayacağınız oyun DX12 ve Resizable Bar kullanmalı. Ve doğal olarak yeni nesil işlemci ile kullanılmalı. DX11 performansı baya kötü. Benzer şekilde Resizable Bar kapatıldığında da feci darbe alıyor. Yani Arc almak isteyen, şimdilik maceraya atılır gibi görünüyor. F/P olarak ben yine de başarılı buluyorum. En azından güncel oyunlarda oldukça iyi diyebiliriz. Dengesiz bir performansa sahip ama sürücülerle de durumu biraz daha toparlanabilir. Diğer taraftan ray tracing konusunda Amd kadar kötü durumda değil ve XeSS baya iş görür gibi görünüyor.

330 dolara A770 bulsam almayı düşünürüm gerçekten. Sürücüyle performans artışı görmek bile eğlenceli olabilir. Malum, Nvidia ve Amd tarafında o işleri unuttuk. Intel'in ise orada yapacak çok işi var.

Edit: Resizable Bar mevzusunu herkes dillendirmeye başlamış:

https://www.techpowerup.com/review/intel-arc-a770-pcie-3-resizable-bar/

https://videocardz.com/newz/intel-arc-a7-gpus-lose-1-4-of-their-performance-without-rebar

Bu arada Intel'in sürücü boyutları çok büyük diye biliyorum. Herhangi bir güncelleme yoksa son sürücüsü 1,3 gb idi. Yani Amd ve Nvidia'nın sürücülerinin iki katından büyük.

mamad tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bendeki i5 9500 sistemde de ReBar mevcut asus un son biosu ile. Merak ediyorum acaba ben A770 taksam bu sisteme çalışır mı?

ReBar sancılı da olsa gerekli gibi. Şöyle düşünün AGP zamanında 1X 2X 4X 8X derken farklı hızlar vardı ama AGP de gerçek manada hızlanmayı sağlayacak Side Band Addressing ve Fast Writes gibi 2 özelliği adam gibi işleyen çipset yalnızca Intel tarafında olmuştu. Hatırlarım TNT2 Pro kartımda SBA mevcutken FW yoktu. AGP4X çalıştırırdım. Geforce 4MX vardı düz 440 modeli 64 mb bellekli FW vardı SBA çalışmazdı. VIA çipsetli Asus CUV4X anakartta FW açtığın zaman cortlardı bazı oyunlarda. Registry edit ile FW yi kapatırdım. Sonra bir sürücü geldi VIA dan düzeldi ama tam ne zamandı hatırlamıyorum. ReBar tam olarak bunlar gibi olmasa da gerekli olacak bir özellik. Eskisi gibi 1 2 4 GB ekran kartları yok. Ekran kartları kendilerini ayrı bir anakart olarak göstermeye başladılar. Anakart ve CPU GPU yanında artık aksesuar gibi. Tek başına bir sistem kadar belleği olan ekran kartları kullanıyoruz. E doğal olarak bu kadar belleğe hızlı erişim ve sistem belleğinin gecikmesinden kurtarmak lazım ortamı. 

Intel sancılı ama iyi bir iş yaptı. Açıkçası en üstün performansı veren kartları koymadı ortaya ama fiyatına göre iyi performans veren bir diğer yandan rakipleri de silkeleyip toparlanmalarını sağlayacak bir hamle yaptı. Raja Koduri ne kadar zeki bir adam olduğunu da bir kez daha ortaya koydu. ARC bir Geforce FX değil aslında. Sadece biraz geç kalmış bir Radeon 9700. Geforce 3 serisi ile aynı anda düşmüş olsaydı önümüze o zaman NVIDIA nın ve AMD nin ne kadar tutuştuğunu görmek gerekirdi. Neyse Battlemage hazırlığı diyelim. İlk RT implementasyonunda Nvidianın gurur duyduğu 2. jenerasyonu yakalamış olmaları bile büyük başarı. Ben bekliyorum kartların gelmesini. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gördüğüm Arc şuan için Intel'in ilk adımı. Bir sürü hendikapı var. Bir kere TSMC 6nm bandından çıkan 400mm^2'lik gpular, Nvidia tarafında 2 yıllık Samsung 8nm bandından çıkan 300mm^2'den küçük gpularla yarışmak zorunda kalıyor. Bu felaket bir durum Intel için. Ha ama ben son kullanıcıyım, F/P'ye bakarım, Intel'in bana vadettiği F/P çok iyi. Her durumda mı? Değil. Ama genele vurursak çok iyi. Kendisi için çok kötü. Muhtemelen sattığı her A700 kartından zarar edecek. Ama beni bağlamaz.

ReBar gerekli mi? Yeni bir şey ve bana getirisi varsa gereklidir. Ama ben eski oyunları da oynayan biriyim, o kısım benim için biraz tatsız. AGP benzetmesine katılırım. Ama AGP'ni kırk türlü sorunu vardı. 20 yıl sonra yine aynı noktadaysak...

Yeni işlemci, yeni anakart vs gerekliliği? Açıkçası ben Intel kart alacaksam, özellikle 3060/ti seviyesinde performans için zaten en kötü 10. nesil veya Ryzen 5000 bir işlemcim olmalı derim. Çünkü oyun performansında bu seviyeler artık bu işlemcileri istiyor. İncelemelere baktığımda, Amd'nin oyun performansını Zen 3'le (5000 serisi), Intel'in ise işlemci modellerini ve çekirdek işini 10/11. nesil ile toparlamaya başladığını görüyorum. Hatta mümkünse Intel 12. nesil olsun isterim. O yüzden pci-e 4.0 ve ReBar kısmını da kurtarmış olurum.

DX12 bildiğim kadarıyla gelişimi en yavaş API oldu. Bunun farklı sebepleri var ama netice böyle oldu. Yine de standart halini aldı. Ama hala DX11 güçlü durumda. En azından daha birkaç yıl önceki en baba oyunlar DX11 ile çıktılar. Intel için bu kısım biraz can sıkıcı. Ama yine de gelecek vadediyor. Ben buna bakarak alabilirim. Artık eski oyunları da oynamam ya da düşük performansa razı olurum.

RT tarafında bazı oyunlarda gerçekten iyi iş çıkardığını görüyorum ki bu bence heyecan verici. Zira ben Nvidia'nın RT performansını beğenmiyordum. Şimdi daha iyisini yapmak zorunda. Intel de ona göre hareket edecektir. Amd zaten geliştirmek zorundaydı, şimdi seve seve yapacak. XeSS de yine güzel olmuş gördüğüm kadarıyla. En azından piyasaya yeni giren bir oyuncu için iyi iş çıkardıkları ortada.

Tüm bunların toplamında ben Intel'in Arc serisi için şuan ne FX diyebilirim ne de 9700 efsanesine benzetebilirim. Daha ortada gibi. İki tarafa da çekilir ama rakipler izin vermiyor buna. :) Raja güzel iş çıkarmış denebilir. Ama o konuda da eleştirilecek yerler var. Netice rakibini al aşağı etmiş kartlar görmüyoruz. Baya sıkıntılı noktalar var. Ama ilk adım olduğunu düşünürsek, oldukça iyi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9700 e şundan benzettim. DX9 ilk çıktığında MS ile en yakın dirsek teması yapıp gereken minimumları içeren ama hızlı çalışan bir karttı R300. DX9 kartı mıydı evet. Ama gel gelelim OpenGL oynayacaksan DX6 7 8 oyunları oynayacaksan bruteforceun etkili oldukları haricinde bazen geforce 4ti serisinin gerisinde bile kalıyordu. Unreal 2003 2004 gibi. Neden Nvidia o zamanlarda da kendine has shader döşemeleri ve hileleri ile doluydu. Raja burada R300 deki taktiği yaptı. Tabi eski bruteforce yok kartta ama DX12.2 mi Evet. Vulkan Evet. OpenGL 4.6 (Allah için linux tarafında fena değil nvidiaya kafa tutuyor başa baş gidiyor bazı yerlerde bazı yerlerde önde filan). DX 8 9 10 11. Ya bunlar zaten eskidi deyip geliştirdiler. Dediğim gibi bu kart 3060 ile aynı anda çıksaydı o zaman seyreylerdik gümbürtüyü. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Suruculeri oturtana kadar Intel'in gonullu kobayi olma doneminden yavas yavas "aslinda Intel'in GPU fiyatlari hic fena degil" donemine geciyor gibiyiz.

https://www.youtube.com/watch?v=hcnMG713HBY

Performans kazanclari eski oyunlarda ama yeni oyunlarda zaten fena degildiler, DX9 oyunlarinda dokuluyorlardi. Onlari toparlamalari guzel.

Intel CPU'larda kendi uretimini kendi yapiyor ve uretim teknolojisinde AMD'nin gerisinde. Ama GPU'lari TSMC'de yaptiriyor, bir sonraki nesilde daha saglam isler cikarabilir.

CPU'da tasarimi iyi kotardiklari icin oyunlarda liderligi birakmadilar ama yuksek paralel islem gucu ve dusuk enerji kullaniminin onemli oldugu veri merkezlerinde AMD'nin avantaji oldu, veri merkezi gelirlerine ve hisse degerine de yansidi.

Intel GPU isini yine birakacak falan deniyor ama sanmiyorum. GPU mimarileri paralel islem gucuyle veri merkezlerinde de onemli oldugu icin AI denince akla nvidia geliyor, onun hissesi ikisinden de iyi is cikardi. Intel'in bu yolda devam etmesi sadece oyunlar icin degil, alt seviyede APU iceren AMD islemcilerinde rekabet, ust seviyede veri merkezlerinde rekabet icin de sirketin yararina.

Hala yari kobay olacagima nvidia'nin driverlari duzgun kartlarini almak daha cok isime gelir, mesela VR'da falan Intel ayni basariyi veremiyor. Ama AMD gibi "ya o driverlari biz sey yapacagiz seneye" diye 20 yil surundurmeyecek gibiler.

XeSS ile DLSS gibi AI tabanli tekniklere de sahipler. Orada da DLSS daha oturmus durumda ama yine AMD'ye kiyasla Intel hizli ilerliyor.

"Nerede" diye bakilirsa cok etkileyici degil ama "nereye gidiyor" diye bakilirsa GPU'lari ilginc. Atiyorum 5090 tarafindan tokatlansa da 5070'a rakip bir karti 5060 fiyatina sunabilecekse "ya nvidia da cok slot kapliyor" korosunu dinleriz :mrgreen: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

A750 için fiyat indirimi olmuş sanırım ancak A770 yine 350 USD galiba, tam bakamadım.

A770 bizde 8300 TL falan gibi, bu fiyatları anlamakta zorluk çekiyorum, 350 USD nasıl oluyor geliyor 8300 TL oluyor? Fiyatlar yine alakasız olmaya başladı yurtdışı ile.

Neyse A770'in ray tracing performansı gayet başarılı, RTX 3060 ile kafa kafaya denilebilir, ilk jenerasyonda iyi performansı yakalanmış ray tracing tarafında. Ancak raster performansı bu kadar başarılı değil. 

XeSS de görüntü kalitesi olarak gayet iyi bence. 

Ancak benzer fiyatlara kimi zaman RTX 3060Ti gördüğüm oluyor, böyle 9.000 TL civarında fiyata nasıl olacak burada bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, mamad said:

Sorun yaşadıkları bazı oyunlarda ciddi ilerleme var ama birçoğunda kıpırmadama yok. Hatta geriye gittiği sonuçlar da var.

Simdi izleyemedim, ozetle durum su mu?

On 2/1/2023 at 0:34 PM, epi said:

Performans kazanclari eski oyunlarda ama yeni oyunlarda zaten fena degildiler, DX9 oyunlarinda dokuluyorlardi. Onlari toparlamalari guzel.

Bir de rebar olmadan da iyi performans vermeyi becerir hale gelmis mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, wazzap said:

@mamadhocam iki defa izledim siz dedikten sonra, ben mi körüm? gerileme hangi benchmarkta?

Rainbow 1440p'de A750 ortalama karede biraz gerilemiş. 

Tomb Raider, en düşük karede A770 sonuçları biraz gerilemiş. A750 ise belirgin şekilde yükselmiş ama o da ortalama karede düşmüş.

Final Fantasy'de de ufak düşüşler var ama önemsiz.

Bunlar gibi 1-2 düşüş gördüğüm nokta var ama üstünde durmaya gerek yok gibi. İlk izlediğimde telefondan bakmıştım, daha fazla ve/ya belirgin gibi gelmişti. Daha çok değişmeyen sonuçlar var diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in bir zamanlar ekran kartlari vardi (mesela intel i740).

Sonrasinda gercek zamanli ray tracing uzerinde calistilar, demolar urettiler.

Quake 3'le demolari vardi. Bu onlarin mi, emin degilim:

https://www.youtube.com/watch?v=cSK1cW3PBB0

Ama sonrasinda gelen bu 15 yillik video onlarin. Quake Wars'da RT:

https://www.youtube.com/watch?v=mtHDSG2wNho

Iptal olan Larrabee mimarisinin de RT icin iyi sonuc vermesi bekleniyordu.

Yani bu islerde aslinda yeni degiller.

Bu eski videolara bakiyorsun, etkileyici yansimalar ve golgelendirme var ama o donemin dokular ve geometri gunumuze gore berbat. Once onlarin kalitesinin artmasinin daha faydali olacagi belliymis. O donemde bu islerde nvidia'nin ciddi avantaji vardi. Intel de arge ile RT'de avantaj elde edebilirdi ama nvidia o konuda da geride kalmadi.

Yani RT'deki gecmisi ile bir avantaj elde edemedi ama driver konusunda cok geri kalmamayi basariyorsa yine Intel'in bu sektore ilk girisi icin hic fena degil. 

Driverlar konusunu da toparlasalar da yakin zamanda nvidia gibi en yeni uretim teknolojisi ile sinirlari zorlayan tasarimlar pesinde kosmayacak gibiler. Ama giris seviyesinde iyi fiyatli urunler sunmalari, teknolojik gelismede de geride kalmamalari ile AMD'ye yakistirilan gorevi yerine getirecek gibi.

Belki TR'de kartlar benzer uygun fiyatlara bulunmaz. Ama nasil Amerika'da Dell gibi markalar parcalari toptan ucuza alip arada kampanya ile kendi toplayacagindan daha ucuza satiyorsa Turkiye'de de vaktiyle Casper gibi markalarin oyle kampanyalari vardi (su anki durumu bilmiyorum). O tarz makinelerde kendine yer bularak diger ikisine fiyat baskisi olusturabilir. Boyle bir ucuncu marka olmadan diger ikisinin fiyat kirmasi icin makul bir sebep yok.

ChatGPT bile nvidia donaniminda calisiyor. Intel veri merkezleri ve AI tabanli cloud cozumlerinde yer bulmaya devam edecekse bu islere yatirim yapmaya devam etmek zorunda. Bize donanimi maliyetine bile satsa kendi arge'sini odedigi surece kendine yatirim yapiyor olur. Fiyat/performans acisindan kullaniciyi mutlu edecek urunler cikarsalar yeter, ust seviyede kapismasa da olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlık altında paylaşayım istedim. Zira konu en çok Intel ve Amd ile ilgili. JPR, grafik işlemci pazar payı raporunu açıklamış (esas kısım üyelerine özel), 3dcenter üzerinden az buçuk bilgi sahibi olabiliyoruz:

https://www.3dcenter.org/news/news-des-28-februar-2023

Enteresan olan kısım, harici gpu pazarında Intel, %9 gibi bir pazar payına ulaşmış görünüyor. Neden enteresan? Çünkü Amd'nin harici gpu pazar payı da %9 seviyesinde!

https://forum.donanimhaber.com/ekran-karti-pazarinda-ilginc-seyler-oluyor-intel-amd-yi-yakaladi--155229971

Intel fiyata oynayarak belli bir başarı yakalamış görünüyor. Bu şekilde devam ederse %20 seviyesine gelmesi bile çok zaman almaz gibi. Ama böyle bir durumda Nvidia vites yükseltir. Intel de zararına gpu satmaya ne kadar devam edebilir, tartışmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok