Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

4090 ham performansta masaustu 3090'a kafa tutuyor.
4050 onceki nesil 3060 kadar hafizaya sahip, performansi onu geciyor (edit: gordugum ilk benchmark sonuclarina guvenilirse). Ofis makinelerine koyulan giris seviyesi bu.

Arasi da olmasi gerektigi gibi olcekleniyor.
A7OOW8o.jpg

Bir onceki nesildeki "3070 al gec, 3080'de performans artisi cok degil" durumu yok. Ben daha saglam makine istiyorum diye ust model aliyorsan performans artiyor.
Oyle olunca "bu ne bicim 4070" diye tepki verilmesi mumkun.

Grafiklerin kaynagi videoda da ilk tepki o olmus: https://www.youtube.com/watch?v=nBZT7lF5dag

Fakat onceki neslin ust seviyesine kafa tutuyor. Istenirse 14 inch kasa icinde, cok daha az cekerek.
I0t2fGw.jpg
QVkNhOw.jpg

Kendisinden onceki nesil x070 makinelerden cok daha az guc cekerek, daha ufak kasada ayni nesilden nesle performans artisini veriyor.
gaXFFhq.jpg

4060 iceren G16 gibi cihazlar fiyat/performans icin de oldukca basarili. Daha ucuz, $1000 civari urunler de var.

Dusuk guc kullanimi, yuksek performans kotarmislar. "Abi daha ufak kasada az guc cekerek ham performansta onceki nesli yemem yetmiyorsa FG ac, 2x daha vereyim" demisler. Daha ne yapmalari gerekiyor, ben bilmiyorum.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi

İlk tablo, başından beri söylediğim "Nvidia bu seride üst modellere çalışmış" iddiamı doğruluyor. 4070 ve 4060 gereksiz şekilde zayıf kalmış. 4050 ise oldukça güzel olmuş. Birebir 3060 performansı sunacak gibi görünüyor. 3dmark gibi testlerde 3060'ın biraz önünde ve benzer performans gösterir. Ancak bant genişliği sebebiyle azıcık çözünürlük yükseldiğinde yamulur gibi görünüyor. O yüzden 1080p'de 3060 performansı sunacak güzel bir model olmuş diyebiliriz. 4060, 3060'a göre %15-20 kadar hızlı görünüyor. xx50 modeller arasında %60-70 gibi bir fark görüyorken xx60 modelleri arasında çok kısıtlı bir fark olması, xx70 modelleri arasında o kadar bir fark bile olmaması can sıkıcı. Neticede fiyatlandırmaya etkisi olacak bu isimlendirmelerin. 4060, 4050ti olarak ve 4070 de 4060 olarak isimlendirilse çok güzel olurmuş. En azından benim gibilerin çenesini kapatırlarmış.

Ama bana göre en can sıkıcı kısım, gereksiz yere enerji verimliliğinin düşüyor olması. Şu FG işi güzel olacak. Enerji verimliliği de FG sayesinde biraz toparlıyor görünüyor. Sırf onun hatırına bu isimlendirmeye fazla laf edemeyeceğiz.

Yine de Nvidia'nın bir önceki nesilde xx60 ve xx70 modellerini düzgün kotarıp bu nesilde bu modelleri batırması hoş olmadı. Özellikle de benim gibi orta seviye takılanlar için.

Bu arada şunu da ekleyeyim; 3060'ın laptop modeli, masaüstü modelinden daha fazla birime sahipti. Benzerini Turing'lerin 1650 modelinde görmüştük. Pascal'da ise 1070'te o konuda bir ilk yaşanmıştı. Ondan önce zaten masaüstü ile laptop arasındaki fark baya fazlaydı (Maxwell'i biraz ayrı tutmak gerek). 40 serisi ile yine fark açılmış ve eskiye dönülmüş oldu.

mamad tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu isimleri sifirdan tasarlasalar iyi olacak.

Spoiler

Masaustune denk gelmedigi icin kufur yiyorlar.

• 4050, 4060, 4070: giris ve orta seviye, sessiz, dusuk guc gereksinimli makineler. (3070 boyle degildi)
  • 4080, 4090: ust seviye makineler. 

Masaustunde de buna denk geliyor, laptopta da. Isminden de sadece bunun anlasilmasi gerekiyor. Ama isim masaustuyle ayni oldugu surece elestirilmeye devam edilecek.

Sadece masaustuyle ayni ismi kullanmamalari da yetmez.

• Dell ofis makinesinde 4060'i 50W calistirsa, MSI 4050'i 100W calistirsa, "ikisine de 4050 demisler" diye kufur yiyecekler (simdi olan durum).
  • Dell'inkine "4040" dense, MSI'inkine 4050 dense "Dell'deki 4040'i overclocklayip 4050 demisler" diye kufur yiyecekler.
  • nvidia Dell ve MSI'i ayagina cagirip "bundan sonra ikisinde de ayni guc seviyesi kullanacaksiniz ulen" dese "ofis makinem niye bu kadar guc cekiyor" diye kufur yiyecekler, "oyun makinem ucuz diye niye gucunu kestiniz, bu GPU daha fazlasini kaldirirdi" diye kufur yiyecekler, "biz bunu tuketicimize gore ozellestirirdik, icine ettin hunkarim nvidia" diye markadan da kufur yiyecekler.

Hadi yaptilar diyelim. 4050 tabanli chip'i su watt altinda kullanirsaniz ismi 401 olacak, yoksa 402 olacak dediler (masaustunden de farkli oldu boylece). Aynisini 4060 icin 403, 404 diye yaptilar. 4050, 4060, 4070, 4080, 4090, 5 sku var, hepsinden boyle guc miktarina ve hafizasina gore 2-3 sku cikardilar diyelim. 401'den 412'ye kadar cesitli model sundular. Tabi yetmeyecek, laptoptaki 412'ye masaustundeki 412 tam denk gelmiyor diye onun da farkli bir ismi olmasi gerekecek. Mesela 4012.

Sirf kucukken babasi "oglum ne yaparsaniz yapin, el alemi bize kufrettirmeyin" dedi diye Jensen cikip "arkadaslar bu nesil 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412 laptop GPU'larimiz ve 4001, 4002, 4003, 4004, 4005, 4006, 4007, 4008, 4009, 4010, 4011, 4012 masaustu GPU'larimizla karsinizdayiz" dedigi gun "iyice corba ettin, senin yapacagin isi ...eyim nvidia" diye yine kufur yemezse ben de ne olayim.

Yine de daha iyi olur herhalde.

Bana 4060'in performansi dusuk gozukmuyor ama laptop da uygun fiyatli olmali.

G16'nin 4060 ve i9-13900H iceren 1600p ekranli modeli ozellikle ilginc (GU603VV-BS91-CB). Fiyat uygun olursa basarili.

edit: Ona yakin fiyatli i7 4070 makineler olacaktir (mesela MSI). "Benim icin oyunda biraz hizli olmasi islemcinin multitasking performansinin yuksek olmasindan iyidir" diyenin daha cok ilgisini cekebilir. Benim i9 + 4060 dememin sebebi is icin kullanilacak, az oyun oynanacak makine gozuyle bakmam.

Sonucta dusuncelerim bunlar:

https://www.youtube.com/watch?v=FP0yHOMcZi4

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus TUF A16 AMD-Advantage

AMD CPU+GPU

• Ozelligi: oyun oynarken degil ama duz kullanimda 12 saat ustunde pil omru var.
  • Performansi: 1080p'ye yeterli.

Ilginc.

• Masaustunde GPU'lari, CPU'lari rakip kadar isindigi icin az cekse ne yazar deniyor zira duvara bagli. (Hatta GPU ortalamada/idle'da daha cok cekebiliyor.)
  • Yuksek performansli oyun laptop'larinda da ayni durum var.
  • Fakat Steam Deck gibi handheld'lerde ve pilden calisarak tasinabilirligin onemli oldugu yerlerde AMD'nin avantaji var. Islemci Intel'e gore ileri uretim teknolojisi ile Tayvan'da uretiliyor, dusuk guc gereksinimi var.

Apple gibi degil tabi. Hem pil omru acisindan Apple onde, hem de Apple'i fisten cekince performans dusmuyor, GPU pilden calisarak da sana ayni performansi sunuyor.

Ama Windows tabali cozumler icinde "ben oyun oynayacagimda fise takayim, bana 1080p'de oyunu acsin, onun disinda fise takmadan butun gun isimi gorebileyim" tarzi urunler olmasi acisindan guzel.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 06.03.2023 at 17:40, epi said:

Asus TUF A16 AMD-Advantage

AMD CPU+GPU

• Ozelligi: oyun oynarken degil ama duz kullanimda 12 saat ustunde pil omru var.
  • Performansi: 1080p'ye yeterli.

Ilginc.

• Masaustunde GPU'lari, CPU'lari rakip kadar isindigi icin az cekse ne yazar deniyor zira duvara bagli. (Hatta GPU ortalamada/idle'da daha cok cekebiliyor.)
  • Yuksek performansli oyun laptop'larinda da ayni durum var.
  • Fakat Steam Deck gibi handheld'lerde ve pilden calisarak tasinabilirligin onemli oldugu yerlerde AMD'nin avantaji var. Islemci Intel'e gore ileri uretim teknolojisi ile Tayvan'da uretiliyor, dusuk guc gereksinimi var.

Apple gibi degil tabi. Hem pil omru acisindan Apple onde, hem de Apple'i fisten cekince performans dusmuyor, GPU pilden calisarak da sana ayni performansi sunuyor.

Ama Windows tabali cozumler icinde "ben oyun oynayacagimda fise takayim, bana 1080p'de oyunu acsin, onun disinda fise takmadan butun gun isimi gorebileyim" tarzi urunler olmasi acisindan guzel.

Tam olarak şundan bahsediyoruz sanırım: https://www.youtube.com/watch?v=ah99ekbPMHQ

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mamad said:

Tam olarak şundan bahsediyoruz sanırım: https://www.youtube.com/watch?v=ah99ekbPMHQ

Evet. Video yeni cikmis, mavi ekran da eksik kalmamis.

Gecen yilin 3060'iyla karsilastirmislar. 4060 hem daha hizli, hem RT'de daha hizli, hem FG var. 3060'la karsilastirinca bile "su durumda nvidia'yi tavsiye ederim" diye gidiyor video. (edit: Sagda solda $1.450 civari demisler. O fiyata 4070 MSI Katana var)

Ama 1080p'de oyun acsin, is icin pili de uzun gitsin dediginde iyi iste. O konuda hakkini vermek lazim.

1-2 seneye bu seviyeyi chiplet formunda entegre GPU olarak islemci pakedine de koyacaklar herhalde. O zamana Intel de chiplet/tile mantigina gecip uretim teknolojisini kucultecek gibi gozukuyor..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu seviyenin entegre gpulara gelmesine temiz bir 4 sene var diye düşünüyorum. Yeni tanıtılan 780M, şuan en güçlü entegre gpu ve 7600S ile 4060'ın çeyreği seviyesinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 minutes ago, mamad said:

Bu seviyenin entegre gpulara gelmesine temiz bir 4 sene var diye düşünüyorum. Yeni tanıtılan 780M, şuan en güçlü entegre gpu ve 7600S ile 4060'ın çeyreği seviyesinde.

Belki benimki iyimser bir tahmin olabilir. Fakat 780M iceren 7940HS monolithic design. Umidim su: chiplet/tile tasarimini duzgun becerirlerse APU/XPU tarzi tek pakette ayri CPU chiplet'i ve ayri GPU chiplet'i seklinde islemcilerde entegre grafikler ufak bir sicrama gorebilir. 

Ryzen 9 7945HX videolari da baslamis. Bakalim "ismi 7xxx ama aslinda 6xxx serisi gibi Zen 3" diye AMD'ye kufreden cikacak mi...

Artisi: Multi-thread performansina bagimli durumlarda onde (Cinebench, zip...)

Eksisi: Oyunlarda Intel'in gerisinde (single-task performansi)
(Bir de yine Thunderbolt 4 ve uyumlu aksesuarlarinin eksikligi diye tahmin ediyorum).

Laptop'lari fisten cekersen pil dayansin diye 30fps'ye dusuyor oyun. Kimse 4070-4090 laptop alip prize takmadan oyun oynamiyor. Yani oyun laptop'i alan yine Intel tercih edecek. Desktop replacement seklinde fise takili kullanayim, ofis islerinde hizli olsun ama darbogazin oldugu oyunlarda geride kalmasin diye genel amacli alanin da bunu tercih etmesinin bir geregi yok. Ama ozellikle multi-task performansi gerektiren isler icin laptop alanlar bunu dusunebilir.

Intel'in 10nm'den bozma "Intel 7" uretim teknolojisinden Intel 4'e gecmesine az kaldi. nvidia'nin 30x0'lerle dusuk uretim teknolojisi kullanip yine de oyun performansi kralligini kaptirmamasi gibi bir durum oldu bu nesil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu eklemiş olayım ben de; frame generation işi igplere gelirse, 7600S seviyesini görmeleri 4 yılı bulmaz tabi.

Bu arada Amd artık kendi çözümünü sunsa da Nvidia'nın 30 serisi için FG sunup sunmayacağını görsek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu AMD'nin 6000 serisinden itibaren laptoplara getirdiği USB4 muhabbeti ne oldu? Thunderbolt ile birebir çalışacak vb. bir şeyler diyorlardı. Bilgin vardır senin @epi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, wazzap said:

Bu AMD'nin 6000 serisinden itibaren laptoplara getirdiği USB4 muhabbeti ne oldu? Thunderbolt ile birebir çalışacak vb. bir şeyler diyorlardı. Bilgin vardır senin @epi

Thunderbolt 4 gerektiren aksesuarlarla calismiyor diye hatirliyorum.

Aslinda "belki bir gun TB4 ile eGPU konusunda bir seyler becerirler" diye umidim vardi. TB'le ilgilenme sebebim de basta buydu, TB4 gerektiren eGPU veya benzeri ilginc bir cihaz cikarsa "yalniz size olmuyor abicim" durumu yasanmasin diye "o da olsa iyidir" diyordum. TB4 de olsa eGPU'larda performans masaustune gore cok limitli kalinca ilgimi kaybettim.TB5'i duyurmuslar, haberim olmamis.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, epi said:

Intel'in 10nm'den bozma "Intel 7" uretim teknolojisinden Intel 4'e gecmesine az kaldi. nvidia'nin 30x0'lerle dusuk uretim teknolojisi kullanip yine de oyun performansi kralligini kaptirmamasi gibi bir durum oldu bu nesil.

Intel 2nm teknolojisinin tamamlandigini, 2024 ilk yarisinda uretime hazir oldugunu acikladi.

Sirf AMD-nvidia-Intel-Apple rekabeti degil, uretim konusunda dogu-bati rekabeti de olmasi bu donem gelismeyi biraz hizlandirdi. Simdilik performansa yansiyor, fiyatlara pek yansimiyor. Fakat yeni urunler cikarken oncekinin stoklarini tuketmek icin guzel kampanya yapiyorlar.

Duzgun ozelliklere sahip (8 cekirdek 16 thread, 16GB hafiza, 512GB SSD) dokunmatik ekranli 2-in-1 cihazlarin $900-1000 fiyatli modellerinde $300 falan indirimler gorulebiliyor (mesela Dell Inspiron 2-in-1 14” veya biraz daha ucuza Lenovo'nun benzer modeli).

Normalde bakip "onu alacagima biraz daha verir sunu alirim" diyecegim fiyattan "bu gayet iyiymis aslinda abi" diyecegim fiyata geliyor. Ince, katla tablet gibi kullan. Hafif, elinde tasi. Saglam Internet baglantisi da varsa evde fise bagli masaustunu remote kullan, orada isterse canavar sistem olsun, elindeki ufak cihazda her seyi yapmak mumkun olsun. Yolda oyun oynamasam da olur diyorsan her sey tam olsun.

Ustteki Dell Inspiron 2-in-1 ozellikler iyi ama ekran renkleri/parlakligi herkes icin ideal olmayabilir. "Ekrani da guzelmis" denen bir model seneye ayni sekilde indirimde yakalanirsa guzel olur.

Ciksin Intel 2nm :kayik:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hızlı belleklerle birleşince 780M, Time Spy'da 3000 puanı vuran ilk igp olmuş:

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-780m-integrated-rdna3-gpu-finally-breaks-3k-points-in-timespy

Böylece en yaygın laptop gpularından GTX 1650 seviyesindeki harici gpular gereksiz hale gelmiş oluyor. Bu seviyeye gelinmesi kabaca 4 yılı bulmuş görünüyor. RTX 4050 seviyesine gelinmesi de bir 4 yılı bulur sanıyorum. Orada Time Spy puanı 9000 seviyesinde ve üzerine FG var. Bu arada RTX 4050'nin selefleri olan RTX 3050/Ti modelleri üzerine %80-100 civarı fark sunuyor ve ayrıca FG sunuyor olması, müthiş bir gelişme. Giriş seviyesini uçurdu Nvidia. Keşke 8 gb bellek ile gelseydi, tek geçilirdi.

Tabi Nvidia'nın giriş seviyesini ciddi biçimde patlaması boşuna değil. Amd igp tarafında bastırdı. Geçen yıl da 680M sebebiyle MX serisi gpular gereksiz hale gelmişti. Hatta Nvidia MX serisini sonlandırdı.

Omfs and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

*guncel* laptop tavsiyesi istesem bu baslik altinda? :new_bdaysmile:

ama ucan kacan birsey istemiyorum. anne-babama lazim. genel kullanim alanlari web browsing, ms teams ve ms office. bu kadar :) ekran da 15-16" oldu muydu kafi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, infestor said:

*guncel* laptop tavsiyesi istesem bu baslik altinda? :new_bdaysmile:

ama ucan kacan birsey istemiyorum. anne-babama lazim. genel kullanim alanlari web browsing, ms teams ve ms office. bu kadar :) ekran da 15-16" oldu muydu kafi.

16 gb ramli (mümkünse artırılabilir olsun), 6-8 çekirdekli işlemciye sahip (Intel 12. ve 13. nesil ise orta halli bir cpu diyelim), ips panel, ortalama bir malzeme kalitesi olan laptoplara bakılabilir.

Şu baya iyi bir seçenek gibi görünüyor:

https://www.amazon.com.tr/dp/B0BL7S9765?m=A1UNQM1SR2CHM&tag=epey-21&th=1&psc=1&_encoding=UTF8&aff_sub4=1

Ram tarafı biraz düşündürüyor o kadar. Gerçi 16 gb çok uzunca bir süre yeter gibi.

Edit: Linkini verdiğim laptop güncel sayılmaz ne yazık ki. Kendisi 2021 model olup işlemcisi Zen 2 mimarilidir.

Şu da tavsiye etmeyeceğim en ucuz alternatif:

https://www.trendyol.com/casper/nirvana-c500-1135-bv00x-g-f-intel-core-i5-1135g7-16gb-ram-500-gb-nvme-ssd-freedos-p-349212808?boutiqueId=618568&merchantId=129813&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.70.8

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu daha iyi,

https://www.amazon.com.tr/Dell-Inspiron-I3525106U08-Taşınabilir-Bilgisayar/dp/B0BQHVRB92/ref=sr_1_13?qid=1678525627&refinements=p_n_feature_fifteen_browse-bin%3A21761290031&rnid=12783655031&s=computers&sr=1-13

Hem 120 HZ, hem 32GB, hem zen 3 mimarisi, hem de 1.5TB. Ekran biraz daha kötü olabilir ama 250nits yazıyor dell USA'de. Bir de emin değilim ama bunun ramleri değiştirilebiliyor olması lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 dakika önce, wazzap said:

Bu daha iyi,

https://www.amazon.com.tr/Dell-Inspiron-I3525106U08-Taşınabilir-Bilgisayar/dp/B0BQHVRB92/ref=sr_1_13?qid=1678525627&refinements=p_n_feature_fifteen_browse-bin%3A21761290031&rnid=12783655031&s=computers&sr=1-13

Hem 120 HZ, hem 32GB, hem zen 3 mimarisi, hem de 1.5TB. Ekran biraz daha kötü olabilir ama 250nits yazıyor dell USA'de. Bir de emin değilim ama bunun ramleri değiştirilebiliyor olması lazım.

@infestor

32 gb olduktan sonra ramleri kurcalamaya gerek olmaz gibi. 2 bin daha verilip bu alınır. Ekran konusunda ise dell genel olarak VA panel kullanır. Ben VA panel kullanmadığım için yorum yapamam, ama genel olarak TN'den iyi, IPS'ten geri diye söylenir. Yine de tercih edilir. Ayrıca 120hz olayı güzel. Masaüstünde bile benim aradığım bir özellik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendim kullanacaksam 32GB tercih ederim de... Aileye tavsiye veriyorsam 14 inch 2-in-1 bana daha ilginc geliyor. Yanina bir de kalem alinir. Bak bunu boyle katlayip ekranina dokunarak da kullanabiliyorsun denir, sevinirler.

Ne calistiracaklar da 16GB yetmeyecek, 2-in-1'i almadigimiz iyi oldu, onda yapamazdik bunu diyecekler diye dusundugum icin oyle tabi, yoksa agir ise de kullanan icin 16GB'in yetmedigi zamanlar olur.

Kimse "niye 120hz almadin" demez. Ama ekrana dokunmaya calisiyorlar, olmayinca garipsiyorlar.

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aile kullanımı deyince, kafadan 10 yıl kullanılır diye düşünüyorum ben. 10 yıl içinde 16 gb ve 4 çekirdekli işlemci yetersiz kalacaktır diye düşünüyorum. O zamana kim öle kim kala diyebilirsiniz ama özellikle pc gibi sürekli kullanılan, el altında olan ve belli bir kullanım alışkanlığı (fotolar şurada, videolar burada, şurada da şu uygulama vardı, dur şuraya şunu atmıştım, bu burdan çalışıyordu gibi değiştirmek istemeyeceğimiz bir sürü ıvır zıvır alışkanlık) yaratılan aletlerin sorunsuz şekilde uzun süre kullanılabilir olması bana makul geliyor.

Ucuz-pahalı olması çok önemli değil. Bir kere alalım mevzusu da değil. Alışkanlık oluşturunca bir daha değiştirmek istemeyecektir aile.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

16GB 8 cekirdek iyidir. Cekirdek basina 2GB. Eski 32bit isletim sistemlerde calisacak sekilde tasarlanmis her seyin kullanabildigi hafiza. Adobe falan multi-core optimizasyonlarina ilk baslarda oyle gecti, her cekirdege 2GB atayarak.

Lukse kacilirsa 8 cekirdek aslinda 16 thread oluyor denir, hepsine 2GB atayalim o zaman denir, toplam hafiza 32GB olur. Multi-thread durumlarinda performans artar, arkada 10 sey acikken de Photoshop hizli calisir. Ama aileye gereksiz, dokunmatik ekran daha iyi :P

O mantikla 16GB 4 cekirdek (x2 thread) de yeter denilebilir ama zaten Ryzen 7'li 8 cekirdek laptop'lar indirimde, stok temizliyorlar. Olmusken nefesi ailenin arkada kapatmadigi gereksiz pencerelere de yeteni olsun denebilir.

Chrome gibi "hafizayi alirim, geri vermem" diyen browser yerine daha hafif bir sey mi kursam diye dusunulebilir. Islemcinin nefesi hep yeter, hafiza da suni sismedigi icin o da yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Entegre grafikler ve islemcilerde Intel bu 2nm ve chiplet islerine gecince sicrama olmasi mumkun.

https://youtu.be/UUnmZL4FyM0

DLSS3 tipi FG de gelir herhalde. Intel’de AI birimleri var, AMD de oraya ilerliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in igp tarafında sıçrama yapması için önce harici gpularda sıçrama yapması gerekir sanıyorum. Çünkü alt seviyede baya baya igp seviyesindeler zaten. Son iki nesildir igp tarafında bir şey yapmıyor olmalarının sebebini bile Arc serisi olarak görmeye başladım.

Igplere FG tarzı şeyler hemen gelir mi çok emin değilim. İki yıl sonra gelir, ama hemen bu yıl sonunda görmeyiz sanıyorum. Amd ise o tarafa oynamayacağını söylüyordu, yani yapay zeka işlemleri için yeni birim geliştireyim de bununla AA yapıp performans artırayım gibi bir işe girişmeyeceklerini söylediler. Ama deep learning ile oyunlardaki etkileşimi artırmaya yönelik çalışacaklarını da ekliyorlar. DLSS ile mücadele tamamen FSR'a bırakılacak gibi görünüyor. İlerde çok büyük patlayabilirler. DLSS3 ile Nvidia, bu işin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Amd orada Nvidia'nın mentalitesi ile olaya yaklaşmak istemiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.03.2023 at 11:57, mamad said:

Hızlı belleklerle birleşince 780M, Time Spy'da 3000 puanı vuran ilk igp olmuş:

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-780m-integrated-rdna3-gpu-finally-breaks-3k-points-in-timespy

Böylece en yaygın laptop gpularından GTX 1650 seviyesindeki harici gpular gereksiz hale gelmiş oluyor. Bu seviyeye gelinmesi kabaca 4 yılı bulmuş görünüyor. RTX 4050 seviyesine gelinmesi de bir 4 yılı bulur sanıyorum. Orada Time Spy puanı 9000 seviyesinde ve üzerine FG var. Bu arada RTX 4050'nin selefleri olan RTX 3050/Ti modelleri üzerine %80-100 civarı fark sunuyor ve ayrıca FG sunuyor olması, müthiş bir gelişme. Giriş seviyesini uçurdu Nvidia. Keşke 8 gb bellek ile gelseydi, tek geçilirdi.

Tabi Nvidia'nın giriş seviyesini ciddi biçimde patlaması boşuna değil. Amd igp tarafında bastırdı. Geçen yıl da 680M sebebiyle MX serisi gpular gereksiz hale gelmişti. Hatta Nvidia MX serisini sonlandırdı.

Daha önce paylaştığım habere ek olarak Videocardz.com'dan yine benzer bir haber gelmiş:

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-780m-integrated-rdna3-gpu-is-faster-than-geforce-gtx-1650-max-q-in-new-leak

780M, Geekbench'te 1650 Max-Q modelini geçmiş deniyor. Zaten grafik performansı olarak da 1650 Max-Q'nun muhtemelen önünde yer alacaktır. Artık MX modellerinin tamamı (MX 570 de dahil), GTX 1650/ti ve hatta RTX 2050 gibi harici laptop gpuları anlamını yitirdi. 2050 belki DLSS sayesinde biraz direnir ama pek de anlamı kalmamış gibi. Hatta 35-40w TDP'ye sahip RTX 3050'ler bile 780M'in çok uzağında olmaz.

Yalnız, haberde verilen tabloda GTX Titan'ı görmek ve herhangi bir testte igp ile karşılaştırıldığına tanık olmak garip geldi. :) Hele GTX 980Ti'ın gerilerde kalmış olması daha da enteresan.

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok