kaptanpedal

Member
 • Content count

  449
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

kaptanpedal last won the day on November 11

kaptanpedal had the most liked content!

About kaptanpedal

 • Rank
  Tainted Soul

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,564 profile views
 1. Kartım ciks Belleğimde X Çekerim deri ceketi Boyarım adaleti
 2. Sabunu düşürmeyelim de. Herhangi bir hisse vb portföyümün %1-2'sini geçmediğinden pek kayba uğrama riskim yok. Bazı hisselerde bu oran artıyor tabii ama %5 üstüne çıkan olmadı hiç. Endeks takibi yapan alımlarımı direkt değil de emeklilik fonları vb ile yapıyorum. Bunların vergi avantajları, işverenin desteği vb olduğundan acaip tutucu yatırım yapsalar ve masraf kesseler bile kara geçmek zor değil. Gerçi son bir yılda -2500€ yazmışım bunlardan Kendi aldığım hisseler biraz daha riskli olabiliyor o yüzden. Tabii epeydir elimde bir şey yok. Bir şey olacak ve gerimizde patlayacak ama ne bilmiyorum. Bizimki dahil her yerde bütçe kısma ve işten çıkarma var. Para basıp millete dağıtma yolunun da sonuna gelindi. Taş mı yiyecek bu insanlar. Intel özeline gelirsen fazla bir risk olduğunu düşünmüyorum. Olabilecek en kötü senaryo arafta takılı kalıp AMD gibi kayda değer bir değişikliğin olmadığı bir 10 yıl geçirmeleri. x86 lisansı, FABlar, IP ve devasa bir pazar payı ile başlarına birşey gelmez. AMD pratikte kaç defa batsa bile çıkmışken Intel'e birşey olmaz. Ha büyük getiriler olmayabilir ve 5 yıl sonunda %20-30 kayıpla pes edebilirsin. Uzakdoğu riskini hedlemek için zaten fazla seçenek yok. Avrupa'da edge node olmasa da NXP ve STM var ama ikisi de 2019 itibariyle 3x yaptı. Diğer finansalı sağlamlar da böyle. Geriye indirimli bir tek Intel kalıyor. Aklıma 2007 civarları AMD muhabbeti geliyor. O zamanki patronlarıma AMD hissesi alın bırakın bu işleri demiştim. Güldüler tabii bana. Geçenlerde şirketi satıp birkaç milyon$ attılar cebe. Komik olan beni dinleyip o zaman ne varsa AMD bassalar aynı getiriye haftada 60-80 saat çalışmadan ulaşacaklardı
 3. Esyanin tabiati geregi bir suru parcanin bir arada calistigi yerde dar bogaz olacaktir. Her seyin %100 olmasina imkan yok. Hangi durumda ne tip bir darbogaz olur ona tek tek bakmak gerek.
 4. Oyleymis. Peki 3060 12gb cikmisken ti niye 8gb cikti? Fiyat dusurup stok bosaltmak icin mantikli. Ama o arada ti olayi ilginc geldi.
 5. Hep oyle degil miydi? 12gb sonrsdan cikmadi mi? 3060ti niye 8gb bu arada? Nand fiyatlari dusmusken 24gb yapip stoktan kurtulsunlar bence.
 6. Intel fab isine iyice bastiriyor. Pazarda epey tecrubeli bir fab firmasini sirf yonetim ekibi ve tecrubesi icin aldigi konusuluyor. Su an fab isinin basindaki vp yerini komple bu ekibe birakip ayriliyor. Buffet abimiz fab tarafinda tercihini tsmc'den yana kullanarak kalpleri kirsa da Intel dusman utandirmaya kararli. Du bakalim neler olacak. Ben 2 yil ufak ufak toplayacagim intel. 40milyar borcu var, riskli islere giriyor, marji yerlerde, resesyon geliyor. Daha ne olsun.
 7. Pazar payında bizlik bir durum yok. Oyun odaklı gpu ufak bir pazar, bunun DIY tarzı elle toplananı daha da ufak bir pazar. Asıl büyük hacimler b2b gerçekleşiyor ve burada platform belirleyici. Intel nasıl %5 pazar payına ulaştı? Reddit osbircilerine kart satarak değil herhalde. Tabii ki de kendi platformuna yatırım yapmış OEM'lere ARC ekleyerek. Biz tüm laptop platformunu Intel etrafında tasarladık ama gpu AMD olicik çünkü pembe arka planda alaca tüyleri daha paralel çiziyi. Yok öyle bir şey. Platform önemli, hacimler önemli, finansal imkanlar önemli. Bunları değiştirmek çok zor. En basitinden Intel üstüne kurulu bir platformu AMD Epyc ile de sunmak 3 yıl gibi bir efor olabiliyor. Sen istediğin kadar daha iyi ol ya da daha ucuz ol. Bunun DPU'su var, fpgs'sı var, sanallaştırması var, storage vb var. Bu pazarlara girmek yıllar alıyor, çoğunlukla satın almalar yoluyla büyük yatırımlar gerekiyor. AMD xilinx'i bu sebeple aldı, Nvidia ARM'yi alsaydı sektörü ters yatırıp düz boyardı. O yüzden Amazon'dan Microsoft'una hepsi cırladılar. b2b tarafında ARM netwokten storage'a o kadar yaygın ki ortada bir yerde durmaz da tek bir firmanın eline geçerse ötekilerin yaşama şansı kalmaz. Son yıllardaki AMD kar artışına bakınca marjın ve miktarın zıpladığı görülüyor. Bu Epyc ile gelen platform başarısı ve Intel'in tökezlemesi sayesinde. Intel 2016 yılında planladığı gibi 10nm geçişini başarsaydı Epyc istediği kadar iyi olsun AMD hala yoğun bakımda yaşıyordu. Oradan gelen parayla platformunu bastırma şansı oldu, tasarımlara bütçe ayırabildi, daha fazla wafer reserve etme ve daha iyi fiyat alma şansı oldu. Yine de hacimleri ve finansal gücü ne Intel ne de Nvidia ile yarışır seviyede değil. Nvidia en az 3 kat daha büyük. Bu büyüklüğü de piyangodan vurmadılar, başarılı ürünler ve muhtemelen piyasadaki en iyi yönetim ekiplerinden biriyle yaptılar. AMD ve ardından Intel aç gözlü yönetim ve hissedarların elinden çok çekti. Satışçılara teknoloji şirketi yönettirirsen böyle alırsın eline. AMD'nin iflastan kurtulmasında zamanında fabları ayırıp hem tasarım hem üretim belasından kurtulması büyük pay sahibi. Hem en iyi çipi tasarlamak için uğraşacaksın hem de üretimde en yeni nodelarla mücadele edeceksin. Mümkün olmadığını Intel ile gördük. Fabların başarılı olması için çok büyük hacimler gerekiyor. Bunu da sadece kendi çiplerini üreterek sağlayamazsın, başkalarına da üretmen lazım. Şimdi Intel fab işine girerek o tarafı tasarım işinden bağımsız karlı ve rekabetçi hale getirmek istiyor. Kimi başarır diyor -Çin karşısında devlet desteği ile- kimisi hiç şansı yok diyor. Bence fab işi ayrılıp süper amerikan çipleri diye ayrı bir firma olmalı diyenler haklı ama who dı fak am I sonuçta.
 8. depolama sebebiyle. Ne kadar çok bağlantı imkanı o kadar iyi. Sata şu an için soğuk depolama amacıyla uygun ama o da kalmaz yakında. Geriye pcie hatları kalıyor ve burada x570 olması önemli. Şu an 7 tane ayrı ssd var sistemde. 1 m2, 1 tane pcie x4 adaptörle takılı m2, 2 tane sata harddsik (1.5tb) ve 3 tane sata ssd (2tb, 2x750gb). Bunların hepsi yerlerini m2 2tb+ ssdlere bırakacak. ikinci x8 yine storage için. Server çıkması nvme ssdler oldukça uygun fiyata bulunabiliyor ve domuz gibi yazma performansları var. Bunlar genelde x8 bağlantı ile çalışıyor ve direk cpu hattı olması çipsetten gelen diğer ssdler vb ile hatları paylaşmasını engelliyor. Zaten çipsete bağlı pcie slotları genelde 4x 1x vb modunda oluyor. 16x, 8x vb vardır belki ama ben görmedim. Onca masrafa girip bu hatları döşemek ama çipsete bağlamak mantıksız zaten. Şimdilik bu nvme ssdler 3-4tb ve pcie3 olanlar ama ileride 8-10tb ve pcie4 olanları sistemlerden çıkarılıp ebay'e düşünce o 8x hat kıymete binecek. GPU için kalan 8x benim kullandığım kartlara her türlü yeter. Tek problem gpu ile veri işlerken veriyolunun daralması ama 16x-16x sağlayabilen anakart platformuna geçmek binlerce euro demek. Benim için çok anlamsız bir yatırım. Örneğin: Avrupa'da biraz daha pahalılar ama: Bir de tabii sli-crossfire vb yapmadan 2 kart kullanılabiliyor. İlk slottaki kart sistemin normal grafik kartı oluyor. Bazı uygulamalar, mesela benim de kullandığım davinci Resolve 2. ekran kartını hesaplamalar için kullanabiliyor. Bu slota yine warkstation çıkması bir gpu alınabilir. Bana gerekmiyor ama workstation için bütçe ayırmak istemeyen meraklılar için iyi bir çözüm.
 9. En yenisi 2016 model sistemleri yeniledik. Öyle eski günlerdeki bir şenlik olmadı ama pandemi sonrası bu kadarına razı oldum. Daha beklemek enflasyon sebebiyle mantıksız geldi. Zaten ddr5, am5 falan atlamayacağımdan alacağım platformları bir süre sonra bulamazdım. Eşimin masaüstü: Q9550, 8gb ddr2, 2007 cıvarlarından bir hp 1080p ips 24", gtx1030 Sürünüyordu garibim. 15w 5625u bazlı miniforum aldım kendisine. 32gb sodimm ram aldım bir de. Yalnız bu işlemcilere ram alırken çok dikkat etmek gerekiyor. Aynı anda hem dual channel hem dual rank çalışmıyor. Ya biri olacak ya öteki. Yana yana 2x16gb dual rank ararken bu sefer de single rank ararken buldum kendimi. Üreticiler eldeki malzemeye göre ürettiğinden hangisi olduğunu söylemiyorlar. Neyse ki Kingston net bir şekilde belirttiğinden tercigim oldu. Bir de 27" 4k dell ips aldım. Programlama vb için kullandığından dahili ekran kartı 4k ekranda bile fazlasıyla yeter. Garibim bıkmıştı benim toplama bilgisayarlarımdan. Bu black fridayde sana şu soğutmalı, rgbli falan pc toplayacam, üstünde iskeletör çıkartması olacak dediğimde ağlamaklı olduydu. Şimdi de telefon kadar bilgisayardan hayır gelmeyeceğini düşünüyor. Kendi bilgisayarımı Zwift+Stream makinası yapacağım. i5-6600, 32gb 2400mhz ram, 1660super. Epey indirim kovaladım ve en uygunu gene am4 oldu. 5700x, gigabyte x570s bir anakart, bir de 64gb ram. Ramler amd'nin ve anakartın qvl listesinde olan ve fiyatı en ucuz olandan seçildi. Maceraya gerek yok. Aslında 12. nesil Intel alırdım ama güç kaynağına güvenemedim, 650w olsa da epey eski. Bir de cpu'dan 8x-8x gen4 hat veren anakart bulamadım. AMD tarafında da benim bütçeye uygun tek model vardı zaten. 2004 model hp ips 24" monitör de eşimdekiyle birlikte hobi odasındaki Zwift makinasına inecek. 34" msi 4k iş monitörü aldım, 60hz ama işimi görür. 144hz olanlar 200 euro daha pahalıydı. Pek sebep bulamadım almak için. Arada Age of oynuyorum bir tek. 27" 1440p ile çift monitör beni 8-10 sene götürür bu sistem. Biraz ekran kartı bakındım ama, cık. 230 euroya 1660 super falan hala en mantıklı kartlar. Biraz daha beklerim. Nvidia 4060-4050 falan çıkaracak gibi duruyor, o zamana amd orta sınıfta gelirse alırım bir 4050. TV alalım dediydik ama 65" OLED 1500 eurodan başlıyor. Daha iyisi ya da büyüğü 1800 falan. Dedik kalsın. %95 streaming kaynaklar için değmez. Olsa blu-ray arşivim falan tamam da. Eşek hoşaftan ne anlar. Asıl önemli medya üretim-tüketim monitörlerde oluyor zaten. Bir de gopro bakıyordum ama datmin olamadım. Bana 4k,30+fps 100dk civarı kayıt yapacak kamera lazım. 11black yakın ama az daha uzun gitse iyiydi. Kaydettiğim yarışlar 90dk civarı sürüyor. Bendeki gopro5 ucu ucuna 4k,24fps kaydediyor. Aldığım yeni kamera da ucu ucuna olsun istemedim. Bakacağız artık. Bir de evi komple goCoax ile bağladım, wifi da var ama asıl laptoplar vb hep kabloyla bağlandı, iyi oldu.
 10. +1 Ben de cok baktim ve bu tip 5x 2.5gb portu olan aletlerden almaya karar verdim. https://minixpc.com/en-de/blogs/news/micro-appliance-firewall-a-fanless-mini-pc-with-6x-2-5gbps-ethernet-ports
 11. Napiyon wazzap. Isi sakaya vuralim:
 12. Tam olarak neleri saydıklarını bilsek biraz daha gülebilirdik. Mesela Intel'in Redbull Soapbox tadındaki ARC serisi ile nasıl %5 pazar payına ulaştığını görseydik. Hazır PC üreticileri bu pazarın en büyük payını oluşturuyor. Nasıl büktüyse kollarını sistemlere zorla ekletmiş mi? %5 pazar payı demek zavallı OEM'lerin sürekli bu pilgisayar çalişmiyüü zırlamalarıyla uğraşmaları demek. Corona-Kripto sonrası pazar her türlü küçülecekti zaten. Hem birim başına fiyat hem toplam sayılar çakılacaktır. O kadar hareketli bir dönemden sonra pazara dalan Intel herkes nerede ulan diye boş boş bakınıyor şimdi.
 13. Dua edelim de grafikerleri Ümraniye'li olmasin.
 14. Gercek hayattan kacmak icin oyun oynuyorken gormek istenen son sey olsa gerek. Gercekten ayirt edilemeyecek grafik istesem kafayi camdan cikaririm mq.