Asus p67 sabertooth bios sorunu
2 2

Bu konuda 48 mesaj var

Bakarım reset edince. Uzun süredir girmiyorum biosa. Aradaki fark nedir?

Legacy olsa Windows efi kurulumda kıllık yapıyor benim bildiğim. Daha önce yaşamıştım birkaç kere.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Denemedim* mi dicektin hocam :) cmos u sıfırlaman gerekcekti sonra, yok yere iş, hatta kel başa şimşir tarak olarak açıklanabilecek bi durum gercekten :)

Dediğim gibi windows 8 ve 10 uefi olarak da kursanız boot priority legacyde olmak zorunda yoksa acmıyor p67 ler cünkü tam desteği yok nasıl oluyorsa yukardaki alıntıdaki gibi..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"P67'ye bios güncellemesi mi... bööüüghhh :icon_dead: " şeklinde düşünen Asus... çıkmaz sokaklarda abaza eşşekler kovalasun senüüüü...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında bayağı Bios güncellemesi geldi buna. Düzelmiştir belki de ama öyle şeyler dediniz ki deneyemiyorum :)

Lakin nette biraz araştırma yaptım. Windows 10'da UEFI gözüküyor Bios. Hard Diskte zaten var EFI partition. Çözemedim.

post-34-0-80177500-1442973251_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Bloody

İhsan, o bizde de öyle görünüyor zaten. Ama biosda seçemiyoruz işte. Seçersen ilk açışta ekrana görüntü gelmiyor, kalıyor öylr. Tek çözüm biosu sıfırlayıp, tekrar boot priority'i legacy yapmak oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Gigabyte P67-UD4-B3 anakart var. BIOS'ta boot prioity diye bir seçenek yok, ama EFI CD boot diye bir şey var ve bu seçili. Ayni şey mi oluyor acaba?

Sorunsuz bir şekilde W10 UEFI olarak çalişiyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de Gigabyte Z97X Gaming 3 var, onda açık açık Windows 8 Features diye seçenek var, EFI CD Boot ile UEFI Windows 8.1 veya 10 boot aynı şey değildir, Çağlar da onu belirtmiş anladığım kadarıyla, UEFI olarak DVD'den Windows Setup başlatılabiliyordur ancak Windows'un kurulduktan sonra boot etmesi ayrı bir olay, Windows 8.1 ve 10 SSD'den UEFI olarak anında açılıyor, P67'de durum böyle değildir burada bahsedilenlerden anladığım, böyledir diye zannedilebilir ama gerçekten bir UEFI Windows 10 açılışı görülünce durumun böyle olmadığı anlaşılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu olayin boot suresini kisaltmak disinda bir etkisi var mi?

Haswell islemcili, Intel SSD'li dizustu bilgisayarimin BIOS'unda boyle bir secenek var. Aldigim gunden beri bu sekilde kullaniyorum ama Tolga abinin bahsettigi sekilde aninda acilmiyor sistem; ne W8.1'de ne de W10'da. Intel'in Rapid Start diye bir zamazingosu var, onu kullaniyorum ben de. Boot suresini yari yariya kisaltiyor. Ama onu kullanmak icin de diskte RAM miktari kadar ozel bir bolum ayirmak gerekiyor. 30 gun stand-by diye de geciyor, hibernation tekniginin bir adim otesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de çok tutmadım,hız ok de ben zaten Dual Boot kullandığımdan o kadar hızlı olmuyor. Açılışta Bios ekranı hiç görünmemesi de cabası. Eski haline çeviririm sanırım. 

Fast Boot için de 

Control panel'den Power options'a girip. Soldan "What the power button does"'ı seçiyoruz. Orada altta "Turn on fast startup" var. Onun seçili olması lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

UEFI boot daha güvenli, zararlı yazılımların kendilerini boot loader a eklemesini falan engelliyo bildiğim kadarıyla..

İhsan hocam settings/general/advanced startup dan restart now dedikten sonra ..  Karşınıza çıkan choose an option dan troubleshoot/advanced options/uefi firmware options a ulaşabilio musun acaba.. 

Yani ulaştığın son ekranda görüntü aynen böyle mi.. :

16535d1360705987t-uefi-firmware-settings

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

haha ben uefi firmware settings kısmını bir kere bile göremedim. :mrgreen:

Bir de bugün yine benim windows 10 az kalsın göçüyordu. Benim bu windows 10'a geçtiğimden beri yaşadığım çökmeler büyük ihtimal anakarttan kaynaklı. USB portlarında kesin bir sıkıntı var. Biran önce terfi etmem lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok değildi o ekran gibi,uefi'ye aldıktan sonra bios'a ulaşamadım zaten. Bütün gün onla uğraştım,derdim bios ayarları gitmeden legacy'e dönmekti. Bios'a ulaşamadım bir türlü. Bütün çözümler tükenince önce cmos jumperı ile resetlemeyi denedim. Nedense olmadı. Sonra arkadaki clear cmos tuşu ile jumper değiştirmeden bunun yapılabildiğini öğrendim. Yaptıktan sonra da bütün gün boşa uğraştığımı öğrendim. Tek yaptığı cmos ayarlarını resetlemekmiş,bütün kayıtlı oc profilleri de kayıtlı duruyordu. Sıfır sorun ile legacy'e geri döndüm böylece. 

Uefi için de bir daha uğraşanı öpsünler. 5 sene sonra CPU performansı x2 olup da upgrade edince bakarız. Artık uefi mi olur,bombastik mi olur o vakit bilemem tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yukarıda verdiğim şekilde açılıyordu işte hocam bios :)

Ayrıca uefi ile açılabiliosa neden boot priority i legacy e almak için uğraştın ki hocam..

P.s. Göçtüğü falan yok valla.. :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili Narc,açılmıyordu işte :) O menüye girince ZvAnA'nın dediği gibi Uefi Firmware settings diye bir seçenek yok. Kısaca P67'nin UEFI'si çakma UEFI. EFI olarak Windows 7 ve sonrasını yükleyebiliyorsun ama Bios'u UEFI moda alınca bir daha Bios'a ulaşamıyorsun. Sistem açılabilir ama Bios'a elveda diyorsun. 

Hız olarak da dediğim gibi zaten ben Dual Boot kullanıyorum,benim için bir artısı yoktu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm telefondan okuyunca yarım okumuşum ya msgı...  

Nevet işte p67ler de böyle diyerek bitirelim olayı.. Ben yine de kullanmaya devam edicem 1-2 yıl daha çağ atlatan über bişey falan çıkmadığı sürece.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimde ilk nesil p67 biliyorsunuz ilk üretim hatalı üretimdi zamanla sata2 portları çalışmıyordu ki şu anda çalışmıyor. Bir sene sonra servise verdiğimde aynen geri yolladılar bende bir daha uğraşmadım :((

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yukarıda verdiğim şekilde açılıyordu işte hocam bios :)

Ayrıca uefi ile açılabiliosa neden boot priority i legacy e almak için uğraştın ki hocam..

P.s. Göçtüğü falan yok valla.. :))

Bizde de çakılmıyor, çaktırma, masraf kapısı açma millete bakiyim.:))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu unutmuşum kimse de demiyor ki eee... ne oldu sonuç ?

Anakartımı tam hatırlamıyorum ama konuyu açtıktan sanırım 1 ay sonra garantiye gönderdim h80i ile birlikte.

Anakartı şaşırtıcı bir şekilde 3 gün de tamir edip bana geri gönderdiler(değişeydi eyiydi aslında :D ), hatta teknik servisteki arkadaş bayağı ilgiliydi, uzun detaylı bir arıza notu yazmıştım , kendisi beni arayıp birde benden duymak istedi, gerekli bir iki resim attım hatta video felan derken neyse.

Bu arada bu p67 lerde sanırım usb ile ilgili kronik bir sorun varmış, yani kendisi öyle dedi.Sorun  usb voltajını kontrol eden devre elemanları iflas ediyormus buda ya fazla voltaj vermesine yada düşük voltaj vermesine yol açıyormuş,bendeki, bsod sorunuda bu yüzdenmiş(bazen görüyor bazen görmüyordu felan), değiştiridiğini söyledi ki doğrudur o günden beri hiç sorun yaşamadım :)

Corsair h80i yide aynı gün garantiye göndermiştim onuda 3 hafta bekledikten sonra zorla değiştirdiler.

Aslında bu konuda bir sürü sorun yaşadım merak eden olursa diye ekliyorum ;

Eksen bilgisayar müşteri hizmetleri ürünü karşı ödemeli gönderin dedi, Eksen teknik servis kabul etmedi(karşı ödemeli olduğu için ve ben bunu en son kargo firmasından öğreniyorum ürüünüz teslim alınmadı geri iade edilecek diye) 3 gün kargoda bekledi,ben buradan şubeye ödemesini gerçekleştirdiğim halde bu sefer kargo firması(mng) biz 2 defa gittik daha gitmeyiz eksenin alması lazım gibi saçma sapan diyaloglara maruz kaldım,maruz kaldım diyorum çünkü iki firma arasında resmen sekretere dönmüştüm işte onlar kabul etmiş siz getirmemişsinizler ? olurmu efendim biz iki defa götürdük onlar teslim almayız dediler vs..

Tabi bu sürecin öncesi de var 5 yıl garantisi olan ürünü(h80i) 2 yıl dolmadan bunun garantisi bitmiş dediklerini vs. saymıyorum.

Eksenbilgisayarı listemden çıkardım.

Sistem hala çalışıyor üzerine 4x4 crucial balistik tactical  işte ledli olan ramlerden üzülerek vatandan aldım(sadece onlarda vardı hatta sadece O/B yani turuncu mavi modeli var)

Oyle ışıl ışıl takılıyoruz.Elimde fazladan 2x4 ram var bir ara onlarıda satarım artık  :D

Uzun ve geç oldu kusura bakmayın tekrar herkese teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok