Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

Daha önce 40 serisi laptop gpuları için söylediğimiz hemen her şey gerçeğe dönüşmüş:

https://www.youtube.com/watch?v=BwZfEqkuXqs

- Gereksiz yere enerji verimliliği düşmüş durumda. Hatta 100w üzerid tdp'ye çıkıldığında Time Spy testinde 4060'ın performansı neredeyse hiç artmıyor.

- Bellek veri yolu ve bellek bant genişliği fazlaca kırpılmış. O yüzden yüksek çözünürlüklerde fazlaca performans kaybediyor.

- Bellek bant genişliğinden midir tam emin değilim ama daha iyi bir işlemci ve ram olan sistemde olmasına rağmen 4060 bazı yerlerde 3060'ın gerisine düşmüş. Daha da beteri birçok oyunun en düşük kare sonuçlarında 4060 geride görünüyor.

- 4060 ve 4070 modelleri isimlerinin hakkını vermekten uzak. Seleflerine göre getirileri kısıtlı. Özellikle 4060'ın getirisi %20'yi bile bulmuyor.

- Performansın fazla artmamış olmasının en büyük sebebi, Nvidia'nın alt seviye gpu kullanmış olması. 4060, 3060'tan tamamen daha az birime sahip bir gpu. Yalnızca saat hızları ile bu açığı kapamaya çalışıyor. Bu da enerji verimliliğini fazlaca düşürüyor.

- 30 serisine hiç gelmemiş olan sürücü güncellemeleri de sanki 40 serisine gelmiş gibi. Bu sayede 40 serisinde bir şeyler farklıymış da mimari farklılıktan dolayı daha iyi sonuç veriyormuş gibi görünen bazı sonuçlar var.

- Normalde alt seviye modeller olması gereken bu gpular, FG sayesinde isimlerinin hakkını verebilir görünüyor.

- Orta seviye için bu nesilde en makul seçenek 4050 olmuş görünüyor. Bellek miktarı az belki ama en azından fiyatına göre en akıllıca seçim o olacak gibi.

- F/P olarak şuan 3060'lı laptoplar 4060'lı laptoplardan biraz daha iyi görünüyor denmiş ama bence artık 40 serisi olan laptoplara yönelmek gerek. Çünkü işin içinde FG var. Baya fark yaratıyor. Daha fazla bellek, yeni nesil işlemci, daha hızlı ram, daha yüksek kapasiteli pil, daha yeni ekran gibi avantajlar da olabiliyor.

- 40 serisi orta seviye gpulara sahip laptop alacaklar, yüksek tdp değerli olsun diye boşuna kasmasın. Tdp arttıkça getirisi lineer biçimde artmıyor.

Edit: Şurada ise 40 serisi gpuların tdp ve güç tüketiminin uyumsuz olduğu, performansa yansımasının da bu uyumsuzluğu teyit ettiği söyleniyor:

https://www.youtube.com/watch?v=1RqJJsSuB2w

Özetle, 140w tdpli 40 serisi gpular, o seviyede güç tüketimine ulaşmıyorlar. O yüzden performansları da düşük tdp seviyesindeki gpularla benzer kalıyor denmiş.

İş iyice saçma bir yere gidiyor. Eskisi gibi Max-P ve Max-Q standartlarının gelmesi gerek.

mamad tarafından düzenlendi
SEP, Squall and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/31/2023 at 4:20 PM, mamad said:

Paylaşıldı mı hiç, bilmiyorum ama çok güzel bir tasarım bence:

https://www.youtube.com/watch?v=Ep6HhI1mpko

Kullanıcı grubu için çok iyi.

Klavye ve pad kullanımı yoğun olduğunda bence hiç güzel değil. iPad'e bile klavye seti alıp kullanırken bir ekrana klavye muamelesi yapmayı hiç istemem.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, wazzap said:

Dave2D yeni Razer Blade 14'in ön incelemesini yapmış. Bu yıllardır süre gelen "ekran kartının wattına bakın, modeline değil" muhabbetinin 4070lerde artık işe yaramadığını söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=DEEc65x4SMs

Jarrod'ın yukarıdaki mesajımda verdiğim incelemesinde de serinin geneli için böyle bir durum olduğu görülüyordu. Zaten başka incelemelerde de Nvidia 40 serisinde bizi öpüyor mu acaba diye bakanlar var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım ilk kez Legion 9 ismiyle bir laptop sunacak Lenovo:

https://www.donanimhaber.com/yeni-lenovo-legion-9i-sivi-sogutma-ve-ustun-performansla-geliyor--168335

https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases/king-of-cool-legion-9i-worlds-first-ai-tuned-gaming-laptop/

Ayrıca bu nesilde ilk kez Legion 5 Slim ve Legion 7 Pro gibi isimlendirmeler de kullanılıyor. Diğer taraftan kusursuza yakın laptoplar sunuluyor artık. Ama fiyatlar ciddi biçimde yükseliyor. Şu sıralar masaüstü PC toplamak çok daha makul görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala bu laptop üreticilerinin neden havayı aşağıdan alan modeller yapmadığı  yaptığı konusunda çok düşünceliyim açıkçası. CD sürücü denen nane kalmadı zaten. Alsın yandan temiz havayı versin arkadan sıcak havayı. Nedir abi bu kadar zor olan çözemedim yani. 137091278 tane port olmaz, 3 tane olur ama en azından yok "kucağıma koydu, hava almadı ve ısındı" derdi olmaz. Şunu yapmak için öyle aşırı bir mühendislik gerektiğini düşünmüyorum açıkçası.

wazzap tarafından düzenlendi
:cici:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 dakika önce, wazzap said:

Ben hala bu laptop üreticilerinin neden havayı aşağıdan alan modeller yapmadığı konusunda çok düşünceliyim açıkçası. CD sürücü denen nane kalmadı zaten. Alsın yandan temiz havayı versin arkadan sıcak havayı. Nedir abi bu kadar zor olan çözemedim yani. 137091278 tane port olmaz, 3 tane olur ama en azından yok "kucağıma koydu, hava almadı ve ısındı" derdi olmaz. Şunu yapmak için öyle aşırı bir mühendislik gerektiğini düşünmüyorum açıkçası.

Bunun nedeni pilaj , havuz kenarı.

Birde yatakta kullanım da etkili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

Ben hala bu laptop üreticilerinin neden havayı aşağıdan alan modeller yapmadığı  yaptığı konusunda çok düşünceliyim açıkçası. CD sürücü denen nane kalmadı zaten. Alsın yandan temiz havayı versin arkadan sıcak havayı. Nedir abi bu kadar zor olan çözemedim yani. 137091278 tane port olmaz, 3 tane olur ama en azından yok "kucağıma koydu, hava almadı ve ısındı" derdi olmaz. Şunu yapmak için öyle aşırı bir mühendislik gerektiğini düşünmüyorum açıkçası.

Birçok modelde havayı yine alttan alıyor ama altı komple elek gibi. Kucağıma koydum hava almadı gibi bir durum yok, kucağınıza koysanız dahi illa bir yerleri açık kalıyor ve oradan hava alabiliyor.

57_ea0b06a5-79ec-4f91-aee5-eea10fc6f968.51GQBxMgvEL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpgGE75_D_3077G1D212HG0_1__39185.1661761407

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orası öyle @Whoooshona bir şey dediğim yok. Benim düşüncem altı tamamen kapalı olsun, macbook gibi kapalı olsun. Havayı yandan alsın, arkadan versin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence esas soru, neden macbook air gibi fansız, sessiz, az güç tüketip az ısınan laptoplar göremiyoruz hala, olmalı. Teknoloji geliştikçe güç tüketimi düşmeli, daha küçük yapıda bilgisayarlar ortaya çıkmalı. Ancak yazılım sektörü ne kadar alakasız gelişiyorsa, sürekli daha güçlü donanımlara, daha fazla güç tüketip daha fazla ısınan ve sonucunda da daha büyük ve gürültülü soğutma sistemlerine sahip laptoplar görüyoruz.

Laptopların çoğu, yük altında süpürge gibi çalışıyor. İşlemci 100 dereceyi buluyor, gpu 90 dereceye yaklaşıyor. SSD'lerin bile kararsızlaştığı oluyor. Piller fazla ısındığı için ömrü kısalıyor, fanlar susmuyor. Artık biraz düzelmesi gerekir.

Zamanında ultrabook konsepti müthiş bir atılım olmuştu. Laptoplar için ciddi bir standartlaşma ve iyileşme sunmuştu. O tip bir şey olmalı yine. 2 cm'den kalın olmayacak, 2 kiloyu geçmeyecek, işlemcisi en az şu kadar olacak, rami bu kadar olacak ve yükseltilebilecek, harici en az şu kadar gpusu olacak, sıvı soğutma bulunacak, şu kadar desibel gürültünün üstüne çıkmayacak, ekranı en az 144hz 400nits %100 sRGB olacak, pili en az 80-90w olacak, klavye aydınlatmalı olacak, kamerası 4k olacak vs vs. Bunlar olmayacak şeyler değil.

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

Orası öyle @Whoooshona bir şey dediğim yok. Benim düşüncem altı tamamen kapalı olsun, macbook gibi kapalı olsun. Havayı yandan alsın, arkadan versin.

Fanın fiziksel yapısı buna pek müsade etmiyor. Olmaz demiyorum ama laptoplarda kullanılan fanlar bir dikey eksenden emip, yatay eksenden üflüyor. Yatay eksenden emip yine yatak eksenden üfleyecek hacim pek yok. Hava kanalları ile birşeyler yapılabilir ama randımanlı olmaz. Yapılmışı illaki vardır ama yeni bir soğutma sistemi gelene kadar standart olmaz.

58 minutes ago, mamad said:

Bence esas soru, neden macbook air gibi fansız, sessiz, az güç tüketip az ısınan laptoplar göremiyoruz hala, olmalı. Teknoloji geliştikçe güç tüketimi düşmeli, daha küçük yapıda bilgisayarlar ortaya çıkmalı. Ancak yazılım sektörü ne kadar alakasız gelişiyorsa, sürekli daha güçlü donanımlara, daha fazla güç tüketip daha fazla ısınan ve sonucunda da daha büyük ve gürültülü soğutma sistemlerine sahip laptoplar görüyoruz.

Laptopların çoğu, yük altında süpürge gibi çalışıyor. İşlemci 100 dereceyi buluyor, gpu 90 dereceye yaklaşıyor. SSD'lerin bile kararsızlaştığı oluyor. Piller fazla ısındığı için ömrü kısalıyor, fanlar susmuyor. Artık biraz düzelmesi gerekir.

Zamanında ultrabook konsepti müthiş bir atılım olmuştu. Laptoplar için ciddi bir standartlaşma ve iyileşme sunmuştu. O tip bir şey olmalı yine. 2 cm'den kalın olmayacak, 2 kiloyu geçmeyecek, işlemcisi en az şu kadar olacak, rami bu kadar olacak ve yükseltilebilecek, harici en az şu kadar gpusu olacak, sıvı soğutma bulunacak, şu kadar desibel gürültünün üstüne çıkmayacak, ekranı en az 144hz 400nits %100 sRGB olacak, pili en az 80-90w olacak, klavye aydınlatmalı olacak, kamerası 4k olacak vs vs. Bunlar olmayacak şeyler değil.

Öyle cihazlar var. Göremiyoruzluk bir durum yok.

Acer Swift var, Surface var,Samsung Galaxy var, Chromebook'lar var, Huawei'nin modelleri var, Hp Probook Elitebook'lar var. Konsept bitti, üretilmiyor gibi bir durum yok, böyle ürünler var. Hala üretiliyorlar ve yenileri de çıkıyor.

Bir de dönüştürülebilir yada tablet-laptop'lar var. Yani fanları yok yada fanları varsa bile anakart ekranın arkasında olduğu için sorun teşkil etmiyor.

Siz nasıl fansız laptop olmadığı fikrine kapıldınız onu anlamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MG'ı çok kâle almıyorum, çok genelleyici konuşuyor, biz de biliyoruz spec'lerden bakınca görünüyor budget komponentlerden seçildiği. Captain (keltoş) Obvious to the rescue! İyi taraflar soğutması başarılı ve GPU 120 watt sanırım, gerçi 4070 105-107 watt'dan sonra ek performans artışı getirmiyor ama 120 var yani. İşlemci intel muadilinden hızlı. Ramler dual channel ddr5 5600 mt/s, throttle yok ısınma problemi olmayınca. USB'ler 5 Gbps (teorik max 640 mb/s, sata hızları), yavaş yani. Ekran renk gamutu leş, freesync yok, mux switch var. Ben bunu HDMI'dan 144 hz fresync monitöre bağlayıp kullanacağım için, mehh/çok da fifi. İleride Gen4 4 tb ssd çakar geçerim. İçindekini de harici kutudan sata hızında kullanırım :P

Peregrine tarafından düzenlendi
typo
Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, Peregrine said:

Gençler sizce 39000'e alınır mı? Depolama olarak tek ssd yuvası var, üzerindeki 512GB ssd ile dolu geliyor; yani depolama yükseltmek için mevcut olanı sökmek lazım. Tabi rtx 4070 burada albenili olan tarafı. :icon_think:

c08511218.png

https://www.hp.com/tr-tr/products/laptops/product-details/product-specifications/2101691768

Victus'ların genel sorunu, hava çıkışının kısıtlı olup plastik kasa olması diye biliyorum. Tabi nispeten ince yapılı olması de soğutma performansını etkileyen bir durum. Seveni var, sevmeyeni var, ben biraz daha güçlü bir soğutma sistemi ve metal kasa tasarımdan yanayım. Kötü diyemem kesinlikle. Ama uzun ömürlülük konusunda düşündürüyor.

@Whooosh

Mesajı görmemiştim. Benim derdim bu tip laptopların niş kategorisinde sayılması. Halbuki standartlaşmanın bu şekilde olması gerekmez miydi diyorum. Kaldı ki saydığınız modellerde genelde güçlü gpular bulunmuyor. Bulunsa da profesyonel tarafa kayıyor. Ben genel olarak artık yeni bir konseptin oluşturulması ve bir standartlaşmaya gidilmesinden bahsediyorum. M1 işlemcili Macbook Air bu konuda öncü olmuştu. Ancak sonraki modellerde o da fanlı ve eski konsepte dönüş yapmak zorunda kaldı gibi. Bence artık daha az güç tüketen ve bu sayede daha ince, daha sessiz, daha uzun pil süresi sunan laptoplar görmemiz gerek. Yoksa teknolojinin gelişimini nerede göreceğiz tam olarak? Biraz güç gerektiğinde çoğunluklar bu saydığım niteliklerden sapma hatta kopma görüyoruz.

Yaklaşık 2 yıldır Legion Slim 7 (Gen6) kullanıyorum. 2 cm'den ince, 2 kilodan hafif, orta seviye donanım sunuyor, ekranı oldukça iyi, pili 71w/h, bazı güzel ek özelliklere sahip. Bu model daha da gelişir, daha da standartlaşır diyordum. Tam tersine sonraki modeller kalınlaştı, ağırlaştı, fiyatı da arttı. Şu laptopları geliştirmek bu kadar zor olmamalı.

Bu arada gelinen noktadan çok da şikayetçi değilim. Laptoplar artık oldukça güçlü. O 10-15 yıl önceki "masaüstü ile laptop zaten ayrı dünyalar" durumu yok. Ama daha fazlasının sunulabileceğini bizzat kullanarak görüyorum. Firmalar ise bunları sunmaya çok daha meraklı değil gibi. Mesela masaüstü tarafında sıvı soğutma standart gibi bir şey oldu. Laptoplarda da olabilirdi, pek yanaşmıyorlar. Peki; o zaman sıvı metal standart olarak kullanılsın en azından? O bile yeni yeni gündeme geliyor.

mamad tarafından düzenlendi
Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, mamad said:

Victus'ların genel sorunu, hava çıkışının kısıtlı olup plastik kasa olması diye biliyorum. Tabi nispeten ince yapılı olması de soğutma performansını etkileyen bir durum. Seveni var, sevmeyeni var, ben biraz daha güçlü bir soğutma sistemi ve metal kasa tasarımdan yanayım. Kötü diyemem kesinlikle. Ama uzun ömürlülük konusunda düşündürüyor.

Hocam, Victus 15'lerde dediğiniz sorun var ancak Victus 16'ların soğutması inceleme yapanlarca genellikle beğeniliyor ve iyi notebook'lar arasında gösteriliyor. Özellikle yeni serisinde screen wobble olayı, menteşe vidaları sıkılaştırılarak çözülmüş; hatta Jarrod Tech "çok sıkı olmuş, kapağı açarken bir elle de alttan tutmak gerekiyor" diye belirtmiş ki zamanla gevşeyebileceği için bence daha bile iyi. Minimum parayla maksimum performans alma amacımda, optimum bir seçim yapmaya çalışıyorum ve gördüğüm kadarıyla diğer marka ve modellerde 4070 için fazladan en az 10k isteniyor. Bunun için ileride SSD terfisinde, içindeki SSD'yi söküp harici kutuya koymak, katlanılabilir bir kabul ediş olarak gözümde çok büyümüyor açıkçası tabi keşke 2 slot olsa hatta birisi hem nvme hem m2-sata desteklese elimdeki 512 samsung'u  da değerlendirsem filan ama, ekonomi yaparken her istediğimiz olamıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Peregrine said:

Hocam, Victus 15'lerde dediğiniz sorun var ancak Victus 16'ların soğutması inceleme yapanlarca genellikle beğeniliyor ve iyi notebook'lar arasında gösteriliyor. Özellikle yeni serisinde screen wobble olayı, menteşe vidaları sıkılaştırılarak çözülmüş; hatta Jarrod Tech "çok sıkı olmuş, kapağı açarken bir elle de alttan tutmak gerekiyor" diye belirtmiş ki zamanla gevşeyebileceği için bence daha bile iyi. Minimum parayla maksimum performans alma amacımda, optimum bir seçim yapmaya çalışıyorum ve gördüğüm kadarıyla diğer marka ve modellerde 4070 için fazladan en az 10k isteniyor. Bunun için ileride SSD terfisinde, içindeki SSD'yi söküp harici kutuya koymak, katlanılabilir bir kabul ediş olarak gözümde çok büyümüyor açıkçası tabi keşke 2 slot olsa hatta birisi hem nvme hem m2-sata desteklese elimdeki 512 samsung'u  da değerlendirsem filan ama, ekonomi yaparken her istediğimiz olamıyor.

Bende baktım bunlara ama 4060 olan 32 bin daha mantıklı değil mi? Çok fark var mı? Benimde laptop alıp masaüstünden kurtulayım gibi bir düşüncem var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Squall
Ya evet fiyat/performans olarak 4060 daha iyi ama kesinlikle daha altına düşülmemesi gerekiyor. Ben şöyle düşündüm; upgrade olamayan parçalar en üst segment olsun, ram'ini, ssd'sini ileride ihtiyaç olursa yükseltirim. RAM gider epey gibi geliyor ama ssd, harici bir şeyler kullanmadan zor. Veya direkt 2TB birşey takıp içindekini kutuya çıkarmak ya da başka kullanacak yeriniz yoksa belki de satmak gerekiyor. İçinden de gen4 kioxia ssd, çıkıyor ki hiç de fena değil. 4060 ve 4070 arasındaki performans farkı için video paylaşacağım ama TL;DR: %15 ile %25 gibi ama daha çok %15.

https://www.youtube.com/watch?v=5drb9Dbe_ag

Laptop alıp desktop'dan kurtulma konusu çok kişisel bir durum ama desktop ekran kartı güncellemesi mümkün olduğu için oyuncu için daha uygun. Olayı kendi kullanımıma göre neden laptop tercih ettiğime getirirsem şöyle; Halen kullandığım Dell 7559'u (i7 - 6700HQ, 4GB gtx960m, 16GB ram (2x8) yedi yılı aşkın kullanabildiğimi görünce rtx4070 dlss 3.5 sayesinde kim bilir kaç yıl gider, elektrik kullanımı ve taşınabilirlik cabası diye düşündüm. Bu kadar uzun yetmesinin bir sebebi de oyun oynuyorum ama genelde single player oyunlar, onun için biraz ayar kısıp 45-50 fps de oynamak çok da koymuyor. Özetle benim kullanım senaryoma  uydu. Sizinkine uyup uymayacağına kendiniz kara verin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam, epi zamanında yazmıiştı bu konu ile ilgili. Dizüstü bilgisayarlarda ekran karının modeline değil gücüne bakın diye. Çünkü, atıyorum, 120 W'lık bir 3070, 80 W'lık bir 3080'den daha iyi performans sağlayabiliyor.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Hocam, epi zamanında yazmıiştı bu konu ile ilgili. Dizüstü bilgisayarlarda ekran karının modeline değil gücüne bakın diye. Çünkü, atıyorum, 120 W'lık bir 3070, 80 W'lık bir 3080'den daha iyi performans sağlayabiliyor.

Ürünü ilk araştırırken bakmıştım hocam: GPU'nun max. performans göstermesi için gereken watajın güvenli bir marjinle üstünde. Yukarıda balirtmiştim zaten, sanırım baştan 3. mesaj.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 21.11.2023 at 20:58, Peregrine said:

Gençler sizce 39000'e alınır mı? Depolama olarak tek ssd yuvası var, üzerindeki 512GB ssd ile dolu geliyor; yani depolama yükseltmek için mevcut olanı sökmek lazım. Tabi rtx 4070 burada albenili olan tarafı. :icon_think:

c08511218.png

https://www.hp.com/tr-tr/products/laptops/product-details/product-specifications/2101691768

Benim fikrime göre alınır.

Şu model de güzel: https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-hp-victus-16-r0044nt-7p645ea-i5-13500h-16-gb-512-gb-ssd-rtx4060-16-1-full-hd-notebook-fiyati,182059006.html

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok