Kasa fanından banyo havalandırma fanı olur mu?
1 1

Bu konuda 19 mesaj var

Banyo için havalandırma fanı alınacak ama piyasadaki ürünler aşırı sesli ve gereksiz fiyatlı kalitesiz ürünler. ( Yoksa değiller mi? )
Zamanında birisi donanımhaber'de yapmıştı.
Şu alttaki 3'lü fan setini havalandırmaya taksam hem sessiz hem uzaktan kumandalı. Havalandırma penceresi şu an açık oraya menfez ya da ızgara ne denirse o yapılacak. Yani istediğim gibi yuva yapıp takabilirim kasa fanlarını.
Ne dersiniz işe yarar mı? 
https://www.hepsiburada.com/aerocool-duo-pro-3x12-cm-argb-fan-uzaktan-kumanda-ae-duo-pro-p-HBV00000USFZN

nsiv18r.png
Işıksız model olsa daha iyi olur ya da bu ledleri iptal edebilir miyim acaba?
Bir de zaman ayarlı olsa, isteğe göre 10-20-30 dakika çalışıp dursa. 
Acaba öyle bir devre takılabilir mi ?
.
Zaman ayarlı devre satılıyormuş.
O zaman kumandaya falan gerek yok. Anahtara bağlanır zaman ayarlanır. Ledsiz fan alınıp takılabilir. 
https://www.hepsiburada.com/zaman-ayarli-role-zaman-tetiklemeli-role-12v-pm-HB0000079I44
.
oufk9bo.png

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Havalandırmaya fan takacağımı bildiğimden elektrrik hattı çektirmiştim.
Yer var havalandırmanın içinde uygun güvenli.
Nasıl bir güç kaynağı?
.
Alttaki resimdeki tırt ürünleri takıp sesinden titreşiminden sinir olmamak için kasa fanı olabilir dedim.
nh3tgge.png
Zaten görülmeyecek bir yerde havalandırma penceresi.
Kapıdan uzak duşa yakın(suya yakın değil)

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fan için PSU gereksiz saçma olabilir. Ayarlı ac/dc adaptör ve çıkışa üç fanı da biraz lehim işiyle paralel bağlayarak çözülür gibi... 

Peregrine tarafından düzenlendi
imla
Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12v'luk sıradan bir adaptör iş görecektir.

havalandırma fanı olur, biz dükkanda ilk bir kaç ay parasızlıktan duvardaki soba bacası giderine 14cm lik pc fanı takmıştık boya kokusunu/tozunu çeksin diye, çok da güzel işe yarıyordu :lol:

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Banyoya 3 adet küçük tuvalete 2 adet takayım diyorum. Toplam 5 fan.
Eğer tavsiye edeceğiniz model varsa ucuz sessiz olanlardan bugün sipariş veririm. 
.
İkili anahtara bağlarım.İstersem tekli istersem hepsi çalışır. Olur değil mi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, Altan Yoklar said:

İkili anahtara bağlarım.İstersem tekli istersem hepsi çalışır. Olur değil mi? 

Anahtarlar 220V veriyorsa iki adet adaptör bağlamanız gerekir ayrı ayrı çalıştırmak için ama olur.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 dakika önce, Najaz said:

220V AC güç ile çalışan endüstriyel fanlar var; onlardan da alabilirsin.

fibqwn7.png
Şunlardan mı diyorsun?
Sesli olur diye düşünmüyorum bunları. Var mı uzun dönem kullanan acaba? Fan kontrolcüsü ile çalışıyormuş. Hızını düşürsem ses olayı nasıl olur acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm 45 desibel diyor. 2800 devir . 
12 volt çalışanlar daha sessiz tabi. Bir de hangisi daha uzun ömürlü olur acaba? 12 volt kasa fanları yine daha aşina olduğumuz ürünler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12V düşük devirli fanlardan olabilir, düşük voltaj çalışan bir ürün daha uzun ömürlü olur. Lakin onu çalıştırmayada araya ya 12v adaptör ayarlayacaksınız ya da güç kaynağı. Hazır tesisat varsa 220v-12v 1A çeviren bir psu iş görür. Ayrıca tüketimsel olarakta sürekli çalışsa bile düşük akım çekeceğinden elektriğede pek bir yükü olmaz.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam niye RGB ürünlere bakıyorsun anlamıyorum. Klozet üzerinde oturduğun zamanı mı renklendirmek istiyorsun? :lol: Sürekli evde olunca can sıkılıyor tabi macera/değişiklik arıyor insan. Hocam şimdi bir tane en ucuzundan 12/14cm kasa fanını, ortasını kesip çıkaracağın düz bir plastik levhaya montajla, onu da yanlarda boşluk kalmayacak şekilde banyo havalandırmasına montajla. 12-5V aralığında ayarlanabilen ucuz bir ac/dc adaptör al. adaptörün ve fanın soketlerini kes, +/- kutuplarını karıştırmadan kablo uçlarını bir birine tutturup elektrik bandıyla sar. Adaptörü 12 volta ayarlarsan tam devirde döner, 5 volta alırsan sessiz döner. Fanın döndüğü en düşük volta ayarlayıp sürekli çalışacak şekilde bırak, yeterli sirkülasyon olmazsa 5 volta veya daha yukarı ayarlayarak fan hızını ayarlarsın. Son olarak test run sırasında bir de sigara yak artık. :cigar: :lol:

ucuz 12 cm kasa fanı

https://www.hepsiburada.com/compaxe-12cm-bilgisayar-kasa-fani-siyah-standart-montaj-vidalari-p-HBCV0000052CL5

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ayarlı adaptör

https://www.hepsiburada.com/filonline-adaptor-12v-300ma-220v-ac-50hz-1-5v-3v-4-5v-6v-7-5v-9v-12v-kademeli-ayarli-cok-uclu-adaptor-mw-68-p-HBCV000005463W

bunda çıt çıtlı açık uç da olduğu için soketi kesmen de gerekmiyor, fan soketini kesip kablo uçlarını adaptörün açık uçlarına tuttur, elektrik bandıyla sar geç.

Peregrine tarafından düzenlendi
eksik kelime
Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rgb ürünlere bakmıyorum da , belli bir kalitede olsunlar her sene değiştirmek zorunda kalmayayım diye çok ucuz malzemeden kaçınmak istedim. E bu meretlerin marka olanları da hep ışıklı.
Sürekli çalışmasını istemiyorum. Ya ışık yanınca belli bir süre (apartman sahanlığı lamba sensörü gibi) ya da ben açınca belli bir süre çalışsın yeter. Bu apartman sahanlık lamba sensörü fikri iyiymiş. Kolay bulunur hem.
Levha işini aynen dediğiniz gibi yapacağım , kalın kalıcı bir şey istiyorum olmadı mdf kullanıırım. Bir kere yapayım ne ses çıkarsın ne deforme olsun.
Mdf'nin buhardan falan bozulacağını sanmam zira mutfakta ketıl sürekli çalışıyor üstündeki dolap kapağı-tabanı falan 6 yıl olmadı hiç bozulmadı. Zaten ketıl buharıkadar sıcak buhar olmayacak bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Banyo fanları ile kasa fanları arasındaki asıl fark aslında dönüş hızı buna bağlı mekanı havalandırma debisinden kaynaklı. Banyo fanları yüksek hızda dönüp 100-150 m3 saat hava debisi gücündeler, kasa fanlarını kıyaslayınca onlar daha yavaş hızda ve daha düşük debi ile hava sirkülasyonu sağlıyorlar. Kasa fanını o hızlara çıkartınca aynı debiyi veremeyebilirler, debi düşük olursa da nem veya kötü koku tahliye edilmeden evin içine geçecektir. Ayrıca normal ev elektriği voltajına çıkartma gereksinimi olacaktır. Onlar yerine önünde kapak olan nispeten daha sessiz fanlar var onları tercih edebilirsiniz. Ayrıca daha dekoratif duruyorlar.

Bir de siz havalandırma penceresi demişsiniz yani boşluk o zaman 60x60 veya 50x50 olmalı? Bu durumda orası için panjurlu menfez takılması gerekiyor. Banyo fanları da girebilecekleri boşluklar tavanda veya duvarda maks. 15cm çaplık yuvarlarklar oluyor. Siz şu şekilde birşey mi düşünüyordunuz?

https://www.hepsiburada.com/mepan-banyo-wc-menfezi-aluminyum-fanli-menfez-beyaz-45-x-46-cm-pm-HB00000R30CH

Bu şekilde ortası kapalı olacağına normal menfez tipi yaptırırsanız fana gerek bile kalmaz. Ama ben hızlı tahliye olsun istiyorum diyorsanız bu şekilde olan menfez modellerinden alabilirsiniz, arka fanı düşük desibel model ile değiştirebilirsiniz. Kasa fanları ömür olarak da yetersiz kalacaktır çünkü bu fanlar çok toz yükü altında çalışabiliyorlar, kasa fanları ömürleri yeterli gelmeyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet 50x50 sanırım boşluk.
Fan hızlarını arttırmayı kesinlikle düşünmüyorum. Yavaş ve sessiz olmalarını istediğim için kasa fanı kullanmayı düşündüm zaten.
.
Hmm sadece fan açıklığı yetmeyebilir diyorsunuz sanırım debi az olduğu için çünkü fan devamlı çalışmayacak.
Fanı menfeze bağlasam sağı solu açık olduğu için kendi etrafındaki havayı döndürecek. Banyo içindeki tahliye etmeyecek. 
.

56 dakika önce, Barbarconan said:

Bir de siz havalandırma penceresi demişsiniz yani boşluk o zaman 60x60 veya 50x50 olmalı? Bu durumda orası için panjurlu menfez takılması gerekiyor. Banyo fanları da girebilecekleri boşluklar tavanda veya duvarda maks. 15cm çaplık yuvarlarklar oluyor. Siz şu şekilde birşey mi düşünüyordunuz?

O şekilde düşünmemiştim ama doğrusu o sanırım.
O açıklık içinde bir de baca var . Alt kattaki mutfaktan gelen baca sanırım. Ama ayrı bir baca kanalı da olabilir. Gidip tekrar bakayım emin olayım. Eğer ayrı bağımsız bir bacaysa fanları ona veririm. 50x50 havalandırma boşluğu panjurlu menfez olarak kalır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok