Superonline 1000Mbps
3 3

Bu konuda 79 mesaj var

Superonline ZTE H3600 Wifi 6 modem var bende, 500Mbit fiber... 150TL mi ne ek odeme yapmistim bunun icin, eski modemde wifi kopup duruyordu bunda sikinti yok... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.06.2023 at 11:24 AM, Definitive said:

180 m2 evde tek cihazla mı erişim sağlıyorsun? Eğer öyleyse ben de paraya kıyıp alabilirim çünkü TP-Link ile muhtemelen 2 yada 3'lü bir sistemle mesh kurmam gerekecektir. Hepsiburada'da bir şeyler var gibi görünüyor :

https://www.hepsiburada.com/google/routerlar-c-60001272

Bunlardan birisi mi var sende?

Yok hocam 1 tane yetmiyor. bende 3 alet var. biri salon biri giriş diğeri yatak odaları kısmında. Fakat dediğim gibi duvarlar ve içindeki çelik demirler bizim evde büyük sorun. 2 alet de belki yeterli olurdu ama bu aleti ya tek adet yada 3 lü paket olarak sattığı için google ben 3 alıp kurdum.

benim sistem bu https://www.hepsiburada.com/google-wifi-sistemi-3-lu-set-pm-HB00000VJ44Q fakat 2018 de aldım ben teknoloji olarak geride kaldı tabi. yeni serisi Google Nest diye geçiyor. Bende de Superonline 1000mbit internet var. Modeme bağlı olan Google Wifi hız testinde 850-900 arası hız veriyor. Yatak odası bölgesinde (son cihaz) 200 arası hız veriyor. Kopma vs hiç yok. 

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, JardeL said:

Superonline ZTE H3600 Wifi 6 modem var bende, 500Mbit fiber... 150TL mi ne ek odeme yapmistim bunun icin, eski modemde wifi kopup duruyordu bunda sikinti yok... 

Şu anda yeni gigabit aboneliğine ek ücret talep edilmeden olabiliyormuş bu, eski abone olduğum için 250 TL kurulum ücreti varmış.

Modemin kendisi zaten 900 TL falan gibi piyasada, benim de olmayacak bu tutarda bir router için 250 TL kurulum ücreti de mantıklı gelmedi bana.

QoS var mı bari bunda düzgün en azından ? Olmadı bunu isteyeyim en ucuz çözüm olarak.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 dakika önce, T800 said:

Şu anda yeni gigabit aboneliğine ek ücret talep edilmeden olabiliyormuş bu, eski abone olduğum için 250 TL kurulum ücreti varmış.

Modemin kendisi zaten 900 TL falan gibi piyasada, benim de olmayacak bu tutarda bir router için 250 TL kurulum ücreti de mantıklı gelmedi bana.

QoS var mı bari bunda düzgün en azından ? Olmadı bunu isteyeyim en ucuz çözüm olarak.

Superonline'in verdigi H3600'de QoS yok, zaten bir suru ozelligi kapamislar... Detaya girmek isteyen icin uygun degil ama kopma olmasin, stabil ve hizli olsun deniyorsa is goruyor... 

Ben de modemden uzaktaki odalara kablosuz erisim icin suna bakiyorum bayadir ama fiyatlar aldi basini gitti; [ https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09PYVXS81/ ] ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben tümden vazgeçtim, uğraşamayacağım QoS yok ancak Huawei HG255S router’dan kablolu olarak 900-950 Mbps hız alıyor, download’da da maalesef 50 MB/s üstü görülmüyor aynen devam bu şekilde. 

Dört ay sonra taahhüt bitiyor, download hızlarında bakarım bir değişiklik olursa o zaman bakacağım düzgün bir router, yok olmuyorsa Xiaomi AC2350 kablosuz olarak çok rahat 500-580 Mbps hız veriyor, tekrar 500 Mbps hıza inerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Superonline'ın fiber için kullandığı kullanıcı adı ve şifre bilgilerini ağ üzerinden alıp kendi router'ını kurmak teknik olarak mümkün. Benim yeni adreste zaten Superonline fiberi olmadığı için kafama takmadım. 1000 Mbit verebilen bir ISS'den Türk Telekom fiberi üstünden hizmet alıp Mercusys set üstünden kurulum yapacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Definitive said:

Wi-Fi üzerinden mi?

Kablolu, inceleme testleri maalesef istediğim gibi bir test bulamadım, H80X’i mesela 100Mbps internet ile falan test etmişler, bir tane yerel network’e bağlı NAS aktarım testi gördüm, onda da hız 85 MB/s gibiydi. Ancak tabii HDD aktarım hızları da belli, doğru düzgün 1Gbps internet hız testi bulamadım yakınından. Test yapanlar olmuş da yaz internete hangi hızda bağlı olduğunu söylememişler ya da düşük hızları var zaten.

HDD hızları belli derken anlatmak istediğim işte yine bilemiyorum, belki cihaz 100 MB/s üzerine çıkacak aynı odada hiç değilse ancak öyle bir düzgün testini bulamadım.

Şu an kullandığım Xiaomi AC2350 maksimum 570Mbps falan gibi aynı odada. Bu arada benim kendi routerımı kullanmak ile ilgili bir problemim yok.

Yine evde sadece üç cihaz WiFi 6 destekli, diğerleri ya WiFi 5 ya da daha eski.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercusys MR90X aldım ben, Hepsiburada’da %5 indirim var, sanırım saat 24:00’a kadar.

Mercusys Halo H80X için de geçerli gördüğüm kadarıyla hatta bilgisayar parçaları için falan diyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1Gbps ilk çıktığı günden beri kullanıyorum öyle 2.5gbit'e falan gerek yok. Üyelikle birlikte HG8245X6 modem geldi ONT'si içinde, wifi ya da kablolu da 950+ görebiliyorum. Salonda da TP Link Archer ın wifi 6 sı olan 1gbit wan lı bir modelini kullanıyorum, o taraflarda da hız testi yaptığımda sonuç aynı.

@T800 bu hızlarda download manager kullanmak şart. Sanırım dosya indirmeyi browser üzerinden yapıyorsunuz? Aynı serverdan browser ve jdownloader2 ile indirdiğimdeki hız sonuçlarını paylaşıyorum.

Screenshot 2023-06-14 234302.png

Screenshot 2023-06-14 234400.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Browser’dan download nadir, ancak sürücü v.b.

Xbox uygulaması, EA App, Battle.net, Steam ve Ubisoft Connect download yaptığım yerler.

Bendeki konunun download yöneticisi ile ilgisi yok, Xiaomi AC2350 model routerın erhernet portları ile ilgili bir meselesi var, onu çözemedim, kablosuz olarak da 500-600Mbps gibi bir yerde kalıyor maksimum. Kablolu da bağlantı istemiyorum, yayıntı oluyor.

Bana bir de QoS şart, yoksa bufferbloat oluyor, online oyunlarda paket kaybı, bağlantı kopması sorunları oluyor.

O Huawei routerda da QoS olduğunu düşünmüyorum, bendeki HG255S de yok, bir de gerçekten kötü bir router, şu anda talep halinde gelen router ZTE H3600, Huawei yok buralarda, olsa da ama onda da ZTE gibi QoS yoktur.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsettiğiniz oyun uygulamalarından ben tam hızı alabiliyorum.
QoS evet ne yazık ki yok fakat arkada torrent açık olsa dahi packet loss ya da ping yapmıyor.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Online Battlefield, Call of Duty v.b. oynanmıyorsa önemli değil de bufferbloat test yazınca Google’a orada adresi çıkacak, bufferbloat testi yapılabilir oradan, bende o test QoS olmadan rezalet ve online oyunlarda mutlaka paket kaybı, ani ping yükselmesi v.b. sorunlar yaşıyorum.

En güzeli aslında AliExpress’ten x86 bir mini PC alıp ona OpenWRT veya benzeri bir uygulama kurup kullanmak düzgün bir model bulunabilirse, ben tam denk gelemedim. 

Neyse, Mercusys MR90X ile devam artık, sıkıntı biter diye umuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 minutes ago, T800 said:

Online Battlefield, Call of Duty v.b. oynanmıyorsa önemli değil de bufferbloat test yazınca Google’a orada adresi çıkacak, bufferbloat testi yapılabilir oradan, bende o test QoS olmadan rezalet ve online oyunlarda mutlaka paket kaybı, ani ping yükselmesi v.b. sorunlar yaşıyorum.

En güzeli aslında AliExpress’ten x86 bir mini PC alıp ona OpenWRT veya benzeri bir uygulama kurup kullanmak düzgün bir model bulunabilirse, ben tam denk gelemedim. 

Neyse, Mercusys MR90X ile devam artık, sıkıntı biter diye umuyorum.

OpenWRT bir çok router'a zaten yüklenebiliyor, oradan gelecek ek özellikler için mini PC'ye girmeye bence gerek yok. Mesh ihtiyacı yoksa zaten aldığına benzer bir çok router çözümü var. HB'ye baktım H80X'de bir indirim görünmüyor, ben de onu takip ediyorum, indirimli bulursam alacağım muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben MR90X’i aldığım saatte onda da vardı indirim, alışverişi tamamla safhasından sonra görülüyordu bu indirimler. 

Her routera yüklenebilmesi çok bir şey ifade etmiyor kendi başına, çoğu routerın CPU’su rezalet, RAM miktarı az v.b. Fiyat olarak bu x86 mini PC’ler uygun. Araştırma yap, gümrük, yazılım kur falan uğraşılmasa iyi çözüm olabilir, bakmak lazım.

Fiyatına göre özellikler bahsettiğim, 150-160 USD’ye alınabilen x86 mini PC’lerde mesela dört adet Intel çip 2.5Gbps port var, CPU yine Intel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrük sorunlarını @stardustnakliyat ile çözeriz bence ama atılan taş ürkütülen kurbağa durumu var. Bir dönem evde 3-4 tane bilgisayar üstünde sanal makinalar falan çalıştırırken hiçbir router ile connection sayılarını yönetemediğim oldu, network güvenlik ürünlerine rahat erişebildiğim için eve firewall falan alarak çözmüştüm. Sen NUC cihazı bulduktan sonra rica ederiz Cihan kapıp gelir gittiğinde birer tane. :D

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11.06.2023 at 22:26, T800 said:

İlk defa Steam'de gördüm şimdi bu hızı:

bjmzlgl.jpg

Genellikle ama 40-45 MB/s maksimum.

1000 ile nasıl 40-45 mb/s anlamadım? ben superonline 500 Mbps ile 52-57 mb/s altını hiç görmedim? en son diabloyu 55-58 arasında çektim. torrent de bu hızların altına hiç inmiyor. web den herhangi bir download da yine bu hızların altını görmedim. 1000 Mbps ile maksimum 40-45 kısmı bana garip geldi. Ya evine gelen hat da bir sıkıntı var ya da modem de. Bu arada ZTE kullanıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, T800 said:

Yok sıkıntı hatta bakıldı ona, sıkıntı olsa zaten bu hızlara çıkamaz. Genel olarak böyle bahsettiğim durum.

DNS olarak ISS'in DNS'lerini kullanmıyorsundur sanırım ama yine de hatırlatmak istedim. Open DNS fena değildir.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Yok sıkıntı hatta bakıldı ona, sıkıntı olsa zaten bu hızlara çıkamaz. Genel olarak böyle bahsettiğim durum.

abi 40-45mb/s diyorsun bu 500 Mbps bile değil. senin aboneliğin 1000 Mbps. genel olarak 40-45 arası download ediyorum dediğin için yazdım. mutlaka var bir sıkıntı.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada gigabit internette wifi 6 olayi bence tamamen yalan. dizustu, ax'ten baglaniyor ama yirtina yirtina anca ½ gbps alabiliyor. ki router'in dibinde. belki de benim isp'nin verdigi router tirttir (icotera i4882 diye birsey). bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok