Apple 2015 Sonbahar tanıtımları
1 1

Bu konuda 57 mesaj var

Şöyle bir üzerinden geçtim ama tam detaylı bakamadım.

Ipad Pro ile apple da artık samsung gibi bir kategoride 9283798273091283091823 tane ürünüm var moduna girdi. apple pencil olayı ile beni benden alarak yeniliklere imza attı diyemem ama illaki kalem satacaktı bir yolunu buldu diyeyim.

Ipad pro ile apple mevcut ürün gamındaki bir ürünü daha boşa çıkarmayı başardı. Macbook Retina. Hoş buna çok karşı çıkanlar olabilir ama zaten connectivity bakımından ipad prodan çok da farklı olmayan klavyesi kendinden intel işlemcili bir tablet modundaydı ya da netbook diyelim. Apple in o kadar bok attığı ama sonradan piyasasına illaki ürün çıkarttığı çok pahalı bir netbook. Appletv beklediğim gibi olmadı açıkçası. App store şimdiden olmuştur yerleşmiştir modundaydım ama kendinden bir safarisi olmayan bir apple tv istenen etkiyi yine de yapamayacak bence. Kalkıp da kimsenin yaw oturayım da apple tv de oyun oynayayım diyeceğini sanmıyorum. Zaten tabletinden oynayıp airplay ile tv ye yansıtanlar vardı ve şimdiye kadar sorun yoktu. el kadar aleti joystick olarak kullanmak hoş olmadı. A8 işlemci ve 2gb ram mevzuu güzel bir media player için olması gereken durum. Ha 3rd gen appletv umarım bu hamleden sonra jailbreak alır adam gibi de firecore yüklenir üzerine yoksa alet cidden atıl.

iphone 6s ve + için diyecek bişi yok herşey beklendiği gibi. Apple yine specleri adam gibi açıklamayarak herkesi sap gibi bırakmayı başardı. A9 işlemci güzel de şu ramdan bir haber ver diyor insan kendi kendine.

Diğer ürün segmentlerinde bir gelişme yok zaten uzun süre de olmaz muhtemelen.

Açıkçası yeni ayfon çıksın da alayım diyenler için hayırlı olsun diyecem. Ötesi için diyecek çok bişi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç takip edemedim air 2 nin yerine yeni bir ürün yok galiba ? 

Air pro mu var sadece o da ayrı bir klansmanda ürün zaten...

Air 2 yok, pro var. Birde tanıtımı yapılmayan fiyat gösteriminde yeralan mini 4 var. 

Pro artık tablet kategorisinin dışında kalıyor bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pro apple ın heves ettiği ama muhtemelen bir daha üretmeyeceği bir ürün olacak. Surface 3 Pro türkiyede satılsa iyiydi. Surface 3 pro bu alandaki bir eksiği  zaten kapatıyordu. ipad proya gerek yoktu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Surface ile ipad pro 'nun karşılaştırmalarına biraz baktım. 

Surface 'i tercih ederim. Sanırım ipad pro 'nun kalemi teknik olarak surface den iyi , ama çözülecek bir sorun o. 

Surface aldığınızda , photoshop 'un tam sürümünü , onenote 'un yine tam sürümünü kullanırsınız  her sorunu çözer. ipad pro için yine kırpılmış bir tablet sürüm gerekecek.

Surface pro 3 de fan var. O dezavantaj.

ipad pro pek tutacak bir ürün gibi görünmüyor. Fiyatı da dezavantaj. 

Apple tv iyi . 

Yine de bizim gib kurcalamayı sevenler için , başka media center çözümleri daha çekici. 

Edit :

Gelecek ay Surface pro 4  tanıtılacakmış. Onunla karşılaştırmasını da görmek lazım tabii. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

* Bu arada WWDC degil bu dun yapilan sunumlar. WWDC = Worldwide Developer Conference, yani yazilim gelistirici konferansi. WWDC, yazilim gelistiriciler icin her sene haziran ayinda yapiliyor. Bu ondan farkli bir sunum.

Apple Special Event veya Apple Keynote demek daha iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ipad pro 'da 4 gb ram olacakmış . 

Bunlara ucuz bir alternatif de var. Samsung Galaxy Note Pro 12.2"

http://www.samsung.com/us/mobile/galaxy-tab/SM-P9000ZWFXAR. 

12.2 ' SAMOLED ekranı var. 2560x1200 .  S-Pen desteği var. 3 gb ram. SDcard desteği.  

Tabii yazılım olarak Apple ile aynı desteğe sahip değil. Donanım olarak da eksikleri var. Ancak mağazalarda 1200₺ gibi fiyatlara gördüm indirimde. Arada fark olsa da , o kadar fark yok. ipad pro 4000₺ üzerinde olacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılım olarak word excel ppt, adobe vs kullanacaklar için onları aynı android platformunda da var. Apple spesifik yazılımlar yok tabi ama profesyonel ortamda apple spesifik yazılımlar pek bir değer katmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kalem şarjlı olacak ama şarj ömrü konusunda bir şey okuyamadım.

Surface'in kalemi 2 tane AAA pille çalışıyordu sanırım ve ömrü de 6 ay gibi bir şey olması lazım. Yanlışım varsa düzeltin.

Tek kullanımda şarjı 12 saat gidiyormuş ama 15 saniyelik kısa şarj ile 30 dakikalık kullanım imkanı varmış.

http://gadgets.ndtv.com/tablets/features/apple-pencil-good-for-30-minutes-of-use-with-15-seconds-of-charge-and-other-things-you-need-to-know-738132

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6 Ekim de MS yeni Surface pro u tanıtacakmış. Bu sefer fan olmayan bir işlemci kullanıldığı söyleniyor. Yakın zamanda stylus üreticisi bir firmayı satın almış MS . Gelişmiş bir kalem tanıtılması da bekleniyor .

ipad pro a baktım. surface yerine tercih etmek için bir neden göremedim. Surface 'in reklamını yapmaya yaradı sadece.  Cihazı deneyen tech yazarları da pek etkilenmemişler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunumu ben de izledim. Açıkçası iPad Pro burada söylenenlerin aksine benim çok hoşuma gitti. MS Surface'a tip olarak benziyor olabilir ama Surface kopyası vs benzetmelerine kesinlikle katılmıyorum. Herşeyden önce iPad Pro hala iOS kullanıyor Mac OS değil ve Arm tabanlı A9X işlemciye sahip. Surface ise Intel i3-i5 işlemci ve Windows masaüstü versiyonu ile açıkçası tip dışında hiçbir benzerlik sunmuyor. Klavye derseniz, apple iPad için 5 yıldır BT klavyeler zaten vardı. Burada aslında MS Apple'dan kopya çekmiş bile denebilir. :)  Kısacası iPad Pro ile MS Surface bana göre fiziksel benzerlikleri dışında birbirine benzemeyen ürünler ve bu tarz mobil ve dokunmatik temelli kullanım için Mac OS yerine iOS olması çok daha iyi ve anlamlı. Fiyat konusu pahalı denebilir ama gülü seven dikenine katlanır demiş atalarımız. iPad Mini 4 ise 8" boyutlu tablet sevenler için iyi oldu zira iPad Air 2 performansını ufak boyutta sunuyor.

Bunun haricinde iPhone 6s ve 6s Plus beklendiği gibi gayet güzel. Sürpriz bir özellik yok ama hayalkırıklığı da yok diye düşünüyorum. Gelişen 12MP 4K video çeken (nihayet!!!) kamerası ve 3D Touch en önemli yenilikler herhalde. Özellikle 3D Touch'ı çok beğendiğimi belirteyim. Bence bir şekilde bir sonraki Galaxy S7 de Samsung da bir şekilde bunu kopyalamaya çalışacaktır.  :)

Apple TV 'yi yine çok beğendim. Alper'in başka bir mesajında belirttiği üzere kendinden 32-64GB kapasite ile gelmesi ve iOS vari bir işletim sistemi sayesinde tüm iPad-iPhone oyunlarının dokunmatik kumanda ile oynanabilecek olması müthiş olmuş. Buna ek olarak yine iTunes store vs üzerinden stream edilen dizi-film vs aynen devam. Tek handikapı 4K desteğinin olmaması. Buna mukabil 32GB versiyonunun 149 dolar olması gayet güzel. Türkiye'de çıkınca bir tane edinmeyi düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ipad pro ile ilginç denebilecek , gerçekten işe yarayacak bir yazılım tanıttılar mı? Bir iki birşey gösterdiler ama çok etkilenmedim. 

O boyutta ve sınıfta bir cihaz alacak olduktan sonra iOS istemem zaten. Gerektiğinde tam bir işletim sistemine dönebilmesi gerek. Burda Surface-Windows 10 çok avantajlı. ipad pro 'nun gösterdiği tek şey, bence microsoft 'un baştan beri aslında haklı olduğu. 

Surface 'de , atom işlemci var. Fan yok onların üzerinde. Surface pro 4 de gelecek hafta tanıtılacak. Onda da fan olmayacağı söyleniyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPad Pro Photoshop, Illustrator gibi yazilimlarda iyi olacak. Wacom tabletleri direkt cope attirabilir.

Bu arada Apple son standartlari destekleyen bir firma olmadi hic, ama 4K olmamasi hakkinda ne dusunuyorsunuz? 1080p60 video olayi guzel tabi, ama Apple bu kadar beklettikten sonra acikcasi 4K destegi beklerdim. HDMI 1.4 4K cikis verebiliyor gerci, belki ilerleyen zamanlarda 4K24fps video oynattirir.  Yani gonul ister ki iPhone 6S ile cektigim videolari en azindan direkt izleyebileyim =)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Profesyonel olarak illustrasyon/cizim yapan insanlarin buyuk bir kismi Mac kullanicisi. Hatta benim cevremdekilerin istisnasiz hepsi oyle. Wacom tabletleri kullaniyorlar. 

Ben bu insanlarin direkt iPad Pro'ya gececegini dusunuyorum. Surface uzun suredir var, hicbirinin kullandigini gormedim.

Kendim, uzerinde uygulama gelistirmek icin alabilirim. Yoksa tablet benim icin koltukta uzanirken reddit'de gezme araci. Bu yuzden iPad Air boyutu bu sekilde kullanabilecegim en buyuk boyut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple da , mutlaka bir piyasa araştırması yaparak çıkarıyor bu modeli. Birilerine hitap ediyordur, bahsettiğiniz illustrasyon/çizim yapan kesim gibi. 

Daha genel kitleye bakarsak, surface pro ve surface daha işlevsel bir  seçim.  Surface Türkiye de satılıyor olsa, ipad den ona geçerdim. Önümüzdeki dönemde bana MS burda pazar payını arttırır gibi geliyor. 

Bill Gates 'in "Pc is the tablet " dediği, kullanıma yaklaşıyoruz. ilk ipad çıktığında , Jerry  Pournelle ipad için , TabletPC e ulaşana kadar , bir geçiş cihazı değerlendirmesi yapmıştı. O da haklı çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MS Surface Pro'nun tam satış rakamlarını bilmiyorum ancak iPad satışları yanında çok daha az olduğunu biliyorum. Açıkçası gerek Macbook, iMac kullanan apple kullanıcıları gerekse Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanan kişiler ayrıca ikinci bir cihaz olarak iPad alıyorlar. Eğer insanlar işlerini ve günlük hayatlarındaki diğer ihtiyaçlarını Surface gibi tek bir cihazın karşılayacağına ikna olsalardı bir pc + bir tablet parası vermek yerine tek olarak Surface'a para verirlerdi diye düşünüyorum. Sonuçta "PC is the tablet" söylemine de katılmıyorum. Tabi bu günümüz şartlarında düşünüldüğünde geçerli. Belki bundan on-on beş sene sonrası için düşünülebilecek bir kavram denirse mantıklı. Her zaman için sci-fi filmlerde veya dizilerde gördüğümüz üzere o zamanlarda kullanılacak bilgisayarlar sırf şeffaf dokunmatik ekranlardan ibaret olabilir. Ancak günümüz sözkonusu olduğunda bu tarz ara çözümlere henüz çok fazla ya da istenen düzeyde rağbet olmadığı da ortada. En azından Windows işletim sistemi ile bunun başarılması çok zor zira Windows dokunmatik arayüze göre optimize edilmiş bir işletim sistemi değil ve hiçbir zaman da olamayacak. O yüzden günümüz genç neslin dokunmatik ekranlara aşina yetişmesi ve her soruna-işe bir uygulama çözümünü benimsemiş olmasından dolayı iOS işletim sistemli iPad Pro'nun bir şansı olabilir. Hatta bu geçişi hızlandırabilir bile. Benim gibi 40'ını geçmiş kişiler içinse üretkenlik anlamında bir bilgisayarın hala fiziksel klavye+mouse ikilisi olması en doğrusu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MS Surface Pro'nun tam satış rakamlarını bilmiyorum ancak iPad satışları yanında çok daha az olduğunu biliyorum. Açıkçası gerek Macbook, iMac kullanan apple kullanıcıları gerekse Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanan kişiler ayrıca ikinci bir cihaz olarak iPad alıyorlar. Eğer insanlar işlerini ve günlük hayatlarındaki diğer ihtiyaçlarını Surface gibi tek bir cihazın karşılayacağına ikna olsalardı bir pc + bir tablet parası vermek yerine tek olarak Surface'a para verirlerdi diye düşünüyorum. Sonuçta "PC is the tablet" söylemine de katılmıyorum. Tabi bu günümüz şartlarında düşünüldüğünde geçerli. Belki bundan on-on beş sene sonrası için düşünülebilecek bir kavram denirse mantıklı. Her zaman için sci-fi filmlerde veya dizilerde gördüğümüz üzere o zamanlarda kullanılacak bilgisayarlar sırf şeffaf dokunmatik ekranlardan ibaret olabilir. Ancak günümüz sözkonusu olduğunda bu tarz ara çözümlere henüz çok fazla ya da istenen düzeyde rağbet olmadığı da ortada. En azından Windows işletim sistemi ile bunun başarılması çok zor zira Windows dokunmatik arayüze göre optimize edilmiş bir işletim sistemi değil ve hiçbir zaman da olamayacak. O yüzden günümüz genç neslin dokunmatik ekranlara aşina yetişmesi ve her soruna-işe bir uygulama çözümünü benimsemiş olmasından dolayı iOS işletim sistemli iPad Pro'nun bir şansı olabilir. Hatta bu geçişi hızlandırabilir bile. Benim gibi 40'ını geçmiş kişiler içinse üretkenlik anlamında bir bilgisayarın hala fiziksel klavye+mouse ikilisi olması en doğrusu. 

Surface'in rakibi iPad değil, Macbook Air serisi. Zaten 2 katı fiyata sahip, satış rakamı olarak karşılaştırılması mantıklı değil. Ayrıca iPad gibi sadece  tüketime yönelik bir ürün de değil, klavyesi faresi var. Windows birşeyler üretmek, çalıştırmak ve uyumlu olmak üzerine kurulu.

iPad Pro da Surface yolundan gidiyor. iOS ekosistemi, henüz Windows iş ekosistemiyle rekabet edebilecek durumda değil. Olur mu ? mutlaka Apple fanboy'ların ağzının suyunu akıtacak uygulamaları taşıyacaklardır. Ama iş için iOS'un entegrasyonu çok çok zor. OSX'e bile halen burun kıvrılıyor, bütün OSX makinalar ya parallels ya boot camp üzerinde windows olmadıkça neredeyse IT tarafından network'e bile alınmıyorken, iPad Pro ancak şantiyedeki executive ve/veya hardcore Apple'cı beyaz yakaya hitap eder. Üretkenlik için OSX kullanan dizayn ve grafik kullanıcılarını iOS'a geçmeye zorlamak da ne kadar zekice bilemedim.

Windows, OS olarak tablete uygun olmaması konusunda haklısın ama win10 bu işin hakkından iyi geldi. Taşıma noktasına geldiğimizde, bir table bir notebook taşımak yerine tek bir cihaz taşımak çok daha mantıklı. Aile için, babaya notebook, anneye veya çocuğa iPad alıp, onun kullanmadığı zamanlarda diğerinin iPad'de takılma modu denirse o birşeyler ifade eder. O zaman da taşınabilirlik konusunda hile yapılmış oluyor tabii :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çağrı ben zaten senin söylediğini söyledim iPad konusunda, yani insanlar iPad hala alıyor ve Surface'ın belki üç beş belki daha fazla katı satıyor. Bunun sebebi Surface'ın rakibi olması değil, Surface alanların bile belki iPad aldıkları için aslında. Yani Microsoft'un Surface ve Surface Pro ile yapmak istediği pc-tablet için tek cihaz kullanılsın hedefi tutmadı. Windows işletim sistemi ile de tutması beklenemezdi. Belki Microsoft da Apple gibi sıfırdan bir mobil işletim sistemi yazıp Surface'ı oradan zorlasaydı şansı daha fazla olabilirdi. Yani insanlar hala dokunmatik ürünleri evlerinde, ofislerinde kullandıkları güçlü bilgisayarlara muadil olarak değil de onları tamamlayıcı ikinci cihaz olarak düşünüyorlar. Bu durumda da daha uygun fiyatlı ve bol aplikasyonu ve geniş mağazası olan iPad öne çıkıyor haliyle. 

Surface Pro aslında Macbook Air'in de rakibi değil, orada sana katılmıyorum. Air'in rakibi firmaların Intel'in zorlamasıyla çıkarttıkları Ultrabook'lar. Surface yeni bir ürün gamı denemesi bence ve şimdi oraya Apple da iPad Pro ile giriyor. Aradaki en kritik fark ise Microsoft masaüstü işletim sisteminden bozma bir dokunmatik deneyimi ile şansını denedi ve tutmadı. Apple ise yaklaşık 8 yıldır piyasada olan ve sürekli geliştirdiği, en baştan dokunmatik kullanım deneyimine göre tasarladığı iOS ile şansını deniyor ve bence tutma şansı daha fazla. Buna sen ister Apple geekleri veya fanlarının gazı de istersen app'lerin iOS için yeniden dizayn edilmesi de. Sonuçta Apple işin arkasında olunca yazılım firmaları da iPad Pro'ya özel dokunmatik ve kalem kullanımına göre optimize edilmiş profesyönel uygulamalarını App Store'da yakın gelecekte satacaklardır. Zaten bu yüzden Apple, etkinlikte Microsoft ve Adobe ile profesyönel kullanıcıya göz kırptı. 12.9" büyük retina ekranda oyunların müthiş oynanabileceğinden falan hiç bahsetmediler çünkü iPad Pro'nun hedefi sırf tüketim için tablet kullanan kesim değil. Bunu ne kadar başarır yani profesyönel kullanıcıyı ne kadar kendine çekebilir orasını göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

surface aldıktan sonra ipad almazdım. 

MS yukardan başladı, aşağıya doğru indi. Apple ilk ios ile aşağıdan başladı , ekleyerek yukarı doğru çıkıyor . Ellerinde iki işletim sistemi var. Oysa MS bunu teke indirmeyi başardı. Bir noktadan ios ile MacOS yaklaşacak. Aynı soruları Apple da yaşayacak. Google da , tablet için android yerine , ChromeOS a geçmeyi planlıyor.

Burda rekabet yeni başlıyor. Microsoft avantajlı hale geldi. Sadece Surface 'in değil , Win 10 hybrid tabletlerin pazar payına bundan sonra bakmak lazım.   Ipad Pro 'nun işi daha zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple tarafında işletim sistemi sayısı üçe çıktı.. Mac OS, IOS ve bir de Watch OS var. Bunların mağazalarındaki ortak yapı da ayrıştırılırsa bence iş bozulmaya gidebilir.

Surface alacak olursam muhtemelen iPhone'dan da vazgeçip Windows Phone'a dönerim.

Apple iş için büyük kurumlar tarafından tercih edilemiyor çünkü yönetilemiyor. Bu yönde bir gelişme gösterme çabası da ben görmüyorum. Kurumların desteği olmadan telefon ve tablet dışında ilerleme şansı da yok. Kısa vadede tüm şirketlere yıllardır kullandığınız kurumsal yazılımların arayüzünü Apple Uygulamasına çevirin demekle bu iş olmuyor. Hiçbir kurum göbekten Apple'a bağlı kalmak istemiyor gördüğüm kadarıyla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok