CPU & GPU Undervolt
0

Bu konuda 13 mesaj var

Hic anladigim bir konu degil bastan belirteyim... Performans kaybi olmadan daha dusuk sicakliklara ulasmak amaciyla giristim buna... CPU 5800X, anakart ASUS X570-E... 

QwdM56.jpeg

Oncelikle su videodaki ayarlara giristim;

PBO > Advanced

PBO Limits

• PPT - 120
  • TDC - 85
  • EDC - 130

Curve Optimizer

• All Cores
  • Sign - Negative
  • Magnitude - 30

Sicakliklar dustu ama sistem stabilitesi gitti, reset atmaya basladi... Once Curve Optimizer kisminda Magnitude kismini 25 ve 20'ye indirdim... Yine reset... Ardindan Curve Optimizer kisminda degisiklikleri iptal ettim sadece PBO Limits ile oynadim yine reset... Tam tersini yaptim yine olmadi... 

Bu sefer farkli bir videodaki ayarlarla oynadim;

• Ai Overclock Tuner - D.O.C.P
  • CPU Core Ratio - 40 

DIGI+ VRM

• VDDCR CPU Voltage - Manual
  • VDDCR CPU Voltage Override - 1.30

Bunlari denedim yine cortladik... CPU Core Ratio Autoda biraktim, yine reset... 

Bu ayarlari denerken her defasinda Cinebench testi de yaptim... Kiminde sicaklik 80leri asmadi, kiminde ise skor cok dusuk cikti... 15.600 civari cikti ilk basta bir ara hangi ayardi hatirlamiyorum 13bin kusur puanlara dustu... Kisacasi yaptigim her degisiklik resetle son buldu... 

Ek olarak iki husus belirteyim; her defasinda AMD Ryzen Master uzerinden sicakligi ve diger verileri kontrol ettim Cinebench sirasinda... Cakisma gibi bir seye yol acmis olabilir mi diyecegim ama sanmiyorum... Ikincisi de BIOS'ta bunlar disinda yaptigim tek degisiklik Resize Bar On oldu... Su an tum degisiklikleri iptal edip sadece Resize Bar'i On yaptim, yine reset atarsa sorun bundan kaynaklaniyor diyebilirim... Bakalim...

GPU kisminda ise henuz bir ayar yapmadim, nasil yapiliyor onu da bilmiyorum aslinda... 

Undervolt yapanlar vardi sanirim, sizlerin yontem ve ayarlari nedir?.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam -20 -30 çok fazla Curve Optimizer için (bence). -5 ve -10 ile kullanmayı dener misiniz? @TiesTorNo şekilde kullanıyordu sanırım.

GPU için ayrı bir yazılım gerekiyor. MSI After Burner işinizi görecektir. Youtube'da bir ton video var bu konuda. Sıkıntı yaşamazsınız.

wazzap tarafından düzenlendi
JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben her çekirdek için değerleri tek tek buldum, -5 ile -30 arasında değişiyor. primary core'lar genelde -5 -10 dan öteye gidemiyorlar ama diğerleri baya gidiyor (daha düşük hızda çalıştıkları için)

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, JardeL said:

Undervolt yapanlar vardi sanirim, sizlerin yontem ve ayarlari nedir?.. 

MSI Afterburner ile yapman gerekiyor. Oncelikle uygulamanin ayarlar boiumunde butun su secenekleri aktif hale getirmen lazim:

Screenshot 2023-04-29 213302.jpg

Sonra ana ekrandaki "Core Clock" bolumune -200 degerini gir ve uygula. Ardindan "Curve Editor" penceresini ac. Ekran kartinin boost saat hizina karsilik gelen voltaj noktasini (ornegin 2.5 GHz - 0.9v) eksende isaretledikten sonra yine uygula tusuna bas.

Burada sweet-spot voltaj degerini deneme-yanilma yoluyla bulman gerekiyor. 0.9v gibi bir degerle baslayip, yavas yavas 0.8'e kadar kademeli olarak inmeyi deneyebilirsin.

Daha sonra olusturdugun bu curve ayarini bir profile kaydedip, her acilista otomatik uygula secenegini aktif hale getirmelisin.

Najaz tarafından düzenlendi
JardeL and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bizzat 5800x ve strix e 570e kullanmıs biri olarak ilk tavsiyem -10 ile başlamanız, tek tek core offset -7 -15 olayı eğer vaktim bol canım sıkılıyor derseniz uğraşabilrisiniz  ama ben o kitleden değilim derseniz direk -10 ile başlayın farkı zaten hissedeceksiniz.

Ufak bir dipnot LLC(load line calibration) auto bırakmayın bu ayarı standart, optimize yada extreme vs cok fark edeceği için ilk olarak bunu standart mümkünse bir tık ustu ile  deneyin derim(sadece bu ayar değil ama neyse), zaten çok şanslı değilseniz(hani piyasa ağzı ile golden chip diyelim) denk gelme ihtimaliniz çok düşük olduğu için kendinizi yormamak adına -10 ile başlayıp sırayla all core -15e kadar çıkabilirsiniz, tek tek butun coreler için curve yapanlara saygım sonsuz tabi ama çok ciddi sabır ve vakit istiyor, o kadar işkence testi tamam stabil oldu galiba dediğiniz anda alakasız bir oyunda aldığınız bsod bütün tadınızı kaçıracaktır...

Ryzen mimarisi yapısı gereği bellek frekansından bayağı etkileniyor samsung b - die chip olmasa bile en azından 3200mhz+ için önce stabil olduğuna(cold boot olmadan diyelim) karar verdikten sonra bu işlemi yapmanızı + tavsiye ederim.Yani xmp ayarlarınız en azından acık olmalı(custom değil varsayılan)

Bu arada 5800x ciddi ısınıyor(yapısı gereği) ister top model aio yada air cooler olsun 80C altına inmeniz cok düşük ihtimal, maksat all core frekansı fazla düşmesin, beni yormasın ama performanstan da ödün vermek istemiyorum diyorsanız dediğim gibi ilk başta off set -10 ile başlayın,

işin ilginç noktası işlemciyi çok fazla sıktığınız zaman vermesi gereken performansın da altında veriyor ve reset yada mavi ekran da vermiyor, orasını çözemedim açıkcası ..

Çok uzatmışım all core- 10 ile f10 oke her türlü çok takoz bir cpu değil ise sizi tatmin edecektir.

:D 

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjokerin mesajindan sonra tekrar bir deneme yaptim... Bu sefer sadece ekran karti ile denedim... Kullandigim kaynak da su; [ https://github.com/LunarPSD/NvidiaOverclocking/blob/main/Nvidia Overclocking.md#undervolting ] ... 

Kartin boost hizi 2640Mhz oldugundan MSI Afterburner uzerinde Curve Editor'u actim ve 2640Mhz hizda voltajin 960mV oldugunu gordum ve su ayari yaptim;

4080-Undervolt.jpg

Simdilik sadece Diablo IV ile deneme yaptim; hersey en yuksekte 4K cozunurlukte GPU-Z'de gozuken degerler;

Undervolt oncesi vs. Undervolt sonrasi

vfk.png3za.png

Guc kullaniminda 54W civari dusus oldu (251.7W > 197.7W) , performansta bir kayip olmadi zaten undervolt yaptiktan sonra bile GPU Load max %74 ...

Birebir ayni sekansi oynadim bu arada, biraz ilerleyip oyundan ciktim ve tekrar baslayip ayni yerlerden gectim... Questi bitirmeyince kaldigin yerden devam edilmiyormus onu da ogrendim... :] 

Bakayim bir ara Cyberpunk ile de yaparim testleri ama onda daha detaya inmek lazim FPS vs. ...

Yalniz su CPU isini halletmem lazim, Ryzen Master ile otomatik curve optimizer yaptim , 5-10 derece filan dustu sicaklik ki yetmez ama evet... 

wazzap and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Port Royal da karşılaştırmalı test yaptım. artık bu testi kullanmak gerek. hem cpu dan bağımsız hemde güncel grafik uygulamaları ışık izleme vs dahil. 

ısı daha az. güç harcaması daha az. sonuç aşağıda. bu arada default versiyon 14000-14030 arasında da alıyor. o an ki yüke bağlı değişebiliyor. 

gpu boost hızı 2940mhz ve 1.050mv

port_royal_undervolt and default karşilaştırma.jpg

kartımın silikon mimarisi iyi çıktığı için memory katmanında hız aşırtma uyguladım.

ikisinde de gpu saat hızı 2940mhz. solda ki sonuçta 1200mhz memory lere oc var. kart kabul etti ben napıyım :) 

bu skorlar global açıdan da iyi. karşılaştırmalı testlere bakıyorum. 

port_royal_undervolt _memory ov and undervolt karşilaştırma.jpg

@T800 kartın video gpu hızı evet undervolt da 15-20mhz düşüyor. ancak pratikte bir etkisini göremiyorsun. dahası az güç ve ısı ile kazancın oluyor. zaten sonuçlar yukarıda.

not: bu arada günlük kullanımda memory oc kullanmıyorum. reddit de ki karşılaştırmalı testlerde memory oc / default karşılaştırmalarını da koymuşlar. ben memory oc işlemini ilk 500mhz olarak verdim sorun olmadı. 1000mgz verdim yine sorun olmadı. reddit de maksimum 1200mhz veren çıkmış o da tabi ki üst seviye modeller de. ben benim kartımın kaldırabileceğini sanmıyordum ama yine de denedim. sorun vermedi :) kart garip şekilde ne versem alıyor arkadaş nasıl bir yongaya denk geldim? 

@stardust bu arada artık timespy testine son vermemiz gerekiyor. bu yeni mimarilerin (2x / 3x / 4x ) tamamen işlemciden bağımsız salt grafik performansı için port royal dönemi başlatman gerekiyor. 

bir dip not daha ekleyim. kartınızın oc stabilitesini belirlemek için  de çok güzel bir test. kart zaten stabil değilse port royal da çöküyor. ama time spy da testi tamamlıyor. sebebi tamamen gpu ya bağımlı olmaması. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, jackjoker said:

not: bu arada günlük kullanımda memory oc kullanmıyorum. reddit de ki karşılaştırmalı testlerde memory oc / default karşılaştırmalarını da koymuşlar. ben memory oc işlemini ilk 500mhz olarak verdim sorun olmadı. 1000mgz verdim yine sorun olmadı. reddit de maksimum 1200mhz veren çıkmış o da tabi ki üst seviye modeller de. ben benim kartımın kaldırabileceğini sanmıyordum ama yine de denedim. sorun vermedi :) kart garip şekilde ne versem alıyor arkadaş nasıl bir yongaya denk geldim? 

GDDR6X belleklerde ECC özelliği var. Sen istersen +2 GHz OC uygula, bellekteki hata düzeltme sistemi devreye girerek kartın çökmesini önlüyor ancak performans da ciddi oranda düşüyor.

Belleklere hızaşırtma uygulamanın bir getirisi yok. Hızaşırtma yapacaksanız sadece GPU'ya yüklenin. ECC bellekler zaten en iyi performansla çalışacakları saat frekanslarına ayarlı geliyorlar.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Najaz said:

GDDR6X belleklerde ECC özelliği var. Sen istersen +2 GHz OC uygula, bellekteki hata düzeltme sistemi devreye girerek kartın çökmesini önlüyor ancak performans da ciddi oranda düşüyor.

Belleklere hızaşırtma uygulamanın bir getirisi yok. Hızaşırtma yapacaksanız sadece GPU'ya yüklenin. ECC bellekler zaten en iyi performansla çalışacakları saat frekanslarına ayarlı geliyorlar.

4x serisinde oc yapanlar memory ye de kaldırabileceği düzeyde oc uyguluyor. bende zaten o meta üzerinden denemeler yaptım.

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/11kmraz/my_4070_ti_undervolt_results/

kendi testlerimde yan yana karşılaştırmalar yukarıda. hatırı sayılır performans artıyor. ama ben günlük kullanımda tercih etmiyorum. gerek yok. undervolt olayının akışına ters çünkü. sırf denemek ve sonuçları görmek için yaptım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok