sistem toplamanın zamanı geldi
1 1

Bu konuda 61 mesaj var

merhaba

Intel Core I7 2600K

MSI GTX 560 TI TWIN FROZER II OC Edition

ASUS P8P67 PRO B3 P67

G-SKILL 8GB 2x4GB 1600Mhz

parçalarından oluşan bir sisteme sahibim. 

oldukça eskidiğinin farkındayım.

artık yenilemenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

kafamda ki 4 parça şu şekilde olacak

INTEL Core i7 6700K Quad Core 4.00 GHz 8MB = 360 $

opsiyon olarak burada i5 6600k da tercih edebilirim.

MSI 4GB GTX960 GAMING GDDR5 128 Bit HDMI DVI nVidia = 280 $

960 üzerine çıkmak istemiyorum. ekranın 1920 x 1080 olacak sonuçta ve full hd de bu sistemde yeterli gelir mi? 

KINGSTON Hyperx Fury 16GB (2X8) 2133Mhz DDR4 CL15 = 132 $

2x8 mi yoksa 4x4 mü bu yeni intel yongasında efektif olur yoksa bir şey farkeder mi? 

MSI INTEL Z170A GAMING PRO Z170 DDR4 VGA GLAN 1151P EXPRESS M2 = 180 $

anakart olarak bunu düşünüyorum. tavsiye edermisiniz yoksa daha uygun bir seçeneğe mi bakmam gerek.

bu 4 parçanın toplamı 3325 TL KDV dahil oluyor.

bu 4 parça mantıklı bir seçenek mi? 

eğer olursa eski 4 lüyü satacağım parça parça.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartı için nasıl olsa full hd'de kullanacağım deyip geçmemek lazım zira bendeki 980ti'nin witcher 3'te 1080P'de dahi nadir de olsa 60 fps altına indiği yerler olabiliyor... yeni nesil konsollara yapılan oyunların çoğalmasıyla ekran kartı gereksinimi eskisinden çok daha fazla olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@  ( avatarın altında ki mention a tıklayınca otomatik getirdi ekrana öylece baktım uzun uzun. ben iki saat yazıyordum kullanıcı ismini. )

doğru diyorsun tabi ki ama fiyat bir anda 4x oluyor :) yoksa haklısın ekran kartı yatırımı önemli. 960 o yüzden işimi görür diye düşünüyorum. incelemelerde full hd ötesine çıkmayacaksanız kullanılacan en mantıklı çözüm gibi. ama elbette 980 ti çok daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine de en azından GTX 970 falan bakmak gerekir bence, GTX 960 kullanılacaksa da zaten i7 6700K da çok olur, i5 yeterli gelir bir adet GTX 960 için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen ekran kartı ve ram hariç bende de aynı sistem var. Sadece 980ti alınıp geçilse bir de ram takviyesi olsa sistem uçar gider bir süre daha .Komple değişikliğe gerek olmadığını düşünüyorum.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de yukarıdaki yorumlara katılıyorum, anakartın eskimesinden dolayı bir şikayetiniz yoksa (usb 3.0 portlarının azlığı ya da eksikliği v.b.) bence öncelikle sadece ekran kartı alarak deneyin, 8gb bellek de sonuçta hala az bir miktar sayılmaz, o da hala yeterli olur gibi geliyor. Baktınız ki hala istediğiniz performansı alamıyorsunuz o zaman diğer bileşenleri de değiştirirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@jackjoker

Hocam selamlar;

Ben de P867 Deluxe ve i7 2600k'dan yeni terfi ediyorum. Ancak benim terfimin nedeni anakartın artık sata portlarının yetersiz gelmesi ve usb portlarının kafasına göre çalışmasıydı. Bu sıkıntılarım olmasa i7 2600k ile daha en az bir sene devam etmeyi düşünürdüm. Sizin anakart kaynaklı böyle sıkıntılarınız yoksa, bence alınabilecek en iyi ekran kartı alınıp keyif yapılabilir. Tabi Z170 ile gelen yeni teknolojilere artık geçiş yapayım da diyebilirsiniz. Bu durumda seçimleriniz bence güzel. DDR4 bellek konusunda mutlaka 2x8gb'lık kit düşünün. Ekran kartı konusunda da @@allreadydead GTX 970 kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Performansı hakkında ona sorabilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Problem ?

Yok problem falan, yapıştır JJ. Hoş senin 980TI falan alman lazım :)

o niye be 980 ti? tamam beni sevmiyorsun da bu kadar belli etme bari :D 

iyi yani 970. hmm o zaman akıt gelsin diyim. 

ya tek ekran kartı ya da komple 4 parça. o konuyu biraz daha düşüneyim. elimdekilerin 4 parçası ikinci el de toplam 900-950 lira felan ediyor biraz piyasaya baktım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bellekleri 2x8 GB alın bence (16 GB üzerinde karar kıldıysanız tabi). Efektiflik kısmını bilmiyorum ama anakartın üstünde kalabalık yapıyor 4x4 GB. :)

Anakart için fazla para harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. En azından FPS açısından size neredeyse hiçbir katkı sağlamıyor. OC ile de işiniz yoksa en bol USB girişli anakartı alıp geçebilirsiniz.

1080p için GTX960 yeterli olacaktır. Ama ileride monitör değişimi olursa ekran kartı değişimi de gerekebilir. Bir de GTX960 için i5 6600K daha bütçe dostu olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakarta para hacamanin sebebi uzerindeki yeni teknolojler. SSD'ler sata3'u sature etmis durumda, sata express diye yeni bir standart var, USB type-C diye yeni bir USB standardi var. DDR4 ram deskekleyeni var, vs.

Ben yeni anakart alirken bunlara bakardim.

Ote yandan 1080p, PC monitor standardi olarak omrunu doldurmak uzere, buna gore plan yapmazdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakarta para hacamanin sebebi uzerindeki yeni teknolojler. SSD'ler sata3'u sature etmis durumda, sata express diye yeni bir standart var, USB type-C diye yeni bir USB standardi var. DDR4 ram deskekleyeni var, vs.

Ben yeni anakart alirken bunlara bakardim.

Tabii ki yeni teknolojiler incelenmeli, hem de ciddi ciddi incelenmeli ama "Yok anakart ışıklı olsun, aman efendim soğutucuların üzerinde kılıç resmi olsun, anakart kar beyazı olsun ki kar kamuflajı yapalım, başka bir 'Bilmemne Gaming' marka sertifikası olmayan anakart mı alınırmış vs. vs." diye ölüp bitmiyorsanız bunlara ek para ödemeye de gerek yok. Demek istediğim oydu aslında. Özellikle bu "Gaming" denen ürünlerin büyük çoğunluğunun para tuzağı olduğunu düşünüyorum (şahsi fikrim, illa ki öyledir diye fikir dayatma çabam yok :) ).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

peki gaming olmayan ama bir çok yeni özelliği barındırabilen bir anakart modeli önerebilirmisiniz?

anakart dan artan parayı ekran kartına ekleyebilirim daha mantıklı olabilir bencede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O konuda haklisiniz.

Ben bilmeyenler vardir diye dusunerek yazdim. Saniyorum bircok kisi sata express'i duymadi daha mesela.

Ozellikle yeni bir ankart alirken en az 3 sene kullanacagimi dusunerek alirim ben. Bu anladma gelecek teknoljilerine uyumluluk onemli.

Ekran karti cok muhim degil bu anlamda. Istediginiz zaman cok masraf yapmadan degistirebilirsiniz.

Simdi ben de pek arastirmis degilim ama su web sitesinden istediginiz kriterlere gore arama yapip Tr'de hangileri varsa onlara bakalirsiniz

https://pcpartpicker.com/

Ornegin ben ddr4 olsun, mukunse 2 tane sata express olsun diye bakardim.

Bir de sata m.2 diye birsey var bunu da olsa iyi olur kategorisine koyardim.

Daha sonra da marka/fiyat/performans hangisi mantikli ona bakardim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aranılan geleceğe yönelik teknolojili ürünlerin büyük çoğunluğu Gaming türü (pazarlama böyle bir şey :) )...

Şu var mesela:

GA-Z170-HD3P

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5495#ov

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7334 (fiyat açısından fikir versin diye koydum, daha ucuzu elbet vardır)

Z170

4 x DDR4 slotu

1 tane M2 soketi

3 tane SATA Express girişi

Arka panelde birer tane USB 3.1 ve USB Type-C, 2 tane USB 2.0, 3 tane de USB 3.0 soketi (bu açıdan biraz eksik sayılabilir).

DisplayPort yok.

(SATA 6Gb/s gibi diğer bilindik özellikleri saymadım)

Bu kart daha çok "hepsinden biraz olsun" türü. "Hepsinden bolca olsun" denmeye başladığı zaman fiyatlar yükseliyor elbette.

EK:

Stoklarda bulunabilirse GA-Z170X-UD3 de olabilir.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5499#ov

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alınacak anakartta en az 8 adet faz, Intel LAN, düzgün VRM ve chipset soğutması var mı ona bakın, gerisi hikaye oluyor ama firmalarda ucuz modellerde bunları kullanmıyorlar genelde. Veya acaip tasarım hataları falan olabiliyor. Böyle şeylere dikkat etmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

öneriler için teşekkürler.

genelde istenilen özellikler artık game serisi modellere konuyor sanırım. uzun süredir takip etmedim ama gördüğüm kadarıyla oyuncu anakartları üst seviye malzemeler ile üretilmiş. vatan bilgisayara baktım nerdeyse tüm anakartlar game serisi. biraz daha araştırmaya devam edeyim ama aşağı yukarı belli gibi kafamdakiler.

tekrar teşekkür ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer şu andaki sisteminde anakarttan dolayı bir sıkıntı yaşamıyorsan sadece ekran kartı al geç bence. Yeni Z170 çipset ile m-sata portu, sata express arayüzü geliyor. M-Sata'ya pciexpress veriyolu kullanabilen çok hızlı ssd'ler takabiliyorsun ama takacak mısın? Ayrıca usb 3.1 type-c portları geliyor. USB 3.1 cihazın var mı veya yaygınlaşması kaç ay/sene olacak? Bunlar yeni teknoloji ve sahip olunması keyifli elbette ama kullanıp kullanmayacağını iyi değerlendirmen gerekli. Eğer sandybridge öncesi çok çok eski bir pc olsa elinde kesinlikle upgrade yap komple derdim. Ancak şu durumda oyunları iyi kalitede 1080p oynayabilmek için ekran kartı güncellemesi yeterli. En az 1 belki 2 yıl daha götürür seni. Komple yeni pc için tek mantıklı sebep anakartın seni artık kesmiyor olması veya sata 3 portlarının ya da usb 3.0 portlarının yetersiz kalması veya m-sata arayüzünde ssd takmayı düşünmen olacaktır. Bu konularda sıkıntın yoksa komple güncelleme yapmana da hiç gerek yok. İlk iş olarak bir GTX 970 al geç, bir de dilersen bellekleri 2x8 GB DDR3 yapabilirsin ama o da şart değil. 

Yok illa ben komple yeni pc'ye geçeyim artık bu pc beni kesmiyor diyorsan o durumda makul fiyatlı bir anakart olarak Asus Z170 Pro Gaming olabilir gibi. 660 TL fiyatı var . http://www.vatanbilgisayar.com/asus-z170-pro-gaming-intel-z170-soket-1151-ddr4-3400mhzoc-usb31-anakart.html?srt=UP

İşlemci olarak 1080p oyunlarda i5 6600K yeterli gelecektir ama i7 6700K da alınabilir tabi ki. Bellekleri 2x8 GB seç mutlaka. Ekran kartı da dediğim gibi en azından GTX 970 olmasında fayda var uzun dönem için.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski

o anakart ı begendim cidden. dediklerin çok mantıklı. açıkcası şuan ki sistemim beni idare ediyor. ama geçmişken yeni olaya geçeyim diye istemiştim. bu sıra bir karar vereceğim bakalım. ama ekran kartı kesinlikle minimum 970 olacak o kesinleşti. 

teşekkür ederim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni sistem alınacaksa şunu es geçmeyin. Ben kesinlikle düşünüyorum. Tabi M.2 slot da yetmiyor sadece. NVMe lazımmış. Fakat transfer hızları vs. inanılmaz. 512GB'liği alıp takılcaksın :) sonra yanına da ucuz SATA 3.0 kapasitesi yüksek SSD'ler yavaş yavaş :) Mekanik disk sadece çok yüksek kapasite bir tane en az 3 TB'lik arşivleme işlemleri için. Bitti gitti :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu M.2, SATA Express vs. yeni nesil SSD'ler dikkatimi çekiyor. Z170 anakartlarda bunların girişi oluyor sanırım? Türkiye'de bulunabiliyor mu bu tip SSD'ler?

1.000 MB/sn ve üzeri hızları görmek mümkün diye biliyorum bu teknoloji ile. Burada bulunabiliyor mu, fiyatları SATA SSD'lere göre ne durumda, bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

M2 sata ssd ve M2 sata express ssd olmak üzere iki versiyon var.Bunlar arasında hız farkı var. Normal M2 sata ssd'ler şuan kullandığımız ssd'lerden bir farkı yok. 1.000 MB/sn için sata express ssd'ler gerekiyor. Bir de bu M2 sata express SSD'lerin anakart üzerindeki M2 yuvalarının x2, x4 olarak jenerasyonları var. Sanırım bu x değerleri m2 yuvasının kullanabildiği pci-express bant genişliğini(kullanabildiği pci-express lane sayısı galiba) simgeliyor. Dolayısıyla 30gbit/sn'lik bant genişlikleri sağlanabiliyor ve pci-express slotlarına takılan kart tipi ssd'ler gibi 2.000 MB/sn. lik değerlere ulaşılabiliyor. 

Şuan Türkiye'de yok denecek kadar az. Ancak Amazon'da falan Samsung'un çıkardığı 950pro modelleri bulunuyor. Yakında Türkiye'ye gelecektir. Ancak alınabilir olması biraz zaman alacaktır. 

Z170 ile hayata geçen bir önemli yenilik de pci-express arayüzünü kullanan tüm SSD'ler, NVMe'ler ile çoklu raid dizilimleri yapılıyor. Şuan Intel SSD 750 NVMe 1.2TB'lık sürücülerin üç tanesiyle raid 0 yapıldığında 3.500/3.200 MB/sn okuma/yazma hızlarına ulaşılabiliyor. Tabi üst seviye Z170 anakartlarda M2 to U2 dönüştürücü bulunabiliyor. Böylece SAS donanımları kullanılabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok