AIO su soğutma hangi durumlarda mantıklı?
1 1

Bu konuda 38 mesaj var

Ts deki sistemdeolunca aklıma geldi bu soru. İyi bir hava soğutma benzer sonuç veriyor, daha az ses çıkarıyor görünüyor testlerde . Yukardaki ve arkadaki fanlar da CPU a yakın , dolayısı ile sistemi fazla ısıtmadan dışarı atılıyor zaten sıcak hava.

Kasa çok küçükse , büyük boyutlu hava soğutmalar sığmıyorsa düşünülür. Başka hangi durumlarda avantajlı?

Video card ayrı tabii. Orda sıcak hava kasaya yayılıyor.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

100W'a yakın TDP'ye sahip işlemcileri soğutmak için kule tipi, birazcık da etli-butlu soğutucu blokları gerekebiliyor; hele bir de sessizlik takıntım var, fanları düşük devirde çalıştıracağım deniliyorsa. Bu soğutucu bloklar da yeri geliyor 1 kg'a yakın ağırlığa sahip olabiliyor. Her ne kadar yükü dağıtacak arka plakaları olsa da, işlemci soketine bu kadar fazla ağırlık/yük bindirmek sakıncalı bana göre.

Özellikle mini ITX anakart üzerine yüksek performanslı bir işlemci ile sistem toplanacaksa, AIO ve hatta custom sıvı soğutma bloğu kullanmak şart gibi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En performanslı hava soğutma ile en performanslı AIO arasında en az 4-5 derece fark var diye hatırlıyorum. Dolayısıyla hava soğutmanın performansı az diye diyorum. 360mm radyatörlü AIO performansına erişebilen hangi hava soğutma var? Hava soğutma ramler yüzünden takılamayabilir. Hava soğutmanın görüntüsü hiç hoş değil bence. Hava soğutmayı takmak biraz daha zor.

Najaz'ın dediklerine ek olarak: Hava soğutmanın avantajı fiyatı ve uzun süre kullanılabilir olması. AIOlar belli bir süre pompalarından dolayı sorun yaşayabiliyorlar. Bu olmazsa içindeki su iyonlaşıyor ve tıkama yapabiliyor. Böyle saçmalıklar hava soğutmada yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, rammstein said:

En performanslı hava soğutma ile en performanslı AIO arasında en az 4-5 derece fark var diye hatırlıyorum. Dolayısıyla hava soğutmanın performansı az diye diyorum. 360mm radyatörlü AIO performansına erişebilen hangi hava soğutma var? Hava soğutma ramler yüzünden takılamayabilir. Hava soğutmanın görüntüsü hiç hoş değil bence. Hava soğutmayı takmak biraz daha zor.

Najaz'ın dediklerine ek olarak: Hava soğutmanın avantajı fiyatı ve uzun süre kullanılabilir olması. AIOlar belli bir süre pompalarından dolayı sorun yaşayabiliyorlar. Bu olmazsa içindeki su iyonlaşıyor ve tıkama yapabiliyor. Böyle saçmalıklar hava soğutmada yok. 

dediklerin doğru olmakla beraber 360mm custom radyotörler var. hazır kitlerde bildiğim kadarı ile max sınır 280mm 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası ben Ryzen'e kadar sessizlik açısından hava soğutma kullanıyordum. Şu an kalburüstü sayılabilecek bir su soğutma kullanıyorum ama performansı gerçekten çok iyi. Üstelik de sessiz. O yüzden o AIOların gürültülü çalışma muhabbeti eskidendi sanırım. Şu an gayet de sessiz ve iyi AIOlar piyasada mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

dediklerin doğru olmakla beraber 360mm custom radyotörler var. hazır kitlerde bildiğim kadarı ile max sınır 280mm 

Fractal Design Celsius S36

be quiet! Silent Loop 360

Alphacool Eisbaer 360

Antec Mercury M360

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz zaten bahsetmiş ama soğutma blokları aşırı büyüdüğünde (12-14 cm civarında) kasa içerisine sığdıramama problemi baş gösteriyor. Ayrıca ssi-eeb gibi sık kullanılmayan standartlardaki anakartların bağlantı noktaları çift işlemcide bu kadar büyük blokları taşımada yetersiz kalıyor. Technopat videosunda iki tane noctua 12 cm kullandılar cosmos kasa içerisinde örneğin ama uzun vadede baktığınızda son derece kullanışsız oldu. Hem kasanın kalabalıklaştığı hem de kasa içerisinde sıcak havanın daha da tur atmasını sağlamış oldu. Oysa aio su soğutucu alsalardı hem sıcak hava kasa içerisinde tur atmayacaktı hem de kasa aşırı dolu görünmeyecekti. Hava soğutma için kullanılan bloklar iki işlemcide ram dizilimi için de problem yaratıyor bu arada.

Tek işlemci ve büyük kasada durum değişiyor, blok büyük olsa da anakartın eğrilmesi uzun süreler alıyor, yine tek blok olduğu için kablo azalıyor. Kasa küçük olduğunda @Najaz‘ın söylediği durum geçerli tabi. 

Sessizlik konusu ise biraz daha ayrı bir durum. Kasa fanları her şekilde ses çıkarıyor. Önde 2 arkada 1 fan var benim kasada, her açılışta bunlar 3. kademede açılıyor ve her seferinde 1. kademeye indiriyorum. Buna rağmen ses çıkıyor. Su soğutucunun çok faydasını göremiyorum bu noktada. Güzel tarafı işlemcinin nadiren %100 çalıştığı video render işlemlerinde sıcaklık 50 derece üzerine çıkmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

su soğutma hikaye, delid şahane...

delidli işlemciye iyi bir hava soğutma koyduğunuzda kesinlikle fazla ısınmıyor. mesela bendeki 3770k @ 4.5ghz çalışan işlemci %100 yük altında 50c yi geçmiyor. çok uzun süre %100de çalışırsa 60lara dokunuyor sadece.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, TiesTorN said:

su soğutma hikaye, delid şahane...

delidli işlemciye iyi bir hava soğutma koyduğunuzda kesinlikle fazla ısınmıyor. mesela bendeki 3770k @ 4.5ghz çalışan işlemci %100 yük altında 50c yi geçmiyor. çok uzun süre %100de çalışırsa 60lara dokunuyor sadece.

2011-x olan platformdaki xeon'lar zaten lehimli olduğu için delid anlamsız bir hal alıyor. 100% yük üzerinde hava soğutmayla denemedim tabi ama su soğutucu daha mantıklı bir tercih kanımca. @Whooosh işlemciyi modlayarak kullandığı için ısı konusunda daha net birşeyler söyleyebilir tabi ama modlamayla hava soğutma sıkıntı yaratabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pentanın bahsettiği çift işlemcili senaryoda su soğutma çok daha mantıklı. Diğerini gördüm anakartın üzerine epey yük binmiş. Hemde biri diğerinin üzerine üflüyor sıcak havayı.  Ancak böyle durumlarda tower kasa seçmek gerekirdi herhalde. @pentaman ikinci işlemci taksan yer var mı kasada su soğutma için?

Aslında ekran kartını AiO soğutucu yapmak çok daha mantıklı. Orda ısınan hava cpu u da ısıtıyor çünkü. 

Başka soğutma soruları da ekleyeyim. Kasadaki fanları ayrı hız kontrolcusüne mi bağlıyorsunuz , yoksa anakarta mı?

benim kasanın yan kapanğına fan takılabiliyormuş. Mantılı olur mu?

6286988355_5b663525fd.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton, benim kasaya 3 taneye kadar 240 mm radyatör takılabiliyor, yani ikinci işlemci için de rahat rahat yer var. Kasanın fanları kasa kontrolcüsüne bağlı bende, en düşük seviyede çalıştırıyorum ama yine de ses yapıyor ve sinirimi bozuyor. Sanırım kasa fanlarını kaldırmam gerekecek bir süre sonra, zaten bir işe de yaramıyor, ısınmıyor sistem geniş alanda. 

Yan kapağa o kadar fan takarsan çıkacak ses bir süre sonra sinirini alt üst eder insanın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aio'larin bir önemli farkı da toplam kütlelerinin hava soğutma alternatiflerine göre çok daha fazla olması. Bu da daha yavaş isinmalarina ve böylece göreceli olarak daha serin çalışmalarına sebep oluyor. Belki kısa süreli testte daha iyi soğuttugu gorulen aio uzun süre yük altında hava soğutmadan daha zayıf çıkabilir. 

Aio'larin ikinci sorunu ise işlemci çevresindeki vrm gibi bileşenlere hiçbir hava akımı sağlamıyor olmaları. Aio kullandığınız zaman vrm'ler için ekstra fan eklemeniz gerekebilir. 

Ben 2696'yı yüksek hızlarda ama düşük voltajla kullanıyorum. Bu haliyle iyi bir 240mm aio yeterli geliyor ama "iyi bir tane" 18 çekirdek işlemci özellikle avx yüklerde ciddi ısı üretiyor, hem bu yüzden hem de fan sesi duymak istemediğimden 240'in yanına bir 120'lik kalın radyatör ekledim.

Kalınlıktan bahsetmişken radyatör kalınlığı da en az boyutu kadar etkili fakat hazır aio sistemlerde kalın radyatör seçeneği pek yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, pentaman said:

@ResetButton, benim kasaya 3 taneye kadar 240 mm radyatör takılabiliyor, yani ikinci işlemci için de rahat rahat yer var. Kasanın fanları kasa kontrolcüsüne bağlı bende, en düşük seviyede çalıştırıyorum ama yine de ses yapıyor ve sinirimi bozuyor. Sanırım kasa fanlarını kaldırmam gerekecek bir süre sonra, zaten bir işe de yaramıyor, ısınmıyor sistem geniş alanda. 

Yan kapağa o kadar fan takarsan çıkacak ses bir süre sonra sinirini alt üst eder insanın.

Sadece oyun oynarken çalışacak biçinde ayarlanır belki diye düşündüm . Anakart tamamen kapatabiliyor mu bilmiyorum. Bios 'ta yok ayar, belki Asus AI Suite de vardır. 

@Whooosh o testlerde hemen ölçmüyorlar diye biliyorum. Bir süre çalıştırıp sıcaklığın stabilize olmasını bekliyorlar. Yalnız gördüğüm testlde iyi hava soğutmaya göre çok büyük avantajı yoktu. 

Sessizlik açısından daha avantajlı olan pompasız bir model duyurulmuştu ama sonra bir daha görülmedi . Sanırım ısınmanın etkisyle devri daim yapıyordu içindeki sıvı.

Bir de forumda @Najaz 'ın kullanığı bir model var. Büyük bir radyatör kasanın dışında kule gibi duruyor. Onun belki ses ve soğutma açısından daha önemli avantajı vardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu başlığı düzeltin abi her seferinde gözüme takılıyor :lol: AOI nedir diye 5dk düşünmüştüm hatta ilk gördüğümde... AIO olmalı.

AIO su soğutma testlerinde ben şimdiye kadar hiç öyle iyi bir hava soğutmadan çok daha iyi sonuçlar görmedim. kaydadeğer bir fark olmuyor genelde. fark ancak uzun boru kullanılıp, radyatörü soğuk havada balkona falan koyulursa o zaman olabilir sanırım :) o da AIO'nun doğasına ters tabi, yine bir mod yapılmış olur.

Firienholt and Narcissus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, TiesTorN said:

şu başlığı düzeltin abi her seferinde gözüme takılıyor :lol: AOI nedir diye 5dk düşünmüştüm hatta ilk gördüğümde... AIO olmalı.

AIO su soğutma testlerinde ben şimdiye kadar hiç öyle iyi bir hava soğutmadan çok daha iyi sonuçlar görmedim. kaydadeğer bir fark olmuyor genelde. fark ancak uzun boru kullanılıp, radyatörü soğuk havada balkona falan koyulursa o zaman olabilir sanırım :) o da AIO'nun doğasına ters tabi, yine bir mod yapılmış olur.

https://www.tweaktown.com/reviews/6553/thermaltake-water-3-0-ultimate-360mm-aio-cpu-cooler-review/index6.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o 3 derece fark en yoğun overclock düzeyinde işlemcinin ayakta kalıp kalmamasını sağlaması için gayet yeterli. yeri geldiğinde 1 derece fazlalık yüzünden işletim sistemini ayakta tutamazsınız. 

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 derece çok olmayabilir ama olayın estetik boyutu da var :D Camlı kasada kocaman heatsink hiç güzel durmuyor bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3-5 derece genelde Intel'in yüksek sıcaklıkta çalışan işlemcileri için sorun olabilir de Ryzenlerde o kadar yüksek sıcaklığa pek çıkılmıyor. (Normal kullanımdan bahsediyorum)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu testlerde bir şey dikkatimi çekti. Testi nasıl yaptıklarını en ince detayına kadar anlatmıyorlar.

1.) Kasanın kapakları açık test yapıyorlarsa hava soğutma biraz daha avantajlı olur.

2.) Hem hava soğutma hem de AIO'nun fanlarını sonuna kadar açmazlarsa, AIO ile hava soğutma arasındaki performans farkı azalıyor.

3.) Çok küçük kasa kullanırlarsa hava soğutma performansı olabileceğinden az gözüküyor.

4.) Nzxt 340 gibi radyatörün önünü bloklayan bir kasa kullanırlarsa AIO olabileceğinden az performans göstermiş oluyor.

Yanlış mı düşünüyorum? :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu tip kasalar var. 

Ekran kartı blower tipi. Böyle takılınca hava dışrdan alınıyor, dışarı atılıyor. Herhalde su soğutmaya gerek kalmıyor, daha iyi bile olabilir. Eski kasamda CPU'nun üzerine denk gelen bir boru gibi birşey vardı, onu kullanak sıcaklığı çok ciddi düşürüyordu.

20130414_1333521.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu tip kasalar var. 

Ekran kartı blower tipi. Böyle takılınca hava dışrdan alınıyor, dışarı atılıyor. Herhalde su soğutmaya gerek kalmıyor, daha iyi bile olabilir. Eski kasamda CPU'nun üzerine denk gelen bir boru gibi birşey vardı, onu kullanak sıcaklığı çok ciddi düşürüyordu.

Ekran kartında hava soğutma ile full bloklu bir sıvı soğutmanın verdiği performansın kıyaslanması söz konusu bile değil. Son dönemde kıyaslanmaya başlamış olsa bile ekran kartı tarafında iİşlemcilerdeki gibi bir kıyas söz konusu değil. Gerçi işlemcilerde de son dönemde kıyaslanabilir olmasına neden olan durum özellikle intel tarafında thermal interface management çözümleri. IHS altında ucuz thermal pasta kullanımı nedeniyle ısı transferi çok boktan olduğundan sıvı soğutmanın performansı olumsuz etkileniyor. Delid yapıldığında sıvı soğutma ile hava soğutma arasındaki fark yine açılıyor.

Ekran kartlarına dönersek hava soğutma ile 75-90 derecelerde takılabilen cayır cayır yanan kartlar full bloklu bir sıvı soğutma ile 35-45 derecelerde kullanılabilir ki, özellikle günümüz ekran kartlarındaki boost teknolojileri söz konusuyken soğutma belki eskisinden bile çok daha önemli. Atıyorum biri sıvı soğutmalı, diğeri klasik soğutmalı 1080Ti model iki ekran kartını herhangi bir oyunda gpu frekanslarını kıyaslarsanız sonucun ne kadar fark ettiğini anlarsınız. Hava soğutma ile 1600mhz hatta daha aşağı gpu frekanslarına şahit oldum çeşitli youtube incelemelerinde.. Hava soğutmalı kartların yanında 2000mhz ve üstü frekansta sabit kalmak ve bu sırada ekran kartının sıcaklığının 40 derecelerde olması asla herhangi bir hava soğutma çözümü ile ulaşılamayacak bir durum.

Bir de fotodaki fan blower fan değil, nvidia'nın çift gpulu ekran kartlarında kullandığı klasik fanlı sistem.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok