Televizyonlar üzerine herşey.
0

Bu konuda 44 mesaj var

Merhabalar,

Bende bir şeyler yazayım madem başlık var, 720p 1080p 2k 4k 8k  vb tüm teknolojiler ticaret erbabınca en kalite tanıtımlarla yapılır hepsi birlikte tüketicileri buna ikna etmek için sonrada satmak yarışır dururlar, tam olgunlaştı denirken bir üstünü sunarlar kursağında kalır önceki teknoloji, daha 1080p'nin hakkını bitrate anlamında vermedikleri gibi birde 4K + diyorlar 8K'da incede işleniyor haberlerle insanların aklına, tüm bundan sonrada böyle olacak, TV'lerde göremediğim yayın kalitesini TV'ler verse ne olur Yukarıdaki yayın üreticinin TV'nin kapasitesini göstermek için çektirdiği bir video, bunun 1080P olanını taaa 2005-2006 yıllarında panasonic, phil pio sony tosh gibi o zamanın ağır üreticileride TV standlarında veriyorlardı, tabi şimdi birkaçı topu attı bazılarıda vites küçülttü ama değişen birşey yok Samy-LG-Phil hala aynı bantı yenileyerek TV satıyorlar.  yukarıdaki video kaydı kimbilir kaç mbit kalitede, bu kalitede yayın yapmak tam manada ciddi yatırım gerektirir bunuda ancak ağa babaları kısıtlı kanallar için sunarlar, film-dizi-sinema kalitesi yani bizim alabileceğimiz işin bitmiş hali varki orası dillere desten, şahsen 2006'daki 1080p tanıtım videolarına denk video nadiren görmüşümdür, şimdi 4K'da muhtemelen öyle olacak, açın TV kanallarının yayın std.larına bakın video kalitesine, sonra paralı TV kanalların sinema kanallarındaki filmlerin kalitesine, int.den izleme kısmı zaten zor ama disk alayım derseniz ondada belirli bir standart yok, sözün özü yukarıdaki TV yayını kalitesi asla TV'de göremeyeceğiniz kadar kaliteli, muhtemelen alacağınız TV'de bakacağınız özellikleri bilemeyeceğiniz için yanlış TV seçimiylede birleşeceği için hep bir üst kalite teknolojiye aç bırakılacak insanoğlu.

Hakkını veremedikleri şeyleri saymak gerekirse, TV üreticileri 3D  film konusunda hiç doğruyu söylemediler, pasif-aktif tericihinden tutunda izleme standartlarına kadar, sonra daha çok insan deneyip gerçek ayyuka çıkınca 3D desteği bir bir kaldırılmaya başlandı, kısaca ticareti yapmak adına kaliteli veremedikleri gibi çoğunlukla bocaladıkları teknolojileri saymak gerekirse yazı uzar gider.

TV almak isteyenler olgunlaşmış olan teknolojiyi almalı, olgunlaşmış ürünler gerçekten hakkını veriyor paranın, yok eğer bütçeniz varsa uç ürünlere yönelebilirsiniz, misal geçen yılın LG OLED TV'si yada bu yılki Phil OLED, uç nokta örneğidir. TV'yi alırken görüntü kalitesi tek kriterdir, diğer tüm kriterler bundan sonra gelir seçimi etkilemez, Ambilight için mediaplayer için yada ses kalitesi için TV alınmaz, smart özelliği için hiç konuşmaya gerek yok. saydığım zımbırtıları TV'ye ek olarak alıp çoooooook daha kaliteli kullanacağınız küçük cihazlar var.

Şu monitör konusundaki kadar hatta daha çok yazılabilecek bir başlık bu TV başlığı. hayırlı olsun. :mrgreen:

mehmetclk tarafından düzenlendi
Altan Yoklar and 4x4 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk Forumdakilerin çoğunun tv yayınlarının kalitesi ile ilgilendiğini sanmıyorum, bizi ilgilendiren 4k blurayler. Orda da kalite sorunu olmaz zaten. Tabii oyun konsolları ve bilgisayar bağlama seçeneği de var. 

Başlık yeni değil bu arada, iki yıldan fazla olmuş açılalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Tamam işte aynı noktadada dediğim geçerli, teknoloji tanıtımlarında en üst kalite gösterilirken bitrate tavan yapmış videolar sunulur, sen film alınca aynı bitrate'in yarısını bazen 3/1ini ancak bulursun ki bu bile bence iyi durumda ancak karşında olur, DVD, Bluray tanıtımları hep böyle yapıldı, örnek birkaç film vs tanıtımlarda öyle kalite videolar izledikki sonra karşımıza bunların cücüğü getirildi, illaki gelişen birşey var 1080p'ye göre 4 kat çözünürlük var haliyle bitrate'de tavan yapıyor ama kazın ayağı öyle değil olacak gibide değil.

Sakın almayın demiyorum sadece bu abartıya kaçan yorumlar yerine gerçekçi olmak bunu yazmak etmek lazım, piyasa abartan insanların kullanıcıların yada bu işte tecrübesi olanların bu akıntıya kapılması neticesinde ilerliyor. yoksa halkın dünya umurunda değil. :D

Zamanında Nasıl ki hakkını vermeyen 720p/1080p filmler izlediysek aynısı 4K 8K olarak karşımıza gelecek lami cimi yok, bunu aynı filmin VCD DVD bluray'ini barındıran birisi olarak yazıyorum, yaklaşık 3 bin civarı orjinal kutulu film arşivcisi olarak yazıyorum.

Daha iyi kalite için sadece netflix gelecek vaadediyor gibi ama oda gelişince kendi standartlarını dayatacak. Dizi Film vs video kalitesi asla tanıtımların %50 seviyesinde olmayacak. teknik olarak gelişim hızlı olduğu için firmalarda sundukları ürünü ister istemez hızlı satmak adına hiçbir iş olgunlaşamıyor, tam olgunlaşması beklenen teknikler yeni tekniğin hayata girmeye çalışmasıyla atıl durumda sonrada yokoluşa geçiyor. buna bir milyon örnek verilir belkide.

Sevgili EPİ'nin bu konularda yazacak çok şeyi olur, görebildiği kadarıyla piyasada dönen dümeni oda yazabilir.

Bu yıl TV alacaklara almak isteyenlere önerim, panel'in 100/120hz olmasına dikkat etsinler. biraz araştırabilirler yada forumlarda yazılıp çizilenlere bakabilirler.

2 Yıldır takibi azalttım Yabancı Dizi'lerin kutulu yada dijital olarak yüksek kodlanmış sürümlerini satan siteler varmıdır? bazı dizileri zamanla bulmak zorlaşıyor, İllegal kopya arşivlemeside pek hoş olmuyor zaten yer sorunu var.   Var mı bileniniz ???

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 minutes ago, RFID said:

Televizyonlar ne hale geldi sanırım satış vitrini yada ajansı olanlar vs. alır kullanır.

Standart kalınlıkta bir televizyonu sığdırabileceğin kadar duvarı kırdırsan muhtemelen çok daha ucuza gelir. Nedir yani bu incelik manyaklığı?

Zaten en kalını ne ki bunun? olsun olsun 10cm. 10cm mi batıyor bu adamlara?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ince olmasi kullanim acisindan hakkaten onemli degil, hatta tasima acisindan sikinti yaratiyor.

Ancak bir noktada TV'leri rulo halinde paketleyip satabilirlerse o bir kolaylik olur. 

Yukardaki TV zaten esniyo gibi duruyo, biraz daha esnek yapsalar olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelik konusunda en taşınabilir ve mantıklı olan senaryo, katlanabilir ekran teknolojisinin televizyon tarafına gelip televizyonun projeksiyon perdesi formunu alabilmesi. Onun dışında televizyonun aşırı ince olmasının neredeyse hiçbir gereği yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS4 (pro değil) , 1050ti bilgisayarınız ve 1080p film arşiviniz var.
TV alacak olsanız 1080p mi alırsınız daha üst çözünürlük mü?
Piyasayı şu an elinde tutan 4k televizyonlarda 1080p filmler (yüksek bitrate'li 8-10 gb civarı) nasıl görünüyor?
Sanırım upscale olayı biraz yol aldı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080p all the way. Gerçi 55" biraz büyük kaçıyor 1080p'ye göre bir de mesafe önemli. 4-5 metreden izleyecekseniz 55" gibi bir TV'de 4K, 1080p sorunu pek olmaz diye düşünüyorum. Biz 3,5-4 metreden izliyoruz örneğin ve 720p filmler ile 1080p filmler arasındaki fark çok az belli oluyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son bir yıl içinde 3 tv aldım, bir tanesi üst segment 65” 4K, birisi orta segment 42” 4K, bir tanesi de smart tv bulunmayan 42” 1080p. Hepsi Philips, 1080p olan net bir şekilde sırıtıyor, tv izlemek için kullanmıyoruz o yüzden sorun etmiyoruz ancak 1080p olanda tv izlemek rahatsız edici. 4K’larla 1080p tv yayını izlemek hiçbir problem yaşatmıyor, upscale de güzel sonuçlar veriyor.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

incelik konusunun 2 onemi avatajini unutuyoruz

durdugu yerde az yer kaplamasi cok muhim olmasada duvar da cok hafif ve az yuk ile daha zatrif durmalari onemli oluyo

bu sekilde devam ederse duvara poster koyar gibi duvara tv konmus olucak

eski ilk buyuk tvler epey buyuk agir rahatasizlik yaratacak sekildeydi

2000 lerin basindaki ilk wide screeen binlerce dolarlik tupli tvleri hatirlayanlar varmi

dvd izlemek harici nerdeyse hic bir ise yaramiyordu duzgun uydu yayinlar bile full destekli degildi wide

tv de ise deli buyuktu dev gibi tup salonun bi kosesi iptal oluyordu 82 ekran tv woow 3999- 4999 lira 2001 de falan bisiler hatirliyorum

10 dolar ortalama ile tonla alinmis yasal yasadisi kopya dvdler yigini falan

ilerde bugunlerede gulucez kesin

cocugunuz buyuk univertiye bitidridigin baba ya ne komik gunlerdi bizi 2 cm falan di lcd televizonumuz heyeyetr falan diye ugrasacak

torunumuz size magara devrinden gelmis gibi davranacak

ne boyle televizyonun arkadsi 25-35 cmmiydi tup mu o da ne dede

gecenlerde oyle vdieo vardi

20 sene once cok cok populer olan hatta dhw zamani da ben hatirliyorum basliklari

yok tyurkiyeye nintenodyu getiren soyle boyle kazim surdan falan aldim diye 2003-2004 gibi

gameboy color falan gibi duzgun bi modeli vermisler bi cocugun eline

zavalim oynamaya calisiyo oyunu ama touch screen olmadigini darak edemiyo akli almiyo ki nasil ki nasil tepki vermez

ne bu tuslarami basicam oynamak icin hadi canim yok daha neler

dumur oluyo cocuk

ekrani elliyo elliyo ama bisi olmuyo

bu katlanabilir ekran meslesi 90larin basi idi bilim teknik baska yerlerde hep gecerdi

90larda 2010 lari gosteren film dizi falan oldu mu

illet gazetelerini boyle seffaf gorunlulu okur katlar cebine kaldirir falan :D

olmadi tabii

1960larda 2000 lerde uzayda usler kurup neler neler yapacagimiz ucan arabalari falan gecelim bile

mutlaka deli gelisecekler

pentaman iste 15-18 sene once wide screeni yayma isiinanilmaz basarasizti dvlerde garip bi sekilde dosuyordu ortasi sismanliyordu falan.

ekranin bi kosesinden ortaya gelip diger kosesine gelen karakter 70 kilodan 100 kiloya gecip sonra normallesiyordu

bugun ise yayin wide degilse tvler cok guel hallediyorlar nasil yaptiklrini bilmesemde eski salakliklar yok

rahatsiz cok etmiyo dikkatten ozel insanlardan kacmayacak farklar oldukca

yani scale olayininbasilrili olusunu bu devirde normal goruyorum

bazi tvlerin akilli ozeliklerini seneler oncenin sistemleriyle karsilastirsan

nasa nin elinde olmayan super computer duzeyinde cep telefonlarini gecelim tvler falan bile

ancaaaaaaak

turkiye ozelinde cok kucuk bir azinliktan bahsettigmizi hatirlamak lazim

gecen senelerde kablo tv call centerdaki bi elemanla dertesirken

kablo analog yayini odedikleri ek maliyetler vs vs derken kapatmayi planliyordu

adamya ayni kanallar cok daha sekilde super kampanyalar yapip teledunya cevirmeye ikna edemiyıruz ayni paraya demisti

bazibaska engellerden tum ulkede 2 milyonu askin aboneleri var

insanlarin cogu super tvler almiyo buyuk tvler alsada dandirik tv yayinlar ile kacak dandirik uydu yayinlari ile takiliyo coook buyuk cogunluk

4 k o bakimdanturkiyeden cok uzaktan

pc dunyasi icinde ben cok elzem gormedigimden isinamadimda

soyle ki 19" zamani  crt zamani 1152x864 kullandigimi hatirlaiyorum.1200lu cozunurluk ya kucuk geliyordu ya titrliyormuydu hatirlamiyorum.14 " zamani 1024x768 di.

vga form 20 -22 sene once

su anki monotorum ilk wide kullandigim sey 23" gibi bisi olmasi lazim

hd cozunurluk iste yetiyo

sanirim 24 de olsa yeterde 27 de belki biraz siritabilir.

27 i i sgidirabilirim bile 23 de bile bazen izlerden basim agiro

loto falan bile vursa eger 2-3 metreden izleyeceksem 4 k uzeri dev tv falan koymam sinama ekrani ile sonra sinamada ilk koltukta oturur gibi hissi cekemem

benim korktugum bu

hem illa daha hizli daha buyuge evrilmesin her halt

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç , 1080p tv yayınının 1080p tvde daha güzel sonuç vermesini beklerdim.
Peki 1080p avi filmleri karşılaştırmak gerekirse 4k ve 1080p tvde sonuç ne olur acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, Altan Yoklar said:

acaba?

Hocam olaya sadece 1080p olarak bakmayın, 1080p paneli olan televizyonlar aynı zamanda eski teknolojiye sahip televizyonlar. Parlaklıktan tutun da renk gamına kadar farklılıkları var. Aynı markanın 1080p paneliyle 4K paneli bir de işletim sistemi ve uydu alıcı yönünden de farklılıklar içeriyor. 1080p olan daha ucuz üretilebilmek için bunları asgari düzeyde tutuyor, android işletim sistemi olsa biri 2 çekirdekli biri 4 çekirdekli işlemciyle çalışıyor örneğin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

@Altan Yoklar 1080P çöz.elbette 1080P'de ideal çalışacaktır, kaliteli görünmesi vs kısımlar TV'deki panel, modül görüntü işleyici vb teknik detaylarla şekillenir, 500$'lık 1080P TV ile 2500$ 1080P TV'de çöz. aynı olsada detaylar  devasa görüntü farkına sebep olacaktır.
TV'de çöz. sabit olduğu için ne tip yayın yada video izlemek istiyorsanız ona göre seçim yapmanız şart, aksi durumda panelin teknik detayları sayesinde farklı çöz.lerde görüntü bozulması olmaz yada ucuz bir TV'dir bunlar olmaz std.'ın dışına çıkıldığında atıyorum 4K TV'de 720p/1080P izlemek istediğinizde teknik kısımlar kırpıldığı için çamur gibi tv yada video izlersiniz. aldığınız TV'nin fiyat segmenti ürünün teknik detaylarını belirler, ucuz 4K TV'de sıkıntılı 720p/1080p yükseltme gibi eksiklikler olacaktır, pahalısıda size uymayabilir.

Sayfanın başında görebilirsiniz yazdıklarım fikir verecektir, Sizin izleyici olarak profiliniz nedir birde bunu belirlemeniz lazım, neticede 8-10yıl ömrü olacak bir cihazdan bahsediyoruz.

Bende yaklaşık 2 yıl önce TV'mi yeniledim, eldeki şartlara göre zorlama olmaksızın bakınca hakkını veren 1080P panel TV almak cazip geldi, 4K seçseydim rahatlıkla 3 katına yakın para vermem lazımdı çünkü o seviyeye çıkana kadar seçebileceğim tüm modellerde 1080P 'den 4K'ye yükseltme 720p/1080p TV yayınını kaliteli basmak sıkıntılıydı, halende çoğu TV modelinde bu iş segmente göre yaptırıldığı için ucuz modellerde bu iş hakkıyla yapılmaz alıp tecrübe edince canınız çok sıkılabilir.

Kısaca 1080P görüntü ideal olarak 1080P panelde izlenir, yıl olmuş 2017 artık üreticiler listelerinde 1080P'yi en alt ürünlere koyuyorlar haliyle 4K TV alacaksınız mecburen, ben Philips tercih ettiğim ve aldırdığım kişilerde çok memnun kaldığı için Philips öneriyorum, göz zevki renk beğenisi bazı durumlarda marka değiştirebiliyor, 2 sene önce 4K yerine gittim 1080P'deki son ciddi ürün diyebileceğim PFK6510 model 50" TV aldım, şimdi 4K moda ve zorunluluk olduğu için üreticilerde 1080P modelleri segment olarak ucuzladığından o klasmanda kaliteli ürün bulmak zor yada en azında araştırmak lazım, 4K zorunluluk oldu malesef.
Yerinizde olsam 4K TV bakardım, benim önerim Philips'in  http://www.vatanbilgisayar.com/philips-49pus7502-49-123-cm-4k-uhd-android-smart-tv-3-tarafli-ambilight.html   modeli olacak. normalde detaylı inceleyip yazarım öneririm fakat son birkaç yıldır beni yanıltmadı bu seviye philips modelleri, detay isterseniz özelden yazabilirim.
Şimdiden hayırlı olsun.:mrgreen:

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'da OLED TV olmadığı için QLED'i öne çıkardıkları için son yıllard OLED'e yakın zamanda geçmemeleri mantıklı onlar için.

Esas benim Sony A1 OLED'in yeni serisi A8F tanıtıldı. Ön incelemelerde görüntü kalitesi olarak bir yenilik olmadığını yazmışlar. İçindeki işlemci aynı. İçim rahatladı resmen. Tasarım olarak benim TV daha güzel geldi birde gözüme yenisine göre. İyiki önceden almışım. Şimdi bu yeni euro kuru ile A8F'ler 30K falan olur herhalde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin Samsung'ta da AMOLED var tıpkı IPS'e rakip olan VA ve türevleri MVA/AMVA/SVA diğer panel tipleri gibi, her tip farklı üreticinin tekniği ama en optimum'u IPS panel.

Samsung'un sıkıntısı AMOLED'de büyük panel üretim zorluğu verimsizliği yüzünden küçük paneller üreterek durumu idare ediyor,   LG'nin OLED'i lisanslaması oluyor yanlış hatırlamıyorsam fakat verilen lisans üretim için sadece. Bu lisansı alan üretici kendi fabrikalarında oled üretiminin verimini artırma çalışması yapması gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok