Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 299 mesaj var

Ya bu soğutma sistemlerinin Türkiyede yokmu bayisi, nedir nasıl olunuru sorcağımız kimsesi. Bakıyorum hep yurt dışı bağımlı yapabiliyoruzda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Hocam işin meşakkatli kısmındasın o yüzden düşüncelerin normal. Parçaları toplayıp kurma aşamasına geçtiğinde bir şekilde de bitirirsin. Ama soğutma performansını (özellikle ekran kartlarında) görünce keyif almaya başlarsın. :) 

Hortumla sorun yaşayacağını zannetmiyorum. Şeffaf hortum kullanacaksan bir buçuk, iki sene sonra rengi kararır en fazla. Hortum pahalı bir şey de değil. İleride rahatlıkla değiştirilebilir. Compression fittingslerle hiçbir sızdırma yaşamayacağına eminim. En sorunsuz kurulumlar hortum ve compression fittingslerle oluyor. Akrilik tüpler o konuda epey sıkıntı çıkarabiliyor. 

@@RFID

Zaten neredeyse yok gibiydi, all in one ürünler çıkınca da custom su soğutma hepten bitti Türkiye'de. Maalesef hem malzeme temini hem de destek açısından yurtdışına bağımlıyız. Ancak çeşitli forumlarda benim gibi su soğutma düşkünleri tecrübelerini paylaşıyorlar. Her ne kadar çok hoş bir yer olmasa da turuncu forumda güzel başlıklar olabiliyor. Onun dışında harwarena.com forumlarında da bir sürü başlık vardı. Gerçi orası artık hwa.com.tr olarak değişti. Hâlâ da bir forum var mı bilmiyorum ama aşağıdaki linkten zaman zaman ilgi çekici haberler paylaşmaya devam ediyorlar.

http://www.hwa.com.tr/kategori/donanim/donanim-oc-sogutma/

Ayrıca yurtdışında bit-tech.net forumlarını da takip etmenizi öneririm. 

http://forums.bit-tech.net/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=42

Bu linkten bir çok çalışmanın workloglarını takip edip birşeyler kapabilirsiniz. Harika projeler çıkıyor. Yine http://www.xtremesystems.org/ forumlarında benzer şekilde kasa modlama ve su soğutma konularına göz atabilirsiniz. Eskisi gibi çok fazla yeni proje görmüyorum ama yine de iyidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ dediğim gibi zaten epey önce öldüğünü düşündüğüm bir forumdu. Uzaktan takip ettiğim için yıllardır girmiyorum. O yüzden ana sayfadaki haber kısmının linkini paylaştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son parti siparişi de verme noktasındayım ancak şu noktada kararsız kaldım, pastel beyaz sıvı ve şeffaf hortum mu yoksa düz saf su ve beyaz hortum mu ?

Renkli sıvıların bloklar ve radyatörü boyadığı hatta tıkadığı falan yazılmış, bu bakımdan tırstım.

Sistemi de 1/2 ID-3/4 OD hortum, dört adet EK 360 PE 360mm radyatör, 12 adet Noctua NF-F12 fan, tüm fittingler Barrow, tüm diğer su soğutma elemanları EK olmak üzere toparladım, bu ay sonu gibi parça temini tamamı ile bitmiş olur.

Dört adet 38mm kalınlığında, 360mm radyatörden hele şu kış aylarında buzdolabı kıvamında beklentim var.:)

Göreceğiz artıkın. Noctuaları da gayet düşük devirlerde kullanmayı planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Radyatörlerin ikisi elimde şu anda, diğer ikisi ise alışveriş sepetinde.:)

Yine altı adet Noctua NF-F12 var elimde şu an, diğer altılı beklemede. Orada ifade yanlış olmuş, sanki temin etmişim gibi olmuş ama kafamdaki plan bu,bu haftasonu bakacağım yerleşim sorunu olmaz ise son parti siparişi de geçip temin sürecini tamamlayacağım, en azından satın alma sürecini.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi güzel ama 4 tane en kalınından 360'lık rad bildiğin overkill olmuş hocam. Kasada nasıl yerleştireceksin? Hortumlar nasıl yerleşecek? Pompa&pompalar nasıl kullanılacak? Önemli sorular.

Takipteyiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi güzel ama 4 tane en kalınından 360'lık rad bildiğin overkill olmuş hocam. Kasada nasıl yerleştireceksin? Hortumlar nasıl yerleşecek? Pompa&pompalar nasıl kullanıcalacak? Önemli sorular.

Takipteyiz.

Kasada yerleşim problemi dört adet 360mm radyatör için, en azından uzunluk olarak yok, kasa HAF Stacker 935+915R. Nette arattırırsanız benzer kurulumlara denk gelebilirsiniz, kalınlık olarak bir acaba düşüncem var ama onunla ilgili olarak da 60mm kalınlığında dört adet yerleştiren de gördüğümden olmayacağını zannetmiyorum.

Radyatörler de orta kalınlıkta modeller, 38mm. EK XE serisi en kalın model, 60mm.

Benzer sistemi bir adet D5 ile kullanan da var ki bende de bir adet D5 pompa var. İki adet DDC kullanan da var.

Radyatörler benim su akımını çok sınırlayıcı olan bir model değil. O bakımdan bir adet D5 götürür zannediyorum.

Resim veya direkt görmek isteğimiz mevcut :bigstar:

Aşamaları bir çizgi roman tadında buradan hep beraber yaşayacağız.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son parti siparişi de verme noktasındayım ancak şu noktada kararsız kaldım, pastel beyaz sıvı ve şeffaf hortum mu yoksa düz saf su ve beyaz hortum mu ?

Renkli sıvıların bloklar ve radyatörü boyadığı hatta tıkadığı falan yazılmış, bu bakımdan tırstım.

Sistemi de 1/2 ID-3/4 OD hortum, dört adet EK 360 PE 360mm radyatör, 12 adet Noctua NF-F12 fan, tüm fittingler Barrow, tüm diğer su soğutma elemanları EK olmak üzere toparladım, bu ay sonu gibi parça temini tamamı ile bitmiş olur.

Dört adet 38mm kalınlığında, 360mm radyatörden hele şu kış aylarında buzdolabı kıvamında beklentim var. :)

Göreceğiz artıkın. Noctuaları da gayet düşük devirlerde kullanmayı planlıyorum.

Sıvı olarak benim tavsiyem en renksiz ve katkısız(allı pullu olan modelleri de var) olanından kullanmanız yönünde olacak. Linkteki modeli kullanmış ve sıkıntı yaşamış birisi olarak uzak durmanızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Katkısız modelleri iyidir Mayhem'in. Eğer erişiminiz varsa tavsiye ederim.

Hangi sıvıyı kullanırsanız kullanın bir süre sonra yosunlanma yapacaktır. İster katkı kullanın, ister gümüş koyun loopa, geciktirse de önüne geçemez. Durum böyle olunca da şeffaf hortum bir süre sonra albenisini yitirir.

Elbette ilk başta çok şık oluyor, kabul, ancak zamanla canlılığını yitirince de gözünüz sürekli takılacak ve sistemi boşaltıp(ki sizin sistemde çok daha zahmetli olacaktır) hortumları tek tek temizlemeniz gerekecek. Şu an benim de yapmam gerekiyor ancak gözümde çok büyüdüğü için sürekli erteliyorum.

Hortum konusunda da masif renkli modelleri tavsiye ederim. İçini göstermese de olur bence, tabii zevk meselesi.

Radyatör konusunda gelince. Elbette ne kadar radyatör o kadar iyi ama şunu da değerlendirmek lazım ki sisteme eklenen her yeni radyatör bir öncekinden daha az fayda sağlayacaktır. Bir "azalan fayda" durumu söz konusu. Yani aslında ilk 360'lıktan sonra takacağınız her 120'lik radyatör size en fazla, atıyorum, 0.2 derecelik bir fayda sağlayacak. Bana sorarsanız ne o masrafa değer ne de radyatöre takılacak (Noctua da olsa) her fanın sistem gürültüsünü artırmasına değer. Sonuçta sıvı soğutma performans yanında sessizlik için de tercih ediliyor diye düşünürsek, bu kadar çok radyatör ve fan yeterince performans eklemeyeceği gibi gereğinden fazla da ses üretmeye sebep olacaktır diye düşünüyorum.

Benim genel kanaatim, CPU için 240'lık, 2 adet SLI bağlantılı görüntü kartı için de kalınından(60mm) bir tane 360'lık radyatörün yeterli olacağı yönünde. Nereden baksanız 2 adet 360'lık radyatör performansına yakın olacaktır.

Bir de pompa olayımız var tabii. Loop ne kadar genişlerse pompaya binen yük de o kadar artıyor. Su miktarına da bağlı olarak devridaim hızı yavaşlıyor. Sıvı soğutmalarda suyun debisi de çok önemli bence. Yeterince hızlı dolaşmayan su performanslı olmaz. O yüzden de yukarıda verdiğim radyatör örneğinde iki adet DDC veya en azından 1 adet D5 kullanmak iyi olur diye düşünüyorum. Hatta ben olsam içim rahat etsin diye bir tane D5 daha eklerdim. Loop büyüdükçe DDC'lerin gücü zayıflar. D5'ler ("tork" gibi düşünecek olursak), daha yüksek miktarlarda suyun üstesinden gelebilirler.

Işıklandırma için de birşeyler düşündünüz mü? Bu kadar emek harcanacaksa sistemi güzel göstermek de lazım elbette :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mayhem pasteller ile ilgili olumsuz şeyler okudum çok siz de böyle diyorsanız vazgeçeyim, o vakit beyaz Primochill ve EK şeffaf konsantre ile devam edeyim.

Yanlız Aurora da günlük kullanım için tavsiye edilen bir ürün değil firma tarafından da. Pastel için uzun süreli kullanılabilir ama bu süre zarfında radyatör ve blokları boyaması problemi olabilir demişler.

Kullanıcı tarafında ise kısa sürede bile problem yaşayan var gördüğüm kadarıyla.

Radyatör meselesine gelirsek sistemi bir defa kurup sonra da bloklar dışında ellemeyi düşünmüyorum, belki 3-Way SLI olur falan ileride orada da rahat gider diye düşünüyorum, elimde iki adet 360mm uzunluğunda ve 38mm kalınlığında radyatör var zaten.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mayhem pasteller ile ilgili olumsuz şeyler okudum çok siz de böyle diyorsanız vazgeçeyim, o vakit beyaz Primochill ve EK şeffaf konsantre ile devam edeyim.

Yanlız Aurora da günlük kullanım için tavsiye edilen bir ürün değil firma tarafından da. Pastel için uzun süreli kullanılabilir ama bu süre zarfında radyatör ve blokları boyaması problemi olabilir demişler.

Kullanıcı tarafında ise kısa sürede bile problem yaşayan var gördüğüm kadarıyla.

Radyatör meselesine gelirsek sistemi bir defa kurup sonra da bloklar dışında ellemeyi düşünmüyorum, belki 3-Way SLI olur falan ileride orada da rahat gider diye düşünüyorum, elimde iki adet 360mm uzunluğunda ve 38mm kalınlığında radyatör var zaten.

Radyatör olayı tamamen keyfe keder, kafanızdaki sistem sizi nasıl mutlu edecekse en güzeli odur :)

Sıvı konusunda en mantıklısı söylediğiniz gibi olur. Aurora ve pasteller çok sağlıklı değil. Özellikle filtre varsa loopta sıkıntı çıkartıyorlar kısa süre içinde. Yoksa da orta vadede mutlaka çıkıyor.

Şimdiden hayırlı olsun yeni sistem :alkis: Montaj aşamalarını da isteriz ama burada :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haftasonu şöyle bir ufaktan uyar mı uymaz mı diye bakayım dedim de radyatörle gelen UNC 6-32 30mm vidalar kısa geldi, 35mm olanlardan lazım bizim buralarda civatacılardan falan bulunur mu ? Yurtdışı bazı yerlerde gördüm ama adamlar uçmuş, dört adet vidaya 6,50 USD falan istemişler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pc için mod, bağlantı elemanları vs. türü şeyler için genelde moddiy.com sitesini kullanıyorum. Ancak hırdavat benzeri malzemeler Türkiye'de normal hırdavat satan sitelerden almak çok daha hesaplı ve çabuk oluyor. 

En son http://www.guvenalshop.com.tr/Imbus-Civata-129,PR-2496.html buradan pc montajında ve mod işlerinde işime yarayabilecek her türlü somun, civata, pul, diş açma kılavuzu vs. birçok çeşit ürün almıştım.

Imbus civata'lardan senin ihtiyacın olanın ölçülerinde sipariş verebilirsin. Imbus'lar alyan anahtarı ile sökülüp takılan civatalar. Daha şık görünüyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korhan sağolasın. :)

Çevirim için baktığımda UNC 6-32 ölçüsü M3.5 x 0.6 diye birşey oluyor, bu senin dediğin imbus civataların hangisinden sipariş vermek gerekir bu durumda ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm M3.5 ise linkini verdiğim hırdavatçıda yok. Çevrimden eminsen sen M3.5 civata arayacaksın. Uzunluğu da 35mm olacak. Yani sana M3.5-35 civata lazım. Ama Türkiyede M3.5 imbus olarak bulmak zor olabilir. Genellikle M3-M4-M5,... diye gider.

Yalnız vidalar niye kısa geldi onu anlamadım. Kullanacağın fanlar 25mm değil mi?

EDIT: Bu arada M3.5 olarak bulamazsan M4-35 civata alıp ki verdiğim linkte var, radayatör deliğine M4 civata sokup alıştırarak delikleri genişeletebilirsin diye tahmin ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fanlar 25mm de Stacker 935'in yan panellere mount ediliyor fanlar, yan paneller kalın kaçıyor, Pull yapıp ertemden ile arkadan da belki olabilir ama tercih etmiyorum onu pek, onu da bir deneyeyim bir ara.

Bu arada bu vidalardan hiç bir yerde de yok, bakındım baya. Performance PCs'de var bir tek, neler neler düşünüyordum daha civatada takıldık.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kasa ile gelen fan filtrelerini sökünce olacak gibi ama onları da temizlik açısından pek sökmek istemiyordum. Söküp gün aşırı hava üfleme ile falan toz tutmasın diye uğraşayım olmazsa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla alakasız ama görüntü olarak insanı teşvik edecek kadar iyi bir suyla soğutma örneği, MSI ve thermaltake ortaklığı var, tabi bunun fiyatını bilmiyorum fiyatı uçuk olabilir adamlar döktürmüş yahu.

pacific_m3_water_cooler-692x657.jpg

Kaynak: http://fareastgizmos.com/gaming/msi-and-thermaltake-unveils-the-ultimate-water-cooling-weapon-pacific-m3.php

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Demo fotoğrafı koyayım, karşılıklı iki adet EK PE 360mm sığacak. Bu resimde görülen kasa Cooler Master HAF Stacker 915R. Kasa normalde Mini ITX kasası ama radyatör kutusu olarak da kullanılabiliyor. Radyatörün yanlarındaki deliklerden de hortum geçmesi olası 13mm/19mm hortum geçer oradan, ölçtüğümde boşluk 2cm'den fazla o noktalarda. Yine rubber grommet da kullanılabilir hortum, kablo v.b. aktarımı için. Bu arada kasada normalde yan panellerde toz filtresi var, 3 adet 3.5" ve bir adet 5.25" drive bay de var ama hepsi sökülü durumda kasayı radyatör kutusu olarak kullanacağım için. Bu 915R ayrıca alınıyor bir adet de HAF 935 kutusundan çıkıyor, HAF 915'lerin birisini üste birisini de alta monte edeceğim. 

Kasa sanıyorum 93cm'e ulaşacak uzunluk olarak ki bu da tabii devasa bir boyut. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kurduktan sonra kaldırmayı düşünmüyorum hiç. Uygun bir sehpa üstünde PC'yi kurup dokunmayı düşünmüyorum sonrasında da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok