Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 311 mesaj var

Beynim yandı fan araştırmaktan, NF-F12 siparişi verdim gitti sonunda.

Edit: Alamadım, 1 tane kalmış ellerinde. :D

Neyse daha sonra sipariş geçeriz artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben fazladan 1 tane NF-F12 sirapiş ettim, siyah olan, tam olarak şu:

https://www.amazon.com/gp/product/B00KFCR5BA/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

sonra dedim gerek yok iptal edeyim, amazon kargo'ya vermeyi durduramadı, amerika adresine gönderiyordum, gelince kabul etmeyin geri dönsün dediler de uğraşmadım.

neyse elimde bu fazladan var, hiç kullanmadım. aldığım fiyat $22.90'a yollayabilirim istersen.

@@Erwin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siparişi komple iptal ettim ben, 1 tanesi gelseydi alırdım. :)

Zaten benim aldığım PWM 1500 olandı. Uymaz yani. Gene de teşekkürler @@stardust.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

rica ederim, ben de yedekte tutuyorum zaten, eski kasanın bir fanı çozutunca eski yedeğimi onun yerine takmıştım, gerçi bu sefer yedek fanı 140mm alsaydım daha iyi olacaktı, kafam çalışmadı o kadar.

bu arada PWM 1500 - 2000 çok farketmez fan kontrolcüsü ya da kontrol edebilen bir anakarta bağladığın sürece, istediğin gibi kısar ya da açarsın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az bir işi kaldı.:)

Hafta sonu bitiririm sanıyorum, su doldurmak için ucu pipetli şişelerden edinmem lazım bir de ama yakında lab. malzemesi satan yer yok, işin oradan bakacağım olmazsa.

post-181-0-69833800-1478807456_thumb.jpg

ZvAnA, ObiWan and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi, ben mi yanlış görüyorum? 360mm'den çıkan boru, 240mm'ye mi gidiyor? Gidiyorsa neden? 

Şimdi gördüm pompaya gidiyormuş. Bana hala tuhaf geldi öyle bağlaman. Tek pompa kullanmak zorunda olduğundan mı öyle mi yaptın?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dolaşım şu şekilde, rezervuar-240mm-CPU-GPU blokları-360mm-rezervuar. Derli toplu hortum bağlantısı ile dolaşım bu şekilde oluyor ki zaten su gayet de hızlı dolaştığından çok da önemli değil o kadar.

Suyu doldurdum bu arada akşam, lab. malzemesi satan bir yerden buldum bahsettiğim plastik, ucu pipetli şişelerden.

Arkada, boşaltım için taktığım vana sistemi bağlantısında bir kaçak oldu, onu da düzelttim.

Yarın akşama kadar kurur sağı solu ondan sonra da artık esas PSU'yu devreye alırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi, ben mi yanlış görüyorum? 360mm'den çıkan boru, 240mm'ye mi gidiyor? Gidiyorsa neden? 

Şimdi gördüm pompaya gidiyormuş. Bana hala tuhaf geldi öyle bağlaman. Tek pompa kullanmak zorunda olduğundan mı öyle mi yaptın?

Bağlantıda bir problem yok, gayet normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıvı soğutmada 2 radyatör seri bağlanabilir, bunda hiçbir sakınca yok. Sıralamada dikkat edilebilecek tek husus yüksek ısı üreten birimleri düşük ısı üreten birimlerin öncesine yerleştirmemek ki aslına bakarsanız bu bile dikkate değecek bir fark oluşturmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA Sorun var demedim zaten, sadece tuhaf dedim. O da şundan dolayı, Tolga abinin verdiği referansla

rezervuar - 240mm(soğuk)- CPU - GPU - (sıcak)360mm(soğuk)- rezervuar - 240mm(soğuk)...

Soğuktan, soğuğa gidiyor, o yüzden dediydim. Neyse, düzgün çalışıyorsa bana tuhaf gelmesi sorun olmaz herhalde. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıralamada dikkat edilebilecek tek husus yüksek ısı üreten birimleri düşük ısı üreten birimlerin öncesine yerleştirmemek ki aslına bakarsanız bu bile dikkate değecek bir fark oluşturmuyor.

Aslında bu olay biraz da psikolojik bir olay. Dizilimin gerçekte çok bir önemi yok.

Dikkat edilmesi gereken en önemli üç husus var bu konuda;

Birincisi ve en önemlisi pompanın rezervuarın altında konumlandırılması. Rezervuara konulan sıvının pompaya sorunsuzca gidebilmesi sağlanmalı,

İkincisi mümkün olduğunca akışkanlığı olumsuz etkileyecek sert dönüşlerden kaçınılması; bu pvc hortumlarda çok sıkıntı değil, ancak akrilik tubingde esnek olmayan malzeme nedeniyle kullanılan 90 derece rakorlar vs. flowu olumsuz etkileyen faktörler.

Üçüncüsü de doğru pompa seçimi. Çok fazla blok, radyatör ve 90 derecelik dönüşlerin olduğu bir soğutma döngüsünde ki benim kendi sistemimde kurulumum bu şekilde, kimi zaman tek pompa yeterli olmuyor. Bunlarla birlikte sıvının döngü içinde aldığı yol bir de 10 feet'i aşıyorsa ikinci pompa şart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fan olarak yeni favorim EK Vardar kesinlikle, Noctua'dan daha bir tuttum.

Air 540 o düzen ile baya etkili oldu bu arada, sessiz PC isteyen hele tek GPU kullananlar ellerinden iş gelirse elbette ki çok kolay birşey değil böyle bir sistemi kurmak, bir bakabilirler. Sessizlik için kesin birebir. Corsair, Noctua şu bu hazır soğutma kitlerinin hepsini ikiye böler, beşe çarpar, kesinlikle kıyaslamaya falan kalkılmasın. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sen rezervuara gelen suyun soğuk veya 240mm radyatöre gelen suyun soğuk olduğunu nereden çıkardın ?

Hortumlarda gayet rahat ısı hissedilebiliyor. Orası soğuk, burası sıcak diye bir durumu yok, su zaten baya hızlı dolaşıyor daha önce de belirttiğim gibi.

İmzadaki PC için düzeneği vereyim o zaman mesela, rezervuar-360mm rad-360mm rad- VRM Bloğu - CPU bloğu-GPU blokları-360mm rad-360mm rad-rezervuar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soğuk - sıcak olayını şu şekilde yazmıştım; radyatöre gelen su/sıvı/akışkan sıcak oluyor, radyatörden çıkan soğuk oluyor. Sonuçta radyatörün amacı sıcak gelen sıvıyı soğutmak değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyle ama sistemin performanisini sicaklik ortalamasi belirliyor.

Radyatorden cikan suyun sicakligini da aslinda giren su sicakligi belirliyor.

Yani ortada bir loop var ve siz bilesenlerin siralamasini ne kadar degistirirseniz degistirin sonuc her zaman artilarin ve eksilerin toplanmasi seklinde oluyor.

Radyatorun nerede oldugundan cok ne kadar verimli oldugu yani giren suyu ne kadar sogutabildigi onemli. Zaten radyatoru islemcinin oncesinden alip gpu'dan once yerlestirecegim diye fazladan dirsek falan kullaniyorsaniz o daha zararli oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi başlık uygun olur bilemedim: Mesut Çevik'in ASUS diyarından tanıtımları. Kısaca heryer RGB olmuş. Anlayamıyorum her ürüne bu RGB leri koyup maxim gazinosuna döndürmeyi. Soğutucular, ekran kartları, anakartlar, ramler. Arkadaş mükemmel olmuş diyorda sanki bir akvaryuma bakar gibi oluyorum.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=dR-vjM9yuHE

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kasa iyice sessizleşince Corsair H100'ün pompa sesi acayip sinir etmeye başladı. Sanki biri eliyle vana çeviriyormuş gibi ses geliyor kasadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pompa sesi gıcık, custom sistemde ama o konu da çözümlü, sıkıntı olmuyor. 

Custom sistemde fan sesi de az olduğundan coil whine, ıvır kıvır me varsa daha fazla duyuluyor haliyle, pompa bir de vibrasyon yapıyor, o da gürültüye neden oluyor mekanik ses dışında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pompanın güç girişini bir fan kontrolcüye bağlayıp devrini ayarlayabilirsiniz. Sıvının devirdaimi düştüğü için soğutma performansı bir miktar düşüyor ama sistem boştayken bu şekilde kullanılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, T800 said:

Pompa sesi gıcık, custom sistemde ama o konu da çözümlü, sıkıntı olmuyor. 

Custom sistemde fan sesi de az olduğundan coil whine, ıvır kıvır me varsa daha fazla duyuluyor haliyle, pompa bir de vibrasyon yapıyor, o da gürültüye neden oluyor mekanik ses dışında.

yani "bütün fanları 2000 devirde çalıştır, kafan rahat etsin" mi diyorsun Tolga abi ? :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok