Sistem açılmıyor. Yardım!
3 3

Bu konuda 23 mesaj var

Şimdi bilgisayarı açmak için güç düğmesine bastım ki ,bir saniye kadar sisteminde ışıkları yandı ve söndü. İlk aklıma gelen güç kaynağında sorun olduğu ancak benzer bir sorun yaşadığımda ana kart arızalı çıkmıştı.

İzlenecek yol için tavsiyeniz var mı? Vatan bilgisayar açıkken ona göre parça alayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Whoosh'un dediği doğru. Minimum bileşen ile başlat. Tek slota 1 adet RAM tak, onla da açılmıyorsa, RAM'leri tek tek dene. Bunlara rağmen olmuyorsa, anakart veya PSU'dur. Başka sistemde bu bileşenleri tek tek denemen gerekebilri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Denedim. Gene açılmadı. Görünen o ki güç kaynağında (büyük olasılıklA).Deneyebileceği yedek bilgisayar da yok ki elimin altında.

Ankart ile güç kaynağını ayırt etmenin yolu var mı? Gidip yeni güç kaynağı almadan bir deneyeim.

Seasonic in5 yıl garantisi var ama böyle durumlarda işe yaramyıyor tabii. 20 gün servis bekleyemeyeceğim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaçlık güç kaynağı lazım? Göndereyim gerekirse? Ofiste olması lazım 450 500 gibi bişeyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç kaynağını anakarta bağlamadan çalıştırıp bakın gene kapanırsa güç kaynağında bir sorun vardır.

Test etmek için güç kaynağı - anakart bağlantı kablosundaki yeşil kablo ile siyahlardan birini birbirine bağlamanız yeterli. İnternette videolu anlatım filan da bulabilirsiniz.

Yalnız bu şekilde çalışsa bile güç kaynağı sağlam anlamına gelmez. Sadece çalışmazsa kesin olarak güç kaynağı olduğunu anlarsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı şey bugün başıma geldi.

Senede 10 defa açtığım bir masaüstüm vardı bugün farklı odaya taşıdım cpu fanını söktüm tozlarını temizledim taktım . Çalıştırdım ama tık yok. 3-4 aydır çalıştırmamıştım ön panel düğmeleri de bağlı değil. Biostan güç-elektrik gelince çalıştır modundaydı. Bios pili falan bitmiştir bios sıfırlanmıştır dedim pille uğraştım anakart üzerinden power sviç bağlantılarına kısa devre yaptırıp çalıştırayım dedim yok çalışmıyor. Sonra corsair cx600m olan ps söktüm nette bulduğum yolla (yeşil-siyah bağlayarak) denedim güç kaynağı fanı dönmüyor. Benim problemim sanırım güç kaynağı , gerçi durduk yerde güç kaynağı nasıl bozulur ?

Siz de güç kaynağını anakarta bağlamadan çalıştırmayı deneyin.

Altta videosu var.

Videoda fan bağlayın diyor ben hiç bir şey bağlamadım sadece güç kaynağının fanına baktım dönüyor mu diye?
Bu güç kaynağının sigortası-fuse falan var mı acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı modellerde fan belli bir ısının altında çalışmıyor fan bağlayın önerisini o nedenle yapmış olabilirler. Sigorta genelde güç kaynağının içinde oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bilgisayarı açmak için güç düğmesine bastım ki ,bir saniye kadar sisteminde ışıkları yandı ve söndü. İlk aklıma gelen güç kaynağında sorun olduğu ancak benzer bir sorun yaşadığımda ana kart arızalı çıkmıştı.

İzlenecek yol için tavsiyeniz var mı? Vatan bilgisayar açıkken ona göre parça alayım.

Yandı söndü derken her defasında mı böyle oluyor ?

Kısa devreye de işaret edebilir bu, anakartı dışarıya alıp bir de orada bakın çalışacak mı diye bir önerim olabilir, uzaktan destek vermek de en zor şey, bilgisayarın yanında olmak lazım böyle konularda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yandı söndü derken her defasında mı böyle oluyor ?

Kısa devreye de işaret edebilir bu, anakartı dışarıya alıp bir de orada bakın çalışacak mı diye bir önerim olabilir, uzaktan destek vermek de en zor şey, bilgisayarın yanında olmak lazım böyle konularda.

Sadece bir kez 1 sn kadar fanlar dönüp duruyor. Tekrar düğmeye basınca hiç çalışmıyor. Ancak psu dan gücü kesince bir kez daha tekrar ediyor.

Bu marım anakartta değildir, o çok uğraştırır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam çok benzer sorun benim de başıma geldi. Güç düğmesine basılı tutun, eğer sistem çalışıyorsa anakart yanmıştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olun hocam. Düğmeye bastığınızda anlık olsa bile fanlar falan çalışıp duruyorsa bence güç kaynağının bozuk olma ihtimali epey düşüyor. Anakart kaynaklı olabilir gibi. Ama illa arıza göstergesi de olmayabilir. Anakartın herhangi bir yerinde yanlış takılmış bir kablo, ucu açık bir pine temas eden birşey de kısa devre yaptırıyor olabilir. Kasa içiyle bu sıralar uğraştınız mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yardım eden arkadaşlara teşekkürler. 

Değiştirdim güç kaynağını , çalıştı. Demek sorun güç kaynağındaymış.

FSP 750W aldım geçici kullanmak için .Kablo ucu seasonic ile ters yapılmış cpu girişi için , yanlış olduğunu anlayana kadar  , kırk saat uğraştım.  Kabloları düzenlemek de mümkün değil tabii , kısa kalıyor çünkü. Adamlara küfretmeden önce, tekrar tekrar kontrol edince fark ettim. Üst modellerde bu tip detaylara dikkat ediliyor. 

Yırttık bu seferlik, Anakart olsa, çok uğraştıracaktı.

Eksenden almıştım Seasonic 'i . Bakalım garantisi uğraştıracak mı? Daha önce deneyen var mı Seasonic garanti işlerini?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıllık garanti süresini geçirdiyseniz geçmiş olsun diyeyim hocam. Seasonic güç kaynaklarını Akortek ithal ediyor. Kendi sitelerinde bağıra çağıra "5 yıl garantili!" diye sattıkları PSU'lar 3. senesinde bozulunca, "resmi garanti 2 yıl, gerisine karışmayız" deyip çamura yatıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıllık garanti süresini geçirdiyseniz geçmiş olsun diyeyim hocam. Seasonic güç kaynaklarını Akortek ithal ediyor. Kendi sitelerinde bağıra çağıra "5 yıl garantili!" diye sattıkları PSU'lar 3. senesinde bozulunca, "resmi garanti 2 yıl, gerisine karışmayız" deyip çamura yatıyorlar.

Nasıl bir mantıkmış bu böyle? üreticiye mi gönder diyorlar ?

Neyse benim ki daha 2 yıl olmadı. Sorun çıkarmazlar herhalde? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıl geçmediyse zaten garantili, bozuk çıkan malda sorumluluk müteselsilen satıcı, ithalatçı falan hepsine aittir, ispat ettikten sonra kimi yakalarsanız ondan alırsınız hakkınızı kanuna göre ama zor süreçler bunlar bilgisayar parçası piyasasında Türkiye'de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski veya dandik güç kaynaklarında başta aşırı akım koruması ve benzeri düzenekler olmadığı için test amaçlı yüksüz çalıştırma denemesi yaparsanız sağlam güç kaynağını bozarsınız, bu da benden böyle bir not.

Geçmiş olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim fanı bozuk olduğundan kendim fanını Akasa Viper 140mm fan ile değiştirip köşeye koyduğum OCZ 1250W PSU'm var, ona moleksten bir adet fan bağlayarak denedim yeşil, siyah metodunu PSU çalıştı, bu arada kendi değiştirdiğim fanı da test etmiş oldum çalışıyor mu çalışmıyor mu diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok