Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 311 mesaj var

@@T800 ben de MilesTeg'in önerisini yapmak için gelmiştim. Kasayı 3-5mm yana doğru eğerek kabarcıkları hareket ettirebilirsin. Hatta hafif, ama çok hafif kasayı yanından ittirerek sallayabilirsin. Sürekli bir sallama olmayacak ama. İtip bırakacak şekilde. Çıkan sesten hemen anlarsın zaten kabarcıkların hareket ettiğini.

Senin bu 4 adet radyatörün performansını şuan kestiremiyorum ama işlemci sıcaklığına gelirsek; bahsettiğin 65 derecelik sıcaklık cpu sıcaklığı mı core sıcaklığı mı? Aida64 stress testi yaptın mı? Eğer Aida64 stress testinde hem cpu hem gpu %100 yük altında işlemci de oc'lu ise; cpu temp max 65 derece normal bir sonuç. Core temp ısısı 65 derece ise sonuç mükemmel demektir.

İşlemci default haldeyken cpu temp olarak bu değeri alıyorsan sistemin, radayatörlerin durumuna göre sonuç normal ya da anormal olabilir. İşlemci'ye hatırı sayılır bir oc ile yüklenip, max sıcaklığı zorlamak lazım. Eğer sıcaklık böyle bir durumda cpu temp olarak 65 derecelerde kalıp, core templer 70-75 derecelerde geziyorsa duruma bence yine normal diyebiliriz. Ama tabi termal macunun ilk zamanlar optimum seviyede görev yapmaması veya sistemin içinde kalan hava nedeniyle de soğutma sistemi tam performansında çalışmıyor olabilir.

Ancak soğutma sistemine gpu blok seri şekilde entegre edildiğinde tek başına işlemci soğutan bir sistemden alınan soğutma performansının çok ötesinde birşey de beklememek lazım. Ki senin sistemde çift gpu blok var. Önemli olan oyunlarda gpu'lara yüklenildiğinde işlemciyi de, gpu'ları güzelce besleyecek, günlük olarak kullanılabilecek bir optimum oc değerine getirip, sistemin çok ısınmadan kullanılmasını sağlamak. bu

Korhan ben de senin mesajını şimdi gördüm, sağda solda ne bileyim max 50C falan CPU çekirdek sıcaklıkları görünce dedim bende birşey var herhalde, bende CPU aida 64 testinde çekirdek sıcaklıkları olarak max.71C falan sıçrıyor, canım da sıkıldı biraz, ne bileyim uğraşmayayım mı daha fazla ?

Paket sıcaklığı yani CPU yazan CPU1,2 falan değil max 57 falan oluyor stres testte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kabarciklardan kurtulmak icin suya cok az miktar bulasik deterjani ekle abi, pompanin performansini da arttiriyor bu islem. Suyun akiskanligi kolaylasiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Tolga; 71 dereceler falan, çekirdek sıcaklıkları için gayet iyi değerler. Can sıkacak birşey yok. İşlemci i7 2600k falan olsa 65'ten yukarısı fazla derdim ama intelin sonraki işlemcilerinde durum bu. Öyle çift gpu + oc'lu işlemci ile çekirdeklerin 50 derece olması hayal. Anca dual bay sistem olursa bu tür şeyleri zorlayabilirsin. Ki senin kasa çok müsait. İleride istersen bir pompa daha sisteme ilave edip gpu'ları ayrı, işlemciyi ayrı soğutursun. O zaman işlemcide de rekor kasabilirsin. Ama dediğim gibi can sıkacak birşey yok, sesi istediğin seviyede tutup, günlük oc değerlerinde işlemci çekirdeklerini 70'lerde tutabiliyorsan gayet normal bir durum, keyfini çıkarmaya bak sistemin. bir hafta sonra da yaklaşık 2 derecelik bir performans artışı daha olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yarım saat BF4 oynadım, GPU'lar maksimum 41C gördü o da ikincisi, ilki 39C, CPU ise maksimum 54C gördü BF4'te ancak sesini duymak imkansızdı PC'nin o anda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU bloğunu tekrar söktüm, Gelid Extreme sürdüm iyice sıktım, daha iyi oldu, H110i GTX Quiet Mode performansı almak mümkün oldu, şu halde memnunum artık, demek ki normali buymuş, hani call it a day deyip bırakıyor ya elemanlar elleşmeyi falan sistemle, aynen o şekil bıraktım. :)

GPU'lara gelince, bir defa asla ayarladığım saat hızından düşmüyorlar, maksimum sıcaklık uzun uzadıya oyun çalışırsa 44-45C oluyor ki +3mV, 1500MHz Boost Clock ve Power Target %110 ayarlarıyla, sıcaklığı geçiyorum o zaten hava soğutma ile imkanı olmayan bir şey de , hava soğutma ile maalesef Boost hızı sabit kalmıyordu, uzun oyun seanslarında düşüyordu, 1400Mhz altına bile geliyordu ki artık sabit 1500MHz çalışıyorlar.

Tekrar CPU konusuna gelirsek, Battlefield 4'te mesela 4700MHz, 1.265V ayarı ile bu durumda 40'lar 50'lerin ortaları arasında oynuyor sahnenin yoğunluğuna falan göre ve tabii ses falan tamamen gitti, radyatör fanları oyun esnasında maksimum 600-700 RPM falan yapıyor sanıyorum, bakmak lazım, oyun sesi falan derken PC var mı yok mu belli değil pompadan da ses gelmeyince, pompa da ancak CPU stres testi falan uygulanırsa 3000-4000 RPM hızlarına çıkıyor, oyunlarda falan 1800-2000 RPM gibi baya bir sessizlik oldu, alışmamışım, yıllardır fan gürültüsünden duyma kaybına uğrayacakmışım. :D

Neyse uzun lafın kısası memnun kaldım. :)

Ümit ediyorum daha baya bir kendisi ile beraber oluruz soğutma sisteminin. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağolasın. :)

Ayrıca öncelikle Korhan olmak üzere, değerli fikirlerini esirgemeyen arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 

Abi daha ne olsun, canavar gibi olmuş işte. Sana daha önce de demiştim; Ekran kartı fullbloğu kullandıktan sonra çok fark olacağını. Hiç düşmeyen mhz değeri, 40 derecelerde gezinen sıcaklıklar... Bunlara alışınca bir daha fanlı ekran kartı kullanmak istemeyeceksin diye. Bu gelişime karşın, bir de o kafa ütüleyici gpu fan sesinden kurtuluyorsun ve ses konusunda tüm kontrol sana geçmiş oluyor. Kaliteli fan kullanıldıktan sonra da fan sayısı hiç mühim değil. Senin fanlar 600-700 rpm de dönüyor ve pompa da genelde düşük rpm'lerde çalışıp bu performansı veriyorsa, bu zaten radyatörlerin işini çok iyi yaptığını ve fanların kalitesini gösteriyor. Performansı ben çok iyi gördüm. Güle güle kullan, artık alıştıkça farklı denemelerle sınarsın sistemini. Hayırlı olsun. Ayrıca rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.  :D  

Bu arada benim sistemde kullandığım enermax fanlar beklediğim kadar dayanıklı çıkmadı ya da iki tanesi bana öyle denk geldi. Sistemdeki fanların komplesini Noctua ile değiştirmeyi düşünüp, bir türlü hareket geçememiştim. Şimdi senin mesajları okuyunca bu hafta halledeceğim sanırım. :mrgreen:  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korhan, Corsair Air 540 kasayı da su soğutma yapmayı düşünüyorum ancak hortum işi düşündürücü oldu bu defa, 13-19mm ortam dar olduğundan pek kullanmak istemiyorum, çok küçük çap da kıvrımda tıkanmaya yol açacağından sıcak gelmedi, 10-16mm gibi ara bir çözüm düşündüm ancak sen ne dersin ? @@ZvAnA

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kıvrılmasın istenen noktalara hortumu dıştan saracak spiral tel cinsi bir uygulama yapılabilir. O ebatta ve istenen esneklikte tel bulmak zor olabilir ancak aklıma ilk gelen çözüm bu.

Bir ara modayken UV özellikli ve bu işe yarayan, spiral telefon kablosunu andıran zamazingolar satılırdı, artık göremiyorum piyasada. Gerçi onlar daha çok süs içindi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Radyatörler dışında gerekli parçaların tümünü ısmarladım EK'dan hem GTX 1070 SLI'yı yine su soğutmaya katacağım hem de eldeki GTX 980 SLI ile Corsair Air 540'ı su soğutmalı olarak yeniden düzenleyeceğim.

Air 540'ı merak edenler vardı, buradan takip edebilirler küp kasaya custom su soğutma kurulumunu.:)

Yine Amazon'da indirim varmış, eldeki beyaz sleeved kabloları Air 540'a aktaracağımdan kırmızı sleeved kablo edindim.

Benim imzadaki bilgisayarda nickel+acetal siyah-kırmızı düzene geçeceğim, diğer beyaz Air 540'da ise nikel, siyah-beyaz bir düzen yapacağım.

Air 540 için mat siyah hortum edindim, fittinglerin tümünü de Aliexpress'ten halledeceğim, bu defa beyaz kullanacağım fittinglerde.

Air 540 için bunların bir araya gelmesi radyatörler falan da dahil tüm parçaları bir araya getirmek yine en az bir iki, üç ayı bulabilir.

Diğer sistemi ise gelecek hafta sonu falan kurarım diye düşünüyorum, bakalım neyse, merak edenler için buradan yine kuruluma ilişkin bilgiler vermeye çalışırım.:)

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hafta sonu biraz maceralı bir biçimde bitirdim sistem montajını, ankartın kendisinde de EK blok olduğu için onu da kattım işin içine bu defa.

Bir de ilk denemeden farklı olarak bu defa ekran kartı blokları ara bağlantısını paralel bir bağlantı ile yaptım.

Sıcaklıklar yine iyi 26C oda sıcaklığında GPU'lar The Division'da 2076MHz çekirdek hızında üstteki 40C alttaki ise 37C oldu maksimum, CPU idle 26C, The Division'da CPU yüklenen yerlerde ise maksimum 54C falan oldu.

Tabii bu arada ses falan yine kesildi GPU fanlarından kurtulunca.

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voltaj vermeden ekran kartlarını 2176MHz'e kadar çıkardım, arada bir iki testte 2152MHz çalıştılar ki sanıyorum güç limitine takıldık bu defa da. O konuya bir bakacağım, bir de tam stabil mi değil mi onu çözemedim, biraz uğraşmak lazım o konu ile. Ekran kartlarından üstteki 40-41C, alttaki ise 38C oldu en fazla 3DMark 11'de. MSI Afterburner Pascal'ın her hız için ayrı voltaj ayarını da desteklemiyor sanıyorum, olmadı EVGA Precision X ile de bir deneme yapmak lazım, şimdilik böyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rise of the Tomb raider stabillik konusunda güzel. Takılmıyor ama stabil değilse giriş ekranında bile artifactler oluşuyor. Diğer oyunlarda düzgündü ekran kartı OC'si ama Tomb Raider'ı gördükten sonra kısmak zorunda kaldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Aslında yeterli olur, işlemci soğutmasında abartı performans beklenmezse bence yeter. Ekran kartlarında sıkıntı olmaz. Ha XE ile daha da iyi performans alınacaktır tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar kasadan gelen fan gürültüsü dayanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Bunu en çok gece sistemi kapattığım anda etrafa çöken huzurlu sessizlik ile anlıyorum. Sistemde özel birşeyler yok. i5 3570k işlemci, Asus Strix GTX 970 ekran kartı, bir SSD bir HDD var. Sistemi mümkün olduğu kadar sessizleştirmek için direkt tak kullan hazır kit var mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yardımcı olalım hocam, ama önce gürültünün ana kaynağından emin olun. Gürültünün işlemci soğutucusunun fanından geldiği kesin mi? Biostan ya da speedfan gibi bir program ile devir düşürmeyi denediniz mi?

Su soğutma için çeşitli markaların, farklı boyutlarda bir sürü değişik hazır su soğutma kiti var, 120, 240, 280mm olarak hangi büyüklükte bir radyatör sığabilir kasanıza? Radyatör adanı arttıkça fana olan ihtiyaç azalacaktır.

Çok uç bir overclock yapmıyorsanız be-quiet veya noctua'nın hiç ses çıkarmayan fanlara sahip güzel heatsink modellerine de bakabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim H100'de 2 adet Akasa Apache fan takılı. 4 senedir aynı şekilde kullanıyorum. Şimdi son birkaç aydır kasayı revizyona soktuğumdan beri(Hafx) şu an önde ve yanda standart 230mm fanlar, tepede 2x200mm fan, arkada Corsair SP140mm Quiet, önde gene 1 adet Noctua fan var. Gayet sessiz oldu kasa.

Kasada ufak bir ses var ve Akasa fanlar sürekli 2000 rpm'de döndüğünden kalan sesin kaynağı gibi görünüyorlar. Bunların yerine 2 adet Static Pressure güçlü ve sessiz fan almak istiyorum. Var mıdır tavsiye? Yoksa gene gidip Corsair SP Performance Edition olanlarını mı alsam?

Şu anda H100 6700k'yı gayet iyi götürüyor. Idle 30 C'lerde oyunlarda 50-60 civarı. Stress testte falan 75C üstünü görmedim. Boşuna yeni su soğutma almak istemiyorum o yüzden. Fanları değiştirip yola devam etsem yeterli olur herhalde şimdilik. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok