AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Hbm2 fiyatları 2017 ortalarına kadar yüksek kalacak muhtemelen. Bu da vega'nın gelişini zorlaştıracak. Hadi g5x ile orta boy bir gpu yapıldı diyelim, onun da 1080'le boy ölçüşme şansı düşük. O yüzden Amd uzun süre rakip sunamamak yerine böyle garip bir işe girişmiş olabilir. Ama işte zorlama haliyle bile pek bir yere oturmuyor. Çünkü x2 kart yapıyorsun ama Titan'ı geçtim, üst seviye olarak belirlediği karta bile rakip olamıyorsun. Maksat 1070'e rakip sunduk demek gibi bir şey olur bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sezonda AMD defteri kapanir bu yeni 490 ile. Giris seviyesinde AMD iyi kotu Nvidia ile kapisabildi ancak 480 ile iyi baslayan surec 1060 ile hayal kirikligi yaratti. Tabii ki crossfire muhabbetleri cift 480 ile üst sinif Nvidia kartlara kafa tutma olaylari felan fos çıktı.

Iyi veya kotu bir hype yakaladilar en azindan yeni nesil kartlari donemin ihtiyaclarini karsilayabilir idi ve surucu destegi nispeten gecmise gore cok daha iyi hale geldi.

Bu nesilde de Nvidia nin ezici üstünlüğü ile gecildi. AMD iyi yolda ama rakibine ulaşması pek mumkun degil gibi gözüküyor en azindan umut vermiyor....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aralar pek bakamıyorum. Kısa kısa verip geçeyim:

Amd'de yeni sürücülerle birlikte ReLive adında yeni kayıt aracı ve özellikler geliyormuş:

http://videocardz.com/64496/amd-preparing-crimson-relive-driver-update

MacOs sürücülerinde Polaris 10xt2 ve Polaris 12 şeklinde gpu isimleri görülmüş:

http://videocardz.com/64622/amd-polaris-10-xt2-and-polaris-12-spotted-in-macos-drivers

Ve en önemli haber; şuanda Amd Vega hakkında bilgilendirme toplantısı yapıyormuş. Ces'te de halka açık bir etkinlik olabilir deniyor:

http://videocardz.com/64637/secret-amd-vega-tech-day-is-happening-right-now

Geçen yıl da böyle yapılmıştı. Yine yapılması şaşırtmaz. Ama bu sefer 6-7 ay beklemeyeceklerini bilmek sevindirici. Vega en geç Mart-Nisan gibi çıkar diyorum ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega'ya dair daha elle tutulur bilgiler gelmeye başlamış. İlk olarak deep learning tarafında kendini gösterecek gibi görünüyor:

http://videocardz.com/64677/amd-announces-first-vega-accelerator-radeon-instinct-mi25-for-deep-learning

Oyun tarafında ise şimdilik kısa bir Doom Vulkan videosu var:

http://videocardz.com/64706/amd-vega-doom-4kultra-gaming-performance-demo-possible-specs

Doom Vulkan performansı 1080'in biraz üzerinde görünüyor ancak vulkan'da Amd kartlar iyi, Nvidia kartlar kötü durumda olduğu için genel performansı göstermesi açısından pek iyi değil. Büyük ihtimalle ortalama performansı 1080 civarı olacaktır. En azından bu sonuçtan bunu çıkarmak zor değil. Titan XP'ye pek varamayacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Polaris 12 gpusu için giriş seviyesi olabilir deniyor. Zaten isimlendirmesine bakınca Polaris 11'in altında olması gerekir. Ama Polaris 11 bile 1050'lerin gerisindeyken daha neyine giriş seviyesi olacak, onu da anlamıyorum. O seviyede performans için yeni gpu yapmaya kasar mı insan yav?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Günün fıkrası:

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-400-500-gpus-reportedly-cant-run-forspoken

Dx12'de çok acayip olacak, dx12 destekli tek mimari bizde, Nvidia'daki cacık, diye tanıtılan Polaris'ler, dx12.1 gerektiren oyunu çalıştıramıyormuş.

Aynı oyun Nvidia'nın 2014 model Maxwell mimarili 900 serisi kartları ile çalışıyormuş.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 minutes ago, mamad said:

Günün fıkrası:

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-400-500-gpus-reportedly-cant-run-forspoken

Dx12'de çok acayip olacak, dx12 destekli tek mimari bizde, Nvidia'daki cacık, diye tanıtılan Polaris'ler, dx12.1 gerektiren oyunu çalıştıramıyormuş.

Aynı oyun Nvidia'nın 2014 model Maxwell mimarili 900 serisi kartları ile çalışıyormuş.

2016'da çıkan ekran kartının 2023 yılında çıkan oyunu çalıştıramamasına mı gülüyoruz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

2016'da çıkan ekran kartının 2023 yılında çıkan oyunu çalıştıramamasına mı gülüyoruz?

2014'te çıkmış olan rakiplerinin çalıştırabildiği dx12 oyununu, 2016'da "çok acayip dx12 kartı, siz bir de bu kartları dx12'de görün" diye tanıtıldığı halde çalıştıramamasından bahsediyoruz.

Bir de konu içinde şöyle bir mesaj atmışım:

Async shader/compute zaten doğrudan Amd'nin mimarisiyle ilgili bir şey. Ace (Async Compute Engine) Amd'nin gpularında görev dağılımını yapan birim. Nvidia'nın mimarilerinde doğrudan böyle bir birim yok. O yüzden de bu olmazsa olmaz bir şeymiş gibi lanse ediliyor Amd tarafından. Nvidia da dx12 bizim dışımızda şekillenemez diyor ki o da doğru. Benzer söylemlere onlar da sahip. Hatta kendilerinde olan bazı özellikler sebebiyle bizde dx12.1 desteği var diyorlar.

Nvidia'nın söylemi pek de yanlış değilmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burada tartışılacak şey nedir ben de mana veremedim ancak neyse bilgi bilgidir diyeyim.

Yalnız şöyle birşey söyleyeyim, ben 6900XT ile doğru düzgün çalıştıramadım bahsi geçen oyunu, RTX tarafı da sorunlu gördüğüm kadarıyla, oyun da beklentilerin çok dışında kalmış. Ben de beğenmedim ama gördüm ki beğenen de pek yok.

Çalıştırmıyor diye tartışması yapılacak önemde görmüyorum konuyu artı olarak @Whooosh bahsettiği gibi kaç yıllık mimari bu çalıştırsa ne olur, çalıştırmasa ne olur bana göre. 1080Ti benchmark gördüm bu oyunla ilgili 20-21 FPS mi neydi. Bu kadar yazdığımıza değmez.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi o benchmark hangi ayarlarda alınmış? Very High ayardaysa gayet normal tabi ama sanmıyorum ki, 480 ile oyunu açmaya çalışan adam Low ayarlardan daha yüksek bir beklentisi olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080Ti'dan bahsetmiştim, çözünürlük falan nedir bilmiyorum da Ultra High ayarlarda FSR 2 Quality olarak açık 45-46 FPS falan oyun 4K'da ray tracing kapatırsan 60-62 FPS oluyor, grafikleri de kötü oyunun, performans yerlerde. RX 480 de çalıştırmamış hatta. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mamad said:

2014'te çıkmış olan rakiplerinin çalıştırabildiği dx12 oyununu, 2016'da "çok acayip dx12 kartı, siz bir de bu kartları dx12'de görün" diye tanıtıldığı halde çalıştıramamasından bahsediyoruz.

O kartların çalıştıramadığı / desteklemediği şey DX12 değil, DX12.1.
Ayrıca "çalıştırsa" bile performansı çok kötü olacaktır, bu Maxvell için de geçerli. Bu oyunu Polaris ekran kartı ile oynayacak kaç kişi var zaten, 8 kişi mi? Varsın çalıştırmasın, geriye dönük uyumlu olacak diye batırmasınlar oyunların performansını falan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte durum tam olarak öyle değil. 580 falan şurda 1-2 yıl öncesine kadar satışta olan modellerdi. Zaten Amd kartlar içinde en fazla kullanım oranına sahip model 580 görünüyor.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

590, 570, 480 gibi kartların tamamını hesaba katarsak, Polaris'in ciddi bir kullanıcı kitlesi var demektir (steamdeki tüm ekran kartılarının kullanım oranı içerisinde %2,5'u buluyor).

Performans konusuna ben de katılırım. Ama zaten o seviyede kartı olanın çok yüksek performans beklemeyeceği de açık. Ama standartları desteklemediği için oyunu çalıştırmıyor olması baya kötü bir durum.

Esas sorun olan iki kısım var; ilki Amd'nin dx12'ye vurgu yaparak tanıttığı mimarinin dx12 standartlarını tam olarak karşılamıyor olması sonucu oyunu çalıştıramıyor olması, diğeri de Amd'nin en fazla kullanım oranına sahip gpusu ile güncel bir oyunu çalıştıramıyor olması. Evet kartlar eski; ama "dx12'yi değil, dx12.1'i desteklemiyor" demek de yanlış. Nvidia'nın daha eski kartları nasıl desteklemiş o zaman? Kaldı ki o dönemde Nvidia, dx12 konusunda bu kadar iddialı değildi (ama tanıtımlarında o da kullandı). Nvidia'nın Maxwell'leri oyunu çalıştıramıyor olsa, çok da mesele değil, "zaten eski kartlar, kullanan bile kalmadı" denebilir, ama Amd'nin daha güncel kartlarında çalışmayınca o biraz garip oluyor.

Diğer taraftan bence komik olan esas hadise ise, performans konusunda 970 seviyesinin bile bu oyunu çalıştırmak için cidden yetersiz olması, ancak Amd'nin sunduğu FSR sayesinde 970'in, oyunu oynatabilecek seviyede performans sunabilmesi.:lol: 980ti sahipleri falan bu oyunu baya baya oynar, Amd sayesinde.:mrgreen:

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800abi ben de diyorum ki 480 ile oyunu açmaya çalışan adam ancak ve ancak Low'da oyun oynaması gerektiğini bilir. :D

Oyunu açamaması bayağı kötü bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yau :) 6900XT ile bile doğru düzgün çalışmıyor ya RX 480 nedir diyorum ben de. :)

Oyun kötü ve sıkıntılı zaten, üzerinde konuşulacak bir oyun değil.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 feature levellar aslında dangalaklığın daniskası bir durumdur ve fragmentasyonun dibidir. İddia ediyorum aynı oyunu vkd3d ile proton ve steam altında yakında çalıştırırlar polaris kartlarda FSR ile. Bu tarz durumlar windows ve M$ tiranlığı altında aşılamaz görünen bazı sanal duvarlar. Aynen Kepler kartlarda DX12 feature level 11.2 olan oyunların çalıştırılamaması gibi saçmalıklar gibi. Windows ortamında da çözüm çıkar ya biri oturur vkd3d etrafında bir wrapper yazar ya da biri bir modlu dll ile feature level checkleri atlatır geçer. Öyle aman aman durumlar değil. MS in RTX den sonra DX12 ye hala DX12 demesinin saçma olması gibi birşey. DX12 değil artık DX13 filan olmalıydı bu RTXden sonraki dönem.

Hoş bu saatten sonra kim siker RX400 leri Geforce 900leri. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bahsi geçen oyunun incelemerine falan baktım da Polaris/Maxvell kullanıcıları çok şanslılar.

Metacritic PC user puanı 1.8 şuan ve giderek daha düşüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok