kaptanpedal

Member
 • Content count

  250
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

kaptanpedal last won the day on February 22

kaptanpedal had the most liked content!

About kaptanpedal

 • Rank
  Tainted Soul

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

793 profile views
 1. Magura MT7 Pro 4 piston fren seti. Mevcut Sram Level TLM fren setimden kurtulmaya karar verdim. Resmen iman gücüyle fren yapan dünyanın en dandik frenleri. 65kg olsam da uzun inişlerde güçlü frenler kritik önemde. Zayıf frenlerle bisikleti bırakıp son anda güçlü bir frenle yavaşlayamadığınızdan sürekli frene asılıp kontrollü bir hızla inmek zorunda kalıyorsunuz. Frenler ısınıyor, kollar bitiyor, zaman kaybediliyor. İlk fırsatta montaj ve ardından test edip göreceğiz bakalım. Trickstuff fren tabii hepimizin hayali ama loto kazanana kadar böyle devam.
 2. 11. nesilde yaşanan 10nm->14nm port olayının bu ölçekte başka örneği olduğunu sanmıyorum. İşlemciyi 10nm olacak heyo diye tasarlayıp Redbull Soapbox Race tadında bir süreçle 14nm ile üretmek zorunda kaldılar.
 3. Asus yeterince büyük ve Intel zor günler geçiriyor. Yeter ulan demek için daha sırada elinde çakı bir sürü zayıf-kaslı var. İşler böyle giderse 40 yıllık kabadayılığın hesabını fena soracaklar. İstemesi değil alması israf. Dilimizi doğru kullanalım lütfen. Gerçi alamayıp burda dert yanmaları da israfa girebilir.
 4. Ne uzadı bir araba bakım işi yahu. Tam olarak vermeye çalıştığınız mesaj nedir? Parça ömrü sadece km olmaz tabii, o afaki bir yaklaşık hedef. Başka türlü ne desin? Frene bastığınızda ön camda bir yaya beliriyorsa balata değiştirin mi yazsın? Servis & tamir dökümanlarında daha detaylı yazar bu tip şeyler ama son kullanıcı kitapçığında km veya yıl verip geçersin. Üstüne de tüm aşınan ve eskiyen parçaları kontrol edip servise başvurun yazıyorlar ki Corolla ile Manda taşıyan dayı hani 100k gidiyidi bunun kayışı demesin. Hatta çoğu klavuzda da arabayı her kullanmadan önce şuna bakın buna bakın, 4 teker olduğuna emin olun, kafanızı depoya sokmayın vb yazıyorlar. Bu uyarılardan fırsat bulup aradığım bilgiye ulaşamıyorum. Şimdi anlaşıldı bu uyarıların sebebi. Aklıma gelmişken arabayı servise götürmem lazım. Aracı bırakıp eve bisikletle dönüyorum, sonra iş bitince tekrar bisikletle gidip alıyorum. Mesafe kısa ama hava da -10. Burdaki mesajları gösterip Hans usta zktir et yaw desem arabanın sicili bozulur mu acep? Buralarda tam vaktinde yapılan bakım ve bunların düzgün kaydı acaip önemli. Yoksa satarken sen bu arabayla Antep'e niye İstanbul üstünden gittin bakiyim diyorlar.
 5. Şimdiye kadar da paylaşıyordu ki. Bu sadece bakın bazılarınızın haberi yok ve bu yüzden yasal yaygara falan çıkıyor, artık haberiniz olsun anlamına geliyor sadece. Telegram vb gibi tüm uygulamalar şu an dahi veri satışı yapıyordur, işleri de açılır şimdi. Zamanında whatsapp'ı kuran sonra da Facebook'a sattıktan sonra ayrılan eleman Signal'i kurdu. Şimdi yine çok kazançlı çıkacak durduk yere. Durduk yere diyorum zira Whattsup muhtemelen yasal problemler sebebiyle zaten yaptığı veri paylaşımı için izin almak zorunda kaldı. Ve arkasından her zaman olduğu gibi büyük bir histeri ve dünya çapında bayrak yakmalar falan. Takipten kurtuluş yok, herkesin kendine göre önlemleri var ama firmaların elindeki imkanlar çok fazla.
 6. Bu daha dikkatli düşünülmesi gereken bir konu yalnız. Ties bu arabayı yaşatıp yeni araba almayarak zaten karbon salınımını azaltmış oluyor. Alacağı sinek motor araba daha az yakabilir ama Ties'e gelene kadar yarattığı salınımı daha az yakarak telafi etmesi uzun yıllar sürecek veya yapılan yol az ise hiç gerçekleşmeyecek. Bu az salan arabaların temel olayı arabaların yoğun kullanıldığı merkezlerde milleti daha az zehirlemeleri. Yoksa bırakın yeni motor arabayı elektrikli arabalar dahi eski arabayı ölene kadar kullanmaktan daha iyi değil.
 7. Türkçe içerik sesli, sözlü ve yazılı olarak giderek sertleşiyor. Ruslara döndük. Sebebi malum stresli memleket. Fiziksel olarak orda olmasak da aynı. Önleyici bakım zaten X parçalarına yapılıyor. Belirlenmiş bir ömrü olmayan parçalar dediğiniz gibi ancak bozulunca. Aracın parça sayısı itibariyle çok azı X parçası. İlk başta bazı işlemler fazla ve gereksiz gibi görünse de toplam parça ve yapılabilecek işlerin çok azını temsil ediyorlar.
 8. Açılın Ties haklı demeye geldim. Preventative maintinence denen şey zaten maintenence yani bakım denen şeyin kendisi oluyor. Öteki türlü tamir ve değiştirme oluyor o bakım değil. Düzenli bakım denen şey yapılmazsa o parça veya sıvı her neyse ölecek ve beraberinde ciddi hasar verecek demek. Bunu önlemek için önleyici bakım=bakım yapılıyor. Bir süre sonra bu da yetmiyor ve önleyici yenileme ve değiştirme yapılıyor. Bunlar yapılmazsa kader anı geldiğinde mecburi yenileme ve değiştirme gerekiyor. Çoğu parçayı veya malzemeyi detaylıca analiz etmeden sınırda olduğunu anlamak mümkün değil. Çoğu metal parçalar, yağlar/sıvılar, kapalı kutu komponentler vb içini açmadan, kimyasal analizlerden geçirmeden veya MR çekmeden size durumlarını göstermez. Çoğu durumda basit bir incelemeyle anlaşılabilecek ömrünün sonuna gelmiş malzeme zaten vereceği hasarı vermiştir. Ömrü dolmuş yağ, kaçıran gömlek, çatlamış manifold, uzamış zincir ve sertleşmiş/çatlamış kayış. Bu noktaya kadar beklendiyse zaten yapılacak şey önleyici bakım değil de tamir/değiştirme oluyor. Sıfır araba veya parçada çıkan arıza ile ne alakası var olayın. Tamamen alakasız istatistiksel gerçekler. Alternatörün 200k gidip bir de 300 euro bedelle yenilenebiliyor olması çok para harcamak değil BMW tarafından yapılmış bir hatadan faydalanma fırsatı oluyor. Bunu yapan ekibe ceza olarak 20 sene dikiz aynası tasarlama görevi vermişlerdir. low bar to pass..
 9. Şimdi aklıma gelen diğer bir kazık da meltdown-spectre açıkları ve bunların çözümlerinin eski işlemcilerin performansını mahvetmesi olayı: https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3-years-specmelt&num=9 10. nesil altı Inteller özellikle fena çarpıldı. AMD de etkilenmişti ama eski Ryzenlerde bile performans kaybı çok daha az. Şuradan indirdiğim ilgili yazılımla benim sistemde bu korumaları kapattım. Bir süredir upgrade yapmışım gibi performans artışının tadını çıkarıyorum. Özellikle de benim gibi 50-80 açık tab ile 20gb falan kullanan bir tarayıcı kullanımınız varsa ciddi fark ediyor. https://www.grc.com/inspectre.htm Bir rus forumunda benim kimliği falan görürseniz sevabına haber edin.
 10. Arabayi gectim ben bisiklet isine harcadigim parayi btcye koysaydim su an gol manzarali ve ormanli villam, ferrarilerim ve koca bir gotum vardi.
 11. Kaç aydır amazon.de deki yavaşlığın sebebi bu mu yani? Don lastiği alacağım kaç gündür fotoğraflar bile açılmıyor. Bu sayfaya girip bakabildiğinize göre ekran kartınız var daha ne yenisini arıyorsunuz. Karanlık monitöre bakıyor olsan anlarım da.
 12. Sen iyi gene 7700K almışsın. Ben acil upgrade etmem gerektiğinde 200 euro civarına ancak 6600 non-K alabildim (gülmeyin lan). Overclock, çarpan değiştirme falan geçtim HT yok alette. 4 thread gidiyor. İşlemci hala işimi görüyor, yanına 2x16 32 gb ram almıştım o da hız olarak düşük olsa da kapasite olarak gayet yeterli. Ryzen 1 sene geç kaldı beni kurtarmak için. Intel ürününe sopayla dokunmam bundan sonra. Şimdi 10xxx serisine ve muhtemelen yine ufak bir felaket olacak olan 11 serisine gülüyorum ama bir taraftan da heriflere birşey olacak diye korkuyorum. 10 seneye bu sefer de AMD tarafından sen istiyor pci5 verejek 100 dolar daha politikasıyla karşılanabiliriz.
 13. 10850K yalnız sobadan farksız. w/performans olarak intel oldukça kötü durumda. İlk DDR5 moduller oldukça tutucu zamanlamalar ve frekanslarla çıkacaktır. DDR4'ün geçtiği süreci düşünürsek ilk nesil ramler birkaç seneye sahibine yeni ram aldırır. En iyisi ddr5 falan geldiğinde kara cuma vb ayağına bir önceki neslin baba ram, anakart vb ne düşüyorsa alıp 5-6 sene kullanmak.
 14. Muskayı da unutmayalım.
 15. Daha cikmadi bile bu ne acele. Millet amd almasin diye sizdiriyordur bunlar Hangi sartlarda almis o puani belli degil. Ln2 300w vb olsa kim bilecek. Hem intelin derdi tek cekirdek degil fab ve yield problemleri. Yoksa tsmc 5nm ayarinda bir uretimle su anki tasarimlar da cok basarili olur. Guc tuketimi ve boyut cok problem yaratiyor. Atiyorum 12900K tsmc 5nm icin tasarlansa zen 4 falan zor yetisir.