Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

"Tatil icin gittigim bu tropik otelin balkonuna kurup gordugunuz su manzaraya karsi su kadar para kazandim" diye video paylasan, asil parayi o videodaki affiliate link'lerden parayi kazanan, ekipmani da reklam icin bedavaya getiren cakallarin videolarinda gormeden ben yazayim :) 

1 veya 2 portable 14-15 inch ekran, bir tane de 14-15 inch laptop alip $2000 altina sirt cantasinda tasinabilir cok ekranli trading station kurmak gibi fanteziler mumkun artik. Hepsinin birbirine ve prize baglantisi ve keyfe gore mouse'a falan baglantisi da tek port uzerinden dock'la yapilirsa tam "istedigin yere kurmaya hazir, gocmen trader setup'i" diye pazarlanir.

"Trader" yerine "tasarimci" gibi affiliate link'te pazarlanan her neyse onunla degistirebilirsiniz konsepti.

Samsung Galaxy Book gibi urunler Samsung tabletlerle bunu kablosuz da yapar ama performans ve pil omru falan derken pratikte ne kadar kullanilabilir olacagindan emin degilim. Goruntu olarak daha hos olur tabi.

epi tarafından düzenlendi
Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple bu sefer gpu tarafında da çok iddialı konuşmuş. Gerçi çok fazla değişken olan ölçümler için değerlendirilmesi gereken çok fazla kriter var. Ama yine de enerji verimliliği konusunda ciddi işler yaptıkları kesin. Yeni notebook alalı 3 ay oldu, 10 sene kullanırım artık diyordum ama apple 3 yıl bile kullandırmayacak diye düşünüyorum. Adamlar bu hızla giderlerse cpu/gpu tarafında tekel olacaklar. Intel ve Amd'den fazla umudum yok ama Nvidia bir süre rekabet edebilir gibi geliyor. Bu da yine bize yarar diye düşünüyorum. 2-3 yıl içinde işler oturur gibi, ona göre sistem yenilemek de mantıklı olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/9/2021 at 1:49 PM, epi said:

Elimdeki laptop cortladiginda paraya kiyip yine 8-10 yil goturecek, keyifle kullanilacak bir sey alayim dedim. Ama aslinda yeni laptop almak icin cok da uygun bir zaman degil. Yil sonunda Intel'in enerji tuketimi konusunda daha iyi olmasi beklenen islemcileri duyurulacak. Arm'lardaki big.LITTLE tasarimina ve Apple'in M1'ine benzer sekilde sistem yuk altinda degilken daha az enerji tuketecek. Windows 11 de islemci yukune gore hafif veya guclu cekirdeklere gecmekte daha iyi olacak sekilde hazirlanmistir diye tahmin ediyorum. LG Gram gibi Intel gpu kullanan, cok hafif ama genis ekranli laptoplar pil omru ve sessizlikte daha da ilerleyecek. 2022 sonunda 5nm GPU'lar da gelir. USB uzerinden 240W cekilmesi standartlastigi icin adaptorler de USB-C olur. Bugun alinacak her sey o 2023 laptoplari yaninda oldukca eski duracak. Yine de kenara notlarimi almak istedim, mecbur kalir da taksitle falan alirsak duzgun bir sey olsun.

Ozellikle ayrintili bir giris yaptim cunku sunun altini cizmek istiyorum, 1-2 yil sonra degistirecekseniz bu listedeki makinelerin hic biri mantikli degil. 3'te biri fiyatli modellere bakmak lazim. Bunlara para vermek yerine MSI Katana vb. bir model alip 2 yil sonra degistiririm, 2 yil sonra bir daha degistiririm demek mumkun ve belki mantikli. Ama kampanyayla, taksitle vs alip mesela vergiden dusulecekse, 8-10 yil kullanilacaksa veya butce kisitli degilse dusunulebilir.

Alienware X14 gibi modellerde (veya AMD muadili sizce her neyse) cok ince kasa, USB adaptor, hizli islemci vs oturmus ama bu "USB uzerinden 240W" henuz yok. Dock'larda da yok. Oyle olunca tek dock uzerinden laptop'i da baglayayim, 2 de ekran baglayayim, gucu oradan ceksin, derli toplu olsun gibi fanteziler icin erken aslinda. 5nm GPU'lar da gelirse agir sahnelerde yuk altinda daha guc tuketen, normalde daha az enerji kullanan, boylece min fps'si cok dusmeden ortalamaya yakin giden, ortalamada da gereksiz isinmayan makine konsepti bir adim daha ilerlemis olacak. 15" kasalarda bugunun masaustune kafa tutacaklar.

Apple'in nvidia'nin cok ilerisinde oldugu kisim pil uzerinden calisirken verdigi performans. Nvidia'nin saglam performans vermesi icin prize takili olmasi gerekiyor.

Ucaklarda en fazla 100 watt hours (Wh) pile izin veriliyor, o yuzden en ust seviye laptoplarda 98-99Wh piller var. Adaptor uzerinden 200W'la calisan aleti fisten cekince performans yariya dusuyor.

PC'de "kablosuz kullaninca ofis islerini yapiyorsun, agir is yapacaginda prize bagliyorsun, ne var yani, ucakta da oyun oynamayiver" seklinde bir tasarim var. Apple tasarimi adam gibi yaptigi icin 2 M1 MAX islemcisini bir arada ufak kasaya koyabilmis. 4 tanesini bir araya koyup "buyrun, workstation da bu" dediginde agzimiz acik bakacagiz.

Dun "ya onlar anca gosteris" denen firma bugun "ya senin amacin ne, tekel mi olmaya calisiyorsun" dedirtir hale geldi. Tim'e soyleyeyim de bu kadar da yapmasinlar, yazik PC'cilere :mrgreen:  

Nvidia'ya SLI oyle olmaz, boyle olur, AMD'ye multichip oyle olmaz, boyle olur, Sony ve Microsoft'a SOC oyle olmaz, boyle olur der gibi. Ayip...

On 12/2/2021 at 11:06 AM, epi said:

Intel geride baslayip her yil yeni seri cikararak arayi kapamayi hedefliyor gibi.

• AMD multi-chip tasarimi kotarirsa veya gomulu hafiza modelini 3d stacked sekline gecirirse rekabetin gelecegi ilginc olacak.
  • Qualcomm'un son islemcileri handheld devkit cihazda aktif sogutma ve 120hz 1080p OLED ekran ile geliyor. Sabit o hizda calisabiliyorsa iyiymis.
  • Apple'in M1'lari fisi duvardan cekip pil'den calisinca performans kaybetmiyor.

Intel, AMD nvidia'nin mimarisinin performans etkinligini yakalamaya calisacak. nvidia ise Qualcomm ve Apple'in enerji etkinligini yakalamaya calisacak. Tek chip GPU, multichip GPU, entegre hafiza, stacked hafiza, SOC modeli entegre islemci gibi farkli tasarim yaklasimlarinin yarismasini izlememiz mumkun.

On 10/20/2021 at 1:14 AM, epi said:

“Ince, sessiz, adam gibi goruntu, adam gibi ses kalitesi, adam gibi kamera kalitesi, hayvan performans, guzel tasarim falan bir arada oluyormus, he mi” diyen PC tayfasindan devami gelsin de alalim.

Sakin “ama Apple pahali” falan da demesinler. Onlarin ust modelleri daha da pahali.

Ama “cesur”. Dell XPS’te kulaklik girisi, hdmi yok mesela. Batinin iyi yanlarini almis.

Seneye kismetse…

On 10/20/2021 at 1:14 AM, epi said:

-Konsol gibi unified memory SOC tasarimiyla kaynaklari etkin mi kullansin, PC gibi yuksek butce, yuksek performans mi olsun, mobil gibi az guc mu tuketsin?

-Evet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X17 R2 super rafine olmus demistim ama 1-2 incelemede speaker’lari begenmemisler. Daha yuksek cikisli ama distortion var demisler. Yazilim sorunu mu bilmiyorum. Zaten henuz 4K modeli cikmadi, tasarimci olup da bunu alan olmamistir. O model cikar da niyet olursa sesi duzeltmisler mi diye incelemeli.

Gecen yilin 4K modelini bu yil indirimde kapatmak veya yeni nesil nvidia’lari beklemek guzel secenekler. X14’u ince yapmak icin gelistirdikleri ekran mekanizmasini 15/17’lere tasirlarsa etkileyici olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Usttekine ek, ses kayit ve isleme isleriyle mesgulsaniz bir latency test'inde de geride kaldigini gordum.

Demek ki neymis... Apple yapiyormus. .ok atmadan once her ayrintisina bir bakmak lazimmis.

X17 R2'nin 4K modeli de cikti.

Gecen yilin X15'leri fena fiyatli degil (nispeten). QHD, 3070, i7 ile daha uygun ama 12th gen'in multicore performansi oyle boyle degil tabi. Seneye 5nm nvidia'lar da gelsin, tam olacak. Speaker'lari da adam gibi yapsinlar bu sefer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12th gen Intel'li XPS cikti. Guzel ama gereksiz pahali tabi, seneye indirimde $1000 ucuza alinir.

Yaklasik $3000'a alinan XPS ve X17 R2 UHD modelleri arasindaki fark: 
• XPS (17) 16x10 ince bezel koca ekran ama 3050 4GB ve 60hz. Pil omru +.
• X17 3070 Ti 8GB ve 120hz ama 16x9 ekranin kasaya orani gorece kotu. Sogutma +.

Yani DELL'de en pahali modellerde bile halen screen-body ratio ile grafik performansi arasinda secim yapmak zorundasiniz. Asus M16 o acidan iyi ama o zaman da fan sesi ve isinma. Simdilik bu ucluden ucunu cozen sadece Apple, digerlerinde 2/3 (neyse eskiden ucun biriydi). PC'de de 3/3 icin seneye nvidia 5nm'ler ve onlara rakip AMD'ler falan beklenecek herhalde.

(XPS icin 3060 secenegi de gelecek)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Razer Blade 15" icin OLED model duyurmus. 1440p, 240 Hz, 400 nits, 100% DCI-P3, cillop gibi. Fiyat kol boregi tabi. 5nm nvidialar seneye laptoplara gelsin, bu modelin degeri $1000 duser. Fan sesini de incelemelerde gormek lazim.

Duzgun renk, siyah, parlaklik, hiz, cozunurluk bir arada standartlasti ust seviyede. Asagi da damlasin yavas yavas. OLED olmasa da olur, gencler Youtube izlerken kosede zornhub logo burn-in gormesin iki yil sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kisaca tekrar yazayim, buradaki modellerin cogu kendimize not. Black Friday - Cyber Monday indirimleri, Haziran indirimleri (mesela Amazon Prime Day) ve Back-to-School indirimlerini yakalayip bir onceki yilin modelini almak her zaman daha avantajli.

Gecen yilin 11th gen vs laptop'lari single tasking performansinda yeniler kadar iyi. Multitasking performansinda uzmez. Gecen yilin GPU'lari yaklasik olarak bu yilkiler kadar iyi. Mesela gecen yilin Asus M16'sini almak icin su aralar guzel indirimler yakalanabilir. Bir kac yila degistiririm diye alinacak cihaz olarak daha mantikli. Benim eldeki bozulmaya basladi. 10 yillik cihaz, artik mecburen degistirecegim. Onumuzdeki yili da bekleyemeyecegim icin herhalde gecen yilin M16 modelini alacagim, islemci hizini kisip fan sesini dusurerek kullanacagim. Su aralar buralarda indirimde bulunabiliyor, yoksa degmez. Kasa boyutunda ekranin sundugu calisma alani cazip (16x10 ekran ve 2560 x 1600, 94% screen-to-body ratio). O ekran alanina ihtiyaci olmayan muhtemelen G14 gibi bir seyi tercih eder.

Almisken iyi para veririm ama 5-10 yil degistirmem diyen icin onumuzdeki yil cikacak modellerin 5nm GPU'lari daha iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yazı serisi ilerliyor. Tabi okuyup unuttuklarımız da oluyor başa sarıp tekrar önemli yerleri toparlamak zorlayıcı. Belki arada bir Top 10 listesi fena olmaz @epi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, wazzap said:

Yalnız epi'den başka kimse deli gibi canavar bir gaming laptop istemiyor sanırım. :D

Evet belki diğer modelleride inceler bu yazı dizisinde, kompakt taşınabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/12/2022 at 5:37 PM, epi said:

Kisaca tekrar yazayim, buradaki modellerin cogu kendimize not. Black Friday - Cyber Monday indirimleri, Haziran indirimleri (mesela Amazon Prime Day) ve Back-to-School indirimlerini yakalayip bir onceki yilin modelini almak her zaman daha avantajli.

Gecen yilin 11th gen vs laptop'lari single tasking performansinda yeniler kadar iyi. Multitasking performansinda uzmez. Gecen yilin GPU'lari yaklasik olarak bu yilkiler kadar iyi. Mesela gecen yilin Asus M16'sini almak icin su aralar guzel indirimler yakalanabilir. Bir kac yila degistiririm diye alinacak cihaz olarak daha mantikli. Benim eldeki bozulmaya basladi. 10 yillik cihaz, artik mecburen degistirecegim. Onumuzdeki yili da bekleyemeyecegim icin herhalde gecen yilin M16 modelini alacagim, islemci hizini kisip fan sesini dusurerek kullanacagim. Su aralar buralarda indirimde bulunabiliyor, yoksa degmez. Kasa boyutunda ekranin sundugu calisma alani cazip (16x10 ekran ve 2560 x 1600, 94% screen-to-body ratio). O ekran alanina ihtiyaci olmayan muhtemelen G14 gibi bir seyi tercih eder.

Almisken iyi para veririm ama 5-10 yil degistirmem diyen icin onumuzdeki yil cikacak modellerin 5nm GPU'lari daha iyi olur.

Ozeti bu bence. 

Gecen yilin M16'i indirimdeydi, aldim. Bir sure guncellemem herhalde basligi. Biraz mecburen oldu, elimdeki bozulmaya baslamisti (zaten o yuzden arastirmaya baslamistim bunlari). Seneye 5nm GPU'lulari bekleyecek, hatta bir sonraki yil onlarin indirimini bekleyecek kadar iyi bir makinesi olup yenisine ihtiyaci olmayan daha bekler. Yoksa indirimden ekranini en cok begendiginizi almali (XPS gibi).

edit:

M16 gibi 16x10 2560x1600 16 inch bir makinenin yanina ayni ozelliklerde LG Gram +View ile cift ekran yakisir. M16'da refresh rate de yuksek, response dusuk, oyunlar icin guzel. LG sadece is icin.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Of of of!

Asus ROG Flow X16

Ekrani yeter

• Mini LED,
  • 16:10 ratio, 
  • 165hz,
  • %100 DCI-P3, 
  • 512 dimming zones, 
  • QHD, 
  • DisplayHDR 1000 (1,100 nits peak brightness)

Seneye bu tasarimin ustune (daha dogrusu ekranin yanina) 5nm GPU'lari caksinlar yeter.

Bonus

• 2-in-1 (cevir tablet olsun, pen ile kullan)
  • Adam gibi 90WH pil koymuslar.
  • Asus'un kendi ozel eGPU girisi de mevcut ustunde. Upgrade yolu da aciliyor.

Tam "tek cihazim olsun" diyene.

(Apple gibi ses kalitesi, kamera kalitesi falan yok tabi. Kulaklikla kullanilacak, oyun oynarken fan sesi de duyulmayacak. Ekran aklimi aldi, detaylari pas gectim)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, epi said:

Of of of!

Asus ROG Flow X16

Ekrani yeter

• Mini LED,
  • 16:10 ratio, 
  • 165hz,
  • %100 DCI-P3, 
  • 512 dimming zones, 
  • QHD, 
  • DisplayHDR 1000 (1,100 nits peak brightness)

Seneye bu tasarimin ustune (daha dogrusu ekranin yanina) 5nm GPU'lari caksinlar yeter.

Bonus

• 2-in-1 (cevir tablet olsun, pen ile kullan)
  • Adam gibi 90WH pil koymuslar.
  • Asus'un kendi ozel eGPU girisi de mevcut ustunde. Upgrade yolu da aciliyor.

Tam "tek cihazim olsun" diyene.

(Apple gibi ses kalitesi, kamera kalitesi falan yok tabi. Kulaklikla kullanilacak, oyun oynarken fan sesi de duyulmayacak. Ekran aklimi aldi, detaylari pas gectim)

yurt dışında 2700 dolar olan pahalı bir oyuncak diyelim biz buna. bunu alıp yine monitöre bağlayacaksın. monitöre bağlayacaksan masa üstünden ne farkı var hatta iyi bir masa üstünden daha kötü. 
tatillerde götürürüm diyenler olur. arkadaş tatilde de bir zahmet pubg'ye girme denize gir, sosyalleş :lol: hiç anlamam şu laptop sevenleri. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Makine elimiz kolumuz aga. Cantaya atip goturebilmek bir devlet. Evden calisiyorsan, sen neredeysen ofisin orasi artik.

$2700'a biz de almiyoruz, ne zaman indirim oldugu, ne zaman uygun fiyata bulundugu belli. Adam gibi ekranlari nihayet tasarima dahil etmeye basladilar, arkasi da gelir artik.

On 2/20/2022 at 3:18 PM, epi said:

Mobilite gerekli degilse desktop gibisi yok tabi. Makul fiyatli parca bulmak zorlasmis olmasa, evden calisma furyasiyla "ya sunu yanima alsam her yerden calisacagim aslinda" durumu olusup mobilite cazip gelmese bunlar bu kadar cekici olmazdi. Mining geliri duserse (kripto cakilmasi, elektrip faturasi vs) ikinci el GPU'larin fiyatlari duzeltmeye girerse bu laptoplar yine asiri pahali gozukebilirler. Yoklukta guzel one ciktilar, tasarimlari adam oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, jackjoker said:

yurt dışında 2700 dolar olan pahalı bir oyuncak diyelim biz buna. bunu alıp yine monitöre bağlayacaksın. monitöre bağlayacaksan masa üstünden ne farkı var hatta iyi bir masa üstünden daha kötü. 
tatillerde götürürüm diyenler olur. arkadaş tatilde de bir zahmet pubg'ye girme denize gir, sosyalleş :lol: hiç anlamam şu laptop sevenleri. 

gaming laptop kullanacak biri olsa o da ben olurdum heralde otelde netflix, prime video izleyeceğime...

bana neresinden bakarsan bak amelelik gibi geliyor. hem hantal, hem çok ısınıyor, hem desktop pc performansını asla alamayacaksın, upgrade edilmez, 2. elde sağlam zarar edersin etc.

tam diablo 3 çıktığı zaman stockholm'de 2 ay geçirecektim, o 2 ay için aldım, türkiye'ye döner dönmez de aldığım fiyata sattım.

amerika'dayken de bir ara alienware heves etmiştim, kendi istediğim modeli o zaman para harcamaya hevesli bir arkadaşa aldırıp hevesimi almıştım.

-

geçenlerde de şu alete heves ettim rtx 3060 var diye:

https://forum.donanimhaber.com/lenovo-ideapad-gaming-3-165-hz-ryzen-7-5800h-16gb-rtx-3050-ti-512gb-ssd-14999-tl--152650798

yok abi ölçüyorum, biçiyorum, yine de bir mantığa oturtamıyorum.

gerçi şimdi fiyatı 24'e çıkmış, 17 iken alsa mıydım acaba diye içimden geçmedi değil...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/9/2021 at 1:49 PM, epi said:

XPS 13 gibi hafif, ince, uzun pil omurlu bir cihaz ihtiyaclariniza daha uygunsa bu listedeki her model size cok sacma gelecektir. "Mumkun olan en yuksek performansi istiyorum, Neo G9 alip RTX 3090 ile surecegim" diyen icin de masaustunun alternatifi yok haliyle. Ama desktop parcalari gereksiz pahali olunca hafif bir laptop ve 3060Ti gibi mutevazi GPU'su olan bir desktop yerine tek makine almak ayni fiyata gelir oldu ve ayni performansi verir hale geldi. Oyle olunca mevcut modellere biraz daha ayrintili bakmak istedim.

8 yildir ayni laptop'i kullaniyorum. Intel'in islemci sikintisi olabilir demesi, bugun siparis verince ureticilerin 1 ay sonraya gun vermesi vs beni killandiriyor. "Bir an once siparis vermezsen bir sure bilgisayar bulamayabilirsin, eldeki cortlarsa ikinci elde pahaliya almak zorunda kalabilirsin" gibi bir durum olursa hangi modeli almak isteyecegimi bilmek istiyorum. Desktop replacement olarak isimi gorecek, cantaya atip goturebilecegim bir sey olursa her durumda kullanilir diye dusunuyorum, o yuzden bir suredir 16/17 inch laptoplara bakiniyorum. Zaten bu kasalarda sogutma daha iyi, performans ve/veya sessizlik acisindan daha iyiler, ekran boyutu da bana daha uygun. Biraz daha agirlar ama surekli sirtimda notebook tasimayacagim. Derdim 1-2 haftaligina bir yere gittigimde "bir suredir beni guncellemedin abi... dur bi senkronize olayim... aha o yeni driver cok da uyumlu degil sanki... galiba is yapmadan once benle biraz daha ilgilenmen gerekiyor" diye aglamasin, artik tek makinede isimi goreyim, bir yere gidecegimde yanimda goturebileyim, basim agrimasin.

Elimdeki laptop cortladiginda paraya kiyip yine 8-10 yil goturecek, keyifle kullanilacak bir sey alayim dedim. Ama aslinda yeni laptop almak icin cok da uygun bir zaman degil. Yil sonunda Intel'in enerji tuketimi konusunda daha iyi olmasi beklenen islemcileri duyurulacak. Arm'lardaki big.LITTLE tasarimina ve Apple'in M1'ine benzer sekilde sistem yuk altinda degilken daha az enerji tuketecek. Windows 11 de islemci yukune gore hafif veya guclu cekirdeklere gecmekte daha iyi olacak sekilde hazirlanmistir diye tahmin ediyorum. LG Gram gibi Intel gpu kullanan, cok hafif ama genis ekranli laptoplar pil omru ve sessizlikte daha da ilerleyecek. 2022 sonunda 5nm GPU'lar da gelir. USB uzerinden 240W cekilmesi standartlastigi icin adaptorler de USB-C olur. Bugun alinacak her sey o 2023 laptoplari yaninda oldukca eski duracak. Yine de kenara notlarimi almak istedim, mecbur kalir da taksitle falan alirsak duzgun bir sey olsun.

Ozellikle ayrintili bir giris yaptim cunku sunun altini cizmek istiyorum, 1-2 yil sonra degistirecekseniz bu listedeki makinelerin hic biri mantikli degil. 3'te biri fiyatli modellere bakmak lazim. Bunlara para vermek yerine MSI Katana vb. bir model alip 2 yil sonra degistiririm, 2 yil sonra bir daha degistiririm demek mumkun ve belki mantikli. Ama kampanyayla, taksitle vs alip mesela vergiden dusulecekse, 8-10 yil kullanilacaksa veya butce kisitli degilse dusunulebilir. 

Ilk mesajdan.

Oyunlari oynayabileyim yeter diyen hesapli oldugu icin konsol aliyor. Konsollar 30 fps kalite, 60 fps performans modu sunuyor. Oyunun alternatifleriyle rekabet edebilmesi icin onlar kadar iyi grafikler vermesi lazim. O kaliteye minimum kabul edilebilir hizda ulasiyor, o da 30fps. Akicilik daha onemli diyene bir de 60 fps modu sunuyorlar.

Kalite modunun verdigi goruntuyu performans modunun akiciliginda isteyen masaustu aliyor. Boylece GPU upgrade yolu da acik oluyor.

Konsollarin oyunlarda verdiginden memnunum, ama tek makinem olsun, her yere goturebileyim, her isimi yapsin diyen laptop alabilir. "Benim yapacagim ise onlarin nefesi yetmez" donemi bitti.

Mobilite gerekli degilse desktop gibisi yok tabi. Makul fiyatli parca bulmak zorlasmis olmasa, evden calisma furyasiyla "ya sunu yanima alsam her yerden calisacagim aslinda" durumu olusup mobilite cazip gelmese bunlar bu kadar cekici olmazdi. Mining geliri duserse (kripto cakilmasi, elektrip faturasi vs) ikinci el GPU'larin fiyatlari duzeltmeye girerse bu laptoplar yine asiri pahali gozukebilirler. Yoklukta guzel one ciktilar, tasarimlari adam oldu.

Ilk sayfadan.

Netice:

• Tek makinede her seyini yapmak isteyen, "bu konsol neslinde calisacak oyunlari calistirsin yeter" butceli masaustu toplayip "ayagini yerden kessin yeter" butceli laptop alacagina ayni toplam butce ile laptop alabiliyor.
  • Tek makine sart degil, guncellenebilirlik onemli diyen dusunmez.

(Bence)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/16/2022 at 5:14 AM, wazzap said:

Yalnız epi'den başka kimse deli gibi canavar bir gaming laptop istemiyor sanırım. :D

Biraz avangard kaliyorum herhalde.

• 4K 120 hz standartlasacak, duzgun renk isteyecegiz diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor.
  • Cloud gaming zamanla internet yaninda abonelik, TV icinde servis gibi bir hale gelir diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor (daha baslarinda)
  • Nintendo falan oyunlari kartus gibi flash hafizada satar diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor.
    Bu yapay zeka isi oyunlarda sunu saglayacak, oyunlar soyle gozukecek diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor.
  • Nvidia'da is var, yapay zeka ve server'lar icin yaptiklari arge ile oyunlarda yaptiklari paralel gidiyor, hissesi degerlenecek diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor.
  • Hisseler cakilir diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla oluyor.
  • VR icin gerekli teknolojiler oturdu, ilk orneklerini goruruz, zamanla milyar dolarlik sektor olur, buyukler girer diyorum. Sektir lan deniyor. Butun buyukler girdi, Apple da girince bol kufreder, dalga gecilir, Samsung'dan alinir (kulaklik girissiz telefonlar gibi :mrgreen: ).
  • Laptoplar guclendi, masaustu ile ara kapaniyor, tek makine isteyen icin secenek haline geliyor, su ve su da oturup fiyat uygun olunca tam olacak diyorum. Sektir lan deniyor. Zamanla olur.
  • GTX 1080 degil de bunun kirpilmamisi gelecek diyorum. Sektir lan deniyor. HBM ile gelmedi bak, ona bi sevindi arkadaslar. Ama ayni performansi genis veribandiyla sagladilar, sektir lan diyenler hala kullaniyor.

Bu baslik da oyle. Gidin bugun alin yazmiyor hic bir sayfasinda. Arastirmisken ayrintisi yaziliyor, gittigi yer uzerine tahmin yapiliyor, su ozelliklerde oturup fiyat uygun oldugunda alinir deniyor.

Veritabaninda yerimiz mi dar :kayik:

PS:

1. Hic mi yanilmiyorsun. Tabi ki cok yaniliyorum. Bir de bekledigim olsa da belki bekledigimden hizli, belki cok daha yavas oluyor. Bu mesajin ana fikri o degil. Ana fikir: "gidin bugun alin" yazmiyor, ben de almadim zaten, ilk sayfadan beri 10-15 defa bu fiyatla bugun alinmaz yaziyor. Teknoloji forumu bu, gidisat uzerine sohbet, fikir yurutme, bilgi paylasma amacli bir baslik.

2. "Oyun laptopi" gozuyle bakmayin. Boyle islemcisi, boyle ekrani, boyle GPU'su ve bol hafizasi oldugunda, tasarim da ince oldugunda bunlar "gaming laptop", "creator laptop", "workstation laptop" ve "desktop replacement" siniflarinin birlestigi (converge ettigi) nokta oluyor. Benim icin tarihi, not duserim. Ilgilenmeyen pas gecer.

:cigar:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapacak bir sey yok, Apple artik Intel kullanmiyor. Mecburen onlarin sundugu kaliteye (ses kalitesi, goruntu kalitesi, sessiz tasarim, pil omru, performans, duzgun tasarim bir arada) yaklasan bir markayi mumla ariyoruz.

Cesur piyasa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen yilin M16 modeli 
(11th gen, RTX 3060 6GB, 2560x1600)

Ozet

• Yeni oyunlar icin yeterli ama fan gurultulu, kulaklik ideal.
  • Eski/basit oyunlari ofiste ikinci ekranda tablolar acikken sessiz modda bile calistirir.
  • Ekran ve calisma alani guzel.

Tasinabilir tek makinede isini gormek isteyen indirimde yakalarsa iyi. Yoksa anlamsiz.

Bright Memory Infinite (Unreal Engine, Ray Tracing Benchmark)

• 82 fps: RT normal, DLSS ultra performance
  • 44 fps: RT high, DLSS ultra performance
  • 50 fps: RT normal, DLSS performance
  • 46 fps: RT high, DLSS performance
  • 27 fps: RT very high, DLSS quality

"PS5 nesline yeni bir oyun cikmis, ayarlari kisarak da olsa oynayayim" diyen icin yeterli ama fanlar gurultulu, +5600 rpm, +50dBA, kulaklik sart. Bright Memory Infinite'i sessiz modda calistirinca 82 fps'den 51fps'e dusuyor, fanlar Quake3'teki kadar yavas ve sessiz calismiyor ama fena da olmayan bir seviyede, 3200 rpm 36 dBA takiliyor.

Quake3

• 165 fps: Hersey koklenmis sabit 165fps calisiyor cunku monitorun ust limiti 165hz.
  • 60 fps: Sessiz modda hic sikinti olmadan (hic fan sesi de olmadan, 21dBA) Quake3'u sabit 60fps calistirmasini etkileyici buldum. Zaten o yillarda 15-17 inch monior kullanirdik, 4:3 oranli olurdu, bu ekran tam nostalji oldu. Ikinci ekranda da neyi takip etmem gerekiyorsa o acikti.

"Eski oyunlari arada bir acip oynayayim" diyen icin super. Hatta sessiz modda bile bunu yapabilir, kimseyi de rahatsiz etmez, bir yandan takip etmesi gerekenler ikinci ekranda acik olabilir.

Netice

• Ayarlari sonuna kadar kokleyemediginiz ucuz bir masaustu ve ucuz bir laptop alinacagina bu dusunulebilir. Ayni fiyata gelir. Tasinabilir tek makine olur.
  • Fena fikir degil diyen ama acelesi olmayan bekler. 5nm GPU'lar gelsin, hatta indirime girsin.
  • Tasinabilirlik bana gerekmez diyen tabi ki dusunmez. Masaustunde GPU'yu yenilediniz mi butun makine yenilenmis gibi oluyor. 
  • Hobim bu, canavar masaustu topluyorum diyen de dusunmez, gereksiz masraf olarak gorur. Arada bir laptop gerekiyorsa ucuz bir model alip gecer.
  • Windows altinda silent mode'a aliyorum, fanlar 1700 RPM, sessiz. Fakat guncel oyunlari oynarken kulaklik sart. Oyunlarda speaker seti kullanan hic bakmaz.

32 inch ekranin altinda laptop'in 16 inch kendi ekrani ve 16 inch USB-C ekranla (mesela LG Gram +View) hayvan gibi calisma alani olur. Hayat "suraya gidip bir sure orada kalman gerekiyor" dediginde ofisi cantada sirtina vurup goturursun (ikinci ekran dahil).

Son soz

Bu model indirimde oldugu icin bunu aldim. 16GB, 8GB lehimli, 8GB guncellenebilir sekilde geldi. 32GB takip toplam 40GB'a guncelledim. Mukemmel degil, daha once yazdigim eksileri var ama fiyat iyiydi. Elimdeki bozulma isaretleri verip mecbur etmese daha beklerdim. Hayat bir oraya bir buraya surukler, ofisimi sirtimda tasimam gerekir diye dusunmesem masaustu gibisi yok ama bunlarin bu seviyeye gelip secenek sunmasi guzel. Benim omrumde laptoplar ilk kez bu seviyeye geldi.

On 5/18/2022 at 10:24 AM, epi said:

"Oyun laptopi" gozuyle bakmayin. Boyle islemcisi, boyle ekrani, boyle GPU'su ve bol hafizasi oldugunda, tasarim da ince oldugunda bunlar "gaming laptop", "creator laptop", "workstation laptop" ve "desktop replacement" siniflarinin birlestigi (converge ettigi) nokta oluyor. Benim icin tarihi, not duserim. Ilgilenmeyen pas gecer.

Ek:

Bu nesil oyunlari Doom Eternal gibi dinamik cozunurluk + DLSS destegi bir arada duzgun yapsalar her sey duzgun calisacak anlasilan. Ray tracing acik, ayarlar high (bir tek shadows ultra), cozunurluk ekranin native 2560x1600 cozunurlugu, performans 60fps ve altini gormuyor. Cozunurlugu de dusurup Quake3'teki gibi sabit 165fps almak mumkun. 3090 masaustune gore farkli ayarladigim tek sey dinamik cozunurluk ve DLSS oldu. 32 inch ekranda onun farkini farkederim de 16 inch ekranda biraz zor. Konsollarda calisacak her seyin (yani bu neslin her oyunu) burada da calisacagi garanti. Indirimdeki model 3060 yerine 3070 yakalanirsa daha da iyi. 

Tabi "konsolda dandik ayarlarda calisan UE5 oyunu masaustunde RTX 4090 ile su ayarlarda calisiyor" diye dibine kadar tweakleyip olabilecek en yuksek PC Master Race kalitesini almak mumkun olmaz, "ben masaustunde de DLSS ve dinamik cozunurlugu acarim ayni cozunurlukte 165fps alirim" denemez ama $4K masaustunun bir zahmet $1.5K tasinabilir cihaza gore o kadar fazlasi olsun. Masaustunun en buyuk artisi "i.neler oyuna dinamik cozunurluk ve DLSS destegi koymamislar" diye kufrederek ya dusuk hizda veya dandik grafik ayarlariyla oynamak zorunda kalmamaniz. Oyun yapimcisinin okuzlugunu para ile telafi edebiliyorsunuz. Bu laptop'in alternatifi en iyi masaustu degil, ucuz masaustu+ucuz laptop kombinasyonu.

Fan ayarlarini elle yapabiliyorsunuz. Boylece "yuk altindayken hic risk alma, kokle fanlari, yukun cok hafifken komple durdur veya yavaslat, orta seviye yuk oldugunda da asiriya kacmadan gerektigi kadar arttir fan hizini" gibi dengeli bir sey yapabiliyorsunuz. Mesela Quake3'te bu sekilde sabit 165 fps ve az fan sesi mumkun. Yoksa Silent mod'da power saving'ler de devreye giriyor, max fps 60'da limitleniyor. Turbo veya Performance modlarini sectiginizde fanlar gereksiz gurultu yapiyor. Boyle dengeli bir profil istiyorsaniz elle ayarlamak mumkun. Fakat yine de Windows altinda silent modu seciyorum. Yoksa islemci ihtiyaci anlik olarak biraz arttiginda fanlarin sesi hemen duyulur hale geliyor. Gereksiz gurultu oluyor.

EK EK:

Kendi ayarlarimi yaptim. Hem sessiz, hem Quake3'te yuksek hiz, hem islemci sicakligi asiri yukselmiyor. Stabilitesini deneyerek gorecegiz. Suradan ince ayar yapmam gerekti.

power options
.advanced settings
..processor power management
...Minimum processor state
....plugged in: %99
...Maximum processor state
....plugged in: %99

CPU 4.2Ghz'e cikmak yerine 2.4Ghz civarinda sabitlenmis oldu. Maximum'u 100'den 99'a cektigim icin asiri isinacak kadar zorlamiyor, sessiz fan yetiyor. Minimum'u %5'ten %99'a cektigim icin silent mod'daki gibi "ya Quake3 60fps calissa da olur" diyerek kafasina gore islemciyi kismiyor.

Yeni nesil bir oyuna dalmadan once Performans veya Turbo moduna gecmek tabi daha iyi olur ama gunluk kullanim ve hafif oyunlar icin sessiz ve performansli oldu.

Neticede bu fiyat seviyesinde Apple gibi isimi de yapabileyim, sessiz de olsun, killi da olsun diyemiyorsunuz. Ya para ver ve yapilmisini al, ya fan sesine razi ol, ya da ayarlari kurcala dur.

fan sesi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayat cok endise ile doldu. Yarin yarim saatte cantayi toplayip gitmen lazim demeyecegi belli degil.

Ulkeden mi cikman gerekir, evlilikte sorun olur da ceketi alip cikman mi gerekir, dogal felaket olur evden cikip otelde kalman mi gerekir, akraba hastaneye kaldirilir da gidip refakat mi etmen gerekir, aileden yakinin vefat etti gel dediler diye baska sehre gitmen mi gerekir bilmiyorum ama hayat illa bir sey cikartiyor. Kazancimiz da bilgisayara bagli, belki bir gun bile uzak kalamiyoruz.

16x10 16 inch 2560x1600 165hz her is icin guzel.

LG Gram +View da cift ekran kullanmak icin yanina guzel (yine 16x10 16 inch 2560x1600, is icin harika ama oyuna gelmez, latency kagit uzerinde yuksek ve tazeleme dusuk).

Bu ikisi, bir de mouse'u cantaya atip gittigin her yerde her isini yapabilme fikri cezbetti. 

"Ben duzenimi kurdum, bozulmasi da mumkun degil, dunya oynasin ben sabitim, tatile gittigimde de tatilimi yaparim" diyene gerekmez.

Duvara bagli, 1kW ceken, sogutmasi canavar gibi olan, parcasini degistirebildigin bir masaustu gibisi yok. Yazilim optimal olmasa da kaba kuvvetle akicilik elde ediyorsun. Zorla guzellik.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MS Surface Studio

11th gen, 4 cekirdek islemci, RTX 3050Ti icin asiri pahali. Yalniz katla ve tablet gibi kullan, cizimini yap yaklasimi icin bunun tasarimi daha basarili. (1) Asus ROG Flow X16 gibi klavye altta kalmiyor, (2) ekran daha saglam duruyor gibi. Karsima ekran gibi koyup bir sey izleyeyim veya gamepad'le oyun oynayayim dediginizde de klavyenin ustune katlanabilmesi de ayri guzel.

Yani form factor olarak begendim.(edit: biraz kalinmis, onu gelistirebilirlerse iyi olur. Bir de ekran koselerini mal gibi yuvarlak yapmislar, oyle sacmaliklara gerek yok). Cihaz olarak bu fiyatla bu donanimi ben olsam dusunmezdim.

Farkli firmalardan farkli tasarimlar geldi. Birbirlerinden ogrenip rafine ederlerse, bir sonraki nesilde bu form factorde 16 inch 16:10 mini LED QD olsa, Alienware gibi basarili sogutma ile saglam donanimi olsa, Dell XPS/Microsoft Surface Laptop Studio gibi ses kalitesi olsa "iste PC Master race" diye Apple Macbook'larin kafasina kafasina vuracak bir cihaz olur. Alienware X17 gibi cihazlarda yuksek watt veren ince adaptor tasarimini da oturttular, o da olur. 5nm GPU'lar falan da gelecegi icin gerektiginde USB'den sarj ederek yine saglam performans verir. Ofiste/tablet modunda tam sessiz calisir, kulaklikla oyun oynanirsa (istendiginde)  tam performansli calisir.

Tek cihazim olsun, her isimi gorsun diyen icin bu tarz bir sey mukemmele yakin olur. (Kalem ile tasarimla isiniz yoksa normal laptop formunda ince tasarim daha iyi.)

"Hayir bence bir cihaz tek is icin iyi olmali, her is icin ayri cihaz olmali" diyenler icin daha ince ve ucuz alternatifler her zaman daha mantikli olur.

Yalniz bu ikincisini diyorsan Apple gibi cihazlarin kendi guncellemelerini kendilerinin yaptigi, seni tek tek hepsinin maintenance'i ile ugrastirmayan, hepsinin birbiriyle konusup birinde yarim biraktigin isi digerinde devam ettirmeni sagladigi, kendi guvenligini sagladigi, kendi icinde butunlugu olan bir ekosistem daha pratik. Yoksa is araclarinin kendisi de is haline geliyor. Bir de "bir is icin en iyisi" cihazlar genelde Apple'dan geliyor.

1. Ufukta neler olacagini bilen insan bugunun "yepisyeni" cihazlarina asiri para odemiyor.
  2. Para sikinti degilse gidip Apple aliyor cunku ayni fiyata gelen PC'lere gore daha iyi oluyor.
  3. Paranin karsiligini en iyi veren cihazi istiyorsa orta ustu PC modelini kampanyadan aliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPad (iPad mini, iPhone) duet yazilimiyla laptop'a baglanabiliyor. Ek bir ekran haline geliyor. Mesela takip ettiginiz haberler, videolar burada oynarsa Chrome eklentileri ile Youtube'un reklamlarini kapatiyorsunuz, video kalitesini ayarliyorsunuz, iPad touchscreen'e dokunup pause'layabiliyorsunuz, ikisinin de guzel yanlarini almis oluyorsunuz. 60fps youtube videosu ile denedim, akici, sikintisiz calisti.

Bu sekilde duet ile iPad'i kullanirken usb'den bagli, surekli sarj oluyor. Ses de laptop kulaklik cikisindan geliyor. Kablosuz tercih eden yine kablosuz takilabilir ama 3.5mm elinizin altinda. iPad'i PC'ye baglamadan medya icin kullaniyor olsam kulakligi bir ona bir buna baglamak gerekecekti, o acidan da iyi oldu.

Eksisi islemci kullanimina %2-3 eklemis olmasi (edit: default ayarlar yerine retina'ya cekerseniz %5-6). Eski laptopla denedigimde islemci fani costugu icin memnun kalmamistim. Henuz oyle bir durumla karsilasmadim ama uzun sureli kullanmadim.

edit: Yanlis anlama olmasin, bu is icin tablet almam, islemci kullanimi vs. sebebiyle duz ekran daha iyi bir secim. Bu sadece kenarda duran eski tableti degerlendirmek icin. Sistemin geri kalani yuk altindayken bir yandan bunun da calismasi responsiveness'da dususe yol acabilir, duz ekrani tercih ederim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fold ekran ilk goruste bana cazip gelmiyor. Yoksa Zenbook 17 Fold OLED supermis. 12.5inch cihaz tasi, istersen klavyesini masaya alip ekrani unfold et, 17inch olsun. “Ufak cihaz istiyorum ama buyuk calisma alani istiyorum, anliyor musun dostum” diye Beyaz’in manyak karakterine baglayanlara cozum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok