Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.900 mesaj var

post-13-0-96496800-1459762593_thumb.jpg

Amerikan Patent merkesi Mazdanın aralık 2015 de yaptığı başvuruyu kabul ederek 24 Mart 2016 tarihinde Mazda RX-VISION Engine patenti olarak yayınladı.

Buna göre Mazdanın meşhur Rotary motorunun yeni versiyonu da gün ışığına çıktı.

US 2016/0084158 A1 numarası ve "Rotary Piston Engine Mounted on Vehicle"

SKYACTIV-R motoru olarak adlandırılacak motor eskisine göre 180 derecelik ters açıda konumlandırılacak. Egsoz manifolt'u yukarıda emme manifoltu aşağıda olacak şekilde bir düzen geliyor.

Bunun iki sebebi var.

Emme manifoltu aşağıda konumlandırılarak uzun tutulacak ve bu sayede performans artışı sağlanacak.

Egsoz manifoltunun motorun yukarısında konumlandırılması da tahliye edilecek egsozun daha kısa sürede atılması ve turbo back denilen düzenin daha kısa mesafede olmasını sağlayarak performans artırılacak. Elbette egsoz manifoltunun yukarıda olması Turbonun da motorun üstünde olacağını gösteriyor.

Kaynak: http://www.autoevolution.com/news/new-mazda-rotary-engine-presented-in-patent-application-106139.html#

PDF de detaylı patent açıklamasını okuyabilirsiniz.

new-mazda-rotary-engine-presented-in-patent-application-106139.pdf

Mazda RX serisi çok sevdiğim bir seriydi. Yeniden doğacağı kesinleşti.

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2011 Megane ST'ı satıp 2009 Mazda 6 otomatik almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bence çok mantıklı hareket değil. Yedek parçası ne durumda, belli değil. Satmak da zor olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaklaşık 8-10.000 lira vermem gerekecek.

Accord, Avensis gibi araçlar için için bu rakam 15-18.000 lira civarında.

Satması zor olur ama alırsam en az 5-6 sene binerim.

Çok "mantık"la hareket etmiyorum açıkçası. D segmenti konforu, otomatik vites rahatlığı ve 2000cc motorun gücünü yaşamak istiyorum ama bunlar için para vermek istemiyorum çünkü tümünü eşimin aracında yaşıyorum... Aradaki 8-10.000 liralık fark bana çok cazip geldi... Şu an aklımda 1 tek araç var, o satılırsa benim plan direk yatar... Benim araçtan 20.000 km daha düşük...

Yedek parça konusu çok sıkıntılı değilmiş, ellerinde olmasa bile Belçika deposundan 1 haftada geliyormuş. Sorunsuz bir marka olduğu gerçeği de eklenince bu riski göze alabilirim.

Sıkıntım, kendi aracımı satmaya üşenmem... Araç sahibi takas yapsa hemen yaparım ama şimdi önce o aracı satın almam lazım, bir süre 3 araçla yaşamam gerekiyor ki pek hoş bir durum değil. Üstelik Temmuz'a da az kaldı...

Mazda ile ilgili tek endişem yol sesi ve nvh değeri olarak benim araçla arasında pek fark olmaması... Çünkü Mazda 3 benim araca göre bayağı kötüydü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tesla 3 tanıtılmış, kimse ilgilenmiyor mu?

Gelecek sene , F1 benzeri, sürücüsüz arabaların katıldığı bir yarış başlayacakmış. F1 den vs anlamam ama başladığında  takip edilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tesla 3 tanıtılmış, kimse ilgilenmiyor mu?

Aracin durumu bana cok ilginc geliyor... "Late 2017" cikis tarihi diyorlar... Gecen Cumartesi itibariyle pre-order sayisi 276.000 olmus... Su anki fabrikalarinin uretim kapasitesi 100.000 adet/sene ... Fabrika komple Model 3 uretimi yapsa ve simdi uretime baslasalar ( ki bence baslayamazlar, aracin ic tasarimi filan degisir diye tahmin ediyorum cunku havalandirma filan gozukmuyor ) pre-order yapan adamlar bile 2019'da anca teslim alacak... 

Gigafactory filan devreye girecek diyorlar da o da Late 2017 diye geciyor... 

Pre-order basina $1000 aliyorlar bu arada, simdiden ceyrek milyar dolarlik satis yapti arac o da ayri konu...  :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mazda evet sorunsuz genellikle. özellikle diğer markalar ile karşılaştırılısa sorunsuz. illa ki yuzde yuz denemez elbette ama marka bazlı konuşursak binlerce liralık masraf çıkaran ve şikayet eden yok denecek kadar azdır.

eskiden de böyleydi şimdide değişmedi.

hatta sigortası bile diğer araçların yanında daha uygun.

sebebi de kaza istatistiği az olduğundan pirimleri daha uygun çıkıyor. herhangi bir sigortadan sorgulatabilir markayı tanıdığınız varsa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkidir forumda goruyorum da mazdanın sorunsuz olduğu neren çıktı yaw. Ortamda az olunca evet goze batmıyordur da..

Bugüne kadar gördüğüm tüm sorunsuzluk istatistiklerinde 1. sırada idi... Oradan çıkardım bu sonucu... (ADAC vs.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@, Mazda'larda yedek parça fiyatların ortalamaya göre daha yüksek olduğunu söylemişti Mazda 3 kullanan bir arkadaş. Eski bir Saab 9-3 kullanıcısı olarak "Piyasası yok aaabi" tarzında şeyler söylemiyorum ama aracı iyice incelemek gerek. Onun dışında gerisi içe sinme meselesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam aracı incelemeden ve içime %100 sinmeden kesinlikle almam. Karar verdikten sonra hemen aracı inceletir ve aracı satın alıp kapının önüne koyarım, satılırsa o km'de tekrar Mazda 6 bulmak imkansız gibi bir şey.

Sorunsuzluk konusunun çok abartıldığını düşünürüm, benim Peugeot + Renault ile 150K+ yol yapmışlığım var ve hiç arıza yaşamadım. Ancak eşimin eniştesi yepyeni Corolla'yı "arka frenleri ayar tutmadığı" için sattı; bir komşum Honda'sının çok sık arızalanmasından şikayetçi idi vs vs. Burada bahsi geçen araçlardan sorun çıkaranlar sorunsuzluk timsali Toyota ve Honda, diğerleri "sorunlu" denilen Peugeot ve sorunlu diye adı çıkmış olmasa da pek güvenilmeyen Renault. Yine de Mazda gibi markaların daha az sorun çıkardıkları pek çok istatistik tarafından desteklenen bir iddia...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada benim aracı almayı düşünen veya bir yakını düşünen olursa iletişime geçsin. Tavsiye ederim, kaçırılmayacak bir araç. Babamın maddi durumu olsa ona satmak istiyorum ama o kadar para veremem diyor... O derece temiz bir araç...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada benim aracı almayı düşünen veya bir yakını düşünen olursa iletişime geçsin. Tavsiye ederim, kaçırılmayacak bir araç. Babamın maddi durumu olsa ona satmak istiyorum ama o kadar para veremem diyor... O derece temiz bir araç...

Babanızla pazarlık yapın bence :)

İnsan babasına araba satar mı?

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2011 Megane 3 ST, 89.000 km, 1.5 DCI 105 ps manuel, Privilege donanım... Ekstra JBL ampli, Alpine comp. ve sub var. Sadece sağ on kapıda ufak bir kaza nedeniyle boya var. Bakımı yeni yapıldı, aku değişti. Servis bakımlı... Kışlık lastik de verilecek...

Ve efsane...muayyer...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Babanızla pazarlık yapın bence :)

İnsan babasına araba satar mı?

Sen babana bir otomobil hediye et, sonra ben de aracı satmak yerine babama bedava veririm olur mu...  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mazda 6'yı tanıyan (kullanan veya yolculuk yapan) kimse yok mu arkadaşlar? 

Ben bir kaç sene önce 2 kez uzun yol yaptım bu araçla ama hiç alıcı gözüyle incelemedim. Yol tutuş konusunda çok iyiymiş; motor da performans ve tüketim olarak başarılı. Bu yönlerden pek endişem yok açıkçası... Daha çok yalıtım ve NVH ile ilgili endişelerim var, bu konularda biraz kullanıcı deneyimi lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

40bin KM mazda 3 sürdüm, taban yalıtımı bizim yollar için kötüydü. Yol tutuşu cok iyiydi, gicirti takirti yoktu.

Buna bakim referans olunmaz gerci.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

44000 tl bu araç için gayet uygun. Bence HB modelden çok daha hoş bir araç.

Sizin de 100.000 km psikolojik sınır öncesi satmanız mantıklı. Özellikle dizel araçlarda piyasada böyle gereksiz bir psikolojik sınır var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

40bin KM mazda 3 sürdüm, taban yalıtımı bizim yollar için kötüydü. Yol tutuşu cok iyiydi, gicirti takirti yoktu.

Buna bakim referans olunmaz gerci.

Mazda 3 benim bu konudaki beklentilerimin çok altında bir araç hocam, hiç bana göre değil. Megane ST yalıtım olarak Mazda 3'ten sonra premium hissi veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

44000 tl bu araç için gayet uygun. Bence HB modelden çok daha hoş bir araç.

Sizin de 100.000 km psikolojik sınır öncesi satmanız mantıklı. Özellikle dizel araçlarda piyasada böyle gereksiz bir psikolojik sınır var.

HB modelden sadece tasarım olarak güzel olması dışında; Türkiye'de üretilmediği ve direk Avrupa pazarı için üretildiğinden kalite olarak daha iyi bir araç. Ayrıca aynı şasiyi kullanmıyor, uzatılmış şasi kullanıyor. Bu sayede dingil aralığı arttığı için iç mekan genişliği çok daha iyi, HB modelin arka koltukları biraz dar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok