Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.897 mesaj var

sanayideki nissan servislerinden birine yaptır geç derim, periyodik bakımlar çok basit işlemler neticede... sadece hangi yağı koyduklarına dikkat edebilirsin, gerisi fasa fiso. ben şahsen civic'e öyle yaptırıyorum, çok da memnunum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haftaya Çarşamba günü 50.000 km'de bakıma vereceğim arabayı. Garantisi bitti aslında ama tanıdık ve güvenecek bir özel servis olmadığı için bakımı yine Nissan Yetkili Servisine yaptıracağım. Bugüne kadar hiç dışardan yağ, parça falan almadım. Servisteki standart yağı koydurmayın, 1.6 benzinli araç için şu yağı alıp götürün onu koysunlar diyeceğiniz bir öneri var mı? Bir de fren balatalarımı değiştirmek istiyorum ama bunları uygun fiyatlı ve düzgün bir ürün dışardan mı almalıyım yoksa servis standart kullandığı parçayı taksın geçsin mi dersiniz?

Yağı standart yağ alıp koydurun, siz dışarıdan 85-90 liraya alırsınız, servis aynı yağa 150-200 lira alır. Özel yağlar istiyorsanız lawnmower'ın 1-2 sayfa önce bahsettiği yağları kullanabilirsiniz.

Balataları da dışarıdan (TRW-Bosch-Valeo-Ferodo vb markalardan biri) alıp taktırın. Siz çiftini 80 liraya alırsınız, servis takarsa aynı ürüne 150-200 lira alır.

Bakımı serviste yaptırmanızın tek bir faydası var o da aracı satarken "servis bakımlı" diyebilmek. Eğer amacınız bu değilse, dışarıdan (online) orjinal parçaları alın, özel bir serviste gözünüzün önünde bakımı yapsınlar. Serviste 500-600 lira vereceğiniz işlemleri 250 liraya bitirirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öğrenmedim, Internet'te araştırdım biraz ama bilgiye rastlamadım. Sadece fiyat nedir falan filan araştırmaları var. Aslında 50.000 km'de bir bakımı yok benim aracın. 60.000 bakımı var ama son bakımdan beri 1 yıldan uzun zaman geçtiği için artık yaptıracağım. Araba 5 yaşına doğru gidiyor daha yeni 50 bin kilometre yaptı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanayide Nissan özel servisinde yapılır o bakım. Yetkili servisin yarı fiyatına çıkar. Ben Q5'i Özelçi'ye götürdüm (Bostancı sanayide özel servis, çok iyidir) 68000KM'de arabanın senelik bakımı yağ hariç 240 lira tuttu. Serviste yaptırsam 500'den aşağı tutmazdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yarim siseden az bucuk fazla biraktim depoya, depo fulle yakin... Yalniz sisenin uzerinde "solunum yollarina temas etmesi halinde oldurucudur" yaziyor, tirstim...  :icon_zombie: Koymadan evvel kaputu acip motor sesini kaydettim, biraz kullandiktan sonra tekrar kaydedecegim bakalim belirgin bir fark olacak mi...

Wurth dizel yakit katkisi sonrasi yorumlarim; sahsen motor sesi konusunda cok bir degisiklik hissetmedim... Ayni sekilde performans konusunda da buyuk bir fark var diyemiyorum ama ufak da olsa cekiste ve yakit tuketiminde bir iyilesme var diyebilirim... Yalniz sunu belirteyim, buradaki oneriler uzerine uzun suredir Total Excellium kullaniyorum... Opet, Shell, Lukoil, PO vs kullandim, Excellium digerlerinden bir gomlek ustun bence... Ozellikle PO'da traktor mu kullaniyodum otomobil mi belli degildi... Total'den mazot almaya basladiktan sonra bariz sekilde iyilesme hissettim aracta... O yuzden Excellium sonrasi yakit katkisinin etkilerini gormek zaman alabilir, ya da cok bir etki hissedilmeyebilir...

Benim onerim yakit katkisindan once Total Excellium...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün usbsi arızalı olduğu için epeydir almayı planladığım teybi satın alırken yanında 2 tanede würthün dizel katkısından sipariş geçtim bakalım bu hafta gelsin bende bi denicem. Farketme alakası belki birazda aracın durumuylada alakalı olabilir; araçta çok pislik birikintisi vs oluşmamışsa zaten normal davranması gereken şekilde davranıyor olabilir.

@Jardel özellikle senin durumunda bi ihtimal çok az farketmen bu gerekçeden de olabilir. Yakıtlar içinde de bildiğim kadarıyla belli katkı karışım oranıyla veriyorlar ki sen yakın vade de totale geçtiğini söylemişsin belki PO' nun bıraktığı etkiyi bi ölçüde Total düzeltmiştir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim araçta performans konusundaki fark daha çok alt devirlerin canlanması şeklinde oldu. Gaza yüklendiğimde aracın verdiği ivmelenme hissinde pek fark yok, zaten bunu hissetmek çok zor. Ancak aracın "çekmeye" başladığı min. devir belki de 200-300 rpm düştü. Ayrıca titreşim ve seste ciddi fark hissettim, örneğin uzun yolda 110km/s hızla hafif yokuş çıkarken motordan az da olsa bir "homurtu" gelirdi, şimdi sadece vızıltı geliyor. Dizelin çalışma karakteri olan titreşimli ve hırıltılı çalışma azaldı, benzinliye daha yakın bir çalışma karakterine büründü.

Tabii bunlar aracın durumuna, kullanış alışkanlıklarına ve motorun karakteristik özelliklerine bağlı. Örneğin sürekli gaza yüklenen birisinin farkı hissetmesi daha zor olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada her gün aynı güzergahta aynı şekilde kullanılan aracımın yakıt tüketimi 4.9 litreden önce 4.6 litreye, son günlerde ise 4.4 litreye düştü. Bu da Würth'ün ikinci faydası.

Jardel aracını aynı güzergahta düzenli bir şekilde kullanıyor musun? Eğer böyle kullanabiliyorsan tüketim değişmiş olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün gelecek sanırım benim kargo ya da en geç yarın gelir. Geldiğinde bi yine her zaman yakıt aldığım opete girip o an ki tüketime bakıcam. Yine aynı şartlarda kullanmaya çalışarak aynı mesafeyi yapıp yine yakıt almaya giricem bakalım bende sonuçları paylaşırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada her gün aynı güzergahta aynı şekilde kullanılan aracımın yakıt tüketimi 4.9 litreden önce 4.6 litreye, son günlerde ise 4.4 litreye düştü. Bu da Würth'ün ikinci faydası.

Jardel aracını aynı güzergahta düzenli bir şekilde kullanıyor musun? Eğer böyle kullanabiliyorsan tüketim değişmiş olabilir.

Ayni guzergahta kullaniyorum ama bu aralar sapitmis vaziyette acayip devirli kullaniyorum...  :mrgreen:  Gecen yaklasik 50km boyunca trafigin, trafik isiginin olmadigi duz bir yolda ort. 70km ile gittim tuketim 3.9lt / 3.8lt civarina dustu... Eskiden 3'lu rakamlara inmiyordu ayni yolda... Yakit tuketimine olumlu etkisi var yani... Hatta yol bilgisayari guvenilirse 240km yol yapmistim tam dolu depoyla, range 960km gozukuyordu... Ama tabi muhtemelen o anlik tuketimden hesapliyor da yine de ilk kez toplamda 1200km'yi gordum... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta vega' nın Würth ile ilgili mesajını görünce abime gösterdim mesajı ve o da sipariş verdi, yanında bir de klima temizleyici aldı, bu sabah arabasını servise götürdü 170.000km bakımı için, bakımdan sonra da kullanacak, klima temizleyiciyi haftasonuna bırakır belki işlemi biraz uzun süreceği için. Araç 170.000km' de 2008 model Toyota Corolla dizel, bakımları düzenli olarak yetkili serviste yapıldı hep. Bir sıkıntı olursa haber veririm :)

Abime sordum farkedip farketmediğini, 7.2L' den 6.4L' ye düştüğünü söyledi. Klima temizleyici de çok işe yaradı, klimayı açınca önce kötü, rutubet kokusu gibi bir koku olurdu, bu koku gitti tamamen, faydalı bir ürün yani. Aslında enjektör temizleyicinin sayfasında alt tarafta başka ürünler de var, orada motor yanma odası temizleyici falan gibi şeyler var, onlardan da denemek lazım gelecek bakımdan sonra, illa ki faydası olur gibi geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

n11'de 25 liraya (kargo dahil) satanlar var. Önce bu tür sitelere bakın.

"motor yanma odası temizleyici" vb katkılar biraz riskli, bu katkı düşük risk yönünden de başarılı bir katkı.

Bu akşam bir laboratuvar malzemeleri satıcısına uğrayıp 10 adet 50 cc şişe almayı düşünüyorum, araç için "shot"lar hazırlayacağım. Her mazot alışımdan önce bir shot atarız artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 Şişe geldi bugün. Bi önceki depo dolumum aşağı yukarı 200km kadar önce  bugün bi fullerim yine üzerine ne yakmış ona bakarım, sonra istasyondan çıkmadan kenarda 45ltye tekabül gelen yaklaşık 200mlsini takviyelerim yine bi 200km kadar yol yapınca tekrar gider bi fuller tüketim hesabına bakarım. :D

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada DH n11 için 10/5 TL kodlar satılıyor. Bunlar ile ürünü 20 lira civarına getirebilirsiniz. Tutar çok görünmeyebilir ama 28 liradan 20 liraya düşmesi aslında oldukça yüksek bir indirim oranına tekabül ediyor. (%30'a yakın)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sefer epey insan gibi sürmüşüm arabayı hatta geçen gün yazlığa giderken kısa mesafelide olsa 150 falan basmasam birde dün bucaya gittim gece dönüşte bayraklıda köprü yapıyolar diye 20dk 2 şeritlik yolda 1. vitesde dur kalk dur kalk gıdım gıdım gelme olmasa dahada düşük çıkarmış heralde ona rağmen 5lt/100km hesabı çıktı.

200ml civarı würth katkıdan salladım bakalım depoya; şimdi yine aynı şartlarda bi 200km kadar yapıp tekrar sonuca bakarım. İstasyondan çıktıktan sonra eve kadar 3km yol yaptım anca o süreçte bi tepki görmek zor ama sanki eskiden motorun 1000-1500dd aralığında motorun yaptığı sarsıntısı gitti gibi geldi. Ses olayına dikkat etmedim, zaten yüksek sesle araba kullanmayı seven biriyim onun tespitini yapmam benim için zor müzik hiç susmuyor yolda giderken :P

Ekleme: Bu sabah ki işe gelirken ki tepkime de biraz farklıydı resmen. Özellikle ben alt devirlerde pek kullanmam aracı genelde 1.8-2.8 bandında seyrederim normal kullanım şartlarıyla. Son depoda daha ziyade 1.5-2.2 gibi takılmıştım ama bu aralıktayken araba 3. vitesten itibaren özellikle 1.8 devir altında ciddi bi rahatsızlık veriyor sanki böle aman abim yapma gözünü seveyim boğuluyom der niteliğinde :P Şimdi bugün yine aynı tepkimelerle kullandığımda öle olmadığını gördüm.

Misal bizim iş yerine otobandan gelirken dönüşe girmeden yol 250mt kadar rampalaşmaya başlıyor. Orda nasılsa sağa doğru dönücem diye hız kesmeye başlıyorum daha öncelerden 5. viteste  75km civarında araba 1.5k dd ye doğru düşünce artık gaz versemde sürekli hız kaybı ve motorun çekişinde düşme ivmelenmesi oluyordu. Bugün aynı şartlarda gaza dokandığımda aksine aracın hızlanabildiğini bile hissettim ve genel olarak dediğim gibi bugün hatta hiç 2000 deviri bile geçmeden sürekli vites attım iyice alt devirlerde nasıl tepkiler çıkacak diye araba 1400-1500dd de bile boğulma hissi falan yoktu. Neyse bakalım sonuç itibariyle 200km civarı gittiktan sonra tekrar bi dolumda yine bi tüketim durumunada bakarım. Ondan sonra yine eski stil kullandığım değerlerim var birde onlara görede kıstas alırım nası sonuçlar çıkacak görürüz. Yalnız ilk günden bile böyle tepkiyi hissettirebilmesi gayet keyif verici oldu gerçekten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok