Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.897 mesaj var

Haftasonu için İzmir'e gitmemiz gerekiyordu eşimle. Oy vermek için erkenden döndük. Bizim araç bakıma gireceği için giderken Avis'ten 2015 Peugeot 208 1.4 HDI kiraladık (Fiesta vereceğiz dediler, otomatik 208 verdiler. Biz de itiraz etmedik).

Araç fena değildi. Tam bir şehir içi aracı. Küçük, park etmesi kolay. 5 ileri robotize şanzıman var, direksiyon arkasında vites değiştirmek için kulakçıklar da mevcut. Bu sayede kendinizi 1-2 saniyeliğine de olsa yarışa başlayacakmış gibi hissediyor, sonra verdiği 2 saniyelik tepki hızını görünce o hislerden hemen uzaklaşıyorsunuz. Robotize şanzıman olduğu için rahat kullanılabilir. İç mekan biraz dar, özellikle arka kısım. Bagaj hacmi sınıfına göre bana küçük geldi (i20 daha ferah o açıdan). Eco modu adıyla dur/kalk modu koymuşlar araca. Kırmızı ışıkta durmadan önce frene basıp hız 6 km altına düşünce motor duruyor. Frenden ayağınızı çekince motor sessizce çalışmaya başlıyor. Şehiriçi kullanımda faydalı.

Gösterge tablosunun direksiyondan 2 metre uzakta olmasından nefret ettim. Ayrıca optimum sürüş konumunda direksiyon simidi göstergeleri kapatıyor. Göstergedeki bilgileri okumak için yerinizden kıpırdamanız lazım. Dikiz aynası nedense bana küçük geldi. Radyo ve ses açısından pek başarılı değildi. Bardaklık vs. gibi iç mekan imkanları konusunda kullanışsız buldum. Torpido gözü yeterli büyüklükte ama soğutucusu yoktu sanırım. Bir de FAT32 usb belleği bir türlü tanıyamadı. :)

Dediğim gibi, sehiriçi kullanım için gayet yeterli bir araç olmuş. Şehirdışı kullanımdaysa biraz yetersiz. 100 km'de ortalama 4,5-5 litre tüketti (büyük çoğunluğu şehirdışı). Viteste bir 6. oran olsaydı şehirdışında daha iyi olurmuş bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2007 focusumun amörtisörler değişti. tabi amörtisörler sökülünce bilyalar takozlar falanda değişti. çıkan parçalar tam anlamıyla haşat olmuştu. sachs marka amörtisörler ve orjjinal bilya takoz kullanıldı.

değişim çok farketti. ön taraftan gelen sesler tıkırtılar lokurtular kesildi. arabanın ön kısım hareketleri normale döndü. tümseklerden fln geçerken zıplamalar bitti. direksiyon bile hafifledi.

değişimden sonra 4 adet nokian kışlık lastik takıldı. rot ayarı yapıldı. 

lastiklerden sonra arabanın yolda gidişi sessizleşti. iyi oldu. tabi bize gideri lastiklerle beraber 1200 fln oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Lightning McQueen Hocam dizel araçta motor stop edip devam etmek ne kadar mantıklı ? Benim bildiğim kısa süreçli durmalarda dizel motorun çalışmaya devam etmesi mantıklı olan, ayrıca araç stop ettikten sonra benzinlilerin aksine hemen marş yapılmaması gerekiyor bildiğim kadarıyla hdi motorun belki kendi özel bi tekniği var diyecemde ısıtma bujileri için kısa bi süreç beklemesi gerekmiyor mu ?

Bide araç zaten turbo olmadığı için turbonun rölanti süresi falanda gerekmiyor heralde.

Benim Kia Rioda öyle mesela turbolu olduğu için sürdüğün süreç uzun ise hemen stop etmek çok akıl kârı değil turbonun yağlamasını yapması için biraz beklemek gerekiyor aksi halde turbo pervane kollarının kırılma riski var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Deathknight hocam, dediğin gibi araçta turbo falan yok. 68 hp'lik bişey zaten. :) Dizel motordaki start-stop yöntemini nasıl verimli kullandıklarını tam olarak bilemiyorum ancak kullanım sırasında özellikle kalkışlarda pek bir sorun yaşatmamıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şehiriçi için verimli olabilir ama uzun yolda üzer biraz :)

Bizimde işyerinin büyük patronda var 80hp galiba ford fiesta güzel araç ama uzun yola çıkarsan kasabiliyor insanı. Hani 90-120km civarı eyvallah yine de ne biliyim sorasına gitmiyor; uzun yol yapmakta çileye dönüşebiliyor sonrasında :

Yine firmanın araba var clio 2 kasa o seninde dediğin gibi 68hp bi araç ki tam şehiriçi araba yakıt tasarufu güzel epey ama araba bildiğin gitmiyor gibi geliyor bana :D Bazen film almaya falan gidiyorum onla otoyolda 5. viteste 2000deviri vurmuşsun ama hız 75-80km civarları araba bağrıyor ama yürümüyor gibi geliyor :)

Benim rionunda hava akım sıkıntısı vardı sanki turbosuz gibi kalmıştı bi ara aynı öle çekmiyor gibi sıkıntısını görmüştüm normal şartlarda çekilcek kahır değil öyle ama tabi firman için falan kullanınca ekonomik oluyor ayrı mesele :D

Uzun yol yapıyorsan zaten yüksek güç verim ve tasarruf olarak geri dönüyor. Geçenlerde mesela ben arkadaşın yanına Eskişehire gittim. Git gel yaparken hiç 120kmnin altına inmedim 160-170km vurduğum zamanlar oldu 4.9lt gibi bi tüketim sarfiyatı çıktı. Şehir içi kullanıma baktığında bu oran 1lt fazlasına kadar varayabiliyor tabi. Bu araçla zaten benim 5km yolu her gün tepmem yanlış bi kullanım sayılırda neyse :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Deathknight Sehirdışında kesinlikle yetersiz, o konuda hemfikiriz. :) Özellikle sollama sırasında motor gücünün araca yetmediğini rahatlıkla anlayabiliyorsun. Hele ki benim gibi 2 litrelik bir 9.3 kullanıyorken kısa süreliğine de olsa buna geçince fark bariz anlaşılıyor. Ama yakıt tüketiminde bizimkinin 1/3'ü. :D

Tam şehir içi aracı. Trafikten ve araç kullanmaktan çekinenler (özellikle de kadın sürücüler) için de uygun, kullanması rahat.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam zaten 1.2-1.4 litre, 60-80 bg arası araç alıp da yüksek sürat performansını eleştirmek abesle iştigal. Ama şehir içinde PSA'nın 1.4 litre dizel motorunun çekişi fazlasıyla yeterli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Motorlarda sıkıntı yok, ama emisyon oranlarının beyanında hile yapmış Volkswagen. Yani bir nevi aldığınız ürünü üreten firmanın vergi kaçırması gibi birşey. Ürün iyiyse ve siz memnunsanız adamların vergi kaçırmış olması bunu değiştirmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

audi motoru iyidir iyi olmasına da, benim dikkatimi çeken şey bu üst sınıf yarışlarında (bmw - audi - mercedes) genelde en iyi motoru(hacim başına en yüksek hp) bmw'nin yaptığı... diğer markalar bu kadar motor işine özenmiyor. dolayısıyla benim gibi arabada ilk baktığı şeyin motor olduğu kişilerde üst sıraya çıkıyor bmw.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BMW'nin yürüyen aksamı zaten iyidir, laf eden çarpılır. Yalnız, sanki Mercedes bu konuda zayıf gibi. 

Bende şu anda Octavia var, 1 508 ve 1 de Clio var. 508'in kiralama süresi doldu ve zarar ediyoruz onda. O yüzden Clio ve 508'i verelim, 2 tane araç alalım dedik.

Superb vardı aklımızda, Büyükçekmece'deki bayiye gittik. VW'e laf ediyoruz ama Yüce Oto'nun müşteri hizmeti berbat. Çıktık, hani stok falan olsa zaten, alıp çıkacaktık. Altın kaplama olsa almam artık.

VW Passat'ta Şubat - Mart teslim, Mercedes C180 belli değil.

Kardeşe A3 almıştık, satan arkadaşa sordum yeni A4 gelmiş ama benzinli. 1.4 150 hp. Tüketimi az gibi duruyor ama bilmiyorum :( 

Yıl bitmeden de almak istiyoruz, ama benzinli sıkıntı olur mu diye düşündüm, özellikle 2. elde. 

Bir de araç çok dolu değil, aynı fiyatta PAssat ağzına kadar dolu. Bunda çok bir şey yok. Ama stok var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM

A4 yada Passat sınıfında araçları boş satın almak anlamlı değil diye düşünüyorum. Hele ki hem benzinli hem de boş bir araç alırsanız satması tam dert olur ve çok değer kaybetmez mi?

Boş bir A4 almak yerine ağzına kadar dolu bir Passat almak bana daha mantıklı geliyor.

Ben de yarın benzinli 5.20'den dizel A5'e geçiş yapacağım. Sanırım çok üzecek beni bu değişim ama yapacak birşey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BMW'nin yürüyen aksamı zaten iyidir, laf eden çarpılır. Yalnız, sanki Mercedes bu konuda zayıf gibi. 

Bende şu anda Octavia var, 1 508 ve 1 de Clio var. 508'in kiralama süresi doldu ve zarar ediyoruz onda. O yüzden Clio ve 508'i verelim, 2 tane araç alalım dedik.

Superb vardı aklımızda, Büyükçekmece'deki bayiye gittik. VW'e laf ediyoruz ama Yüce Oto'nun müşteri hizmeti berbat. Çıktık, hani stok falan olsa zaten, alıp çıkacaktık. Altın kaplama olsa almam artık.

VW Passat'ta Şubat - Mart teslim, Mercedes C180 belli değil.

Kardeşe A3 almıştık, satan arkadaşa sordum yeni A4 gelmiş ama benzinli. 1.4 150 hp. Tüketimi az gibi duruyor ama bilmiyorum :(

Yıl bitmeden de almak istiyoruz, ama benzinli sıkıntı olur mu diye düşündüm, özellikle 2. elde. 

Bir de araç çok dolu değil, aynı fiyatta PAssat ağzına kadar dolu. Bunda çok bir şey yok. Ama stok var.

Arka koltukta birileri olacaksa A4'u bastan eleyin derim, arkada oturanin boyu 1.80'in uzeriyse koturum olur... Sifiri zaten satmiyor dogru duzgun ayda ort. 40 kusur tane mi ne... Ikinci elde hem de benzinli sikinti yaratir bence... 

Bu ikinci el olayi yuzunden istedigimiz araci alamaz olduk zaten, V40 Advance paket super arac ama ikinci elde fiyati oldurmeden satamiyorsun... A3'e bakiyorsun, bombos halojen farli attr. arac max 5000TL deger kaybediyor... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arka koltukta birileri olacaksa A4'u bastan eleyin derim, arkada oturanin boyu 1.80'in uzeriyse koturum olur... Sifiri zaten satmiyor dogru duzgun ayda ort. 40 kusur tane mi ne... Ikinci elde hem de benzinli sikinti yaratir bence... 

Bu ikinci el olayi yuzunden istedigimiz araci alamaz olduk zaten, V40 Advance paket super arac ama ikinci elde fiyati oldurmeden satamiyorsun... A3'e bakiyorsun, bombos halojen farli attr. arac max 5000TL deger kaybediyor... 

Selamlar,

Bugün bakmaya gittik, yazınızı okumamıştım ama direk eledik A4'ü. Arka alan benim Octavia'dan çok daha dar. Aslında en iyisi Superb de işte... 

@@SpeCTRuM

A4 yada Passat sınıfında araçları boş satın almak anlamlı değil diye düşünüyorum. Hele ki hem benzinli hem de boş bir araç alırsanız satması tam dert olur ve çok değer kaybetmez mi?

Boş bir A4 almak yerine ağzına kadar dolu bir Passat almak bana daha mantıklı geliyor.

Ben de yarın benzinli 5.20'den dizel A5'e geçiş yapacağım. Sanırım çok üzecek beni bu değişim ama yapacak birşey yok.

A5 'i severim ben. Bizim genel müdür vardı, Vivident'te. BMW 5'i beğenmeyip, A5 istedi. Geçici olarak A6 verdiler araç gelene kadar, onu da istemedi :D 

A4'ü eledik. Passat Highline baktık, 1.6 hiç gelmiyormuş Highline, sorun mu varmış ne. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok