sistem toplamanın zamanı geldi
1 1

Bu konuda 61 mesaj var

Yeni konu açmadan buradan devam edeyim, uzun süredir ertelediğim sistem toplama işini şu anda kullandım ekran kartı bozulunca yapmaya karar verdim. Gerçi kart bozulduğu için biraz ani oldu, o nedenle maliyeti olabildiğince aşağıda tutmaya çalıştım fakat aldığım anakartı uzun süre kullanacağımı düşünerek çok da kısmamaya çalışıyorum. Kullanım şeklimi düşündüğümde i5 işlemci yeterli, birkaç sene sonra ihtiyaç olursa i7 ye geçiş yaparım, zaten tahminim Intel birkaç nesil LGA1151'e devam eder. 

Anakart konusunda aşağıdaki üçü arasında kaldım, önerisi olan var mı?

ASUS Maximus VIII Ranger Z170 LGA1151 DDR4 M.2 USB 3.1 Anakart 

ASUS Z170 Pro Gaming Z170 LGA1151 DDR4 M.2 USB 3.1 Anakart

ASUS Z170-A Intel Z170 1151 Soket 3400MHz O.C DDR4 Sata 3.0 Usb 3.1 

Pro Gaming hem Maximus VIII Ranger'a göre daha ucuz, hem de arka panelde 4 tane USB 3.0 çıkışı mevcut. Z170-A ise üçü içerisinde en ucuzu. 

İşlemci i5-6600K olacak, ram de ilk etapta 2x8 almayı düşünüyorum muhtemelen aşağıdakini alır geçerim,

KINGSTON HyperX Fury 16GB(2x8GB) DDR4-2400MHz CL15 Bellek - HX424C15FBK2/16 

Birkaç ay yoğunluk nedeniyle oyun oynamaya fırsatım olmayacağından ekran kartını daha sonra almayı düşünüyorum. Ya da Amazon'da filan güzel bir black friday indirimi olursa onu oradan alırım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sCoRPion_tr

Sistem uzun süre kullanılacağı için alırken anakart'ta paraya acıma derim, araştırıp kendim seçerek topladığım Tomato 430TX'li MMX200 zamanından beri anakart konusunda hep daha iyisini almaya çalıştım, sonradan aparttı eksik bir şey işte insanı içten içe yiyor ama anakartıda değişmek istemiyorsun :mrgreen:  neyse dediğim gibi anakarta aban ve alabildiğinin en iyisini al derim.

Pahalısı Maximus ama bence bir miktar daha bütçe ayırıp  +500-700TL ile daha üst bir model al derim.

Şimdi bence şu allta linkini koyduğum kart yukarıdaki maximus'a göre daha iyi tabi eğerki bütçe ayıramıyorsan, gigabyte'ın şu modeli bariz daha iyi duruyor her bakımdan, misal 1-2 yıl içinde şimdi SSD'ler  gibi al segment'e yayılma ihtimali olan M2 slotu var hemde 2 tane, asus'u sırf M2 olmaması bile maximus'u listeden çıkarmaya yeter de artar. ;)

Link= http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-z170x-gaming-7-intel-z170-soket-1151-ddr4-3866mhzoc-usb-31-anakart.html

Yok eğer ayırabilirsen o zaman Asus'un Deluxe ve MSI'ın ACK modelinden birisini al derim,çok iyi görünüyorlar. :mrgreen:

16gb Ram çoğu uygulama için zaten psikolojik sınır, 32gb'a geçmek şu aşamada gereksiz masraf olur tabi senaryo'ya göre değişebilir bu durum.

İşlemci konusunda ise i5-6600 yeterli gelir fakat K işlemci alacaksan anakart'a yine abanmalısın bence K işlemci için anakart'ın daha bir becerikli olması özellikle sinirlerin yıpranmamasını sağlar.

Bu kadar yazıdan sonra içimde ciddi ciddi sistem toplama aşkı oluşuyor, ama ben en az 4 yıl kullanacağım için masrafım çok fazla olacağını bildiğim için kendimi frenliyorum,  nisan mayıs gibi çıkacak olan 6950X işlemcilerde 10-core 20-thread olacak, her ne kadar masrafından ötürü düşünmek istemesemde aklıma giriyor nalet, bakalım yılbaşından sonra durumlar ne olur bütçe ayarlayıp esaslı bir yenileme yapmayı bende düşünüyorum. tabi yılbaşına kadar çift monitör'ü değiştirmem lazım, sonra diye diye 1080p eskidi gözümüzde. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk öneriler için teşekkürler.

Asuslarda da M2 aşağıdaki şekilde belirtilmiş o modellerde

1 x M.2 Socket 3, , with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode).

Gigabyte'ı da ekledim alınabilecekler listesine. Asus'un Deluxe serisi çok pahalı oluyor, 700-800 TL verebilirim fakat o seri 1200 TL düzeyinde.

K işlemci konusuna gelince, zaman bulup da overclockla filan uğraşır mıyım bu saaten sonra onu bilmiyorum ama işlemcinin K olmayanı ile arasında çok az fark var, o nedenle K alıp geçerim muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeş haklısın bir üst seviyeye çıkınca fiyat çok değişiyor ama işte dediğim gibi OC olacaksa bence K işlemci aldığın için sinirlerine zeval gelmesin pahalı kart al, öderken taksit vs yaparsın ama sinirlerin harap olmaz.

M2 konusunda ise GB'ı tek geç derim, anakartta 1ad. M2 iş görür ama bence min. 3-4 yıl kullanılacak bir sistemde 2ad. M2 olmalı, son olarak üst seviye anakartlarda genişleme olanaklarıda uzun ömrü destekleyecek kadar fazla, tabi pahalılar ama durumda bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sCoRPion_tr

Bir süredir Skylake platformuna geçiş için araştırma yapıyorum. Bu nedenle Asus'un Z170 anakartlarını (Z170-A ve Pro Gaming) bir süredir takip ediyordum. Gigabyte'ın beklediğim modelleri (Z170X-UD3 ve UD5) henüz gelmedi. Ben de daha fazla sabredemeyip, bugün Z170-A siparişi verdim. (Detayları gelince kendi kendi Skylake başlığımda anlatırım). 550-650 TL aralığında Gigabyte Z170X Gaming 3 ile birlikte alınabilecek  en iyi fiyat-performans anakartlarından biri. Asus'u Bios kullanım kolaylığı ve beraberinde gelen bazı yazılımlar için tercih ettim. Pro Gaming ise sıkıntılı görünüyor. Çıktığından beri 10 kere falan Bios güncellemesi gelmiş. Sorun yaşamayan kullanıcı elbette vardır ama çok fazla RMA kaydının varlığı, sorunlu bir anakart olabileceği izlenimi uyandırıyor. Bu fiyat aralığında kalınarak ve belki, bütçe zorlanarak i7 işlemci alınabilir. Elimde bir adet i5-6500 olmasına rağmen, her an gaza gelip K serisi bir işlemci alabilirim.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

imzamda ki sistemi yeni topladım. bahsettiğin ASUS Maximus VIII Ranger Z170 LGA1151 DDR4 M.2 USB 3.1 Anakart  da vatandan 850 liraya aldım.  başka seçeneklerde vardı önümde ama tercihimi bundan yana kullandım.  fiyatı 1xxx ve üzeri anakartlar elbette daha iyidir ama Maximus VIII Ranger da gerek OC gerek ise kullandığı malzemeden dolayı oldukça hoşuma gitti. Misal 4.8Ghz e sorunsuzca 6700k'yı OC edip stabil kullanabildim. Bu konuda çok esneklik tanıyabildi bana.

Tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda ben de fırsat bulup topladım sistemi.

Eski sistemdeki HDDleri kullanmayı düşünüyordum fakat çok uzun süredir kullandığım için nalları dikme zamanlarının yakın olduğunu düşünüp bir tane de HDD aldım, eskiden kullandığım ZALMAN CNPS9500 fanın da yeni sisteme montaj için anakart arkasındaki parçasının değişmesi gerektiğinden fanı da değiştirdim (Türkiye de yok, yurt dışında da zor bulunuyor).

Intel Skylake Core I5 6600k 3.5ghz 1151 6mb
Silverstone AR01 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+ Uyumlu İşlemci Soğutucusu (SST-AR01)
ASUS Maximus VIII Ranger Z170 LGA1151 DDR4 M.2 USB 3.1 
KINGSTON HyperX Fury 16GB(2x8GB), DDR4-2666MHz 
WD 3,5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Sabit Disk (WD10EZEX)

Bunlara ek olarak eski sistemden gelen SSD yi taktım.
SDSSDX-120G-G25 SanDisk Extreme SSD 120GB SATA 6.0 

Geriye bir tek ekran kartı kaldı, onu da 1-2 ay içinde uygun fiyata GTX 970 denk getirirsem alacağım, şu anda çok ihtiyacım yok. Tabi anakart değişince Windows un aktivasyonu gitti, bi ara da onunla uğraşacağım. 
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda ben de fırsat bulup topladım sistemi.

Eski sistemdeki HDDleri kullanmayı düşünüyordum fakat çok uzun süredir kullandığım için nalları dikme zamanlarının yakın olduğunu düşünüp bir tane de HDD aldım, eskiden kullandığım ZALMAN CNPS9500 fanın da yeni sisteme montaj için anakart arkasındaki parçasının değişmesi gerektiğinden fanı da değiştirdim (Türkiye de yok, yurt dışında da zor bulunuyor).

Intel Skylake Core I5 6600k 3.5ghz 1151 6mb
Silverstone AR01 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+ Uyumlu İşlemci Soğutucusu (SST-AR01)
ASUS Maximus VIII Ranger Z170 LGA1151 DDR4 M.2 USB 3.1 
KINGSTON HyperX Fury 16GB(2x8GB), DDR4-2666MHz 
WD 3,5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Sabit Disk (WD10EZEX)

Bunlara ek olarak eski sistemden gelen SSD yi taktım.
SDSSDX-120G-G25 SanDisk Extreme SSD 120GB SATA 6.0 

Geriye bir tek ekran kartı kaldı, onu da 1-2 ay içinde uygun fiyata GTX 970 denk getirirsem alacağım, şu anda çok ihtiyacım yok. Tabi anakart değişince Windows un aktivasyonu gitti, bi ara da onunla uğraşacağım. 

hayırlı olsun öncelikle. anakartımız ve kullandığımız 1tb disk aynı. anakart dan memnun kalacağınıza eminim. 

ben de eski işlemci soğutucumu kullanmaya devam ediyorum çok da memnunum. noctua nh-d14 

eski hdd'leri kullanmamanız yerinde olmuş. güncel bir ssd takviyesi yapmışsınız. yerinde bir hareket. 

güle güle kullanın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok