sistem toplamanın zamanı geldi
1 1

Bu konuda 61 mesaj var

Teşekkürler bilgiler için Korhan hocam. :) M2 SATA'nın asıl amacını laptop, mITX vs. kurulumlarda yer tasarrufu sağlamak olarak anlıyorum o zaman, herhangi bir performans getirisi yok.

M2 SATA Express almak lazım demek ki, onu da beklemek gerekiyormuş. Şu anda bulsak bile fahiş olacak demek ki fiyatlar. Türkiye garantisiz parça da pek mantıklı değil.

NVMe sadece PCI-Express arayüzlü SSD'lerde geçerli bir şey, değil mi? Onlardan da Z170 boot edemiyor, X99 gerekiyordu diye hatırlıyorum ama çözmüş olabilirler. PCI-Express arayüzlü SSD de zaten pek kolay bulunan bir şey değil.

Kısa yoldan sorayım, şu anda PC toplayacak olsanız SSD işini nasıl çözerdiniz? En mantıklısı M2 SATA Express beklemek mi? Yoksa klasik SATA 3.0, RAID 0 diye dalmak mı? Konuyu en son araştırdığımda RAID'de TRIM çalışmıyordu mesela, bilgilerim bayağı eski. :) Sıkıştırılabilir / sıkıştırılamaz veri performansı tartışmaları sürüyorken bırakmıştım PC donanımı araştırmayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NVMe sadece PCI-Express arayüzlü SSD'lerde geçerli bir şey, değil mi? Onlardan da Z170 boot edemiyor, X99 gerekiyordu diye hatırlıyorum ama çözmüş olabilirler. PCI-Express arayüzlü SSD de zaten pek kolay bulunan bir şey değil.

Kısa yoldan sorayım, şu anda PC toplayacak olsanız SSD işini nasıl çözerdiniz? En mantıklısı M2 SATA Express beklemek mi? Yoksa klasik SATA 3.0, RAID 0 diye dalmak mı? Konuyu en son araştırdığımda RAID'de TRIM çalışmıyordu mesela, bilgilerim bayağı eski. :) Sıkıştırılabilir / sıkıştırılamaz veri performansı tartışmaları sürüyorken bırakmıştım PC donanımı araştırmayı.

Rica ederim Onur'cum. Evet; NVMe, pci-express arayüzünü kullanıyor ve Z170 ile boot edebiliyoruz artık diye söylendi takip ettiğim incelemelerde.

Ben şuan alacak olsam ucuzlamış olan 1TB gibi yüksek depolama kapasiteli sata ssd'leri ya da bulabilirsem m2 ssd'leri düşünürdüm yine. Çünkü diğerleri şuan gerçekten pahalı. Raid'in de ssd'lerde ne kadar gerekli olduğu tartışılır. Atıyorum 2 tane 1TB'lık SSD sahibi olurum, depolama, arşiv için de SSD kullanırım, mkv kopyalama vs büyük dosyalarla işim olur o zaman epey mantıklı olur. Ama şuan şahsen kasam içinde 512 gb'lık bir tane sistem diski, 256'lık bir tane Origin diski, yine 256'lık bir tane de Steam diski olarak 3 adet Samsung 850 pro ssd kullanıyorum. Bunlara arşiv ve depolama için 2 adet 3TB'lık hdd, Setam ve Origin oyun kurulum yedekleri için de 1 adet 1TB'lık hdd eşlik ediyor. Haliyle depolama ve performans açısından yarattığım çözümden şimdilik gayet memnunum. 

Diğer bir soruna gelince; 7 serisi Intel chipsetlerine sahip anakartlardan itibaren geçerli olmak üzere, Intel RST(Rapid Storage Technology) Raid driver sürüm 11 ve daha sonraki sürümler ile SSD Raid 0 kurulumlarına Trim desteği geldi. Tabi bu destek için de windows 7 ve sonrası işletim sistemleri kullanmak gerektiğini hatırlatayım.

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler! Bayağı doyurucu bilgi olmuş.

Standart SATA SSD bakılacak o zaman, Samsung 850 olur Corsair Force olur.. RAID fantazi olacak herhalde devamlı büyük dosya kopyalanmayacaksa (kopyalanmayacak).

Hemen sistem toplama durumum yok ama kafamda bir konfigürasyon oluşturmaya çalışıyorum. :)

Kendine iyi bak abim..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende tavsiye olarak sadece GPU güncellemesi yapılması taraftarıyım. Yaklaşık 1-1.5 senedir benimde sürekli kaşıntılarım gitgel yapıyor ama artık kaçıncı senesini bile tamamlıcağını unuttuğum anakart (gigabyte P67A-UD4) ve işlemci(i5 2500k) altyapımı değiştirme gereksinimini ben göremedim. Kaldı ki sende ki 2600k ht desteği fazlan var. Ekran kartı konusunda kısa vadede 3 kez GTX970 için gitgelim oldu sonra oynamaya heveslendiğim oyun GTX680 amp! ' de de istediğim şekilde çalıştığını görünce caydım. Şimdi her yeni oyna başlayacağım zaman o zorunluluğu hisseder gibi oluyom sonra oyun istediğim gibi çalışıyorsa yoluma devam ediyom. Witcher 3 şimdilik oynamadım daha belli bir süreçte oynamam gibi starcraft 2 ek paket zaten kafadan en azından 3 4 ay ölü geçirtecek. :))

İşin özü bana göre bi gpu yenilemesi yap en az GTX970 tercihen 980 falan olabilir. Birde ramini 16gb yap yoluna devam et, ha birde sisteminde muhakkak ssd vardır diye tahmin ediyorum, kişisel görüşüm artık tek OS için ssd değil en sık kullandığın program, uygulama yada oyunlar içinde bir ssd şiddetle tavsiye ediyorum.

İnsan birde öyle bir alışıyor ki çok uzun bir süre eski usul sistem kullanmayıp kullandığı zaman cinnet geçiresi geliyor. Dünde bir müşterimiz var gelmiş caka yapar gibi bizim patronla konuşuyorlar benim laptopa ssd taktırdım uçuyo uçuyo diyor. İçimden dedim ah be yavrum sen leğende yüzmeye çalışırken biz okyanusta derin dalma yapıyoduk... Neyse :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Deathknight

Hocam dediklerin de haklısın. Ama terfiye gerek var mı sorusu ayrı bir konu ve tamamen kullanıcının ihtiyaçlarına göre bu durum farklılık gösterebiliyor. Daha önce başka konu başlıklarında da belirttim. Şahsen(haftasonu inşallah bitirebilirsem yeni z170 sistemimden yazabilirim) şuan kullandığım 2600k işlemciden o kadar memnundum ki en az bir iki sene daha kullanmayı isterdim. Zaten 2133mhz'lik 16gb ramlerle de herhangi bir sorun yaşamıyordum. Ama anakart için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kullandığım Asus P8P67 deluxe board zamanının en güzel anakartlarından biri olmasına karşın benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor artık. Bu ihtiyaçlar nedir diye sorulacak olursa;

1. Sata portları artık yetersiz kalıyor. Bir önceki mesajımda kasa içinde kullandığım ssd ve hdd'leri yazdım. P8P67 deluxe'de  8 sata portu var ve bunların sadece 4 tanesi SATA3 destekli. Bu dört tane Sata 3 portunun da sadece iki tanesi intel chipsetin kontrolünde. Diğer iki tanesi maxwell'in performansı çok kötü olan kontolcüsüne bağlı. Ben açıkçası Maxwell'in kontrolcüsüne Sata 2 gözüyle bakıyorum. Çünkü ona ait sata portlarına taktığım ssd'ler yarı performansta çalışıyor. Dolayısıyla 850 pro gibi SSD'leri bu sata portunda harcamak hoşuma gitmiyor.

2. USB portlarının hemen hemen hepsini kullandığım durumlar var. Normal klavye ve fare dışında, en az iki klavye daha kullanıyorum. g13 mesela, gamepadler, Joystick, direksiyon, harici diskler, telefon, fotoğraf makinası, usb condanser mikrofon, kart okuyucular, hublar vs. Dünyanın çevresel donanımını kullanabiliyorum. Ayrıca onboard usb portlarına aquaero ve diğer bir karakter LCD ekran bağlama durumundayım. Bu saydığım donanımları fazlaca birarada kullanmaya başlayınca usb portları güç kesmeye başlıyor. Saçma sapan durumlar yaşıyorum. Atıyorum şuan razer klavye'yi bağladığım usb port yüzünden Windows login ekranına kadar klavye aktif olmuyor. Biosa giremiyorum mesela. Başka porta taksam klavye düzgün çalışsa başka aletler sapıtıyor. Artık çekilmez bir hal aldı.

Bu iki nedenden dolayı anakart değişikliği benim için bir zorunluluk olmuştur. Bu durumdan dolayı zaten bu kadar beklemeyip yazın Z97 bir sisteme geçecektim ama çok beğendiğim Maximus vii Formula enteresan bir şekilde hiçbir yerde bulunamaz oldu. Beklemeye geçince Z170'ler girdi zaten piyasaya ve bu saatten sonra mantıklısı Z170 bir sistem kurmaktı. Anakart ile bir sıkıntım olmasa zaten terfiye para harcayana kadar ya bir tane daha 780Ti alıp sli yapardım ya da 980Ti alırdım hiçbir sıkıntım da olmazdı. Memnun olduğum Creative x-fi elite pro ve çok işimi gören i/o modulunden de ayrılmak (artık pci slotu tarihe karışıtığı için) durumunda kalmazdım.

O yüzden benim yaşadığım anakart kaynaklı sıkıntıları yaşamayan halihazırda 2500k-2700k gibi işlemcisi olan adamın performans adına terfi etmesine bence de gerek yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu M2, sata express konusunda bir kavram karmasasi var gibi geliyor bana.

M2 nedir tam bakmadim ben onu bir kenara birakiyorum simdilik, ama anladigim kadariyla daha kucuk fiziksel boyutlu hard disk ve ona ozel baglanti yuvasi. Neyse

Sata express, sata1,2,3 ile geri uyumlu, sata'nin PCI veriyoluna yonlendirilmis hali. Sata express SSD diye birsey yok, elinizdeki SSD'yi takiyorsunuz yine ama veriyolu sata3 den 3-4 kat daha hizli ~1969 MB/sn (sata3 550 MB/sn kadar saniyorum)

https://en.wikipedia.org/wiki/SATA_Express

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA Hocam ihtiyaçlar konusu girerse durum farklı zaten. Senin yukarılarda ki o mesajını okumuştum tabi ki belli gereksinimler neticesi öyle bir ihtiyacın oluyorsa port yetmiyorsa vs. arayış içinde olman normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness

Sata Express SSD diye birşey yok derken; tabiki pci-express bant genişliğini kullanan ssd'lerden ya da kendi içinde bir raid gibi çalışan SSD'lerden bahsediyoruz. Ancak pci-express'İn sunduğu bu bant genişliğini kullanabilmek için ya M2 slotuna, ya pci express slotuna ya da sata express slotuna uyumlu SSD'ler kullanmak durumundasınız.

Sata Express SSD derken de aşağıdaki anakart sata express portuna, sata express kablosuyla bağlanabilir SSD'leri kastediyoruz. Günümüzde pek bir örneği yok. Normal SSD'leri bu portlara taktığınız taktirde sadece Sata 3.0 kullanmış oluyorsunuz. 

Sata Express Portu;

port.jpg

Sata Express Kablosu;

cable.jpg

Sata Express portuna takılmış Sata Express SSD öörneği;

16_asus_hyper_express.jpg

Şu ana kadar evlerimize giren Sata 3 SSD'ler ile pci-express bant genişliğini kullanmak için yapılmış SSD'lerin hızlarına çıkamazsınız. Sadece sata express slotunda mevcut iki sata portunu kullanarak Sata 3.0 hızlarında kullanabilirsiniz. 

Bunun dışında M2, Sata express vs. üzerine Teknoseyir'in şu videosunu izleyebilirsiniz.

http://teknoseyir.com/yeni-nesil-mini-depolama-arabirimleri-m-2-msata-nedir

BoRa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyle gorunuyor ki kafasi karisan benmisim bu durumda :)

Su asagidaki cumle ozetliyor benim icin

Normal SSD'leri bu portlara taktığınız taktirde sadece Sata 3.0 kullanmış oluyorsunuz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında 6 serisi Intel yongasetlerinde de SSD RAID kurulumlarında TRIM desteği var; ancak bu anakartların BIOS'larına gömülü olan Intel RST sürücülerinin güncellenmesi gerekiyor. Haliyle şu an hiçbir üretici, eski anakartlarına BIOS güncellemesi çıkarıp bu desteği eklemek için çaba sarfetmiyor.

Yabancı forumlarda BIOS'ları modifiye edip güncel Intel RST sürücülerini BIOS'a gömenler var; anakartınızın marka-modeline göre mod'lu BIOS bulabilirsiniz sanıyorum. Ben de zamanında SSD RAID işine niyetlendim ama sonra "Amaaan ne gerek var, anakartı elimize almayalım bir de" diye vazgeçtim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında 6 serisi Intel yongasetlerinde de SSD RAID kurulumlarında TRIM desteği var; ancak bu anakartların BIOS'larına gömülü olan Intel RST sürücülerinin güncellenmesi gerekiyor. Haliyle şu an hiçbir üretici, eski anakartlarına BIOS güncellemesi çıkarıp bu desteği eklemek için çaba sarfetmiyor.

Yabancı forumlarda BIOS'ları modifiye edip güncel Intel RST sürücülerini BIOS'a gömenler var; anakartınızın marka-modeline göre mod'lu BIOS bulabilirsiniz sanıyorum. Ben de zamanında SSD RAID işine niyetlendim ama sonra c diye vazgeçtim :)

Bu durumu biliyorum, bioslara custom firmware bios yükleniyor. Ama üreticinin yayınlamadığı biosa ne kadar güvenilebilir... Ben de aynen senin dediğin gibi "Amaaan ne gerek var" deyip vazgeçtiydim. :lol: 

Texti yazıp link atmamak da iyi olmuş :)

Şunu es geçmeyin dediğim şey şu...

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd950pro/overview.html

Es geçmeyelim de fiyatı işte ne olacak... Samsung'un 950 pro'dan önce piyasaya sürdüğü oem serisi SM951 NVMe vardı zaten. Amazondan falan alınabiliyordu. Mesela o zaman baktığımda 512gb için aynı kapasiteli 850pro ssd'den 100$ daha pahalıydı. Dolar olunca normal gibi geliyor da 300TL fark var yani. 2-3 sene önce, hayaller 512gb ssd, gerçekler 60gb ssd iken şuan 512gb SDD'ler alınabilir duruma geldi. Aynı şekilde 950pro gibi ürünlerin alınabilir duruma gelmelerini beklemek bence daha doğru.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zvana doğru söylüyorsun fakat artık desktop sistemleri dakka başı güncellemiyoruz. Ben mesela bu sene sonuna doğru benzer bir başlık açacağım (veya burdan devam edeceğim) ve önümüzdeki 4-5 sene içerisinde altyapısını değiştirmeyeceğim sadece ekran kartı ve ssd gibi güncellemeler yapacağım bir sistem kuracağım. 

950 Pro konusunda şu an için "ya kaç kez sistem alıyorsun, al gitsin bir 512'lik" kafasındayım şu an ama toplam maliyet ortaya çıkınca belki cayabilirim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 sene aynı altyapı götürmez bence, gerçi tabii kullanıma da bağlı bir miktar ama beş yıl çok uzun süre PC piyasasında.

Terabyte SSD RAID de artık yapılabilir fiyatlarda bence, iki adet 500GB Samsung EVO ile kurulabilir, hatta sistem rahatlığı açısından Windows 120GB ayrı SSD'de diğer oyun, program v.s. RAID 0 alanında tutulabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi, işlemci / anakart götürüyor en azından 3-4 yıl. Hala sandybridge'lere OK diyoruz mesela. Bende i7-870 vardı bahar ayına kadar. 2010'da askerden geldiğimde almıştım. İşlemci açısında nhiç sıkıntı çekmedim. Ekran kartı, RAM, SSD upgradeleri yapmıştım sadece. Alıcı olmasaydı hala da kullanıyor olurdum. Aynı mantıkla son teknolojileri destekleyen bir anakart (NVMe, Type-C 3.1 vs.) alınırsa bence gideri var 4 sene. Zira işlemcilerin radikal bir performans artışı göstereceği yok artık bundan sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi öyle de Sandybridge falan PCI Express 2.0 olanları var, 4.0 falan çıkar yarın öbürgün. Kullanıma bağlı dediğim gibi, yüksek çözünürlük, SLI, Crossfire falan dersen işin rengi bir miktar değişiyor. Tabii bir adet kart ile gidiyorsan o kadar sıkıntı olmayabilir, o konuda diyecek birşeyim yok.

Yine firmalar eski ürünlerin gideri olsa da destek vermeyi kesiyorlar, burada da örnekleri görüldüğü gibi. Yine SATA, USB standartları değişiyor, ,konu yine geliyor kullanıma bağlanıyor ama 5 yılın da PC için çok uzun süre olduğunu da ortaya koymak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba

burada yapılan yorumlar neticesinde

iki parça alacağım ilk aşamada. bir iki ay sonra ya da daha ileride diğer parçaları güncelleyebilirim.

ilk aşamada 

Monitörü yükselteceğim. 

Asus ProArt PA279Q 27" 2560 x 1440

ekran kartı olarak da 

MSI GTX980 GAMING 4G

Ti alamıyorum fiyat yetişmiyor. Monitör olmasa alırdım ama fotoğrafçı olarak proart cihazı almam gerekli. O yüzde düz 980 de götürür epey beni diye düşünüyorum.

ilerki zamanlarda sadece işlemci anakart ve ram alacağım ama henüz zamanı var.

not: MSI GTX 560 TI ve Samsung 2333T 23" satışa çıkarıyım bu vesile ile. çevresinde almak isteyen varsa konuşuruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PA279Q'a alternatif olarak Dell U2713H'a da bakın derim. Aralarında ciddi fiyat farkı var ve değer mi tartışılır.

Teknofiyat'dan bulduğum en ucuz fiyatlar:

Dell U2713H: http://www.sanalmarketim.com/dell-ultrasharp-u2713h-27-6ms-dvi-dp-mdp-hdmi-usb-pivot-ips-led-monitor/p_44674/

Asus PA279Q: http://www.vatanbilgisayar.com/asus-27-pa279q-genis-ekran-ah-ips-led-monitor.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba herkese

Asus GTX980 ROG STRIX OC GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
  ASUS 27" PA279Q 

almış bulunmaktayım. Monitör 10 bit olduğu için tam aradığım özellikleri sunuyor. İnanılmaz bir renk doğruluğu bulunmakta. Ekran kartı da 980 de karar kıldım. Umarım 2k ekranın altından kalkabilir 980

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun hocam. Güzel seçimler. :thumbs:

Teşekkür ederim. evet içime sindi. Hem monitör çok iyi hem de kart beklediğimden iyi çıktı. TiesTorn şimdi gelip niye Ti almadın diye cici atacak ama napalım para olayını bir şekilde tutturamadım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba

sistemi tamamen güncelledim

Intel i7 6700K

Asus Maximus Ranger VIII Intel Z170 3400mhz OC

Corsair 16Gb (2x8) DDR4 CL14 2666Mhz

Asus GTX 980 ROG STIX OC

Monitor ASUS PA279Q Proart 27" 

Son durum bu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok