Televizyon Önerisi - 60" yada 65"
1 1

Bu konuda 35 mesaj var

Merhaba,

Eve 60" yada 65" televizyon alacağım. Uzun süredir hiç televizyon piyasasına bakmadığım için Internet'te ve Teknosa'da modellere kara cahil bir şekilde biraz baktım. Aklımda Curved bir TV almak var ama ne evde ne kadar iyi bir deneyim olacağından emin olamadım.

Televizyonu ağırlıklı olarak Kablo TV ile televizyon ve film izlemek için kullanıyoruz. Ses sistemi olarak üstünde Bluray oynatıcısı da olan bir Sony Ev Sinema sistemim var. Bu yüzden TV'nin ses kalitesi beni çok etkileyecek bir tercih meselesi değil.

Bu boyutlarda TV'lere son dönemde bakan arkadaşların önerilerini rica ediyorum. Aklımdaki bütçe 4500-6500 TL arası..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Smart özellikleri, 3D, uygulamalar (Digiturkplay, Youtube gibi) kullanacak mısınız? Bunu kararlaştırın bence, ona göre kullanmayacağınız şeye boşuna para vermeyin. Mesela çoluğu çocuğu olan adama Youtube büyük nimet oluyor. Ben de kahvaltı yaparken, yemek yerken Teknoseyir videosu açıp izliyorum.

Bunun yanında görüntü kalitesi olarak OLED vardı en son, düzgün siyahı verme, ışık sızması olmaması gibi konularda iyi olan.

Curved Tv arkadaş aldı, iyi güzel diyordu da, curved olması sebebiyle lcd ekranın inceliği avantajı bitiyor diyordu. Televizyon çok fazla yer kaplıyordu derinlik olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Zoma

Gördüğüm kadarıyla zaten Smart TV ve 3D özelliği olmayan bir ürün arasam bile bulamam. Her üretici bu özellikleri eklemiş görünüyor.

Sony ve Philips'in yeni modelleri Smart TV olayını Android TV olarak değiştirmişler. Televizyonda Android işletim sistemine güvenmek ne kadar doğru emin olamıyorum.

LG'nin kendi işletim sistemi üzerinde özellikle Digiturk Play özelliği olması ilgimi çekiyor. Bu özelliği kullananların yorumlarında problemler olabildiğini gördüğüm için ne kadar önemsemem gerekiyor bilemedim.

Smart TV yerine gerekirse notebook'umu televizyona bağlayıp kullanıyorum. Şu ana kadar kullandığım hem televizyon hem de ev sinema sisteminde Smart özellikleri ve uygulamaları olmasına rağmen çok fazla kullanmadım. Apple TV veya notebook bağlayıp kullanmak bana daha akıcı ve rahat geliyor.

Görüntü kalitesi açısından 4K ve OLED ikilisine bakmayı, Curved yerine Flat TV tercih etmeyi daha mantııklı görmeye başladım. Ancak hem üretici hem de modellere çok uzak olduğum için alternatifleri bulmuş değilim. Şu anda evde televizyon yok, birkaç gün ve hatta haftayı böyle TV'siz geçirmek keyifli olacağından acele etmiyorum.

Yukardaki kriterlere göre marka ve model önerebilecek olan var mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Digiturkplay uygulamasını kullanıyorum ben. LG marka benimki. Sorunsuz şekilde izliyorum maçları. İşin açıkçası her maçta HDMI bağlamakla uğraşmaktan çok daha rahat oldu. Artık Samsung da eklenmiş gerçi. Onlarda da çalışıyordur.

Bunun yanında film vs. çok izleyen biriyseniz, LG'nin smartshare olayını kullanıyorum. Bu artık her televizyonda vardır gerçi. Kablosuz olarak bilgisayarın diskindeki filmleri izleyebiliyoruz. O sırada bilgisayarda isteyen dilediği işi yapabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Curved TV'lerin şekil dışında bir getirisi yok bence. Bir de eve gelenler "Vaay, çok iyiymiş" diyorlar sadece, o kadar.

Smart özellikli bir televizyon düşünüyorsanız cihazın yeterince hızlı çalıştığından emin olun. Örneğin YouTube üzerinde arama yapmak bile bazen işkence olabiliyor (açılış, menü geçişleri, uygulamalar vs. aklınıza ne gelirse). Bir de mümkünse cihaza rahatlıkla güncelleme gelebiliyor olsun. WebOS falan görürseniz (özellikle LG'lerde) hiç bulaşmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Lightning McQueen

LG'nin sadece WebOS seçeneği var sanırım. Ancak bununla ilgili ben pek olumsuz yorum da görmedim. Özellikle WebOS 2.0 ile çok güzel yorumlar okudum. Neden uzak durmak gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sony ve Philips işi tamamen Android tarafına çevirmiş. Evde şu anda bir tane bile Android cihaz yok, olsun diye bir arayışımız da yok. Telefon ve tabletleri tamamen IOS üzerinden devam etmek niyetindeyim. Bu yüzden özellikle televizyon özelliklerini de Android platformunda koşturan bir televizyona bakmak konusunda şüphelerim var. Gördüğüm kadarıyla TV üreticileri hem ana fonksiyonları hem de Android uygulamalarını tek bir işlemci/ram platformunda koşturuyorlar. Bu yüzden de Android TV konusunda biraz şüpheliyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Lightning McQueen

LG'nin sadece WebOS seçeneği var sanırım. Ancak bununla ilgili ben pek olumsuz yorum da görmedim. Özellikle WebOS 2.0 ile çok güzel yorumlar okudum. Neden uzak durmak gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sony ve Philips işi tamamen Android tarafına çevirmiş. Evde şu anda bir tane bile Android cihaz yok, olsun diye bir arayışımız da yok. Telefon ve tabletleri tamamen IOS üzerinden devam etmek niyetindeyim. Bu yüzden özellikle televizyon özelliklerini de Android platformunda koşturan bir televizyona bakmak konusunda şüphelerim var. Gördüğüm kadarıyla TV üreticileri hem ana fonksiyonları hem de Android uygulamalarını tek bir işlemci/ram platformunda koşturuyorlar. Bu yüzden de Android TV konusunda biraz şüpheliyim.

webOS 2.0'a geçeceği vaadedilen ama henüz geçememiş bir LG televizyonum var (LB652 serisi). Cihazın arayüz tepkileri bazen yetersiz kalıyor. Uygulamaları sorunlu ve aksi söylenmesine rağmen güncellenmiyor. webOS'un bendeki mevcut halinden hiç hoşlanmadım ama yenisi iyileştirildiyse incelenebilir. Ama 2.0, bendeki versiyonun üzerine pek bir şey koymamışsa uzak durmaya devam etmek lazım. :)

O konuda Android TV'lere daha çok şans verilmeli bence. Hiç olmazsa geliştirilmesi tek bir üretici üzerinde değil (en azından teorik olarak).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

android tv ler falan simdilik uzak durulması gereken biraz piyasa yoklamak için çıkarılmış ürünler. Ama Android tv farklı, normal smart özelliği android olan tv farklı. İkisini karıştırmamak lazım. Smart özellikleri için işlemci önemli genelde. Smart menüleri düzgün çalışan bir modelin yazılımı android tabanlı olmuş, linux olmuş vs. farketmez.

dikkat edilmesi gerekenler hdmi 2.0 desteği, hdcp 2.2 desteği, h265 4k media için hevc codec desteği ve tabiki şikayetler araştırılıp sorunlu bir panel olmadığını bildiğiniz bir panel tercihi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
hdmi 2.0 desteği, hdcp 2.2 desteği, h265 4k media için hevc codec desteği

Piyasada 4k diye satilipta sadece lafta 4k olan cok tv var maalesef..

Bunlara cok dikkat etmek lazim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim televizyonun USB portları üzerinden film oynatmak gibi bir yaklaşımım yok Genelde bilgisayardan oynatmayı tercih ediyorum. Bu yüzden televizyonun desteklediği codec'lerle falan pek ilgilenmeme gerek yok herhalde.

HDMI 2.0

HDCP 2.2

kısmına dikkat edip bir de düzgün panel araştırmak gerekiyor diye not alıyorum. Başka belirleyici kriter var mıdır?

TV incelemesi de pek görmedim Türkiye'de.. Yurt dışındaki incelemeleri de araştıracak zaman bulamadım. Sadece TS'in bir Philips incelemesini gördüm, orada gördüğüm kadarıyla Android olayı sadece Smart kısmında değil TV kısmında da işletim sistemi olarak kullanılmış. Diğerleri de böyle midir?

@@Squall

Lafta 4K ne demek?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm sezonu diske atıp tv üzerinden izlemenin keyfi alınınca bir daha bilgisayar monitöründe film izlemek eziyet oluyor. Hele bir de ses sistemi iyiyse herşeyi 5.1 edinmeye başlıyor insan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Kibitzer

Kesinlikle haklısın. Ev sinema sisteminin HDMI IN'lerinden birisi üzerinden bilgisayar ile izliyorum. Ek olarak Sony Ev Sinema sistemi hemen hemen tüm codecleri çözebiliyor, ona da bir usb harici disk bağlı duruyor. O yüzden TV'nin desteklediği codec'ler çok umrumda değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED TV'lere bakayım dedim ama LG'nin 55" için 10 bin TL üzeri fiyatını görüp titredim resmen.

Sanırım OLED TV olayı henüz satın alınabilecek fiyat seviyelerine inmemiş. Televizyonsuz kaldım evde resmen. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TRT Turksat üzerinden test yayınlarına başladığına göre yavaş yavaş 4k yayınlar gelmeye başlar. Diğer taraftan film için de 4K seçenekleri yavaş yavaş artacaktır muhtemelen. Televizyonu alıp en az 4-5 sene kullanacağımı düşünürsek şimdi 1080p televizyona para harcamaya elim gitmiyor.

Fiyatlara ve modellere bakınca durum biraz daha farklı tabi. 55" 4K bir televizyon ile 60" 1080p arasında bir tercih yapmak durumunda kalabilirim. Son tercihim de bütçeyi arttırmak olabilir ama onu da pek istemiyorum.

Bugün neredeyse 8000 TL civarı bir harcama yaparak 60" 4k Sony televizyon alacaktım ki bizim hanım o paraya biraz daha ekleyip 1 dönüm arsa alalım diye bir fikir attı ortaya. Ben de 1 hafta içerisinde 15000 TL civarında, arabayla rahat ulaşılacak bir mesafede arsa buluyorsak alalım diyerek Sony mağazasından çıktım. Şimdi arsa işini bekleyeceğim, bulursak arsa alıp bir süre televizyonsuz yaşarız, bulamazsak tekrar bakacağız. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

Abicim sen o hanımı el üstünde tut. Çok doğru söylemiş. Piyasa bizi fiyatlara çaktırmadan öyle bir alıştırıyor ki, herşeye "E bunun ederi buuu" gözüyle bakıyoruz. Otomobilden telefona, konuttan televizyona herşeyin fiyatını aslında hak edip etmediğine bakmıyoruz bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kibitzer'e katılıyorum. Bu aralar ben de eşimle o Tv'lerin önünden geçerken iç geçiriyordum, sonra fark ettim ki ben bunu alsam ne yapıcam ? 8 sene önce aldığım 42" Toshiba LCD'de apple TV'den film izlemek, tv izlemek başka da birşey yapmıyorum, toplasan günde 1 saattir ortalama. HD izliyorum herşeyi bu 8 senelik tv ile üstelik. 40 kg olmak dışında bir sıkıntı yaratmıyor:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60'-65' 1080p alınır bence. 

2-3 sene sonra tekrar bakılır.  Hatta daha düşük fiyata 1080p plazma da bakılabilir. Para bir sonra ki televizyona saklanır böylece. 

şu anda 4k tv alsam, 1-2 sene sonra oled almak isteyeceğim nasıl olsa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TRT Turksat üzerinden test yayınlarına başladığına göre yavaş yavaş 4k yayınlar gelmeye başlar. Diğer taraftan film için de 4K seçenekleri yavaş yavaş artacaktır muhtemelen. Televizyonu alıp en az 4-5 sene kullanacağımı düşünürsek şimdi 1080p televizyona para harcamaya elim gitmiyor.

TRT, 4K testi yapıyor denince aklıma DVB geldi bir an... Sahi ya, DVB falan gelecek, çatıya alüminyum tencere kapağından çanak anten takma derdi bitecek deniyordu. Ne oldu o? :icon_think:

Hocam, Türkiye'de 4K falan beklemeye gerçekten kararlıysanız bilemem ama sizin yerinizde olsam 4K'yı (şu an için) ciddiye almazdım. TV yayınını geçtim, elinde 4K Blu-Ray olup da izleyen kaç kişi var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TRT, 4K testi yapıyor denince aklıma DVB geldi bir an... Sahi ya, DVB falan gelecek, çatıya alüminyum tencere kapağından çanak anten takma derdi bitecek deniyordu. Ne oldu o? :icon_think:

DVB-T'den bahsediyorsun sanırım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DVB-T'den bahsediyorsun sanırım...

Evet, ondan bahsediyorum. Bir zamanların "uydu" furyasından da kurtaracaktı hatta bizi.

@@ResetButton, bitrate konusu şimdiki 1080p olduğu iddia edilen ripler gibi olacaksa dolmasın. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Parayı çok fazla kullanmadığımız bir TV'ye harcamamak bana da çok mantıklı geldi. Şimdi sarı sıçan forumunun ikinci el kısmını takip ediyorum. 2000 TL civarında bir 55-60" televizyon yakalayıp alacağım. Bu fiyat aralığında sıfır TV herhalde bulunmaz, televizyonsuz da zor oluyor tahmin edebileceğiniz gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o fiyat araliginda buyuk panel tv ancak plazma bulabilirsiniz saniyorum. İkinci el plazma alirken de mutlaka TV'nin servis menusune girerek toplam kullanim saatine ve acma-kapama sayisina bakin. Buradan yapacaginiz hesapla TV'nin kac gun ve gunde kac saat kullanildigini anlayabilirsiniz. Ayrica paneli cok yakindan inceleyerek image retention (Logo yanigi vs) gibi sorunlar var mi diye bakmak gerekiyor.

Bazi panellerde, yansimayi onleyen bir kaplama bulunur. Panelin hatali temizlenmesi sonucunda bu kaplama zarar gorebiliyor. Buna da cok dikkat etmek lazim zira TV'nin temizligi yapilirken buna pek dikkat edilmiyor, paneli Cif'le ovalayan gordum ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mucize eseri bulabiliyorsanız 2013-2014 model 50"+ bir lg/panasonic/samsung plasma alın.  plasma tv'ler piyasadan tamamen çekilmeden önce bir tane alabildiğim için çok şanslı hissediyorum.. şu an tv almak isteyen birine piyasada önerecek hiçbir ürün yok bence, hele tv+oyun birarada kullanmak için.  oled bir nebze lcd tv'lerin sorunlarına çare olsa da aşırı keskinlik (ne kadar kalibre edersen et), aşırı parlaklık, görüş açısı darlığı, motion processing lag, refresh speed sorunları devam ediyor..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok