Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

4070 TR fiyatları belli oldu. Nvidia kendi sitesinde ki referans tasarım kartını 14999 TL etiketi ile sundu. Markaların kartları yarın vatan gibi yerlerde 17-21k arasına oturur. O rakam verilmez bu karta. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, jackjoker said:

4070 TR fiyatları belli oldu. Nvidia kendi sitesinde ki referans tasarım kartını 14999 TL etiketi ile sundu.

Founders Edition satılacak mı Türkiye'de? Benim mini-ITX kasaya sadece bu FE sığacak gibi duruyor. 3 fanlı, kallavi soğutuculu kartları sığdramıyorum kasaya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, Najaz said:

Founders Edition satılacak mı Türkiye'de? Benim mini-ITX kasaya sadece bu FE sığacak gibi duruyor. 3 fanlı, kallavi soğutuculu kartları sığdramıyorum kasaya.

Satılmıyor ama diğer markaların kartları da çok ufak. Hatta eski tip 8 pin kablo kullanıyorlar. Çok rahat sığdırırsın. Fiyat ama 20k civarında satılacak. Kimse almaz bu fiyata 4070 zorunlu olmadığı sürece. Senin durumun farklı tabi küçük kasa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

21k dan 4070 girdi ülkeye.

coğrafya kaderdir ama itopya gibi vatan gibi kan emicilerin olduğu mekanları da biz yarattık. hepsine her türlü küfürü saymak sevaptır.

https://www.itopya.com/asus-tuf-gaming-geforce-rtx-4070-oc-edition-12gb-gddr6x-192-bit-ekran-karti_u23218

22.5k

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-geforce-rtx-4070-gaming-x-trio-12gb-gddr6x-192bit-nvidia-ekran-karti.html

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Itopya da Vatan da Incehesap da digerleri de 15K'ya satti ilk parti 4070leri, Donanimhaberde alan bir suru kisi var... Ilk parti stoklar tukenince fiyatlar da yukseldi...

[Edit]: Yalniz benim de elim gidip gdip geliyor 4080'e, ihtiyac duydugumdan degil de (Monitor 4K gerci) ileride upgrade etmeye kalkarsam bir daha bu kartlara ulasamayacagim dusuncesiyle... Gecen sene ne aldiysam 2x yapti, araba bile 2x yapti aq o derece rezil durumdayiz...

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Saçma bir şekilde en alınabilir RTX 40 modelinin hala 4090 olduğunu düşünüyorum. Hiçbir konuda aklınızı karıştırmayacak, çok garip bir biçimde parasının hakkını tam anlamıyla veren bir kart. Ama benden uzak dursun.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, CandleGarden said:

4070 alayım diyordum ama linkteki 4070 TI'da fiyat olarak fena değil. HB'den 20k'ya PNY alınır mı? Hiç PNY kartım olmadı, firmanın ürünleri hakkında bilgim sıfır. 

https://www.hepsiburada.com/pny-geforce-rtx-4070-ti-12gb-verto-vcg4070t12tfxpb1-triple-fan-dlss-3-ekran-karti-pm-HBC00003VB1ED

PNY, Quadro ekran kartları denince akla ilk gelen marka. Nvidia'nın daha çok sunucu tabanlı kısmında yıllarca üretim yapmış Amerikalı bir üretici. Türkiye de herkes ucuz olduğu için madenci kartı olarak bildi ama özünde epey köklü ve güvenilir bir marka. 
Şahsen günümüzde PCP kaliteleri ve mimarileri tüm markalarda benzer olduğu için uyguna PNY varken aynı PCB de daha iyi soğutucu var diye ekstra para verip başka marka almazdım.

CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, mamad said:

Saçma bir şekilde en alınabilir RTX 40 modelinin hala 4090 olduğunu düşünüyorum. Hiçbir konuda aklınızı karıştırmayacak, çok garip bir biçimde parasının hakkını tam anlamıyla veren bir kart. Ama benden uzak dursun.

Sacma degil hocam, fiyat/performans en iyisi o... :thumbs:

wazzap and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakalim, ya elimizdekiler hala idare ediyor, ya da is guc sebebiyle ".ikmisim bu fiyata ekran kartini" diye pas geciyoruz. AMD'den saglam islemciler gelecek, Intel de rekabete devam etmek icin elinden geleni yapacak gibi gozukuyor. "Vay be bu islemci oyun performansi / fiyat olarak 7800X3D'den de guzel" dedigimizde veya 7800X3D hazir makinalar geldiginde belki 4090Ti olacak, belki 5090 olacak, belki Intel'den da o seviyede performans olmasa da fiyat/perfrormansi daha iyi bir seyler gelecek, nvidia da bi 4070 Super falan yumurtlamak zorunda kalacak.

O zaman tekrar degerlendiririz. Yoksa 4090 performans/fiyat olarak hem neslin en iyisi, hem de aslinda iyi bir yerde. O performans icin nvidia daha yuksek fiyat cekerdi de o zaman kendi hacim*marjinal kar=toplam kar maksimizasyonu amacina ters gidecek sekilde hacim duserdi, o yuzden 4090 performans/fiyat olarak iyi. Digerleri de kotu ki bizi ufak ufak ust seviyeye dogru ittirsin.

Cem Yilmaz diyor ya "dusunmez miyiz" diye reklam cikiyor, kameradan mi goruyorlar diye... O sekilde surekli "dusunmez miyiz" diye en ust seviyeyi gozumuze soktu bu nesil nvidia. Ama Intel'e aferin, guzel bastiriyor. Nihayet AMD'ye de aferin, islemcilerde guzel bastiriyor.

Tek sikinti enflasyon korkusu. $2000'e aldigin performans seviyesi 2 yil sonra enflasyon yuzunden anca $3000'e alinacaksa "bekleyelim, daha uygunu cikar" yalan olabilir. Onun verdigi bir seytan durtmesi de var "lan 7800X3D 4090 toplayip gecsem mi, hem chia basacak sekilde bol hafizali falan toplasam belki zamanla kendini cikarir" dusuncesi var. Kartta yer varsa yapilabilir ama baska ihtiyaclar oncelik kazaniyor genelde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 dakika önce, JardeL said:

Sacma degil hocam, fiyat/performans en iyisi o... :thumbs:

1600 dolarlık bir kartın f/p olarak en iyisi olması işte...

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ebay’de AI isleri icin kullanilan nvidia kartlar $40.000’e gidiyor. Zamaniyla tarla gibi alana yayilmis render farm’larda saniyesini hazirlamak gunler suren grafikler simdi saniyesinde calisiyor. O kadarina gerek yok diyenin en dandik telefonunda bile 3D grafikler var, oyunlar en yeni karti almadan da calisiyor.

Yani eskinin ekran kartlari gibi oldugu kadar bir endustri degil. AI ve simulasyon gibi islerde kullanilabilecek teknolojik yapida, onun gerektirdigi performansi verebilmek icin yuksek kaliteli malzeme kullanan tasarimda. Eskiden en pahalisini alsan goremedigin fps’yi bugun en ucuzunu bile alsan yakalayabiliyorsun.

Kisacasi: ihtiyac degil, luks.

Intel yarin daha ucuzunu sunarsa hacimden kazanmak ve piyasa payini arttirmak icin yapacak. Hayrina yapmayacak. AMD elinden gelse daha dandigini daha pahaliya satacakmis gibi davraniyor da neyse ki piyasa yemiyor.

Kisacasi: seytan degil, kar amacli kurulus ve rekabet.

Ihtiyac haline donustugunde o ozellikleri dibine kadar kullanan benzer performansli kartlar cok daha ucuz oluyor. GeForce X cikiyor, biz X-2 takilabiliyoruz, X+2 ciktiginda ucuz modelini alip X performansini elde edebiliyoruz. O oyunlardan bir sekilde para kazananlar gidip ciktigi gun aliyor, o sayede o oyunlar yapilabiliyor.

Kisacasi: radikal bir durum degil, gelismenin her zaman gordugumuz sekli

https://youtu.be/PdFB7q89_3U

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 14.04.2023 at 09:53, CandleGarden said:

4070 alayım diyordum ama linkteki 4070 TI'da fiyat olarak fena değil. HB'den 20k'ya PNY alınır mı? Hiç PNY kartım olmadı, firmanın ürünleri hakkında bilgim sıfır. 

https://www.hepsiburada.com/pny-geforce-rtx-4070-ti-12gb-verto-vcg4070t12tfxpb1-triple-fan-dlss-3-ekran-karti-pm-HBC00003VB1ED

Sipariş ettim ben bunu ama bir sorum var.

1x 16pin power connector diyor. 2x 8pin yan yana takınca 1x16 oluyor mu, yoksa bir adaptör falan mı lazım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, CandleGarden said:

Sipariş ettim ben bunu ama bir sorum var.

1x 16pin power connector diyor. 2x 8pin yan yana takınca 1x16 oluyor mu, yoksa bir adaptör falan mı lazım?

Nvidia 4xxx serisinde ATX 3.0 güç konnektörlerine geçti. ATX 3.0 PSU varsa direkt ondan çıkan 16 pin kabloyu takarsın. ATX 2.0 güç kaynağı varsa dönüştürücü çıkıyor içinden. Eski 2x8 pin bağlantını bu dönüştürücüye takıp onu ekran kartına takıyorsun. 

CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, jackjoker said:

Nvidia 4xxx serisinde ATX 3.0 güç konnektörlerine geçti. ATX 3.0 PSU varsa direkt ondan çıkan 16 pin kabloyu takarsın. ATX 2.0 güç kaynağı varsa dönüştürücü çıkıyor içinden. Eski 2x8 pin bağlantını bu dönüştürücüye takıp onu ekran kartına takıyorsun. 

Corsair TX-M (2021) TX750M, 80+ Gold var bende. ATX 3.0 olduğunu sanmam. 

Dönüştürücü çıkıyor dediğin, ekran kartıyla beraber mi geliyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, CandleGarden said:

Corsair TX-M (2021) TX750M, 80+ Gold var bende. ATX 3.0 olduğunu sanmam. 

Dönüştürücü çıkıyor dediğin, ekran kartıyla beraber mi geliyor?

evet her ekran kartından çıkar.

CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4090 içim msi suprim mi yoksa gigabyte gaming oc' yi mi önerirsiniz. Suprim tasarımıyla çok güzel bir kart ve ilk hedefim oydu ama Reddit' de ciddi coil whine problemi olduğu, bellekleri yeterince soğutmadığı ve max 520watt ile sınırlandırıldığı söyleniyor. Diğer yandan gaming oc ise coil whine tarafında en sorunsuz üretimlerden. Ayrıca bellekleri çok iyi soğutuyor ve power limiti 600watt. Gigabyte bu seride gerçekten çok iyi iş çıkarmış ve fiyat avantajı da var ama kartlar çok çirkin. Sizin de fikrinizi alabilir miyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ionian said:

4090 içim msi suprim mi yoksa gigabyte gaming oc' yi mi önerirsiniz. Suprim tasarımıyla çok güzel bir kart ve ilk hedefim oydu ama Reddit' de ciddi coil whine problemi olduğu, bellekleri yeterince soğutmadığı ve max 520watt ile sınırlandırıldığı söyleniyor. Diğer yandan gaming oc ise coil whine tarafında en sorunsuz üretimlerden. Ayrıca bellekleri çok iyi soğutuyor ve power limiti 600watt. Gigabyte bu seride gerçekten çok iyi iş çıkarmış ve fiyat avantajı da var ama kartlar çok çirkin. Sizin de fikrinizi alabilir miyim?

Normalde kesinlikle MSI Suprim X derdim, uzunca bir süre 3080 ti modelini kullandım ve çok memnundum. Ancak CW sorunlarıyla ilgili ciddi şikayetler var. Sadece MSI değil ASUS'ın modellerinde de benzer şeyler varmış söylenen göre. O yüzden ben de Gigabyte tarafında tercihimi kullanırdım sanırım. Kullanıcılar memnun. Suprim X'e göre bir miktar fiyat avantajı olacağını da düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4xxx serisinde bulabiliyorsanız Gigabyte alın. Çok başarılı iş çıkarmışlar. Neredeyse her test de hem sıcaklık hem performans hem CW de en iyi sonucu veren kartlar bunlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için çok sağolun. Zotac Trinity' lerde güzel. Coil whine yok, soğutucu başarılı ve en iyi tarafı tasarımı. Suprim' den sonra gözüme en güzel gözüken kartlar Zotac' ınkiler oldu. Ancak Reddit' de okuduklarıma göre önemli bir sorunu varmış o da fan motorları %30' u geçtikten sonra ciddi ses yapıyormuş. Kısacası şu ikisi arasında kaldım:

https://www.hepsiburada.com/zotac-geforce-rtx-4090-gaming-trinity-zt-d40900d-10p-24gb-gddr6x-384-bit-ekran-karti-pm-HBC00003BOEEC

https://www.hepsiburada.com/gigabyte-rtx-4090-gaming-oc-24gb-gddr6x-384-bit-rgb-led-nvidia-ekran-karti-pm-HBC000032XNSR

5000tl fiyat farkı var ve Gigabyte çok çirkin gözüküyor (özellikle ucuz plastik üzerine gümüş renkli olan geforce rtx yazısı). Karar veremedim ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, ionian said:

Cevaplar için çok sağolun. Zotac Trinity' lerde güzel. Coil whine yok, soğutucu başarılı ve en iyi tarafı tasarımı. Suprim' den sonra gözüme en güzel gözüken kartlar Zotac' ınkiler oldu. Ancak Reddit' de okuduklarıma göre önemli bir sorunu varmış o da fan motorları %30' u geçtikten sonra ciddi ses yapıyormuş. Kısacası şu ikisi arasında kaldım:

https://www.hepsiburada.com/zotac-geforce-rtx-4090-gaming-trinity-zt-d40900d-10p-24gb-gddr6x-384-bit-ekran-karti-pm-HBC00003BOEEC

https://www.hepsiburada.com/gigabyte-rtx-4090-gaming-oc-24gb-gddr6x-384-bit-rgb-led-nvidia-ekran-karti-pm-HBC000032XNSR

5000tl fiyat farkı var ve Gigabyte çok çirkin gözüküyor (özellikle ucuz plastik üzerine gümüş renkli olan geforce rtx yazısı). Karar veremedim ...

Gigabyte Gaming OC'de default modda fanlar bayagi ses cikariyormus; [ https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-geforce-rtx-4090-gaming-oc/37.html ] ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadaroyla Zotac' daki asıl sıkıntı fan motorlarının ses yapması. Yoksa fanın yapraklarından oluşan bir sıkıntı yok. Zaten silent bios' da ikisi de oldukça sessiz, normal' de de GPU' yu gayet iyi soğutuyorlar. Reddit' de genel kanı şu şekilde hep:

for 4090, even the "worst" card is completely overbuilt which is nice!

And unlike previous generations, no matter the power limit for cards, in reality 40 series boost behavior really doesn't do anything over 450w, even cards with 600w limits are going to hit their voltage limits near 450w!

I promise that in real use, the cheapest 4090, and the most expensive 4090 will perform the same!

Ucuz olanı al geç diyorlar çünkü bu seride kartların hepsi iyi soğutuculara ve board tasarımını sahipmiş. Eskisi kadar aib' lere fark yaratacak alan kalmamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok