Asus p67 sabertooth bios sorunu
2 2

Bu konuda 48 mesaj var

Arkadaşlar merhaba;

An itibari ile ilginç bir sorun ile karşı karşıya kaldım ve çözemediğim için tabiki sizinle paylaşmak istedim :)

Olay bilgisayarı açmaya calıstıgımda hiç görüntü vermemesi ile başladı, bende bios resetledim,ondan sonra ne olduysa biostaki overclock menusu eksik cıktı,alttaki resimde ki  "turbo raito" , "by all cores" ve "internal pll overvoltage" secenekleri hiç bir sekilde cıkmıyor... Mevcut biostan daha eski sürümü yükledim yenisini tekrar yükledim sonuc değişmedi..İşin garip kısmı bu ekranda neyi değiştirirsem değiştireyim görüntü gelmiyor,restore default yaparak ekrana goruntu alabiliyorum sadece. 

Garantisi 5 yıl diye biliyordum ama aldıgım firmayı arıyınca(eksen bilgisayar) oyle bir sey yok dedi sağolsun, çizgi elektroniği aradım mesaileri bitmiş pazartesi bir daha arayacagım onları.Fikir ve tavsiyelere açığım.

Not: İlk günden beri 4,5ghz de kullanıyordum bu gune kadar hiçte sıkıntı cıkarmamıştı.

ASUS_Sabertooth_P67_UEFI2.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pili çıkardım 2-3 kere :)  ara ara deniyorum zaten , oda görüntü vermiyor her seferinde anakart ustundeki cmos ile durtup duruyorum mecbur anakartı.Varsa başka sıfırlama yöntemi onu deneyebilirim.

Bu arada atladığım ufak bir detay var alakasız görünüyor ama belki alakalı olabilir, anakartın biosu guncel versiyonu "Fixed Nvidia GTX 680 hang when runing with UEFI driver" diyor,  gtx680 ile(eski kartım) kitleniyordu bu bios ile o sorunu çözmüşlerdi.Suan mevcut gtx 970 ile deniyim acaba durum ne dedigimde goruntu alamamıstım aklıma geldi.Ondan sonra bu olay patlak verdi zaten :S

Durduk yere masraf cıkartacak gibi  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

boot önceliği legacyden efi ye alınmışsa ekrana görüntü gelmeyebilir.. O seçeneğe bakın..

Ayrıca anakartın sol altındaki 2 pini bi üste takarak cmos sıfırlanıo 5*10 saniye sonra tekrar eski yerine takmanız lazım.. 

P.S. verilen resim dünyadaki en küçük resim olduğu için de bişey göremiyorum buarada ki sanırım yalnızca bilgi vermesi açısından konmuş ama olsun.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

boot önceliği legacyden efi ye alınmışsa ekrana görüntü gelmeyebilir.. O seçeneğe bakın..

Ayrıca anakartın sol altındaki 2 pini bi üste takarak cmos sıfırlanıo 5*10 saniye sonra tekrar eski yerine takmanız lazım.. 

P.S. verilen resim dünyadaki en küçük resim olduğu için de bişey göremiyorum buarada ki sanırım yalnızca bilgi vermesi açısından konmuş ama olsun.. 

Hocam resim için su video da 0:59 sn gelirseniz bahsettiğim ekran goruntusu mevcut;("turbo raito" , "by all cores" ve "internal pll overvoltage"  bunlar yok tabi bende)Cmos olayını anakartın sag alt köşesinde(acma kapama reset pinlerinin oldugu yer) siz sanırım yanlıslıkla sol yazdınız.Ve denedim evet ama malesef işe yaramadı.(hayır sol tarafta diyorsanız nerede ?  :) )

Ve evet boot önceliği denemek için efiye almıstım dediğiniz gibi goruntu gelmemişti zaten reset attıktan sonra sistem bu hale geldi ayarı kaçtı :)

Hatta bu sorun sanırım tek yasayan ben değilim  :)

http://www.tomshardware.co.uk/forum/279741-29-please-help-overclock-sabertooth-issue

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@psikobat

Şimdi bu p67 chipsetlerde yeni ekran kartlarında UEFI kurulumu yapılamadığını daha önce forumda yazmıştım. 780Ti ile biosta legacy yerine efi seçildiğinde bir sonraki açılışta görüntü gidiyor ve bios resetlenene kadar bir daha biosa giremiyorsunuz. Dediğiniz gibi Asus p67 anakartlarda da en son gtx680 için 2012 yılındaki bios güncellemesi var. Dolayısıyla daha sonra çıkan ekran kartlarıyla P67 chipsetli anakartlarda uefi kurulumu yapılamıyor.

Sizin sorununuza gelirsek öncelikle Ai Tweaker tabında o dediğiniz ayarların olması için AI Overclock Tuner'in manuel olarak seçili olması lazım. Auto'da ise o seçenekler çıkmaz. Eğer Manuel'de ise Ai Tweaker tabından değil de Advanced kısmından direk cpu ayarlarını kontrol edin. Orada auto olarak seçili birşeyler varsa ondan solayı da çıkmıyor olabilir. 

Tüm bunlara rağmen belirttiğiniz ayarlar hâlâ gözükmüyorsa son biosa daha önce güncellemiş olsanız bile tekrar aynı sürümü bir daha usb'den yükleyin. Bazen bios sapıtabiliyor. Düzgün sıfırlanmıyor vs.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam manuel yaptıgım zaman da malesef çıkmıyor,xmp profili secersem sadece ram zamanlamalarını ve hızını otomatık getiriyor ama gene bahsettiğim secenekler cıkmıyor.Auto olan secenek advanced altında cpu carpanı var sadece onu 34 e alıyorum ama değişen birsey olmuyor ,yukarıdaki verdigim toms linkinde adamın birisi 2302 versiyonu tavsiye etmiş.Downgrade içinde bir guide buldum ama desteklenmiyor dedi şimdi onunla ugrasıyorum biosu 2302 olan ile değiştirmeyi deneyeceğim,bu arada resim ekledim ama boyutu biraz büyükmüş kusura bakmayın :icon_redface:

Biosu gene güncellerim sorun değil ama elektirk gider korkusuyla da içim bir hoş olmuyor değil

img0188ib.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çizgi artık Asus'a servis vermiyor diye biliyorum. Başka bir firmayla anlaştı Asus; ve ne yazık ki "gelen gideni aratır" sözünü doğru çıkartmak için üst düzeyde çaba sarfediyorlarmış takip edebildiğim kadarıyla...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet teknoseyir de niyazi bey ile olan videoyu izlemiştim,ben gene şansımı denemek istiyorum.Dediğiniz gibiyse de bundan sonra asus tan uzak dururum artık.

Az önce tekrar bir eski ve guncel versiyona biosu tekrar güncelledim ama değişen birsey olmadı.2*** li versiyonda olmaz ise ya böyle kullanırım yada mecbur yeni bir anakart alırım bilemedim.

Hep böyle saçma sapan hatalar beni bulur, deli oluyorum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Legacy kurarsanız Windows açılışı farkeder, Windows 10 UEFI açılışı instant neredeyse, Windows 8.1 de gayet iyiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sabeetoothda uefi kurulabiliyor buarada ben de daha 2 gün önce kurdum... Ama biosta ultra fast boot falan gibi secenekler yok ve boot önceliğini uefi ye aldıımda pc boot etmiyo uefi olarak kurmama rağmen.. Bi garip yani yarım yağlı gibi bişi..

Buarada ewt sol demişim sağda tabi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şu downgrade olayını bir turlu beceremedim, bildiğiniz bir yöntem var mı yada kısmen basit bir program. :)

Edit:Çizgi bakmıyormuş artık yardımcı olamazlarmıs ama garantisi 5 yıl olayı geçerliymiş,asus türkiye ile iletişime geçtim gönderin halledelim dediler.

Bahaneyle corsair h80i de garantiye göndereyim bari.. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus P67lerde mi yoksa genel olarak intel p67lerde mi böyle bir sorun var anlamış değilim ama P8P67 Pro 3 de aynı dertten muzdarip. First boot legacy bios olursa UEFI boot edebiliyor ancak dümdük UEFI üzerinden boot edemiyor kilitleniyor sistem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte anakart biosu sorun çıkarıyordu gtx 580 sonrası kartlarda. Sonra 680 için yama çıktı asus anakartlara. Şuan P67 chipsetli anakartlar 680'den sonra gelen ekran kartlarıyla uefi'de çakılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS GOP sitesinden : 

What factors do you need to get Win 8 Fast Boot running?
Only these motherboards listed below support Win 8 Fast Boot, due to a major, ground-up re-write to make the UEFI spec compatible with the Win function (this doesn't just affect ASUS motherboards FYI). 

- All Intel 7 Series
- Upcoming Intel 8 Series
- Intel X79 Series updated to Win8 BIOS (3xxx)
- Intel H61 Series R2.0 or later
- All AMD R2.0 Series or later

THE SOFTWARE WILL CHECK IF YOUR BOARD IS COMPATIBLE.

Despite others being 'UEFI' boards (P67, Z68 etc) they are not compatible with Win 8 Fast Boot even after you update to GOP UEFI on your graphics card.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

P67 ve aynı nesilden saz arkadaşlarında (z68) uefi boot olayının işe yaramaz olduğunu uzun zamandır tahmin ediyordum, demek ki doğruymuş, herkeste varmış benzer sorunlar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten biran önce anakartımdan kurtulmak istiyorum. Sata portları ihtiyacımı karşılamıyor, USB portlarını doldurmaya başladığımda sapıtmaya başladı. İlk fırsatta terfiye gideceğim ama istediğim gibi bir z170 anakart gelmedi şu ana kadar. Uzun yıllardan sonra evdeki pc'de ilk defa Asus anakart almayabilirim. Şu ana kadar çıkardığı z170 modellerini beğenmedim. Hıyarlar z170 için de bir maximus formula çıkarsalardı ne olurdu yani. Şuan gözdem gigabyte z170x g1. Ama asus'un extreme serileri gibi 2cm daha geniş board. Benim yaptığım kasa içi kapatma ile sorun çıkarır mı iyice ölçüp biçmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten biran önce anakartımdan kurtulmak istiyorum. Sata portları ihtiyacımı karşılamıyor, USB portlarını doldurmaya başladığımda sapıtmaya başladı. İlk fırsatta terfiye gideceğim ama istediğim gibi bir z170 anakart gelmedi şu ana kadar. Uzun yıllardan sonra evdeki pc'de ilk defa Asus anakart almayabilirim. Şu ana kadar çıkardığı z170 modellerini beğenmedim. Hıyarlar z170 için de bir maximus formula çıkarsalardı ne olurdu yani. Şuan gözdem gigabyte z170x g1. Ama asus'un extreme serileri gibi 2cm daha geniş board. Benim yaptığım kasa içi kapatma ile sorun çıkarır mı iyice ölçüp biçmek lazım.

http://m.newegg.com/Product/index?itemnumber=N82E16813130870

Buna da bir bak bakalım.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu anakartı daha önce incelemiştim Tolga hocam. Çok hoş bir model. Ama alacağım anakartın en azından bir tane usb 3.1 type-c reversible portunun olmasını istiyorum. Anakartı aldım mı uzun süre değiştirmediğimden ne kadar çok i/o portuna destek veriyorsa o kadar iyi benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok