AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

199$a alınacak kart olmuş işte. hatta amd kendi tarafındaki tüm kartları da öldürmüş. nvdia tarafında da 960&970i öldürdü. nvidia'yı 250$ı geçmeyen iyi bir 1060 çıkarmaya zorlayan hamle oldu.

crossfire yapin 1080i geçin saçma bir satış stretejisi olmuş :D bir de dalavere varsa iyice toparlanamaz bir sav olacak. rx490x i çıkaracaksın arkadaş başka yolu yok... en azından daha ucuza 1070i geçecek bir kart da duyuracaktın...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videodaki düşük ayar konusuna bile net bir açıklama gelmedi. Bilemiyorum, Amd işin sonunda yine batıracak gibi gelmeye başladı bana. Fury'de de Farcry4'le falan Titan X'i bile ezip suyunu çıkaracak tadında tanıtımla gazladılar, sonra 980ti'la bile yarışmakta güçlük çeken garip bir kart çıkardılar. Daha öncekilerde de benzerlerini sıkça yaptılar. 200 dolara 970'i aşan performans güzel fikir. Tam da almak istediğim kart diyebilirim. Ama Amd'nin ortaya koydukları güven vermiyor. AoS, Hitman gibi ucubelerde iyi performans verip esas önemli olan Gta, BF gibi oyunlarda dökülecekse hiç umutlanmamak lazım.

http://videocardz.com/60860/amd-explains-image-quality-in-aots-radeon-rx-480-cf-vs-gtx-1080-demonstration

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu ben de gördüm, paylaşmayı unuttum. Hala net bir şey yok. Hatta dalga konusu olmuş yabancı mecralarda. O linkin yorumlarında bile var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıklama çok mantıksız gelmedi.Açıkçası olayı netleştirmek için Techreport vs gibi sitelerin incelemelerine ihtiyaç var ama dedikleri doğru olabilir. Prosedürel bir parçacık birikimi varsa altta yatan terrain in jilet gibi görünmesindense karlar altında kapanması ve detayın azalması mümkün. Ki 1080 in görüntülerinde jilet gibi kesilen kahverengi karsız bölgeler göze batıyor resmen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bariz tessellation seviyesi düşmüş, gölgelendirme azalmış, birim sayısı bile düşürülmüş. Tamam o kar-doku mevzusu doğrudur da göz var izan var yani. Böyle sıkıntı olacağı belli olan testi koyar da gösterirsen sonuç bu olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben aciklamadan da birsey anlamadim.

Yok kar altinda kalmismis, yok her seferinde baska sonuc veriyormus.

Normal konuyla alakasiz sekilde goruntulere bakiyorum, Nvidia tarafi goze daha guzel gorunuyor. Xbox vs Pc gibi bir fark var ortada. Bir de neden o dandik oyun?

Tamam piyasadaki tek CF destekli DX12 oyun olabilir ama baska birsey de mi yok?

Yanina baska oyunlardan testler de koy. Illa DX12 olacak diye birsey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ama adam Async. Computing göstermek istiyor işte kendisinin güçlü olduğu, artı olarak AMD bu oyun firmasının da destekçisi taa Mantle'dan bu tarafa, pazarlama ile alakalı sansasyonel birşey olsun istemişler, neticede bir taktik, beğenilir, beğenilmez, ben de çok beğendim diyemeyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca durumun bu şekilde olduğunu kabul edersek, bilemiyoruz, daha kesin birşey yok ortada tabii ama bunu referans alsak diyorum sadece, an itibariyle gayet ilginç oluyor, an itibariyle GTX 960 4GB kartlar 200 USD civarında, RX 480 bu ise bu kartların ya çok ciddi indirime girmesi gerekir ya da piyasadan kalkar sonuç olarak, aynı şekilde GTX 970 için de sakat bir durum ortaya çıkıyor.

Durum bu şekilde olursa AMD orta seviyede çok ciddi mesafe alabilir Nvidia'dan kısa sürede karşı hamleler gelmezse.

Önümüzdeki günlerde ilginç gelişmeler olabilir, bakalım bunlar doğru mu, incelemeler ne şekilde çıkacak ve tarafsız benchmark sonuçları hangi seviyelerde oluşacak. Ve tabii 3D Mark 11 harici esas olarak oyun testlerinden nasıl çıkacak ?

Yok bu şekilde olmazsa da aynı hamam, aynı tas olur yine ama RX 480 beklenebilir bir kart şu durumda, bu kadar da kısa süre kalmışken çıkmasına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dasha öncede söylediğim gibi şu çıkacak kartları ve fiyatlarını gördükçe nisan sonu mayıs başı gtx 980 e verdiğim 2200 tl içimi yakıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su Rx480 i APU larin icine gomup satsalar bes dakika durmam hemen satin alirim. Tam benim isimi gorecek cozum olur... Ama kisa vadede oyle bir plan yok sanirim...

Su an kullanmak zorunda kaldigim gibi kazulet gibi kasalardan nefret ettim artik...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bağlamda daha iyi saat hızları ve 8gb bellekli sürümün gerçekten alınası bir kart olduğu görülüyor. Açıkçası 800 900 tl gibi bir fiyata piyasaya girerse o seviyeyi kapatır geçer. 1060 da kurtaramaz gibi geliyor veya nvidia epey bir subsidizasyon yapmak zorunda kalacak 1060 dan deli gibi zarar etme pahasına. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de aynı fikirdeyim an itibariyle, 8 GB versiyonu için 230 USD civarı fiyat ve sızma şu bu testlerin doğru olduğunu varsayarsak GTX 980 ayarında bir kart geliyor. Bu şekilde geliyor ise o fiyat seviyesini alır götürür, hatta direkt olarak çok ucuz giriş seviyeleri hariç tüm Maxwell serisi ile kendi serilerini de anlamsız kılar şimdiki fiyatlarla, düzgün bir kart olduğunu varsayarak ikinci el piyasasında da ciddi etkileri olur. GTX 1080 falandan ziyade bunun durumu daha ilginç ve takip etmesi daha zevkli, bakalım sonu nasıl bitecek ? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatandaki fiyatları görünce 1080 ve 1070 fiyatları 970, 980, 980ti fiyatlarını tamamen anlamsız hale getirmiş haldeler :D

1060 200 250 dolardan çıkarsa 980leri 100 dolardan filan satmaları gerekecek. bu da çok saçma olacak. Nvidia yerinde olsam 980 i rebadge yaparım çok kasmadan :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bağlamda daha iyi saat hızları ve 8gb bellekli sürümün gerçekten alınası bir kart olduğu görülüyor. Açıkçası 800 900 tl gibi bir fiyata piyasaya girerse o seviyeyi kapatır geçer. 1060 da kurtaramaz gibi geliyor veya nvidia epey bir subsidizasyon yapmak zorunda kalacak 1060 dan deli gibi zarar etme pahasına. 

Henüz kartı görmedik ama şuana kadar gelen bilgilere bakınca maliyet avantajı da w/p avantajı da Nvidia'nın elinde kalacağa benziyor. Kaldı ki Nvidia daha kötü durumlarda bile yeri geldiğinde sert hamleler yapmaktan çekinmeyen bir firma (bkz: 6600gt, gtx460). Ay sonunda çıkacak olan 480, 232mm gpusu ve 8 gb belleği ile 1070'e meydan okuyamadığı için Amd'ye çok para kazandırabilecek gibi görünmüyor bence. 200mm'den küçük gp106'nın 192 bit ile gelmesi 480'i zorda bırakabilir. Tabi son durumu görmek gerekecek. Şuanki bilgiler dahilinde 480 için olabilecek en iyi şey, 980 ve 390x'in üzerinde bir kart olabilmesi. Eğer o da olmazsa bilmiyorum sonuç ne olur. Çünkü 192 bit ile gelecek bir 1060'tan 980 performansı beklenir.

Ayrıca bu kart için 230 dolar öyle çok uçuk bir f/p seviyesi olmaz. 380 dolara 1070'in olduğu yerde Amd zaten yüksek fiyatlarla kart satamazdı. Beklenen 250-270 dolar seviyesinde 980-Fury arası bir karttı. Performans az çok öyle olacak gibi, fiyat da tahmin edilenden bir 20-40 dolar düşük olacak gibi. Çok büyük bir sürpriz yok. Hatta ilk oyun testlerinde 390x'in gerisinde olması gibi durumlar da söz konusu olunca baya bir şüpheye düşürdü ama şimdi fire strike testleri falan biraz daha ümit verdi. Nvidia 1060'la çok iyi bir rakip sunmazsa ben de 480 alacağım ama sonuçta kartın yerini de bilmek gerekiyor. Özellikle de 4 gb bellekli modelin durumu önemli. Çünkü 200 dolarlık fiyatı ile 8 gb modelin performansını sunacaksa esas bitirici kart o olur. Nvidia'yı da rekabete o zorlar. Yoksa 230-250 dolar seviyesinde Nvidia'nın zorlanacağını düşünmüyorum bile.

@@SkyWarrior

Üst seviye maxwell'ler eol oldu diye biliyorum. Belki notebooklar için hala gm204 üretimi vardır ama gm200 aylar öncesinde eol olmuştu. Şuan üretimi devam eden maxwell'ler orta ve alt seviye olan modeller. O yüzden 900 serisi zaten son günlerini yaşıyor. Esas merak konusu, Nvidia'nın hep geç sunduğu 1060/1050 modellerinin çıkışına 480'in nasıl etki edeceği. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birazdan etkinlik başlayacak. Geçen yıl bu zamanlar 300 serisi ve Fury tanıtılmıştı. Tanıtımda gazı iyi vermişlerdi ama ürünlerin son hali pek mutlu etmemişti. Bu sefer daha sağlam gelecekler inşallah.

Edit: Biraz baktım, oyunlarla ilgili geyik çeviriyorlar. Ama sitenin biri 470 ve 460'ın tanıtılacağını söylemiş:

http://venturebeat.com/2016/06/13/amd-shows-off-three-low-cost-polaris-graphics-chips-that-can-run-vr/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reddit'de bir konu aldı, yürüdü. 1400MHz overclock ile Firestrike Ultra'da GTX 1070 default hali civarında skor aldığına dair bir grafik paylaşımı.

Kart 200 USD diye açıklanınca aldı, yürüdü spekülasyonlar, beklentiler. Doğru, hedef saptırma, trolling falan ne nedir belli değil.:)

Gerçek durumu görmeye de iki hafta birşey kaldı, bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok