AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

Artik millete eglence olmus, iki haftada bir yeni bir soylenti cikariyorlar : iki hafta once Qualcomm'du, daha once Samsung, vs. Acikcasi gercek oldugunu sanmiyorum hicbirisinin. Bu kadar buyuk problemleri olan bir sirketi alacak kadar gozu kara olanlar sadece Cinliler, ABD devleti de AMD'nin Cinli bir sirkete satilmasina asla ve asla onay vermeyecektir. Zaten bu da genelde bilindigi icin Cinliler yanasmiyor bile.

AMD'nin piyasa degerinin dusuk olmasi aldatici - piyasa degerlerinden cok daha fazla borclari oldugunu akildan cikarmamak lazim. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tevekkeli söylememişler "Kurt yaşlanınca köpeklerin maskarası olurmuş" diye,  AMD bu yılı geçiştirebilirse gerçekten ne yapabileceği önümüzdeki yıl çıkacak olan işlemci ve gpu serisi ile ortaya çıkacak. ben hala umut var diyorum.

Ekleme yapayım;  Atasözünü alım yapmayı düşünen firmalar için söylemiştim.  ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bel bağlamamak lazım eğer artık böle el değiştirecek satın alınacak durumları varsa o çatı altından yenilikçi güçlü gündemi sarsıp şaşırtacak nitelikte birşeyler beklemek çok zor.

MS satın alırsa sevinirim doğrusu amd gpular zaten şu anda msin bünyesinden çıkan xboxlara güç veriyor. Adamlar nokiayı satın aldı benim görüşümce piyasada rekabetçi bi akıllı telefon kolu oldu. Amdyi satın alırlarsa yine gelecekte cpu/gpu tabanlı kendi ürünlerinede adam akıllı donanım ve yazılım desteği vererek daha güzel ve rekabetçi ürünler çıkarabilir diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Microsoft icin mantikli hamle olur.

Biraz bakindim, AMD borclari vs. sonrasi 3.3 milyar dolar degerindeymis. Microsoft AMD'ye su ana kadar sadece Xbox One islemcileri icin 1.2 milyar dolar para odemis. Microsoft'un sonucta sadece Xbox'i yok. Lumia, surface'in yaninda yuzbinlerce Azure server'i var.

Bunun yaninda PS4'de AMD islemci kullaniyor. Oradan gelecek gelir de az buz degil, ve rakibini biraz zor duruma sokmus oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft AMD'yi VR altyapısı için düşünüyor olabilir. Sonuçta VR ekipmanına güç verecek olan da GPU'lar (veya yeni nesil konsollardaki APU'lar). Konsol + VR birlikteliği ve VR'ı besleyebilecek güçte bir APU mimarisi geliştirmek adına AMD doğru hamle olabilir Microsoft için. Konsol rekabetinde bir adım öne taşır bu hamle Microsoft'u.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de "Playstation ne olacak" diye düşünüyordum, yazmış arkadaşlar. Valla zor bir durum olur Sony için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft AMD'yi satın alsa bile şu anki nesil için sorun olmaz diye düşünüyorum. PS4'ün ömrü boyunca sürecek anlaşmaları vardır muhtemelen. Ancak PS5 için Sony muhtemelen başka alternatifler arayacaktır, bu da maliyeti artırabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de "Playstation ne olacak" diye düşünüyordum, yazmış arkadaşlar. Valla zor bir durum olur Sony için.

Apple senelerdir Samsung'dan bellek, islemci, ssd falan aliyor. Ask baska is baska galiba.

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yürürlükteki sözleşmeler geçerli olur tabii, ama Microsoft'un, konsolun kalbi olan APU'larla ilgili geliştireceği yeni teknolojileri rakibiyle paylaşacağini pek zannetmiyorum.

AMD'nin satin alinmasiyla, PC/XBOX arasi oyun geçişleri de DX12 tabaninda daha zahmetsiz ve hizli olur herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ChipArchtech 'in yazdığı gibi sürekli bir söylenti dolaşıyor. Geçenlerde de GPU bölümünün ayrılıp , satılacağı haberleri dolaşıyordu. 

Ancak sürekli haber dolaşması , şirketin birileri tarafından alınmasının beklendiğini gösermez mi? , 

Diğer şirketlerin alması belki birşeyler getirirdi ama Microsoft 'un alması bütün oyunu değiştirirdi sanki.. Hem konsol üreticisi, hem smartphone üreticisi, üstelik Surface ile pc pazarında da donanım olarak varlar. Kendi işlemci ve gpu larını üretmesi çok ilgiç tartışmalara, değişikliklere neden olurdu. 

Daha öncede tartışmıştık. O zaman CA , yanlış hatırlamıyorsam, AMD için küçülmek dışında bir alternatif görmediğini söylemişti. Gerçekten bir alım olmaz ise , şirketin küçülmek dışında bir stratejisi kalıyor mu?  Biri satın almaz ise , pc meraklıları için kötü bir dönem olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asli-astari olmadigini dusundugumu soylemistim, bugun endustri analistleri de yavas yavas seslerini cikarmaya basladilar ve su ana kadar cikan yorumlar ayni yonde. 

Islemci ve GPU uretimi Microsoft'un hic asina olmadigi bambaska zorluklarla dolu, baska dinamiklere sahip bir is; bu bir. Sony ile yapilan tedarik anlasmalari geregi daha yillarca konsol pazarindaki en buyuk rakiplerine islemci yapip satmak zorunda kalirlardi, bu iki. (Apple ile Samsung arasindaki iliski ile benzerligi yok: Apple Samsung'a mecbur degil;  Samsung'un Apple'a sattigi urunler standard urunler ve Apple ertesi gun gidip baska bir sirketten muadil urunler alabilir. Ancak AMD Playstation konsol islemcisini Sony icin ozel olarak tasarladi, belli bir sure yeni nesillerini tasarlayacagini ve tedarik edecegini de anlasma ile taahhut etti.)  Ayrica boyle bir alimin Microsoft'un basarisinin en buyuk sebeplerinden birisi olan Intel ortakligini da zora sokacak olmasi olayin baska bir yonu, bu da uc.

Microsoft AMD'ye su ana kadar sadece Xbox One islemcileri icin 1.2 milyar dolar para odemis.

Bu arguman pek mantikli degil arkadaslar, AMD bu Xbox islemcilerini sifira maletmiyor; bunlarin ciddi bir maliyeti var. Marjlarini bilemiyoruz ama o islemci oldukca pahali ve buyuk alana sahip bir cip, Microsoft da fiyatta kiyasiya pazarlik etti. Elde ettikleri kar o rakamin onda biri bile degildir. Yukarida bahsettigim analist yorumlarindan birisinde bu argumana da soyle karsilik vermisler:

It suggests that given Microsoft is paying AMD $100 / Xbox chip (more likely ~$70-$75 currently according to Mercury Research) and that Microsoft has built 12.6M Xbox One consoles to date (i.e.$1.26B in sales to AMD so far); hence a deal would save Microsoft billions (amusingly forgetting that AMD does not produce chipsets out of thin air for free).A “costs saved” thesis, we believe,holds no water. 

Anadolu deyimiyle yillardir kendi basina "iki eliyle seyini dogrultamayan" sirketin Microsoft tarafindan satin alininca sihirli bir sekilde basaridan basariya kosmasini beklemek de pek gercekci olmaz. Surekli haber ve soylenti cikmasi da hic bir seye alamet degil, zaten yillardir hemen hemen her zaman sirketi birilerinin almak istemesi gundemde idi. Geliyorlar, oturup konusuyorlar, konusmalar bir noktaya gelince sirketin borsa kurallari geregi halka aciklamak zorunda kaldigi maddi verilerin/bilancolarin otesindeki rakam ve verilere bakma zamani gelince durumun vehametini gorup masadan kalkiyorlar. 

Butun bunlara ragmen "olmaz" deyip kestirip atmamak lazim: ortada bizim bilmedigimiz bir suru pazarliklar, gorusmeler donuyor olabilir; kendi islemcisini uretebilmek fikri bir sekilde Nadella'nin sekillendirdigi yeni Microsoft stratejisinin bir parcasi olabilir. 

Ayrica unutmamak lazim ki bu soylentileri cikaran insanlarin art niyetleri de olabilir - sirketin hisse fiyati cok dusuk ve nispeten likit bir hisse oldugu icin spekulasyon yapmak kolay, her satis soylentisi ciktiginda hisse %2-%3 deger kazaniyor, birkac gun icinde tekrar dusuyor. 

Ellerinde cok degerli bilgi birikimi ve patent portfoyu oldugu kesin, bu kadar bataga batmis olmasalar kesinlikle almayi goze alacak birisi cikardi. Cinliler bundan daha kotu durumdaki Saab, Volvo gibi sirketleri satin alacak kadar cesarete ve paraya sahip olduklarini gosterdiler. MediaTek ve hatta Allwinner gibi hirsli bir suru Cin sirketinin ciddi ciddi dusundugunden eminim ama yukarida belirttigim gibi ABD devleti gerekli onaylari vermez. Iyi ki de vermez acikcasi, MediaTek AMD'nin birikimini ele gecirse endustride herkesi korkutacak bir konuma gelebilirdi. 

Executioner and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ellerinde cok degerli bilgi birikimi ve patent portfoyu oldugu kesin, bu kadar bataga batmis olmasalar kesinlikle almayi goze alacak birisi cikardi. Cinliler bundan daha kotu durumdaki Saab, Volvo gibi sirketleri satin alacak kadar cesarete ve paraya sahip olduklarini gosterdiler. MediaTek ve hatta Allwinner gibi hirsli bir suru Cin sirketinin ciddi ciddi dusundugunden eminim ama yukarida belirttigim gibi ABD devleti gerekli onaylari vermez. Iyi ki de vermez acikcasi, MediaTek AMD'nin birikimini ele gecirse endustride herkesi korkutacak bir konuma gelebilirdi. 

MediaTek'in böyle bir konuma gelmesi neden kötü?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MediaTek'in böyle bir konuma gelmesi neden kötü?

Genel anlamlda tuketiciler icin kotu olmayabilir, haklisiniz. Bu endustride calisip gecimini MediaTek'in rakibi sirketlerde calisarak kazananlar icin kotu diyelim. ;-)  20'i yaslarda binlerce Cinli muhendise uc kurus maas odeyerek buyuk binalara tikip sanki sakiz uretiyormus gibi iki-uc ayda bir yeni cep telefonu islemcileri cikarabilen kucuk, dinamik Cinli sirketler endustrideki diger oyuncular icin onemli bir tehdit. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip e başka bir şeyler sorayım;

Güncel işlemcilerin hemen hepsi, belki de hepsi 32/64 Bit destekli, doğru mu?

"Eskiden", (herhalde 12-13 yıl önce) bir işlemci ya 32 bit olurdu (ki genelde böyleydi) ya da 64 (sadece intel ?) doğru mu?

İlk defa 64 ve 32 Bit işlemci yapısını bir araya getiren AMD idi, doğru mu?

İntel bu durum üzerine; "al, parası neyse vereyim, bu teknolojiyi bana da sat" vs. dedi mi?

Bu olayın dışında,

İntel önceden sadece saat hızına oynarken, sonrasında AMD den teknoloji transferi yapıp, AMD gibi işlemci performansına odaklanmaya başladı, doğru mu?

Tüm bu yazdıklarım doğruysa, bu başarıların ardından, 486 DX4-120 den beri ayrı sevdiğim AMD nasıl bu duruma geldi?

AMD nin yok olma lüksü var mı? (US te bulunan tekel yasaları ? )

ve alakasız olarak;

Eskiden yaygın bir efsane olarak AMD için Alman firması derlerdi. Bunun doğruluk payı varmıydı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@anton fokker

Sorunun muhatabı ben değilim fakat yazıyorum umarım yanlış anlamazsınız.

Siz malumun ilanı gibi birşey istemişsiniz, yazdıklarınız içinde birkaç şey hariç hepsi zaten malum olan şeyler.  ;)

Mesela AMD x86 ve x64 beraber harmanlayan bir mimari tasarlamıştı, INTEL intelin itanium'u geriye doğru uyumlu değildi yaygınlık kazanamadığı için en sonunda INTEL'de vazgeçti, hala satılıyormu bilmiyorum 1-2 sene önce artık yeni CPU gelmeyecek haberleri okumuştum. 

Evet INTEL kendi IA-64 tasarımının son kullanıcı pazarına giremeyeceğini gördüğü için AMD'den AMD64'ü lisansladığı ve kendine EMT64 ismini vererek uyarladığı doğru fakat bunu para değilde yanlış hatırlamıyorsam çapraz lisanslama anlaşması vs gibi bir yöntemle yapmıştı, ta o zamanlardan Pentium D ve sonrası INTEL 64bit destekli CPU üretiyor, AMD'yi sayma zaten. ;)

Sonraki satır intel'in amd'den teknoloji transferi yapması vs asparagas bir haber bence kanıta ihtiyacı var.

AMD 486dx- 133 kullanmış birisi olarak diyebilirim ki AMD o zamanlarda intel'in performans olarak gerisindeydi. 

AMD'de yok olabilir neden olmasın ki, En fazla elindeki lisanslarla tarihe gömülür gider o kadar, zaten bildiğim kadarıyla satılsa x86 lisansı kullanamama sorunu oluyor. 

AMD'nin dresden'deki fabrikası yüzünden böyle şeyler konuşulması/dedikodu vs  ile açıklanabilir bir durum. tıpkı uzunca bir süre asus'un alman firması olduğu  ve bir süre'de nokia'nın japon firması olduğu dedikodularında olduğu gibi. :P  daha bunun gibi bir sürü örnek verilebilir.

Son olarak eksiklerimi sayın "chiparchitect" abimiz tamamlayabilir.  

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@anton fokker

Şuna bir göz atın isterseniz. 

http://arstechnica.com/business/2013/04/the-rise-and-fall-of-amd-how-an-underdog-stuck-it-to-intel/

Aslında benzer sorular daha önce sorulmuştu , eski forumda kaldı cevaplar.

Windows weekly podcast te , bu konu tartışıldı. Microsoft'un AMD 'i alması , "geeks dream" olarak değerlendirildi ama pek gerçekçi bulunmadı. 

İşin ilginç yanı , o podcastte yapılan değerlendirmelerin düzeyi, içeriği , şu başlık altında yapılan değerlendirmeden , ve bilgi düzeyinde daha azdı. Özellikle ChipArchitech 'e teşekkürler. 

Forumu bir şekilde yaşatarak , ne kadar doğru bir iş yaptığımız görülüyor tek başlıkla bile. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@anton fokker

Sorunun muhatabı ben değilim fakat yazıyorum umarım yanlış anlamazsınız.

Siz malumun ilanı gibi birşey istemişsiniz, yazdıklarınız içinde birkaç şey hariç hepsi zaten malum olan şeyler.  ;)

Mesela AMD x86 ve x64 beraber harmanlayan bir mimari tasarlamıştı, INTEL intelin itanium'u geriye doğru uyumlu değildi yaygınlık kazanamadığı için en sonunda INTEL'de vazgeçti, hala satılıyormu bilmiyorum 1-2 sene önce artık yeni CPU gelmeyecek haberleri okumuştum. 

Evet INTEL kendi IA-64 tasarımının son kullanıcı pazarına giremeyeceğini gördüğü için AMD'den AMD64'ü lisansladığı ve kendine EMT64 ismini vererek uyarladığı doğru fakat bunu para değilde yanlış hatırlamıyorsam çapraz lisanslama anlaşması vs gibi bir yöntemle yapmıştı, ta o zamanlardan Pentium D ve sonrası INTEL 64bit destekli CPU üretiyor, AMD'yi sayma zaten. ;)

Sonraki satır intel'in amd'den teknoloji transferi yapması vs asparagas bir haber bence kanıta ihtiyacı var.

AMD 486dx- 133 kullanmış birisi olarak diyebilirim ki AMD o zamanlarda intel'in performans olarak gerisindeydi. 

AMD'de yok olabilir neden olmasın ki, En fazla elindeki lisanslarla tarihe gömülür gider o kadar, zaten bildiğim kadarıyla satılsa x86 lisansı kullanamama sorunu oluyor. 

AMD'nin dresden'deki fabrikası yüzünden böyle şeyler konuşulması/dedikodu vs  ile açıklanabilir bir durum. tıpkı uzunca bir süre asus'un alman firması olduğu  ve bir süre'de nokia'nın japon firması olduğu dedikodularında olduğu gibi. :P  daha bunun gibi bir sürü örnek verilebilir.

Son olarak eksiklerimi sayın "chiparchitect" abimiz tamamlayabilir.  

Yazdıklarımı gugıl dan araştırıp, yazmadım. Neredeyse 25 yıldır bilgisayar sektöründeyim. Elbette yanlışlarım olabilir, eksiklerim olabilir. "Aman rezil olmayayım, önce gugıl a bakayım" gibi bir kaygım olmuyor genelde. Bu babda soruyorum;

Olmayan bir işlemciyi nasıl kullandınız, anlayamadım?  486 dx4-120 o serinin en yüksek işlemcisiydi. Benim bilmediğim özel, special, TR ye gelmemiş bir modeli varsa, bu yaşıma kadar öğrenemediysem, sizden özür dilerim. Özellikle araştırmayacağım, ispatını bekleyeceğim merakla. Belki K serisi ile karıştırıyorsunuz?

Ayrıca AMD dx4-120 o dönemki yeni rakibi P75 ten daha iyi performans veriyordu. Hatta bana göre Pentium 100 den bile. O dönemlerde benchmark diye bir kavram olmadığından, varsa bile o zamanlar bilmediğimden, kişisel gözlemlerim bu yöndeydi. Bugüne kadar bir tane DX4-120 kullandım, hayran olmuştum o zamanlar.

Neyse, bu yazdıklarım ve diğerleri konusunda en güzel bilgiyi (yorumu değil) Chip verebilir. Katkınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

ResetButton;

Bilgi için teşekkürler.  Amiga ile olan duygusal bağım gibi, AMD ye de anlamsız bir duygusal bağım var. Nice AMD işlemcili makineler hazırladım. Arada gördüklerim hala, yıllardır çalışıyor. Eskiden Nforce çipseti dışında çok az sorun yaşamıştım. Athlon işlemcili bir makinenin, Ghz olarak daha yüksek saat hızındaki P4 ten iyi çalıştığına şahit olmuşluğum var. Asla intel almazdım, herkese de AMD aldırırdım. Maalesef artık asla AMD almıyorum, aldırmıyorum. Hala duygusal bağım devam ediyor ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Almanya'daki yatırımları için Almanya ve AB'den epey destek gördü diye biliyorum. Bu yüzden Avrupalı firma imajı oluşmuş olabilir akıllarda.

Intel Pentium 3'ten sonra bir kumar oynadı. Pentium 4'lerle birlikte Netburst diye bir mimariyi kullanıma soktular; bildiğim kadarıyla işlemcideki işhattını (pipeline) daha da uzatıp, bu sayede yüksek GHz'lere kolayca çıkabildiler. Ama bu yöntem, işlemcinin verimliliğine ve performansına darbe vurdu. Intel sanırım burada, işlemciye eklediği SSE gibi komut setlerinin daha yaygın kullanılacağını, bu sayede ham işlem gücüne daha az ihtiyac duyulacağını öngördü; P4'lerin yüksek GHz'lere çıkabilmesi de işlemcinin son kullanıcı nezdinde satışını kolaylaştıracaktı. Ama işler pek planladıkları gibi gitmedi ve P4 ve Netburst mimarisini terketmek zorunda kaldılar. Intel'in İsrail'deki AR-GE biriminin geliştirdiği, Pentium 3'ün selefi olan Pentium-M (Banias) mimarisi üzerinden yola devam ettiler ve ortaya Core mimarisi çıktı. Ondan sonra da piyasada rakipsiz kaldılar zaten.

Bildiklerim bundan ibarettir  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok