Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 311 mesaj var

@@T800 hocam bu kadar uğraştıktan sonra parçalar gelmedi diye satsanız ben kendim kahrolurdum. Merakla bekliyoruz sistemin son halini :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağol Atrin,:)

Hafta sonu artık uğraşacağım konuyla ilgili olarak.

Sistem yine ilginç :)

Konu da vardır gerçi de sistemin üzerinde dört adet 360mm uzunluğunda 38mm kalınlığında EK PE 360mm radyatör var, tüm fanlar Noctua, radyatörlerde NF-F12, kasada NF-P12 ve yine 140mm bir Noctua var, hem ses hem de soğutma performansı nasıl olacak ben de çok merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ooo sana yeni uğraş çıktı desene. Hadi geçmiş olsun, kazasız belasız geldi en azından ürünlerin. Sistemin son durum resimlerini de görmek isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çalışmalar başladı, tesisat kurulumu bitti, kablolamaya geçeceğim, inşallah bir su kaçağı, sorun falan olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 hadi hayırlı olsun Tolga, bir sıkıntı çıkmaz umarım ki pvc hortum ve compression fittinglerle sızdırma falan olacağını zannetmiyorum. Rakorları da iyi sıktıysan ilk denemede sonuca ulaşırsın tahminim. 

Rezervuar olarak ne düşünmüştün? Göremedim de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağol Korhan, elle sıkabildiğim kadar sıktım, alttaki radyatörlerin ara bağlantısında zorlandım, oradan şüpheliyim bir miktar ama güç bela kapattım kasayı o şekilde de, bakalım artık doldurmaya başlarım akşam üzeri.

Rezervuar, pompa kombo olarak çift slot 5.25", önde yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ha doğru evet combo almıştın. Direk pompaya teması olmayan 5.25'lerde sıkıntı yaşaman oldukça yüksekti. Devridaim konusunda da bir sıkıntı olmayacak bu durumda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anda dönüyor su.:)

Ufak bir kaçak oldu CPU bloğu ile ekran kartları arasında ama rekorları sıkarak hallettim o dual rotary 45'leri tam anlamamıştım orada bir sıkıntı oldu ama sıktım hallettim onu da.

Başka göze çarpan bir kaçak da yok şu anda bir on dakika oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU'da hiç arzu ettiğim sonuç olmadı, H110i GTX ile kafa kafaya hatta sanırım az bir miktar daha kötü sonuç aldım, jet denen bir parça vardı CPU bloğu için o Haswell-E ayarındaydı, onu değiştirmemiştim, sağda solda okuduğuma göre pek farketmez sıcaklıklar falan deniliyordu, CPU bloğunu falan açıp, toparlayamamak da var, ben de ellememiştim, neyse ya da montajda bir hata yaptım çünkü normal değil kesinlikle, saçma hatta.

Ancak GPU sıcaklıkları 1405 MHz ile 35C değerini geçmedi 22C ortam sıcaklığında, fanları da kısınca sistemde 15 adet fan olmasına rağmen pompa sesinden başka birşey duyulamıyor, son derece sessiz, hatta pompayı da kısarsam odada uyumak falan bile mümkün olur, o derece sessiz 15 adet fan, Noctua işin hakkını vermiş bu yönde, bakalım daha uğraşacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Beyaz hortum olduğu için göremezsin ama şeffaf parçalardaki kabarcıkları takip edip, görmeye çalış ve sistemi dinle. Eğer kabarcık görüyorsan ya da arada bir pompadan kabarcıkların motora çarpma sesi olan lıkır lıkır sesler geliyorsa, sistemde hâlâ dolaşan hava var demektir. Bu durum düzelene kadar fillportu açık bırakabilirsin. Kabarcık görmüyor ya da bahsettiğim şekilde sesler yoksa kapatabilirsin. Yalnız rezervuar komple dolu olmasın. Sistemde radyatörde ya da bloklarda takılıp kalmış hava kabarcıkları mutlaka olacaktır. Bunlar zamanla rezervuara geçer. O yüzden rezervuarı komple doldurma. Gerçi rezervuarda bir işaret falan zaten vardır diye tahmin ediyorum.

Bir de her ihtimale karşı rezervuarda fillport ya da su koyma haznesi açıkken sistemi kapatma. Pompanın gücüyle sistemde biryerlerde sıkışan hava pompa durunca dışarı çıkmak ister, hava hareket edince de rezervuardaki sıvının seviyesi bir miktar yükselir. Bu da sıvının rezervuardan taşmasına sebep olabilir. Rezervuarda yeterince boşluk olursa ya da içeride kalan hava çok değilse bir sıkıntı olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir lıkırtılar var bir miktar, sistemi doldurmaya çalışırken hatta pompa PWM, bu nedenle daha önce başka yerlerde de görmüştüm, çok düşük bir ayarda olduğundan su basamadı sisteme, anakarta da elbette bağlamak istemedim, nitekim kaçak da oldu, neyse elde bir üç pin fan kontrolcü vardı PWM olmayan onunla bir şansı deneyeyim dedim, onu bağlayınca yine pompa su basabilmeye başladı ama yine yetersiz kaldı, GPU bloklarında tam akım yoktu, neyse kaçakları halledip, sistemi kurutunca, anakarta bağladım ve tabii pompa 4500 devir falan çalışmaya başlayınca GPU bloklarındaki boşluklar bir anda doldu hatta PSU'yu kapatmaya zor yetiştim arkadan pompayı yakmamak için, ekle ekle iki litre saf su var şu an sistemde, rezervuar max çizgisinin az altında, o şekilde bırakmıştım, bu sistemde kalan hava bu kadar farkeder mi ? Gerçi CPU bloğunda kaldıysa eder elbette de tabii tecrübe yok işte, bakayım artık o konulara.

3D Mark Firestrike Exrtreme'de GPU'lar 40C değerine ulaştı en çok 1500MHz hızda %100 yük altında, bu normal mi tabii bunu da bilmiyorum sisteme göre ama CPU gibi değil, bana yine de iyi geldi, bu sonuç alınırken pompa 3000 devir gibi ve fanlar falan duyulmuyor gibiydi, ortam 23C.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga kolay gelsin, hortumlar beyaz mı? Bir de o devasa kasa nedir öyle? Corsair mi?

Hortumlar beyaz, kasa Cooler Master HAF Stacker 935+915. Konuda var kardeşim tüm ayrıntılar.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lıkırtılar azaldı, sistemi kapattığımda da taşma falan gibi dramatik olaylar olmadı fill port açıkken, ancak CPU halen stres testlerinde 65C falan buluyor ki asla normal değil, bir sıkıntı var ama ne ?

Gerçi şimdi GPU bloklarına baktım, içlerinde baya bir kabarcık var, bunlardan kurtulmak gerekecek de ne yapmak lazım acaba ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Ben genellikle sistem çalışır vaziyetteyken ve fill port kapalıyken kasayı bir kaç kere yan yatırmakta buluyorum. Böylelikle kabarcıklar her seferinde bir üst seviye takılma noktasına taşınarak sonunda rezervuara ulaşıyorlar.

Sonra da eksilme olursa sıvı ilave edip olayı bitiriyorum. Sızdırmazlıktan emin olmak lazım tabii yoksa eyvah eyvah :)

Hortumlar şeffaf olmayınca iş daha zor, gözle görmeyince genel müdahale yapmak gerekiyor. Şeffaf hortumun güzelliği kabarcıkları göstermesi ancak bir süre sonra ister istemez şeffaflık kayboluyor ve temizlik istiyor.

Ben de bu açıdan renkli hortumu tercih ederim açıkçası. Şimdi mesela bir temizlik yapılması lazım benim sistemde ancak gözümde öyle büyüyor ki :icon_think::S Komple renkli hortuma dönmek lazım aslında...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 ben de MilesTeg'in önerisini yapmak için gelmiştim. Kasayı 3-5mm yana doğru eğerek kabarcıkları hareket ettirebilirsin. Hatta hafif, ama çok hafif kasayı yanından ittirerek sallayabilirsin. Sürekli bir sallama olmayacak ama. İtip bırakacak şekilde. Çıkan sesten hemen anlarsın zaten kabarcıkların hareket ettiğini.

Senin bu 4 adet radyatörün performansını şuan kestiremiyorum ama işlemci sıcaklığına gelirsek; bahsettiğin 65 derecelik sıcaklık cpu sıcaklığı mı core sıcaklığı mı? Aida64 stress testi yaptın mı? Eğer Aida64 stress testinde hem cpu hem gpu %100 yük altında işlemci de oc'lu ise; cpu temp max 65 derece normal bir sonuç. Core temp ısısı 65 derece ise sonuç mükemmel demektir.

İşlemci default haldeyken cpu temp olarak bu değeri alıyorsan sistemin, radayatörlerin durumuna göre sonuç normal ya da anormal olabilir. İşlemci'ye hatırı sayılır bir oc ile yüklenip, max sıcaklığı zorlamak lazım. Eğer sıcaklık böyle bir durumda cpu temp olarak 65 derecelerde kalıp, core templer 70-75 derecelerde geziyorsa duruma bence yine normal diyebiliriz. Ama tabi termal macunun ilk zamanlar optimum seviyede görev yapmaması veya sistemin içinde kalan hava nedeniyle de soğutma sistemi tam performansında çalışmıyor olabilir.

Ancak soğutma sistemine gpu blok seri şekilde entegre edildiğinde tek başına işlemci soğutan bir sistemden alınan soğutma performansının çok ötesinde birşey de beklememek lazım. Ki senin sistemde çift gpu blok var. Önemli olan oyunlarda gpu'lara yüklenildiğinde işlemciyi de, gpu'ları güzelce besleyecek, günlük olarak kullanılabilecek bir optimum oc değerine getirip, sistemin çok ısınmadan sessizce kullanılmasını sağlamak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben neler yaptım neler, yan yatır, arkaya, öne salla, takla attır falan 30kg kasayı.:))

Ancak problem devam ediyor, tüm sistem fanları en kısık halinde, pompayı da PWM'den 2000 devir civarına ayarladım ki hiç sesi duyulmuyor, PC acaip sessiz oldu, kütüphane gibi, o yönden çok çok memnun kaldım, hatta bir miktar coil whine da duymaya başladım, daha önce fan gürültüsünden hiç duyulmuyormuş, bu kadar sessizlik olunca duyuldu ama kasayı falan kapatınca yine dikkat çekmiyor, geri verdiğim 980Ti'lar gibi değil, kapalı kasa, oyun sesi falan yine asla duyulmaz, 980Ti'lar yan odadan duyuluyordu oyun oynarken falan hem de o kadar fan gürültüsüne, kapalı kasaya falan rağmen, neyse konuya dönersem GPU'lar yukarıdaki sessiz ayarlarda ki bu noktada MSI Afterburner'dan +2mv, +220 Boost, Power Target 110, (GPU hızları 1500MHz'i geçiyor bu şekilde, 1510MHz falan oluyor en yüksek halinde) ben seri terminal bağlantısı kullanıyorum, paralel değil bu arada, bu şekilde, ilk GPU max. 40-41, ikinci GPU ise 43-44C falan oluyor, pompayı köklersem yani işte 5000 devire yakın bir devire getirirsem bu sıcaklıklar GPU'lar için 2-3C gibi farkediyor maksimumda ama akış hızını arttırsam da kıssam da CPU sıcaklığında hiçbir değişme olmuyor, bu arada bloğu söktüm, temizledim, ayakları falan iyice sıktım, yine oturttum thermal paste uygulayıp ama yine değişen birşey olmadı, CPU'dan loop'a sıcaklık transferinde bir problem var, ya blokta birşey var, ya bu jet denen parça çok etkiledi ama pek zannetmiyorum açıkçası, bir halt oldu, ama anlayamadım yani meseleyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok