• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

kaptanpedal

Member
 • Content count

  125
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

kaptanpedal last won the day on January 16 2018

kaptanpedal had the most liked content!

About kaptanpedal

 • Rank
  Tainted Soul

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

448 profile views
 1. haha, şimdi mi, farkettin? Ben ilk yazdığında görmüştüm ama her havlayana taş atmaktan bıktığımdan bişey demedim. Memleketin sağı, solu, ortası, yancısı, muhalefeti hepsi ayrı manyak.
 2. total war serisi nadir oynadığım oyunlardan, Three Kingdoms için iyi şeyler duyuyorum ve sırf onun için yeni ekran kartı alma niyetim var. Son dönem çıkan oyunlarını beğenmediğimden eskileri oynuyorum (Shogun 2, MD2 falan), onlara da ATI 6790 kartım yetiyor (gülmeyin lan). İşlemci 6600 ve ekran kartını değiştirmemin Three Kingdoms için yeteceğini düşünüyordum. İşlemcinin bu oyunda yetersiz gelmesi biraz sürpriz oldu, streaming ne kadar yük getiriyor bilmiyorum. Streaming yüzündense sıkıntı yok yoksa tadım kaçacak gibi. Bu arada ne yayını yaptığınızı merak ettim, TW serisiyle yayın yapan türkçe içerikli kanal vb hiç denk gelmemiştim.
 3. parça numarasına göre katalizör sonrası ama bariz bir fark oldu.
 4. birkaç gün önce "check engine light" yandı ben de aracı servise götürdüm. Lambadan başka hissedilir bir problem yoktu. Lambda sensörü arızalıymış, sanırım katalikik konvertörden sonraki sensördü arızalanan. Değiştiler, parça 175 euro, işçilikle 450 euro tuttu. Araç ikinci el ama bayiden alınalı 1 yıldan az olduğundan garantiden değişti. Neyse önemli olan çekişin baya değişmiş olması. Aynı beygir gücünde dizel araçtan geldiğimden benzinli böyle oluyor herhalde diyordum ama aracın kararsızlığı ve devirlenme ivmesi çok değişti. Muhtemelen sensör zaten doğru veri üretmiyordu ve gittikçe sapıtıp en sonunda topu attı. Dizel araç daha ağır olmasına rağmen daha performanslıydı, şimdi durum tersine döndü. Arabayı fazla kullanmadığımdan yakıt kullanımını takip etmem zor ama orada da bir iyileşme olabilir.
 5. Benim ne fikrim olacak yahu, okuyup izlediklerimiz iste. Dediginiz gibi uzun suruslerin temizlemedigi kisa surusler problem, soguk calistirma surekli kisa yol gitmenin dolayli bir sonucu. Dizelde daha berbat bu kisa mesafe olayi. 1 yil yatarsa da degistirin demenin mantikli bir sebebi var mi acaba? Hic yatan arabam olmadigindan merak edip arastirmadim.
 6. servisi bilmem de en azından yağın değişmesi gerekmiyor mu? Özellikle de kısa mesafelerde kullanılıyorsa. Soğuk çalıştırma sayısı önemli sonuçta. Uzun mesafelerde yüksek devirde vb kullanılmıyorsa 6 ayda değiştirin diyenler var mesela.
 7. Madem uyuz olduklarımızı yazıyoruz: - 3 şeritli otobanda sağ seritte yer varken orta şeritte tın tın gidenler. Ciddi bir tehlike yaratıyorlar. Özellikle limit olmayan bölgelerde 150 km/s üstü hızlarda bunlardan biriyle karşılaşmak hoş olmuyor. - 2 şerit otobanda 90 ile giden kamyonu 95 ile sollayan kamyonlar. 5 dakika süren sollama gördüm. - yukarıdakini yapan karavanlar. Madem emeklisin ve zamanın var ne b.k yemeye sollamaya uğraşıyorsun. Madem solluyorsun azcık gaza bas be adam. - Büyük bir dağ geçidi vb öncesi düz yolda sollamayı zorlaştıran karavanlar. Biraz sonra 20 km/s ile gideceksin, azcık yavaşla da geçelim. Çoğu iyi karavanın motoru güçlü ve düz yolda limitin üstüne kolayca çıkıyor, mesela 110 gidiyor istediğinde. Haliyle sollamak zorlaşıyor ve yakalanma riski taşıyor. Dağ yolunda viraşları dönemiyor tabii ve arkasında yürüyerek ilerliyoruz. - Dağ yolunda yol verme ceplerini kullanmayan karavanlar. Bize lazım olan şeyleri taşıyan kamyonlara lafım yok, hakediyoruz - Yoğun ama akan trafikte solda milleti taciz eden ve dibine giren yavşaklar. Polis yakaladı mı ehliyeti alıyor 3 aylığına ama bu puştları durdurmak ne mümkün. - Sıra beklemeyen inekler. Otobana çıkıyoruz mesela, 3 araba peşpeşeyiz. Giriş rampasından hızlanarak sağ şeride katılırken en arkadaki hur çocuğu kaptırıp sağa geçip yanımıza geliyor. bizim aklımız kesmiyor mu amigo? Rampa bitiminde çıkıyorum üstüne tabii. Araba bisiklet parasına olunca kıymak kolay - Bir de sollama yaparken asla hızlanmayanlar. Teyzecim tamam orta şeritten 110 ile gidiyorsun. Soldan milletin 150-250 vb ile geçtiğini de görüyorsun. Önüne 100 ile giden bir araba çıkınca sola ustaca atlamayı da biliyorsun. Gaza yüklenip olabilecek en kısa zamanda sollamayı bitirip şeridine ni,ye geçmiyorsun. Kurallar öyle diyor. Sorsan 10 numara sürücüdür. Sol tarafta kısa süreli bir mezbaha tecrübesi yaşanıyor sayesinde. Bak gene sinirlendim
 8. Adamı hapse atmayız tabii bir tek bu video ile Belki orası tek yön ve beyaz araba ters yöne dönmeye çalışıyor. 300 promil alkollü de olabilir. Veya siyah araç polistir ve önünde bizim görmediğimiz çakarlar çalışıyordur ve sireni açıktır. Olabilir yani. Ama bunlar milyonda bir ihtimaller ve biliyoruz ki milletin çocuğunun, evinin dibinden 150 ile geçmeyi hakkı gören bir dallama ile muhatabız. Orası dümdüz yol olsa ve hız limiti 110 olsa bile eninde sonunda adil bir sistemde hakimin karşısına çıktığında ''sürücüler yol şartlarına göre hızlarını ayarlamak zorundadırlar'' kuralından paparayı yer bu sürücü. Videodan bile etrafta binaların olduğu ve ana yola katılan tali yolların görüş alanının sınırlı olduğu görülüyor. Yolun her metresine burada şu hızda gidin yazılmaz, yer yerde hız limiti+%10 gidilebilir diye birşey yok zaten. Gerçi Almanya ve Avusturya bu noktaya yaklaşıyorlar. Avustur'yanın yan yollarında sürekli değişen limitler bitiriyor insanı. 50-80-60-100-50-60.. yoldan çok hızımıza bakıyoruz. Alman milleti de bir hak verildimi mutlaka sonuna kadar kullanacak. Hız limiti değişir değişmez o limitte gidecek yoksa ölür. O yüzden 100 metrede bir limit değişiyor yollarda.
 9. görüş alanı ve tepki süresi diye birşey var. Hız limitleri de bu yüzden var. Sen yola çıkmaya karar verir ve hareketlenirsin çünkü riskli mesafede kimse yoktur ama birden saniyede 50m ile giden bir şempaze pardon gerçek erkek ortaya çıkar ve senin beynin yeni durumu algılayana kadar hala yola çıkmaya devam edersin. Burası yerleşim yeri ve orada yola katılan yan yollar var yani limit muhtemelen 50km/s. 120 ile gidersen kimseye doğru şeyi yapma şansı vermezsin. Dün 30 bölgesinde bir kavşaktan yola çıktım. Sağ tarafta öncelik ve kontrol edip boş olduğunu görünce gazladım. Bir anda 50 civarı giden bir yol bisikleti belirdi. Yapacak birşey yoktu sadece sağımdan geçebilsin diye yolun soluna kaçtım, pardon anlamında el sallayıp devam etti. O kadar hızlı gidiyorsan benim yolu kontrol etmemle gaza basmam ve diğer yöne de bir bakmam arasında gelip vurman çok normal. Videodaki beyaz araba kanunen olması gerekeni yapmış, yol boşken çıkıyormuş, aniden yol boş olmayıverince durmuş. Yaşlı olabilir, acemi olabilir, kanunen kimse zımba gibi bir gerçek erkek olmak zorunda değil. Ekşideki ideal erkeklere göre mallık yapmayıp kararlı bir şekilde yola çıksa parçalanıp ölecekti, muhtemelen o bölgede yaşayan ve malını bilen biri. Siyah araba her durumda suçlu, çocuk çıksa evet suçlu ama çıkmadığına göre suçsuz diye bir durum yok, suç için mutlaka birini parçalamak gerekmiyor.
 10. beklenenden fazla çıkarır, iyi arabalar ama öyle kalitenin sembolü değiller yani. Ha kalitenin sembolü araba kaldı mı bilmiyorum, belki bazı Toyota ve Lexus modelleri falan. Kullan at modeline doğru gidiyoruz.
 11. Tam da o iş için üretiliyor. Bu aralar bisikletle uzun mesafe yarışları çok var, malum yaz sezonu. 3000-5000 km yol yapıyor bisikletçiler. Yukarıda dedikleri gibi bakımlı araba için o mesafeler problem değil. Hatta bir arabayı her seferinde 10km falan sürerseniz canına çok daha kısa sürede okursunuz. Bazen ilanlarda sadece kısa mesafe sürülmüştür diye bir ifade görüyorum Yine yukarıda dedikleri gibi arabasına bakmayan, servisten, parçadan kısan tiplerle dolu ortalık. Sadece türkler değil avrupadaki bazı doğulu (Viyana'nın doğusu yaklaşık) göçmenlerin favori hareketi cebindeki araba parasının tamamını bulabildiği en havalı arabaya gömmektir. Sonra para kalmıyor tabii bakıma parçaya. 10 yıllık v8 bmw alıyor mesela ama servisine parçasına parası yok. Tüv'ü geçecek kadar yaşatıyordur arabayı. Muhtemelen her geldiğinde Türkiye'de servise sokup bir sonraki tüv'e hazırlıyor arabayı. Yeni dizel arabaların çoğunun canına okuyan kirli yakıt sorunu var bir de. Tabii bunlar sivri tipler olduğundan göze batanlar. Yüzdeye vurursanız azınlıklar, genelin durumu iyi, arabasında da birşey yok Geçen ekşisözlükte de 10 bin kişinin hesap ettiği üzere 3-4 kişi ve daha üzeriyseniz yaz sezonunda arabayla gelmek uçak+araba kiralamaktan çok daha ucuz ve büyük ihtimal daha kolay. Özellikle de İstanbul sonrası uçuş varsa ve bagajınız, çocuğunuz fazlaysa. Hele bir de havaalanı olmayan bir yere gidiyorsanız ayvayı yediniz. Ha niye gelip 3 hafta Sivasın köyünde takılıyorlar derseniz onu bilmiyorum.
 12. 15,1mbit download/1,3 mbit upload. (gülmeyin lan) kota vb yok 2x euro civarı ödüyorum. Buranın köyünde olduğumuz için hatlar eski ve bu verebilecekleri en yüksek hızlar. Fiber döşüyorlar ama ne zaman gelir bilmiyorum. Hat stabil neyseki kopma vb yok.
 13. İki-üç farklı konu var burada. Biri oktan meselesi ki herkes biliyor. Diğeri yakıtın temizliği ki premium ile normal yakıt arasında temizlik farkı olması zor. Tüm dağıtım ağının farklı olması gerekiyor ki pek olası değil. Premium için muhtemelen son anda katkı maddelerini ekliyorlar. Yani bu durumda temiz normal, pis normal, temiz premium, pis premium ve benzin için çeşitli oktan farklarıyla epey kombinasyon oluşuyor. Tabii tüm kombinasyonlar piyasada yok, mesela tüm yüksek oktanlar aynı zamanda premium da oluyor. kirli dizel ve yeni nesil motorlara ne yaptığı iyi bilinen birşey. Doğuda çoğu motorun en basit versiyonları tutuluyor mesela sırf kaçak dizel kullanabilmek için. Ha bu arkadaşa olan bambaşka birşey olabilir. Genel olarak Türkiyedeki dizel kalitesinin düşük olduğu ve çoğu üreticiyi ek önlemlere yönelttiği iddia ediliyor.
 14. Yakin zamanda buradaki bir turko yeni bmw 5 serisini hastanelik etmis turkiyede. Servis kirli dizel yuzunden demis ama nerden almis yakiti belli degil. Konusurlarken kulak misafiri oldum.
 15. Evet ama ingilizce ve dünya pazarına hitap eden içerik lazım. Yanlışsam düzeltin ama sadece türkçe araba içeriğiyle Youtube'dan para kazanılabilir mi? Sadece ilgi çekecek arabaları alıp elden geçirerek veya sadece kullanarak vb dükkanı döndüren çok ama geniş bir pazara hitap ediyorlar. Ben evde ergo çevirirken izliyorum arada ama genelde daha yeni ve üst model arabalara kasıyorlar tabii kolay olduğu ve daha çok kuru kalabalık çektiğinden. İçerik de normalde oturup izlemeyeceğim seviyede. İşi bilen biri klasik adayı arabalarla yapsa mesela özel bir iş olur. 5 yaşında RS7 bilmem ne paket videosu yerine 10 tane 540 adam etme videosu izlerim. Ama dilin ve içeriğin akıcı olması önemli. Anadili ingilizce olan dayılar avantajlı tabii o konuda. TR'de olmanın zorluğuna girmiyorum bile.