AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Farklı bir teste mi bakıyoruz ? Benim gördüğüm testte vr performansı 980'in biraz üzerindeydi . Önemi yok ama , VR kullanacakların bakacağı bir kart değil. O da tek bir benchmark, ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyoruz.

Steam vr sonuçların 480'in aldığı puan 6,6 - 6,8 civarı. 970 ise 6,7 - 7,2 arası puanlar alıyor. 980 baya yüksek kalıyor, 8,5 civarı puan alıyor. Oc edince işler daha da değişiyor. 970 7,8 puana falan çıkıyor. Ama dediğiniz gibi pek önemi yok.

Galiba vr için en alt model bundan sonra 1060 olacak sanırım. Çünkü 1060'ın vr performansı 480'e göre ciddi şekilde yüksek olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o değil de, Fury X'in çıkışında verilen tablolara bir bakayım dedim, forumdaki konuya baktım. Şu yorumu gördüm tekrar:

simitçi amd'nin 14nm'de yapamadığını nvidia'nın 28nm'de yapması bütün herşeyi açıklıyor zaten kıyaslamaya gerek bile yok artık... amd ölmüştür.

Ben öngörü diye buna derim. :zuh: Adam geçen yıl yazmış, ben de daha 14nmde değiliz demişim. :mrgreen: Meğer 14nmde de pek farklı bir şey olmayacakmış. :lol:

Firienholt and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD o kadar hızlı ölmez merak etmeyin :)

Anakart üzerinden 5 W fazla güç çekmesi problemi muhtemelen ciddi bir sıkıntıya yol açmayacak, hatta bu kadar detaylı bakılmamış olsa kimsenin fark etmeyeceği bir durum olacaktı muhtemelen. AMD'nin düşük güç ve ısı üzerine tanıtım yapmak için hataya düştüğü görülüyor, referans kartın güç tüketimiyle tasarım kartın performansını ve ısısını kullanmışlar tanıtımda :)

Kısacası 480 güzel bir işlemci aslında, tasarım kartlarla beraber overclock mümkün olması da bunun göstergesi 1060'ın cuma günü duyurulması ve bir sonraki cuma da piyasada olması bekleniyor ancak bu arada AMD tarafında tasarım kartlar piyasada olacak büyük ihtimalle, %25'e kadar OC yapılması durumunda 1060 vaad etmiş olduğu %15'lik performans farkını geçecektir. 1060, 980 civarı bir performanstan bahsediyorsa ve 480'le %15'lik bir farktan bahsediyorsa 480'in tasarım kartlarının 1250 TL civarında olacağını da öngörürsek şu anda stoklarda 1500 TL ve üzerine satılan performansı yeni nesil kartlarla alacağız demektir. Her şekilde AMD'nin atmış olduğu bu adım Nvidia'ya bir kazık oluyor. Eldeki 980 ve Ti stoklarının 1250 TL civarında satılabilecek mi mesela ? Yine 1060'ın çıkış fiyatı 1250 TL altında kalırsa son kullanıcı olan bizler için inanılmaz derecede iyi olacak, üstünde satarsa AMD kartlarını alırız yine bizim için iyi olacak. AMD uzunca bir aradan sonra doğru dürüst bir hamle yaptı gibi görünüyor, üst düzey işlemcilerden gelecek karlılık olmasa bile Nvidia'nın alt-ortada bulunan kartlarının fiyatlarını aşağıda tutma zorunluluğu var artık (üstelik alt-orta dediğimiz işlemciler kısa bir süre önce üst düzeydi) Edit : Nvidia'nın stok problemi 1060'da çözülmüş olacak mı bu arada biraz meçhul, belki de Nvidia 1060'ı çıkarmayı bile planlamıyordu erken bir dönemde. Piyasada bir tekel olmaması her zaman daha iyidir bizler için.

Benim açımdan 480 (belki de sene sonu çıkacak olan Vega) çok önemli çünkü yeni bir iMac almayı planlıyorum ve ekran kartını tercih etmek gibi bir lüksüm yok :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kart %25 overclock olsun,bütün foruma benden çay.

Yok öyle %25 ocli bir dünya. En kral oc %10-15 arası değişir. Artı olarak 480 ne kadar Oc oluyorsa eminim eşlenik Nvidia kartı onun daha fazlası (yüzde oran olarak) rahatlıkla olur oc.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 1060'ın fiyatı ne olacak ? Esas önemli konu bu, Founder's falan durumu ne olacak ? Bunlar RX 480 açısından önemli Nvidia belirttiği performans seviyesinde gelirse.

250 USD falan dolaşıyor piyasada, iki adet GTX 1060 SLI ile 700 USD'lik GTX 1080 kaç oyunda yakalanacak, geçilecek veya yakınında kalınacak ? Bu da GTX 1080 ile ilgili bir konu, yine GTX 1070'ten ne kadar iyi olunacak bu da GTX 1070 ile ilgili.

Düşük SLI tavsiye edilmez muhabbetlerine girmeyelim tekrar tekrar hepimizin bildiği konular zaten, ama bu noktalarda oluşacak performansın da bir derecede önemi olur, bunu da tamamen dışarıda bırakmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1060 SLI yapılamayacak muhtemelen. SLI yapılarak üst düzey kartlarını zorlayabilecek giriş ve orta seviye kartlara SLI özelliği koymuyor Nvidia.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 960 dahil hepsinde var, geriye dönük olarak mesela GTX 460, 560, 760, 960 hepsinde var SLI desteği, GTX 750Ti da falan yoktu mesela ama bu serilerde oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Overclock meselesi bir dedikodu halinde dolaşıyor tabi şu anda, çıkınca görürüz ancak. Bahsedilen 1450-1600 MHz aralığı yakalandıysa bu hepimiz için iyi bir haber. 1060'ın daha iyi oc olması durumu tabi ki güzel olur ancak referans kart haricinde takvim olarak geride kalmış olacak muhtemelen Nvidia. En güzel olacak şey ise gerek tasarım 480 gerekse de 1060 bir önceki nesilden 980'i yakaladıysa kesinlikle daha ucuz kartlar bulmak mümkün olacak, bu da hepimizin işine gelir. Özellikle Nvidia'nın notebook fiyatına sattığı 980 gibi kartların performansını yakalayacak kartlar 1250 TL civarında görülürse çok çok iyi olur, ikinci eli de ucuzlar insanlar biraz rahat oyun oynarlar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ref. 1060'ın boost hızı 1.7ghz deniliyor, base clock belli değil tabi daha. 8-pin'li custom kartlar güzel hızlara çıkabilir diye tahmin ediyorum bakalım..

(başlığı pascal sanıp buraya yazdık iyi mi :lol: )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başarısını belirleyecek faktör fiyatı olacak. 8gb lık model 200usd e yakın olursa, olabilir. Diğer türlü 1060 almak daha mantıklı. Kartın pek ilgi çekici bir yanı yok açıkçası. Güç tüketiminin yüksek olması da 490X gibi üst modellerin güç tüketimi ne olacak sorusunu gündeme getiriyor.

ilk çıkan 4gb modellerde aslında 8gb varmış.

http://www.guru3d.com/news-story/early-batches-of-radeon-rx-480-4gb-cards-actually-do-have-8gb-memory.html?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+guru3d%2Fnews+%28Guru3d+Latest+News+%26+Articles%29

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu bu defa ne guzel amd ye gitmeye karar vermistim. Butun hevesim kursagimda kaldi. Kart tamam kotu degil 1080p icin yeterli falan ama insan okuyup incelemelere baktikca midesi bulaniyor.

Yine olacak sey belli. Ilk once aman ne gerke var deyip varolan ile idare edecegim. Ondan sonra kasinti baslayacak 1060 alayim bari diyecegim. Ondan sonra aradaki fiyat farki verilmeyecek gibi degilmis deyip 1070 sahibi olurum ben. Ne guzel 200 dolara kurtaracaktik isi...

Amd den kucuk sessiz ve az isinan bir kart herhalde hayal uzun yillar boyu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Amd çok süper gpu yapmış ama shaderları kapatmış!" geyiği bu sefer başlamadan bitmiş görünüyor:

http://videocardz.com/61840/full-amds-polaris-10-gpu-has-2304-stream-processors

Galiba kart beklenen performansı vermeyince (7970 ve 290x için de böyle bir durum olmuştu) bazı mecralarda 40 cu, 2560 shader rx480x gelir mi diye konuşuluyordu. Gelmeyeceği belli oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de Hardocp editörü Kyle Bennett, Amd'nin kendisine kıllık yapması üzerine, Amd'nin gpu operasyonu üzerine zehir zemberek bir yazı yayınlamıştı sitesinde.

http://www.hardocp.com/article/2016/05/27/from_ati_to_amd_back_journey_in_futility/

O zaman adam için heralde bir kuyruk acısı var, o yüzden böyle bir şeyler yazmış falan deniyordu. Gerçi kendi de söyledi, "şimdi fanboylar bana saldırır ama gerçek bu. Kart çıkınca görürsünüz zaten." diye. Adam haklıymış. Pascal vs Polaris rekabeti, g80 vs r600 rekabetinden beter durumda.

Kartla ilgili güç tüketimi, stabilite sorunları çok konuşulunca siteler de kendi çaplarına göre kartı biraz kurcalamışlar. Mesela aşağıda kartın düşük voltaj ile daha iyi çalıştığı söylenmiş:

http://www.legitreviews.com/amd-radeon-rx-480-undervolting-performance_183699

Ancak aşağıdaki linkte boşuna kurcalamayın kart en iyi şekilde çalışıyor denmiş:

http://semiaccurate.com/2016/07/01/investigating-thermal-throttling-undervolting-amds-rx-480/

Bakalım kartla ilgili daha neler çıkacak...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd nin varolması hepimizin yararına ancak bu ürünlerle ve bu kafayla hala nasıl batmıyorlar çok ilginç.

Batmadılar ama batmaktan beter oldular. 2006'daki Amd'den 10 yıl sonra geriye ne kaldı? :icon_think: Yine iyi götürüyorlar aslında ama gpu tarafında daha iyi şeyler yapabilirler gibi geliyordu bana. Artık orda da beklentim düştü. :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun nerde peki AMD'de? Niye Nvidia ile ara kapanmıyor , hatta açılıyor?

Oyun konsollarının en önemli kısmı olan GPU 'u birkaç nesildir AMD tasarlıyor hep, bu bilgi birikiminin değeri yok mu?

Arada bir GPU olarak yaklaşıyorlar , yazılım bir türlü çözülmüyor.  Şu gaming evolve mudur nedir, onun fonksiyonlarını sürücü paketine eklemek ne kadar zor ki ,bu kadar zamandır o tuhaf uygulamayı bundle ediyorlar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kendimi bildim bileli ati'ciyimdir, rx 480 kadar büyük bir bok birikintisi görmedim hayatımda  :lol:

bu gtx 1060'ın fiyatı 1070 ve 1080 örneğindeki gibi manipüle olmaz ve idda edildiği gibi 250 dolardan stoğu bulunabilirse cidden amd'nin tabutuna çakılmış son çivi olur.

artık dibe vurdular bu noktadan sonra yukarı zıplamaktan başka çareleri yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok