VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

Odada room setup'da belirledigim sinirlarda koselerden birinde tracking kalitesi dusebiliyor. hmd hep dogru yerde ama el kumandasinin tracking'i sorunlu olabiliyor. Lighthouse base station'lari iki dakikada kurdum, acilari tam dogru degil, hatta duvarda ayni yukseklikte bile degiller. Hemen VR'a dalmak icin ilk setup'i iki dakikada hallettim. O yuzden hata bende diye tahmin ediyorum ama yine de paylasayim istedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft Aralık ayında VR setlerini hakkıda detay verecekmiş. 2018 Mart gibi piyasaya çıkacak bunlar. Windows store üzerinden uygulama satılması planlanıyormuş. $300 giriş fiyatı var. Görünen o ki , MS R&D 'ı üzerine alarak son üreticinin maliyeti düşürmesine yardım ediyor. 

Belki Oculur Rift veya Vive a hemen atlamayarak çok kötü bir iş de yapmadık.

www.theverge.com%2F2016%2F10%2F31%2F13476292%2Fmicrosoft-windows-10-vr-headsets-winhec-december

superman vr roller coster. Bana saçma geldi biraz.

https://twitter.com/verge/status/793200482655145984

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hedefin 2018 Mart olmasi fiyati da acikliyor aslinda. O tarihte Oculus ve Valve cephelerinde cok daha ilgi cekici seyler olacaktir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi sitesinde 5120x1440 24bit yazmış 20K nereden çıktı anlamadım. IPS LCD kullanmışlar ayrıca, karanlık ortamlar için epey kötü olur. Positional tracking de yok sanırım:

http://www.infinitusprime.com/specifications

Aynen hikaye iste goz boyamaya calisiyorlar zaten 20 k goruntuyu neyle aktaracaklar ki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HTC Vive için kablosuz bağlantı kiti:

https://www.engadget.com/2016/11/10/220-htc-vive-wireless-add-on/

Peh peh peh... Oculus Rift'i room scale yapmak icin ek kameraya verecegin parayla Vive'i kablosuz yapabiliyorsun demek :)

2017: Yeni kumandalar, kablosuz baglanti, HMD'de yeni bir ergonomik tasarim, Half Life VR, HBM2'li ekran kartlari... Alright alright alright....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2017'de beklenen VR teknolojilerine onemli bir ek: OTOY'un ORBX formati native Unity destegine kavusuyor, bugunun 360 derece videolarinin yerini alacak positional tracking'li lightfield teknolojisi streaming ile tum VR platformlarina geliyor.

http://uploadvr.com/otoy-building-one-vrs-important-technologies/

Right now, OTOY’s focus is on mobile VR and 2D 360 videos. This strategy makes sense since desktop VR is still a small market. However, I was told that next year OTOY will be focusing on rolling out positionally tracked light fields for all the major headsets (PSVR, Vive, Oculus). Combined with their finished Unity integration, we should expect to see a number of amazing photo-realistic VR experiences on both desktop and mobile.

Essentially, they pre-render every possible viewing angle within a box of space, allowing you to move freely as long as your head stays within their “Lightfield Cube”. As you can imagine, the file size for something like that would be enormous compared to traditional media. However, this is where OTOY’s elegance and technical superiority truly shines.

ORBX is highly optimized for streaming and use of the GPU. Even with current LTE Internet speeds, OTOY is able to stream lightfield media to a VR headset. Since all the computation and heavy lifting is handled in the cloud, the end-user hardware doesn’t need large storage or a massively powerful GPU.

Videodaki goruntu tamamen rendering'le hazirlanmis, capture degil. Videoda da gorulen bir kup ile sinirlandirilmis kafa hareket alanindan gorulebilecek her aci render edilip cloud'da tutuluyor. Siz kafanizi hareket ettirdikce dogru goruntu stream ediliyor. Sonucta 360 derece videolar gibi sadece rotational tracking ile izleyebildiginiz bir goruntu degil, VR oyunlar gibi mesela kafanizi iki santim saga hareket ettirdiginizde de goruntunun ona uygun degistigi bir ortam.

Bundan sonrasi haberde yok, benim hayalim: Unity entegrasyonu ile bu stream edilen ortamin ustune animasyonlu karakterleriindirdikleri bir demo uzun suredir hayalimde canlandirdigim bir sey. Ortamin isiklandirma ve derinlik bilgisini iceren gorunmez bir basitlestirilmis level datasi icinde hareket edecek modeller bu sekilde stream edilen ortama uygun isiklandirilabilir. Ortam cloud'dan stream edilip tum local GPU gucu animasyonlu karakterler icin kullanildigi takdirde nihai goruntu film kalitesinde olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HTC Vive için kablosuz bağlantı kiti:

https://www.engadget.com/2016/11/10/220-htc-vive-wireless-add-on/

HTC bu kablosuz baglanti eklentisinin getirdigi gecikmenin 2ms'nin altinda oldugunu acikladi. Dogruysa muhtesem. Ilk preorder'lar icin stoklar tukenmis, yeni preorder'lar Aralikta, shipping 2017'nin ilk aylarinda. Yani 2017 basinda urunu inceleyip deneyimlerini yazan sitelerden kesin bilgi ediniriz.

Kosede duracak Steam ve HL VR yuklu bir PC, guncellenmis kumandalarla kablosuz yeni bir Vive seti, room scale VR'i ruya gibi yapar ve 2017'de bunun piyasaya gelmesi mumkun. Grafikler gercek hayattan scan edilmis mekan ve modellerle hazirlanabilir. Yapay zeka sesle komut verdiginiz ve senaryonun da destegi ile gercekten ayirmakta zorlandiginiz bir seviyede olabilir. Senaryo da nasil HL'da cutscene olmadan her seyi icinden gorduysek, nasil HL2'de ayni anlayis oyun dunyasi genis dis mekanlara tasinarak devam ettirildiyse o sekilde gerceklesen olaylarin ortasinda olmak seklinde bunu tamamlayabilir. Bunu save/load/checkpoint yerine teleportation ve zamanda atlama seklinde, Edge of Tomorrow filmindeki gibi ayni sahneyi yeniden yasamak seklinde kotarmalari icin gerekli tum senaryo elementleri oyunun hikayesinde mevcut. Valve bu sekilde oyun dunyasini bir kez daha yeniden tanimlayabilir. Bilim kurgu, oyun ve teknolojinin birlestigi bir zirve noktasi olur. HTC "2017'de Valve'in hazirladigi icerik Vive'a gelecek" gibi demecler verirken bizi yemiyorsa bunun gerceklesme ihtimali az degil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tl;dr:

1. Yeni nvidia driver'larinin VR performansi berbat. Oyle ufak yuzdelerle geride kalan bir performans falan degil, gercekten berbat. 368.81 cillop.

2. Tahmin ettigim gibi, ben base station'lari iki dakikada kurdugum icin ideal sonuc alamamisim. Simdi kumanda her yerde duzgun track ediyor.

3. Simdiye kadar en cok serbest alan isteyen uygulama 2.4m x 2.4m ile Star Wars: Trials on Tatooine oldu.

Odada room setup'da belirledigim sinirlarda koselerden birinde tracking kalitesi dusebiliyor. hmd hep dogru yerde ama el kumandasinin tracking'i sorunlu olabiliyor. Lighthouse base station'lari iki dakikada kurdum, acilari tam dogru degil, hatta duvarda ayni yukseklikte bile degiller. Hemen VR'a dalmak icin ilk setup'i iki dakikada hallettim. O yuzden hata bende diye tahmin ediyorum ama yine de paylasayim istedim.

Odada bir kosede daha yer acacaktim, onu hallettim. Base station'lari birbirine gore duzgun ayarladim, kablo ile sync ettim. SteamVR / settings / developer / room overview'den gorulebilecegi gibi base stationlarin FOV'lari genis, odanin tamamini iyi gorsun diye birini biraz daha acili kurmak gerekmiyor, ikisini birbirine bakacak sekilde kurmak, 45 derece ile asagiya bakacak sekilde sabitlemek ve sync kablosu kullandiysaniz station'arin arkasindaki dugmeden birini A birini b olarak ayarlamak lazim.

Room setup'i duvardan birkac santim pay birakacak sekilde yeniden yaptim. Artik kumandalar odanin her yerinde duzgun track ediyor. Bunlari yapmisken driver guncellemelerini vs hallettim. VR'a daldim. 

Uygulamalara daldim. Hersey jittery. Lightblade VR'da isin kiliclari zangir zangir. Bir suredir VR veya oyuna ayiracak vaktim de olmamisti. Kendi kendime "bunu mu ovdun millete" diye feci bozuldum. Ana menude sade ortamda kumandalar mukemmel track ediyor, hic bozulma olmadan ciziliyor ama theBlu'da etrafimda yuzen baliklar bile titrek. Yani olay kumanda tracking'i ile alakali degil. Acaba yazilimla ilgili bir sorun mu diye dusunup, yine en saglam calisan Valve'in The Lab'i olur diye ona daldim. Portal'daki robotun oldugu demo sahnesini actim. Bu demoda Source 2 motoru kullanildigi icin performans dusukse goruntu kalitesini dusurerek kotarmaya calisiyor. Goruntu berbat geldi gozume. Kenarlar yari cozunurlukte gibi tirtikli, yazilar dibine girdiginde bile zor okunuyor. Eskiden boyle degildi. Belli ki performans berbat.

SteamVR ayarlarini kurcaladim, kamerayi kapattim. Performans sorunu varsa baglantiyi USB3 yerine USB2 portundan yapmayi deneyin demisler, onu kontrol ettim (zaten USB 2 uzerinden baglamisim). Driver guncellemesini yeni yaptigim icin, performans sorunu ve The Lab'da internal cozunurlugun dusurulmesi ile karsilastigim icin "kesin driver'dan bu" diye homurdana homurdana Google amcaya danistim. 37x.x driverlarinda VR'da performans sorunu diye ilk siralarda cikti zaten.

Safe mode'da restart ettim. DDU v17.0.3.0 ile mevcut driver'i sildim. Ekrana goruntu gelmedi, homurdana homurdana Vive'in HDMI kablosunu PC'den cikardim, reboot ettim. Goruntu geldi. Temiz bir 368.81 kurulumu yaptim. Her sey mukemmel calisiyor.

Star Wars Trials on Tatooine'i acayim dedim. Bu oyun 2.4m x 2.4m alan istiyor dedi. Daha onceden boyle bir sey demeden calismisti halbuki. Sildim.

Su anda hersey duzgun calisiyor. Kumandalar duzgun track ediyor. Performans harika. Duvardan biraz pay birakarak room setup yaptigim icin kumandayi duvara carpma ihtimalim daha dusuk.

Rift'e gore dezavantaj olarak degerlendirilebilecek bir tek seyle karsilastim. Terleyip lensler bugulandiginda fresnel ring'leri gorulebilir hale geliyor. Daha onceden HMD'yi ufak bir masa faninin onune koyuyordum bu sefer ugrasmadim, bir de boyle performans sorunu ve oda duzenlemesiyle bogusunca ter basti demek ki. Ama sonucta Rift'in lens tasarimini pratikte arti olarak kabul etmek lazim. Gerci consumer version'i bizzat deneme sansim olmadi.

Acaba oturma odasina mi tasisam diye aklimdan gecti. Oyun alaniniz yetersiz diyen Trials on Tatooine ve Nvidia Fun House gibi oyunlari oynama sansim olur. Belki daha onemlisi alanin sinirlarina yaklasmam daha zor olacagi icin etrafimdaki dijital kafesi (oyun alani sinirlari) daha az gorurum.  Simdi bir adim atsam veya kolumu uzatsam sinirlar karsima cikiyor, genis alanda bunun olmamasi keyfi arttiracaktir. Ama usendim.

Oda alanimin yettigi oyunlarda performans, goruntu kalitesi ve tracking kalitesi ideal, kullanim keyifli. Yarin farkli yas gruplarindan misafirlerim gelecek, onlarla deneyimlerimde farkli bir problemle karsilasirsam aktaririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift 'i amazon.de Türkiye'ye gönderiyor. Çok güzel gelişme.  Vive henüz yok.

Aralıkta Microsoft yeni VR cihazları tanıtacak, onları görelim bir . 

@@epi , hocam yeni Vive ve Rift sürümlerinin ne zaman çıkacağı hakkında bir bilgi var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Simdiye kadar HTC/Valve'in aciklamalari surpriz, Oculus'un aciklamalari rakibe cevap niteliginde oldu. Yine oyle olur herhalde. Oculus cephesinde daha Touch piyasaya bile cikmadi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift 'i amazon.de Türkiye'ye gönderiyor. Çok güzel gelişme.  Vive henüz yok.

Aralıkta Microsoft yeni VR cihazları tanıtacak, onları görelim bir . 

@@epi , hocam yeni Vive ve Rift sürümlerinin ne zaman çıkacağı hakkında bir bilgi var mı?

Türkiye'ye gönderseler bile HTC Vive'ın amazon.de fiyatı çok yüksek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Touch'in piyasaya cikisi yaklastikca Touch uyumlu oyunlarin haberleri de geliyor.

Vive'in 360 derece ve room scale destegi standart. Oculus'ta Touch'i ayri satin almaniz gerekiyor, o yetmiyor ek kamera almaniz gerekiyor. Kagit uzerinde benzer ozelliklere yetisebiliyor olabilir ama sorun su: oyun firmalari Oculus Rift kullanicilarinin 360 derece motion control'la room scale oynayabilecegini varsayarak oyun tasarlama luksune sahip degiller. Siz Vive'in fiyatindan fazlasini Rift'e harcayarak ona Vive'da standart olan ozellikleri katmaya karar verebilirsiniz ama cogunluk bunu yapmayacaktir.

Oculus VR room scale ve motion control konularini ikinci plana atarak VR piyasasini segment'lere bolmus oldu ve bunun sonucu su oldu: Bir oyunu parayi bastirip Rift exclusive yapmaya veya en azindan once Rift icin tasarlanmasini saglamaya oyun studyosunu ikna etmedikleri surece, mantikli olan oyunu once Vive icin hazirlayip, sonrasinda Rift'in sinirlamalarina gore bir uyarlama yapmak.

Technolust diye bir oyun vardi. DK2 zamaninda cok keyifle oynamistim. Bu oyun Revive ile Vive'da calistirilabiliyor. Oyunu Vive'a tasimanin onunde teknik bir engel yok. Ama buyuk ihtimalle Oculus'la anlasmalari sebebiyle hala Vive version'u piyasaya cikmadi. Ayni sekilde Oculus VR'in Lucky's Tale gibi kendi oyunlari bile revive ile Vive'da calistirilabiliyor.

Bu gamepad'de takilip kalmis oyunlari Vive'da denemeye gerek gormedim. Cunku Vive'daki oyunlar odada ayakta durup, bir iki adim saga sola gidip, 360 derece kendi etrafinda donup, gercekten bir sanal ortamin gobegindeymissin hissi veriyor ve elinde tuttugun silah/arac/kumandayi gercekmis gibi kullanabiliyorsun.

Brookhaven Experiment diye bir oyun var mesela. Onun, arkan, sagin, solun zombi. Hatta tepeden de gelebiliyorlar, bacaklarini vurursan surunerek yerden de gelebiliyorlar. Bir elinde flashlight, digerinde silah. Gez-goz-arpacik nisan alip headshot yaparak az mermi harcamaya calisiyorsun. Ilerledikce silah upgrade'leri vs anlamli oluyor cunku 10 tane silah tasiyabilen Doom guy degilsin. Flashlight'in pilini, elinle firlatarak kullandigin el bombalarini tutumlu kullanmak zorundasin.

Belki daha onemlisi Google'in VR uygulamalari. Google Earth ve Tilt Brush once Vive'a geldi. Touch piyasaya ciktiginda bile Google'in VR uygulamalari once Vive'a gelecek cunku exclusive oyun yapsin diye parayla baglanamayan ve VR uzerine ciddi calismak isteyen, bu isin gelecegine yatirim yapan duzgun firmalar once sinirlamalari olmayan Vive'da oyunu yapip sonra Rift'e tasima yolunu seciyorlar.

Isin stratejik yonunu dusunursek, Rift Facebook'un oyuncagi, kendisini kapali bir platform haline getirmeye calisiyor. Google'in buna kendi oyunlariyla destek vermesi cok da akillica olmaz. Valve OpenVR ile, LightHouse teknolojisini herkese acik yapmasi ile piyasadaki durusunu cok daha iyi konumlandirdi.

Brookhaven Experiment PSVR'da da oynanabiliyor. Kapali sistem avantaji cazip gelen adam icin PS4Pro, PSVR, PS Move guzel bir alternatif sunuyor. PC'ci adam icin hem VR'in en ust seviyesini sunmasi, hem de acik bir sistem olmasiyla Vive en iyi secenek.

Oculus VR su anda son derece karaktersiz bir noktada duruyor. Ne kapali sistem avantajlari, ne acik sistem cekiciligi, ne ustun teknoloji, ne fiyat avantaji... Touch ciktigi zaman deli gibi tanitim pompalayacaklar. "Vay be, VR'da hand presence gercekten muthis bir sey" lafini surekli duyacagiz, Cloudhead gibi bir Oculus, bir Vive'a yanasan firmalar Touch'i ove ove bitiremeyecekler. Exclusive oyun anlasmasi yaptiklari firmalarin Touch uyumlu oyunlari da piyasaya dolacak. "Touch piyasaya geldi, VR piyasasi yeniden sekillendi" izlenimi olusturmak icin iyi para harcayacaklar.

Su anda piyasa zaten kucuk. Sadece ust seviye PC sahibi olanlar veya VR'in ilk nesline bol para harcamaktan cekinmeyenler VR sidtem sahibi. Simdilik firmalarin yapmaya calistigi markalarini buyutmek. Oculus bunu iyi becerdi. Once Doom guy Carmack'in uzerinde calistigi VR cihazi sifatiyla duyuruldu. Ardindan Kickstarter rekorlari kiran firma. Ardindan Facebook'un milyar dolarlar harcayarak satin aldigi firma. Samsung'la yatip kalkan firma, Microsoft'la yatip kalkan firma... Simdi de birkac exclusive'le Touch'la birlikte markalarini buyutmek pesinde olacaklar. Ama butun bunlar yukarida yazilanlari degistirmiyor, ne ustun teknolojili, ne fiyat avantajli, ne acik sistem, ne de kapali sistem avantajina sahip. Google gibi duzgun firmalarin VR oyun ve uygulamalarini ikinci planda tasiyacagi, kendi icinde gamepad'le oynayan, touch'la bilgisayar onunde oynayan ve touch'la 360 derece room scale oynayan diye fragmante olmus bir platform.

Inside-out tracking yapan, kendi ozel donanimina sahip standalone VR cihazini kutuda Touch ile piyasaya verdikleri gun Oculus VR kendini bulmus olacak. Rift'te lens ve konfora yatirim, Touch'ta finger tracking ve ergonomiye yatirim, Oculus Home'da mobil VR cihazinda kolay kullanilan arayuzlu bir platforma yatirim, exclusive oyunlara ve kendi studyolarina yatirim kapali bir sistemde, tek bir cihazda birlesince ortaya duzgun, karakterli, tutarli bir urun cikacak.

O gun geldiginde karsisinda kosedeki canavar PC'de deli grafiklerle, Valve'in VR oyunlarini calistiran kablosuz bir Vive ve Google gibi firmalarin oyunlarini barindiran Steam platformu olacak. Ustelik Valve'in bu noktaya gelmesi yine daha erken olacak. Kablosuz VR eklentisi HTC'nin iddia ettigi gibi 2ms altinda gecikmeye sahipse, Valve'in VR oyunlari yine HTC'nin iddia ettigi gibi yakinda piyasada olacaksa, Oculus bir kez daha geride kalmis olacak.

PR'a deli gibi para harcayacaklari boyle onceden belli olunca "videolara dogrudan bakmayin, retinaniz zarar gorebilir" diyesim geliyor. Standalone cihazi piyasaya cikana kadar Oculus'tan gelecek her sey marka guclerini kaybetmemek icin para sacarak yaptiklari imaj calismasi olacak.

Son olarak, Palmer'in Trump secilsin diye troll'luk yapan bir sirkete maddi katkida bulunmasi, hatta belki sirketin parcasi olmasi konusunu hizla unutturdular. Ama sahsen sagda solda gorecegimiz "ben Touch kullandim, bence Vive'dan iyi" yorumlarinin kaynaginin parali troll'ler olmasindan suphe etmemek icin hic bir sebebim yok.

Belki standalone kullanilabilen, PC'ye wireless baglanip ust seviye grafiklerle oyun oynatabilen, ustundeki kameralarla AR icin de kullanilabilen tek bir cihaza converge edene kadar piyasaya cikacak hic bir cihaza "kesin galip" gozuyle bakamayabiliriz. Ama seni sadece odanin sinirlandirdigi bir VR deneyimi icin gereken teknolojiyi standart hale getirip sektorun kullanimina sunan Valve oldu, o yuzden benim favorim hala Vive.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam sonbahar indiriminde 177'si sadece VR icin hazirlanmis 268 VR destekli oyun indirimde.

Ornegin Project CARS $11.99 (%60 indirimli)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok