Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 304 mesaj var

Bu arada yeri gelmişken sidewinderda da XSPC dışında bir radyatör göremedim mesela, xtremerigs diye bir site buldum sıvı soğutma ekipmanları ile ilgili kapsamlı testler gerçekleştiren, XSPC'nin radyatör modelleri de mesela pek parlak değil o testlerde, sidewinderdan pek birşey almak mümkün değil, sınırlı ürün portföyü gördüğüm kadarıyla. Performance PCs'de çeşit bol. Shipping kol kıvamında, çoklu gönderide belki bu kadar artmıyordur. Frozen CPU'nun da kapanmadığı, bir takım sorunlar yaşadığı v.b. yazılar da var, doğrusu nedir tespit edemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Frozencpu web sayfası zaten hâlen aktif, ürünü sepete ekleyebiliyorsun falan ama sipariş geçilemiyor. Farkettiğimde nedenini ben de aradım, yurtdışı forumlarda bahsi geçiyor ama net birşey bulamadım.

Sidewinder'a epeydir girmedim, hangi ürünler var bilemiyorum. XSPC zaten çok üst bir marka değil diğerlerinin yanında. Daha uygun fiyatlı ürünler çıkarmaya çalışıyorlar genelde. Performance-PC zaten çeşit açısından herşeyi bulabildiğin bir numaralı mağaza. Eskiden belli bir gramaja kadar 9 dolar mı ne sabit kargo ücreti vardı. O limiti aşmadan epey birşey alırdım. Sonra kaldırdı hıyarlar. Tek bir vida alsan direk kafadan 40-45 dolardan başlıyor.

Bir de aklıma şimdi geldi;

İngiltere'de https://www.overclockers.co.uk/productlist.php?groupid=962 var. Sipariş sayfasında Türkiye çıkmıyor, neredeyse tüm diğer ülkeler var ama. Belki görüşülürse adamlar gönderim yaparlar. Ben üşenip iletişime geçmemiştim. 

Sonra bir de şunlar var, zamanında linklerini eklemişim browsera; 

http://www.watercoolinguk.co.uk/cat/Radiators_37.html

http://www.thewatercoolingshop.co.uk/

Ama hiç hatırlamıyorum Türkiye'ye falan ürün gönderiyorlar mı ya da fiyatlar nasıl bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EK'dan böyle birşeyi kabul edebiliriz şeklinde bir cevap geldi. Bu durumda tüm siparişi dört parçaya falan bölüp tamamlamayı düşünüyorum birkaç ay içersinde, bir aksilik ile karşılaşmayız ümit ediyorum.

Korhan biliyorsan bir iki konu soracağım, EK'nın sitesinde bazı parçalarda CSQ diye birşey yazıyor, bu nedir anlamadım, birileri bunlardan alırsanız bunlara sadece EK CSQ fittingler uyar başka bir fitting uymaz gibisinden birşeyler yazmışlar, CSQ olan CPU bloklarının üzerinde daire daire şekiller var ve daha güzel görüntüleri var, onlardan almak istiyorum ama sadece bir fitting uyacaksa bunlara almak da istenem.

Bir ikincisi nickel+plexi ve nickel+acetal bloklar var GPU için, bunlarda performans farkı falan var mıdır ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk defa duydum böyle birşeyi, benim bildiğim CSQ; EK'nin son yıllarda geçtiği halkalı tasarımlı ürünlerin ismi. Yazan ne manada yazmış anlamadım, direk dediğin şekilde yazıldıysa sallamış. Hani Ek cpu blok falan kullanmadığımdan dolayı emin de olamıyorum ama bende aşağıdaki EK CSQ Ram blok var. İstediğim farklı marka fittings'le kullanıyorum. 

ex-blc-1147.jpg

Ayrıca bende aşağıdaki CSQ rotaryler de var, onlarıda her türlü blok, rezervuar, pompa vs ile sorunsuz kullanıyorum.

ex-tub-1596.jpg

Öyle birşey olsa bu rotarylerin bendeki diğer marka su soğutma elemanlarına takılamaması gerekirdi. Ya da ram bloğa sadece yukarıdaki rotaryleri takabilirdim. Tesadüfen şuan CSQ ram blokta bu CSQ rotaryleri kullanıyorum ama bitspower, swiftech, barrow, xspc ve ek'nin diğer rotary ya da fittingslerini bu ram blokla defalarca kullandım. Yani okuduğun gibi birşey yok. Olması da saçma. Pc su soğutma elemanlarında artık oturmuş bir standart var. Bloklar, radyatörler vs. delikleri G 1/4 standartındaysa (ki başka ölçülerde artık bulunmuyor da) G 1/4 yazan tüm fittingsler bunlara uyar. 

Nickel+plexi ve nickel+acetal bloklar arasında herhangi bir performans farkı olmayacaktır. Hangisi hoşuna gidiyorsa alabilirsin. Nickel+nickel (Full nickel) modelleri de var EK'nin. Onlarda blokun üst kısmı da metal olduğundan belki farkediyordur. Özellikle bir bilgim yok sadece mantık yürütüp bu sonuca varıyorum. Ama bu fark 1 derece bile etkilemiyor da olabilir.

EDIT:

Arşivde EK CSQ cpu bloklarla farklı marka fittings ve rootaryler kullanılmış fotoğraflar da buldum. İlkinde swiftech diğerlerinde bitspower(bazısı barrow da olabilir) fittings ve rotaryler kullanılmış.

500x1000px_LL_d7f416e3_G4mod_440.jpg aura_3.jpg

bk_2.jpg img0629re.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O vakit CPU bloğunu CSQ seçeyim, onların görünüşü daha iyi geldi gözüme.:)

Doldur, boşalt için vana falan da bakmak gerekecek.

Bir de bu hazır renkli sıvıları kullanan çok ama kimileri de aman kullanmayın tüm sistemi boyuyor bunlar sonra çıkmıyor, temizlenmiyor yazılar yazılmış, bu işin aslı astar nedir ?

PETG Tubing olayı da muazzam hoşuma gitti ama o kadar el becerim bulunduğunu zannetmiyorum, ama bir deneyebilirim belki de, belki sonra.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi, EK'nın R290 CSQ bloğu üzerinde, Zalman Reserator setinin içinden çıkan rakorları sorunsuzca kullanıyorum; aşağıdaki resimde de görebilirsin. İmzamdaki konuda ben de Korhan hocama benzer bir sormuştum diye hatırlıyorum.

GYZ7vv.jpg

Bendeki blok Nickel-Pleksi olan model. Pleksi bloklarda bloğun içinde hava kalmış mı kalmamış mı, veya korozyon vs. oluşmuş mu diye kontrol etmek daha kolay olur diye düşünüp pleksi blok almıştım ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bu pleksi olanlardan alacağım sanıyorum, asetal olanlar da tüm kartı kaplıyor biraz daha iyi görünüyorlar gibi ama bunlar da renkli sıvı kullanılırsa ayrı görünür ama bu renkli sıvı kullanmayacağım sanıyorum. Direkt olarak beyaz hortum veya yine EK'da gördüğüm yarı şeffaf Primochill Onyx Black kullanmayı düşünüyorum.

Biraz kararsızım daha şu aşamada, bir de acele etmemek lazım, iyi plan yapmak lazım çünkü parçalar burada yok şu uymadı falan demek mümkün değil bu nedenle.

Esas itibariyle de böyle birşeyi toplamayı çok istiyorum ama diğer yandan da değer mi acaba bu kadar uğraşmaya diyorum.

Çünkü ciddi emek, zaman harcanması gereken bir alan.

Bilmiyorum artık bakacağız gözü karartabilsek.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben senin kadar teferruatlı bir işe girişmedim Tolga abi, ama benimki de biraz fantastik bir projeydi :) Reserator'un bulunması, blok, sıvı, hortum, pompa, rakorlar vs. derken kendini birden kaptırıveriyorsun işe ve aslında ne kadar eğlenceli bir şey yaptığının farkına varıyorsun.

Bir de bu ürünlerin temini, montajı sürecinde yeni yeni şeyler öğrendim, farklı bir tecrübe sahibi oldum. Bilmiyorum bu işe ayırabilecek zamanın var mı, seninki daha karmaşık bir kurulum olacak çünkü. Ama inan bana "keşke hiç bulaşmasaydım bu işe" demeyeceksin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Najaz'ın açtığı konuda da bu soğutma sıvıları hakkında deneyimlerimi aktarmıştım. Su soğutmaya başladığım ilk yıllarda epey bir süre saf su + antifreeze karışımı kullandım. Büyük bir sıkıntı yaşamadım. Sadece sonradan kullanmaya başladığım all in one sıvılara göre bloklar içinde daha fazla tortu bırakmışlardı. Bakım periyodunukısalttığı ve renk seçenekleri nedeni ile all in one sıvılara yöneldim. All in one sıvı olarak da o dönem Firebal falan getirttiği için Feser marka sıvıları kullanmaya başladım. Yıllardır da bu konuda feser sıvılarını kullanıyorum ve memnunum. Yabancı forumlarda all in one sıvılarla sıkıntı yaşayanlar olmuştu. Bloklarında korozyon oluşanlar olmuştu. Ama hangi markalardı hatırlamıyorum. Bu yüzden ben memnun olduğum feser ile devam ettim. 

Benim kullandığım feser renkli sıvılar da bir senelik falan kullanımdan sonra bakım yaptığım zaman,  blokların içinde, ya da fittings içinde ufak boya tortusu gibi şeyler bırakabiliyorlar. Ancak kalıcı değiller. Suyla hemen gideriliyor. Ancak silikonumsu şeffaf hortumlarda benim gözlemlediğim bir iki yıl sonra kararma yapıyorlar. Gerçi bu silikonumsu şeffaf hortumlar zamanın etkisiyle sıvıya bağlı kalmaksızın dıştan da o ilk berrak şeffaflığını kaybedip zaten kendilerinden sararma yapıyorlar. Dolayısıyla bence asıl önemli olan bu sıvıların korozyona, pasa falan neden olmaması. Sahibi olduğum Swiftech Apogee XT cpu bloğum 7. senesine giriyor. Şu ana kadar pas ve korozyon oluşmadı. Ha blok içinde bakır yüzeylerin falan kararıp iyice koyulaşması olacak o ayrı. Ona çözüm yok maalesef. Cpu'ya temas eden yer de kararıyor sonuçta. İlla kafaya takılırsa zımpara ve cila ile yeni gibi yapılabiliyor, uğraşmak isteyene.

Bu kadar şeyle uğraşmaya değer mi? Tabi ki kişiye göre değişir. Benim açımdan bir hobi artık bu. Dolayısıyla her şekilde keyif ve zevk alıyorum. Mesela z170 sistem için siparişlerimi verdim. Parçalar elime gelince tekrar uğraşacağım, tekrar kırmızı sıvıya dönüş yapacağım, eklemeler falan olacak, yine bazı değişiklikler olacak. Ama sonuçta bitince keyif alacağım ve buna değecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim ilk parti olan CPU bloğu, bir adet GPU için blok ve backplate, SLI ara bağlantı terminali ile ilgili işlemlerim bitti, yakında adrese gelir.

Daha ama alınacak çok şey var, o açıdan hep bir takım prosedürlerle uğraşacağım bir aksilik olmasın diye de bir miktar endişe edeceğim artık, bu da bu işin dikeni herhalde, neyse artık.

Blok, pompa, hortum, radyatör gibi şeyleri hep EK'dan tamamlayacağım başka satıcı, gönderi biçimleri ile falan uğraşmamak için(sadece bir adet daha alacağım GPU bloğu için zaten başka alternatif de yok), fitting meselesi var, onları EK'dan da edinebilirim, aliexpress üzerinden de. ABD'deki satıcıların fiyatları çok uygun değil EK ve aliexpressten alınacak Barrow marka fittinglere göre.

Aliexpress'ten hiç deneyimim yok, bir de Paypal geçmiyor, adamlar 60 gün falan da yazmışlar gönderi garantisi için ürktüm bir miktar, satıcılarla falan uğraşmayalım sonra.

Drain için düşündüğüm ball valve da sadece aliexpressde var, başka bir satıcıda göremedim.

Kasa olarak HAF 935+HAF 915R'ye kuracağım sistemi ve drain için uğraştırmayacak bir planım olması lazım ağırlık ve büyüklük nedeniyle.

İlk doldurma ve sonradan eksilen suyu tamamlama işleri nispeten daha kolay geldi bana, bu arada pompa ve rezervuar olarak EK D5 pompa ile kombo dual 5.25" rezervuar kullanacağım, bunu da PWM değil(PWM olan D5 motorlar gördüğüm kadarıyla ilk doldurum anında sistem dışı PSU kullanılırken çok düşük hızlarda çalışıp, bozuk izlenimi verebiliyormuş) vario olan, eski usül arkadan hız ayarlı olanından edineyim diyorum, bunu doldurma ve üzerine ekleme işlerini rezervuarı bir miktar kasa dışına alıp, yukarıdaki fillport plug'ı çıkartarak yapmayı planlıyorum.

Neyse, bakalım ne zaman neticeye ulaşacağım.:)

Bu DIY su soğutma işi de hele buralarda on numara sabır gerektiren bir iş onu da ayrıca öğrenmiş oldum. Aceleye kesinlikle yer olmayan, iyi plan gerektiren, ileri seviye bir kurulum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aliexpress'ten hiç deneyimim yok, bir de Paypal geçmiyor, adamlar 60 gün falan da yazmışlar gönderi garantisi için ürktüm bir miktar, satıcılarla falan uğraşmayalım sonra.

Drain için düşündüğüm ball valve da sadece aliexpressde var, başka bir satıcı da göremedim.

Hocam fittings ve rotary'ler için; 

aliexpress'deki bu satıcıyı; http://www.aliexpress.com/store/431286 kullanabilirsin. Verdiğim link aliexpress'teki mağazası. Buradan ihtiyacın olanları seçebilirsin. Benim alışverişlerimde şu ana bir sıkıntı olmadı. Bir tek siparişi verdikten sonra 3-4 gün sürebiliyor satıcının ürünleri kargoya vermesi. Ele geçme süresi de haliyle çok uzun. Siparişlerinin eline geçişini 30 gün olarak düşüneceksin. Bazen çok daha erken gelebiliyor ama genelde 30 gün. Gerçi hızlı gönderi seçenekleri de mevcut ama kargo ücreti normal olana göre epey farkediyor. 

Bu DIY su soğutma işi de hele buralarda on numara sabır gerektiren bir iş onu da ayrıca öğrenmiş oldum. Aceleye kesinlikle yer olmayan, iyi plan gerektiren, ileri seviye bir kurulum. 

Ehehe, benim son çalışmam boşa bir sene sürmedi. :mrgreen:  Tabi, iş, güç zaman ayıramama durumlarından ve çok fazla mod işine girmemden kaynaklandı bu kadar sürmesi de yine de dediğin gibi hem parça temini açısından hem de kasa düzeni açısından üzerinde kafa yorulması gereken ve zaman alıcı bir uğraş. Önceden planlansa bile kurulum sırasında önceden hesaba katılmayan şeylerin ortaya çıkması ve deneme yanılma ile bunların üstesinden gelinebilmesi hep zaman alıcı şeyler. 

İşte bu yüzden hep yazın diyordum kasa modlama ve custom su soğutma işine girilecekse evde iki sistem olmalı diye. Biri internet, oyun vs için devamlı hazır olacak, diğeri de hobi köşesi gibi bir yerde masada tutacaksın. Zaman buldukça da maket yapar gibi çayını, kahveni yudumlaya yudumlaya, üzerinde düşüne düşüne yapacaksın. :D  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu konularda bir miktar kararsız kaldım, iki adet kalın 360mm ile mi devam etsem yoksa dört adet slim 360mm ile mi ?

Dört adet slim her türlü daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Neticede bu soğutma sistemi ve kasayı ufak tefek blok v.b. değişiklikleri ile gayet uzun süre kullanmayı düşünüyorum, bir sefer kurayım tam olsun, temin de gayet zorlu çünkü.

Bu durumda da D5 basıncı yeter mi DDC mi kullanmak gerekir diye düşünüyorum.

Ya da iki adet kalın 360mm ile geçip gitmek mi lazım kararsız kaldım bir miktar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 radyatör + sli bloklar + cpu biraz zorlayabilir pompayı. Pompa max. güçte çevirimi yine yapar yapmasına da flow epey düşük olacaktır hem de max. güçte pompa haliyle daha sesli çalışacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nette bir eleman gördüm tek D5, dört adet Alphacool NexXxos ST30, CPU ve SLI GPU blokları ile kullanıyordu ama ben de bilemedim, ancak gördüğüm her zaman soğutucu yüzey fazlalığı, kalınlığından iyidir gibi şeyler söyleniyor, o yüzden bilemedim, karıştırmadan ama sanki iki adet 60mm kalınlıkta 360mm'lik EK Coolstream XE ile devam etmekte fayda var sanıyorum.

DDC pompalar baya ısınıp, biraz da sesli çalışıyormuş D5'lere göre ama yerçekimine karşı D5 maksimum 3 metre küsura su basabilirken DDC 5 metre küsura basabiliyor, akış gücü ama D5'in 1500 l/h DDC'nin ise 1000 l/h.

Bu arada senin Bitspower top da on numara Korhan pompadaki onu da belirteyim.:)

Bitspower'ın fittingleri de şekil, şemal on numara da, premium olanları diğer markaların direkt iki kat fiyatlısı. Rotary'lerindeki logoları falan da çok beğeniyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bloklar, backplate ve ara bağlantı gelmiş, bloklar eşek ölüsü ağırlığında.:)

"Ağır" olacağını bekliyordum ancak bunlar ayrı bir "ağır".:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet DDC normal şartlarda biraz daha yukarı basma kapasitesi verebiliyordu sanırım. Ama d5'ler de 4m'ye kadar basabiliyor diye aklımda kalmış. Ama bu çok da önemli değil. Önemli olan kapalı sistemde basınç etkisine karşı ne kadar basabildiği. DDC ya da mcp 355 popmpalar max 20psi basınca kadar çalışabilirken D5 ya da mcp 655'ler 50 psi basınca kadar çalışabiliyorlar. Dolayısıyla sistem içindeki basınç arttıkça pompanın ne kadar performans verdiği önemli oluyor. Bu yüzden 1/2 ID tubing için en performanslı pompa olarak D5'ler kabul gördü hep.

Senin düşündüğün düzenekte sirkülasyon yapmaz değil sonuçta, yapar. Çevrimi sadece blok, radyatör vs. sayısı da etkilemiyor tabi. Diğer hortum yolları da mümkün olduğunca kısa tutulabilirse tek D5 ile senin 4 radyatör kurulumunda da çok iyi sonuçlar alınabilir. Her halükarda sirkülasyonu yapacaktır tek bir d5. Sadece gürültü ve titreşim azaltma adına atıyorum 2. kademede çalıştırabiliyorken, yoğun blok kullanımında vs. 4 ve 5. kademelerde kullanma durumunda kalınabilir. Sonuçta benim çift pompalı şuan ki kurulumumda da tek pompayı komple kapatıp da kullanabiliyorum. Flow rate düşüyor tabi. Ama soğutma performansını çok düşürecek kadar da etkilemiyor. O yüzden canın hangi radyatörleri kullanmak istiyorsa ona öncelik ver bence. Bence de 4 radyatör kalın iki radyatöre oranla daha fazla soğutma sağlar. 4 radyatör ile hadi ola ki olmaz ya, soğutamayacak kadar akış düştü. Radyatör ekleyip çıkarmaktansa sisteme ikinci bir pompa eklemek her zaman daha kolay olacaktır. 

Bitspower'a gelince evet şekil, şemal olarak ürünleri cezbedici oluyor ama buna karşılık en pahalı ürünler de bitspower'ınkiler oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O vakit dört radyatör üzerine yoğunlaşayım ben, o konuyu halletmek de ayrı bir zorluk olacak.

Bu arada senin Aliexpress'de belirttiğin yerden Barrow 1/2-3/4 compression fitting'leri edindim ancak tabii, diğer rotary v.b. parçaları ekleme imkanım olmadı artık.:)

Bu hafta sonu da veya olmazsa artık ay başı gibi diğer GPU bloğu, backplate, pompa, rezervuar ve bir adet radyatör siparişi geçmeyi düşünüyorum.

Korhan yine bir soru soracağım.:))

Pompa+Rezervuar alıp, kullanmak hele 5,25" olanları düşündüğümden daha kolayıma gelmişti ama bu 5,25" rezervuarları pek beğenen birisine denk gelemedim, bir de millet bleeding zorlu oluyor bu tiplerle falan diye görüş belirtmişler, bu nedenle silindir rezervuar ve pompa edinmeyi düşünüyorum, artık ele matkap alıp kasada uygun delikler açmak şart olacak,bunları combo mu alayım acaba yoksa ayrı mı alayım daha sonra sisteme ikinci pompa eklemek gibi bir durum gerekirse nasıl daha rahat olur acaba onlara da bir karar verip ikinci parti malzemeleri de edinip artık geriye hortumdu, sıvıydı v.b. alışverişleri kalsın istiyorum. Gerçi radyatörleri edinmek de bir miktar uğraştıracak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim ilk rezervuarım 5.25" lik modellerdendi. Pompa + rezervuar combo olmayanlardan. 5,25"Lik yuvalar genelde pompayı koymayı düşünebileceğin yerlere uzak kaldığı için rezervuara eklediğin suyun pompaya gitmesi güçleşebiliyor. Bu da devridaimi güçleştiriyor. Ama bu durum tamamen pompanın yeriyle alakalı. Havanın alınmasının zor olması da yine 5.25 yuvalara yerleştirdiğin rezervuarın kapağına ulaşma zorluğu nedeniyle. Bazı modellerde cd-rom söker gibi vidalarını söküp rezervuarı dışarı çekmen gerekebiliyor. Ama bleeding için 5,25 rezervuarların bazı modellerinde rezervuarın ön üst kısmına kapaklı ayrı bir port konulmuş tasarımlar vardı diye hatırlıyorum. Silindirik modellerde hem sıvı ekleme hem de hava alma işlemleri tabiki daha kolay. Sonuçta üst kapağa kolay erişebiliyorsun. Ben de zaten yıllardır silindir olan modelleri kullanıyorum. Görüntüsü de hoşuma daha çok gidiyor açıkçası.

Pump-rez. combo olayı tamamen senin kasanın durumunu da gözeterek karar verebileceğin bir şey. Combo modeller daha az yer kaplar, rezervuardaki sıvının sorun çıkmadan direk pompaya gitmesini sağlar. Ha öbür türlü de rezervuardan hemen sonra pompa gelecek şekilde bir düzen oluşturmak zorundasın zaten. O yüzden ikisinin birbirinden tek farkı combo olmayan modelde rezervuardan pompaya fazladan hortum çekeceksin. Hoşuna giden ya da hesaplı olan hangisiyse onu tercih et.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi xtremerigsden incelemelere bakınca EK Coolstream SE 360 kendi başına tabii düşük performanslı kalın modellere göre ki 26mm gibi bir kalınlığı var, bu şekilde o incelemede arzu ettiğim düşük fan hızı ki dakikada 1 galon su akışı ile 750 RPM'den bahsediyorum dörtlü olarak ikili 60mm 360'a ağır fark atıyor W/10deltaT değeri olarak, dörtlü SE 360 ile 156,3Wx4(çarpılması doğru mu ?) soğutma yüzeyi elde edilirken 60mm kalınlığında ikili XE 360mm ile 176,5Wx2 değerinde kalınıyor.

1300 RPM fan hızına geldiğimizde dörtlü SE 360 ile 234,7Wx4 yakalanıyor, ikili XE 360 ile 318,6Wx2 değerinde kalınıyor.

İkili kurulumda drain, dolaşım daha kolay ama dörtlü sistemde drain olayına kafa patlatmak gerekecek çünkü radyatörleri yan panellere takıp hortum ve fittingler ile birbirlerine bağladıktan sonra yan panelleri bir daha açmak mümkün olmayacak, açtın hadi sökemezsin. Draini bir şekilde adaptörler ile aradan kasanın arkasına hortumla getirmeyi düşündüm, hortum ucuna ball valve bağlayıp gerektiğinde valve ucuna fitting ve hortum takıp artık leğen, kova ne varsa içine boşaltırım diye düşündüm.

Arada toz bakımı yapmak gerekirse o da yan panelleri açamamaktan bir sıkıntı yaratabilir ama gördüğüm kadarıyla böyle dörtlü kullanan da baya var.

Kafa patlatmak gerekecek bakalım daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga hocam sayfanın başını yeni gördüm ben.:) Hayırlı olsun. Yurt içinden alır gibi çabucak gelmiş. Kaça patladı kargo ve ek vergi vs.?

Gpu blokların ağırlığına şaşırdığına eminim :)

Hadi bakalım,inşallah diğer parçalaı da böyle sıkıntısız cabucak halledersin.

Ben de dün gece upgrade için kasaya giriştim yine. Başımıza iş aldık tekrar :P Sabaha kadar anca sadece parçaları sokebildim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Girdiğime, gireceğime pişman olmuş durumdayım.:)

Şaka bir yana, halen ikinci radyatör, fitting, hortum ve sıvı eksikliklerim var, fitting tabii hepsi düz, compression aldım sadece, daha açılı falan hiç giremedim bile, ikinci radyatörü de 21 Ekim'den beri bekliyorum, vergi çıkmaması gereken yerde EK'nın gönderi ücretini de gümrük değeri içerisinde belirtme hastalığı olduğu için vergi çıkmış görünüyor ama daha halen bana ulaşmadı, daha İstanbul'da sürünüyor hala.

Daha sıvı, hortum falan temin edilecek çok şey var.

Her an topunu kaldırıp çöpe atabilirim.

Kısacası kimseye tavsiye etmiyorum, hava soğutmalarınızı kifayetsiz de, gürültülü de olsa kullanmaya devam edin diyorum.

Artık bir noktaya geldiğim için bitiririm ben de eldekini, ancak çok çok sorunlu bir kurulum buralarda.

İkinci radyatör de geldikten sonra eldeki parçaların tümünü ki yani blokları, radyatörleri, fanları, pompa rezervuar ikilisini falan monte edip, sistemi de bir göz önüne alıp ölçüp biçerek nerede açılı gerekecek, nerede gerekmeyecek, drain için ne yapmalı falan bunlara da karar vererek kurup, kurtulmayı düşünüyorum ama teminin çok çok zor olması nedeniyle rahat yılbaşını bulur, hatta geçerim gibime geliyor, doğru düzgün de çalışırsa CPU bloğu ve diğer sistem daha uzun süre götürür, ekran kartlarını değiştirdikçe sadece onların bloklarını temin edip, değiştirerek ve sıvıyı bakım zamanlarında değiştirerek yola devam etme gibi bir düşüncem var sistemde tabii çalışırken minimum sorun çıkar diye ümit ediyorum, bir de hortum iç kaplaması sorunu falan gibi şeyler yaşarsam da on numara olur artık, ne diyeyim yani, bakacağız artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok