Superonline 1000Mbps
3 3

Bu konuda 79 mesaj var

MR90X geldi kurdum, PC ilk etapta 2400Mbps bağlandı routera ancak sonraki bağlanmalarda 1200Mbps hıza düştü, araştırdım bakındım benim MSI anakarttaki wireless yongası Intel AX200 2x2 bağlantı üzerinden 2400Mbps bağlanabiliyormuş ancak nedense bu hız ilk etapta böyle oldu sonra 1x1 1200Mbps hıza düştü, bakalım şimdi bu konuyu araştırıyorum.

Bu arada ethernet üzerinden bağlantı hızı çözüldü MR90X ile, wireless hızı ise maksimum yine 500-600Mbps kaldı. 

Wireless 5 üzerinden PC maksimum 833Mbps bağlanıyordu bu dediğim gibi 2400Mbps bile bağlanıyor ancak hız konusu bahsettiğim gibi oldu, araştırmak lazım bu wireless konularını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle bir şey varmış, 802.11ax bağlantının bir adet stream'i maksimum 1200Mbps, iki adet stream'i maksimum 2400Mbps, bu da ancak 160MHz bant genişliği kullanıldığında mümkün, Intel AX200 2x2 stream'i destekliyor, bu durumda 80MHz bant genişliği için maksimum hız 1200Mbps, 160MHz bant genişliğinde ise 2400Mbps. 1200Mbps bağlantı için herşeyin en ideal durumda olması halinde alınabilecek maksimum hız 800-900Mbps diye gördüm. 

Benim 160MHz bant kullanmam mümkün değil, diğer cihazlar Wireless 6 değil çünkü.

Client tarafında da 2x2 stream üzerine destek veren bir ürün yok dense yeri bir de.

Wi-Fi Scanner 10 gün bedava Microsoft Store üzerinden, orada benim PC ile aynı odadaki router'a 5GHz bağlantı %96 seviyesinde görülüyor, antenler dandik benim anakartın içinden çıkan kendi anteninin direkt kablosu koptu onu kullanamıyorum, eski bir routerdan söktüğüm RP-SMA iki adet anten kullanıyorum ancak bunlar da o kadar iyi durumda değil. 

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon'dan bir hediye çekim vardı,  onu kullanıp üstünü de 6 taksitle tamamlayıp Mercusys Halo H80X(3-pack) sipariş verdim. Şimdilik Superonline 200 Mbit fiber bağlantısına router'ın arkasına bağlayıp kullanacağım, yeni evde de TT-Net 1000 Mbit ile denerim ama onu görmem 2 ayı bulur. Eğer Superonline ile birlikte şimdiki evdeki Wi-Fi ihtiyaçlarımı çözerse çok sayıda ikinci el ürünü satışa koyarım 23 Haziran'dan sonra. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, Definitive said:

Amazon'dan bir hediye çekim vardı,  onu kullanıp üstünü de 6 taksitle tamamlayıp Mercusys Halo H80X(3-pack) sipariş verdim. Şimdilik Superonline 200 Mbit fiber bağlantısına router'ın arkasına bağlayıp kullanacağım, yeni evde de TT-Net 1000 Mbit ile denerim ama onu görmem 2 ayı bulur. Eğer Superonline ile birlikte şimdiki evdeki Wi-Fi ihtiyaçlarımı çözerse çok sayıda ikinci el ürünü satışa koyarım 23 Haziran'dan sonra. :)

hocam yorumlarını bekliyoruz. benim google a göre fiyatı çok iyiymiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercusys ürünlerinin fiyatı makul gayet muadil ürünlere göre, ben de Mercusys MR90X router’ı 2700 küsür TL’ye aldım, muadili 2.5Gbps portlu, sekiz akışlı router’lar neredeyse iki katı fiyatında.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, T800 said:

Mercusys ürünlerinin fiyatı makul gayet muadil ürünlere göre, ben de Mercusys MR90X router’ı 2700 küsür TL’ye aldım, muadili 2.5Gbps portlu, sekiz akışlı router’lar neredeyse iki katı fiyatında.

Halo H80X'in üzerine bir tane de 2.5 Gbps ethernet portu koysalarmış tam senin istediğin cihaz olurmuş sanırım. Gigabit portun yaratabileceği ufak iletişim hızı kaybını çok dikkate almam diye düşünüyorum şimdilik. Muhtemelen yeni evde ISS'in router'ını kullanmayıp mümkünse doğrudan H80X'e bağlantı yapacağım. Mevcut Superonline zaten 200 Mbps olduğu ve aradaki router'ı kaldırmak için username/password bulmaya uğraşmak istemediğim için onun arkasına bağlanacak.

Amazon'da ürünler Cuma günü teslim edilecek görünüyor. Eğer daha erken gelmezse kutusunda bayramı geçirirler ben İstanbul'da olmayacağım. Bayram sonrası kurarım ancak o da herhalde sonraki hafta sonunu falan bulur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, T800 said:

Halo H90X var da o buraya getirilmemiş, ancak Halo H80X de gayet iş görür.

80X'in bazı mesh sistemlerinden farkı cihazlardan birisini router gibi bağlayabiliyor olmak. Gördüğüm kadarıyla tüm mesh sistemleri bunu desteklemiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Router olarak kullanılabiliyor onu biliyorum, mesh kullanmak bir de repeater kullanmaktan daha iyi hem hız hem de geçiş kolaylığı ile, ihtiyacı olanlar konuyu araştırabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anakarttaki 10Gbps Lan etherneti eski bios ile saçmalıyordu o yüzden intel'in buglı firmware li ethernetini kullanıyordum. Geçen aklıma geldi, üzerine bayağı yeni bioslar geldi acaba düzelmiş midir diye tekrardan aktif ettim 10'luğu. Tabi ayar menüsü de intel ethernet'e göre daha gelişmiş olduğu için ince ayara daldım. Bufferbloat testinde B alırken A'ya yükseldi kalite ve fast'te hız testi direk 1.0 Gbps'te sabit.

wazzap, Omfs and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şey sormak istiyorum. Bu konuda konuşulduktan sonra kafama takıldı. buferbloat falan gibi terimler bu konu başlığı ile hayatıma girdi. 

Superonline 1000mbit kullanıyorum. Verdikleri modem ZTE ZXHN H3600. benim evdeki kurulum şöyle. fiber kablo geliyor küçük bir kutu ile dönüştürülüp superonline'ın verdiği modeme giriyor. modem wifi kapalı. ethernet kablosu (cat8) ile google wifi'a bağlanıp eve dağılıyor. modemden cat8 kablolar ile PS5 ve Xbox a kablo ile bağlanıyor. 

PS5 ve Xbox'da bir oyun indirirken bakıyorum saniyede 20-15mb arası indiriyor maks. Hız testi yaptığımda iki alet ile hep farklı sonuçlar alıyorum. Genelde 500+ mbps çıkıyor. 

COD gibi oyunlarda ping 60-80 bandı. 

Google wifi 1.cihazın (yani modeme kablo ile bağlı olan) wifisine bağlı iken speedtest 800mbps üzeri çıkıyor. Fakat google wifi 3. cihaza gelince hız 150mbps lere kadar düşüyor. beni idare ediyor. 3. mesh cihazına laptop ve telefonlar bağlanıyor genelde. torrenti falan 10mb/sn ile indiriyor çoğunlukla.

bu buferbloat testini yaptım google wifi 3. mesh cihaza laptop ile bağlı iken. şu siteden https://www.waveform.com/tools/bufferbloat sonuç https://www.waveform.com/tools/bufferbloat?test-id=49c17741-ebe1-449c-ab22-fd7edef9f44a 

1000mbit internet kullanıyorum hakkını verelim bari. daha iyi hız ve ping alabilmek için router falan mı almam gerekiyor ? bu konularda bilgim hiç yok. router alınca superonline modemi iptal mi olacak ? yoksa modem > router > google wifi olarak mı kuracağım ? veya direk fiberi router veya ne alacaksam ona bağlayıp sonra google wifi a mı bağlayacağım ? ne satın alıp sorunu çözmemi önerirsiniz ?

Atrin tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google wifi cihazında, frekans, kanal vs. gibi wifi ayarlarını detaylı bir şekilde yapmaya izin veriyor mu?

Reddit'te aynı cihazla kablosuz mesh ve 1Gbps ile senin gibi sonuç alan çok kişi olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, omertocarlos said:

Google wifi cihazında, frekans, kanal vs. gibi wifi ayarlarını detaylı bir şekilde yapmaya izin veriyor mu?

Reddit'te aynı cihazla kablosuz mesh ve 1Gbps ile senin gibi sonuç alan çok kişi olmuş.

hocam selam. yapabildiğim ayarlar sadece bunlar

• WPA3
  • UPnP
  • IPv6
  • DNS Settings
  • WAN Connection
  • LAN Setttings
  • DHCP IP Reservations
  • Port management
  • Device Mode (nat-bridge vs)

senin söylediğin ayarlar yok. sanırım o an en verimli kanal vs hangisi ise ona geçiyor otomatik kendisi. 

Google wifidan aldığım performans çok önemli değil esasında. zaten memnunum. laptop zaten iş bilgisayarı. telefonlarda hız açısından sorun yok. benim derdim ps5 ve xboxdan aldığım hız. bu iki cihaz da modeme kablo ile bağlı olduğu için buraya sormak istedim yeni bir router alırsam düzelir mi diye. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman modemdeki ayarları kontrol etmek gerekli. Ben dikkat etmemişim konsolların kablo ile bağlı olduğuna.

ZTE modem arayüzünü bilmiyorum fakat QoS ve güvenlik duvarını devre dışı bırakıp deneyebilirsin.

Konsollardan MTU ayarı yapabiliyorsan (PS5'te vardı sanırım) 1450 gibi bir değer girip deneyebilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@omertocarlos Eve gidince deneyeyim hocam. MTU ayarı yaptım daha önce ama çoğu zaman daha kötü oldu. Doğru MTU'yu bulmak için google dan yardım aldım ama yine olmadı. QoS kısmına bakacağım. Yeni router almaya gerek yok mu diyorsun ?

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Superonline özellikle PS ve Xbox servislerini yavaşlatmıyorsa (büyük olasılıkla yavaşlatıyor olabilir) bence şimdilik gerek yok.Çünkü yeni router da bu sorunu çözmeyecek. Bende konsol olsa bi deneme yapayım dicem ama :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@omertocarlos hocam şimdi modemin ayarlarında QoS yi bulamadım. yok sanırım. güvenlik duvarını iptal etme yok ama en düşük moda aldım (herhalde bir risk oluşturmaz?). PS5'de hız testi yaptım ama 400mbps verdi. Windowstan ideal MTU yu buldum tekrardan. Onu girdim PS5 e hız testi yine 400 verdi. Fakat öylesine bir oyun indirmeye çalıştığımda ilk defa saniyede 60-80mb ile indirmeye başladı. eskiden 20-30 idi. ping konusunda daha bakamadım sadece diablo4 oynuyorum onda da serverlar sorunlu bence ara ara lag oluyor. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Atrin said:

@omertocarlos hocam şimdi modemin ayarlarında QoS yi bulamadım. yok sanırım. güvenlik duvarını iptal etme yok ama en düşük moda aldım (herhalde bir risk oluşturmaz?). PS5'de hız testi yaptım ama 400mbps verdi. Windowstan ideal MTU yu buldum tekrardan. Onu girdim PS5 e hız testi yine 400 verdi. Fakat öylesine bir oyun indirmeye çalıştığımda ilk defa saniyede 60-80mb ile indirmeye başladı. eskiden 20-30 idi. ping konusunda daha bakamadım sadece diablo4 oynuyorum onda da serverlar sorunlu bence ara ara lag oluyor. 

Diablo IV'ü iki arkadaş hemen her gün oynuyoruz. Arkadaşımda hem Superonline Fiber hem Turknet Giga Fiber var. Turknet'te lag olmadığını Superonline'da olduğunu söylüyor. Bende de Superonline var maalesef bende de lag oluyor. PC üzerinden oynuyoruz sanırım Playstation'cılarla aynı sunuculara bağlıyızdır. 

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/17/2023 at 10:20 PM, Definitive said:

Cihazı kuracak zaman bulamamıştım. Hafta sonu evi taşıdıktan sonra dün akşam 3'lü seti hızlıca kurdum. 170 metrekare evin tamamında sorunsuz bir mesh yapısı kurdum. Türk Telekom'un verdiği TP-Link router oldukça iyi bir cihaz ve VPN server .vb özellikleri de olduğu için devreden çıkartmak istemedim. Ana üniteyi ethernet kablosuyla router'a bağladım. Kurulumu telefon uygulaması üzerinden yaptım, standart bir kullanıcı ile ekrandaki yönergeleri takip ederek rahatlıkla kurabilir. Ana ünite router'a kablolu olarak bağlı, diğer iki ünite ise ana ünite ile wifi olarak haberleşiyor.

Detaylı bağlantı testi yapacak zamanım yoktu, sadece Speedtest ile telefondan farklı cihazlara bağlı olduğum durumlarda test yaptım. 100-120 Mbps arasında çalışıyor gibi görünüyor. Ana üniteye bağlanınca 500-650 Mbps arası sonuç aldım. Ancak diğer iki ünite üzerinden 120 Mbps'i geçemedim. Detaylı bakacak zamanım olmadığı için bu normal mi emin değilim ama 100 Mbps altına düşmediği için işimi rahatlıkla görebiliyor.

Muhtemelen salondaki üniteyi kablo ile ana sistemle haberleşir hale getireceğim, salona bağlıyken bu sayede 500+ Mbps çalışır. En arka odalara yayın yapan cihazı kablo ile bağlama imkanım yok, eğer performansı arttıracak bir yöntem yoksa evin arka kısmı 100 Mbps kalacak gibi görünüyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Definitive diğer mesh ünitelerinde bence o hız normal hocam. bende 80-100 bandında alıyorum. Ana ünite 700+ veriyor. Evin tadilatı esnasında cat6 döşetmiştim ama sanırım kablolar kırık o nedenle ben diğer 2 üniteyi ana üniteye kablo ile bağlayamıyorum :( Fakat bende senin gibi düşünüyorum. 80-100 hız aldığım için ve bu ünitelere telefon vs bağlı olduğu için uğraşmadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin benim çalışma odasıyla salon arasında fiber ve cat-6 var sadece. Diğer odalarda öyle bir ihtiyaç olacağını düşünmediğim için tüm eve data hattı döşemedim. Sadece 1 ünite kablosuz haberleştiğinde tahmin ediyorum hız biraz artacaktır. Kablosuz çalışan ünite 200 Mbps civarına çıkabilirse iyi olur çünkü kızımın odasında rahat etmesini sağlar. Gerçi yıllardır evde 100 Mbit yazlıkta 20 Mbit ile gayet mutlu yaşıyor ama evde 1000 Mbps Internet varken 100'e kısıtlanmasını istemiyorum. Sonuçta cihaz Wifi 6 ile 2.4 GHz'de 574 Mbps 5 GHz'de 2400 Mbps performans verme iddiasına sahip, o yüzden tek ünite wifi üzerinden bağlıyken en azından 200 Mbps civarında bir yerlere gelmesi lazım diye düşünüyorum. 

rammstein and Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu eve ethernet kablosu döşetmek için temel olarak switchten başka bir şeye gerek yok değil mi? İnternette millet server vs kurmuş da sanırım çok da elzem bir şey değil. 8 portlu gigabit switch'i doğrudan modeme bağlayıp, switch'ten de her odaya bir ethernet çekmek yeterli olur diye düşünüyorumç. Sadece fikir olarak soruyorum, yaptırmayacağım. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 15.06.2023 at 14:52, jackjoker said:

1000 ile nasıl 40-45 mb/s anlamadım? ben superonline 500 Mbps ile 52-57 mb/s altını hiç görmedim? en son diabloyu 55-58 arasında çektim. torrent de bu hızların altına hiç inmiyor. web den herhangi bir download da yine bu hızların altını görmedim. 1000 Mbps ile maksimum 40-45 kısmı bana garip geldi. Ya evine gelen hat da bir sıkıntı var ya da modem de. Bu arada ZTE kullanıyorum. 

Steam'de yüksek hız almak için sadece yüksek hızlı internet yetmiyor. İnen oyunu diske kuracak hızlı bir m2 ve sıkıştırılmış paketi hızlı açabilecek bir işlemci gerekiyor. Turknet gigafiber kullanıyorum. Gigafiberin hakkını iyi bir pc veriyor. En hızlı Sata SSD bile gigafiberin hızına yetişemiyor. m2 şart.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa'da bile 1000Mbps kolay bulunmuyor. Üstelik 319 TL gibi komik bir ücrete, ki bu 10€ falan yapıyor. Memleketinizin kıymetini bilin arkadaşlar. Türkiye tam bir cennet. :thumbs:

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok