27'' civarı renkleri doğru veren bir monitör
0

Bu konuda 126 mesaj var

700-800 tl civarında renkleri doğru veren grafik ve oyun amaçlı kullanım monütörü önerirmisiniz. Uzaklık 50cm masa üzerinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

önceliğinizi iyi belirlemeniz lazım.

renkleri doğru görmek istiyorsanız IPS panel alacaksınız, fakat oyun performansı açısında başarılı demek güç, tepki süresini 1ms'e kadar indirdiler ama tazeleme 60hz oldukdan sonra oyun açısından vasat.

oyun için 144hz veren TN panallere bakmanız lazım ama bunlarda da renk tutarlılığı hiç aramayın, yani kötü değiller ama IPS yanında sırıtırlar direk, kenarlarından light bleed falan olası şeyler.

ama 144hz'in oyunda akıcılığını bir kez gördükten sonra diğer şeyleri umursayacağınızı sanmam.

tabi 144hz'in avantajını ortaya çıkaracak ona göre bir ekran kartı da lazım. ortalama 100fps alabileceğiniz bir ekran kartı yoksa 144hz'in anlamı kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dell veya hp'nin pro serileri iyidir. ancak 800'e 27" wide gamut ips panelli hp-dell var mı bilmiyorum. zor. şöyle kenarda köşede kalmış sıfır stok hp lp2475w bulsanız keşke.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Basılı iş yapmayı düşünmüyorum genelde RGB ve ekran kartına gelince 950 kullanmaktayım.144hz verirmi o kısmı muamma benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

renk ile ilgili bir işiniz yoksa yani sadece zevk amaçlı doğru renk istiyorsanız çok da gerek yok açıkçası. 144hz daha mantıklı olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun tarzınızı bilmiyorum ancak 950 çoğu AAA modern oyunda 144hz vermez, sadece CS:GO vs. tarzı oyunlarda verebilir, ya da ayarlardan epey kısmak durumunda kalırsınız. Yeni oyunları yüksek ayarlarda oynayacaksanız, yüksek hz 'li monitör pek bir şey ifade etmeyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@AranelSurion haklı, gtx 950 ile yüksek fps alamayacağınız gibi malesef 800tl bütçe ile 24" 144hz monitör bile bulmak olanaksız.

bana sorarsanız bütçeyi zorlayıp Asus VG248QE alın oyun için.

n11'de 1332 TL şuan, dh'den 17TL'ye 1000 lira üstü alışverişte 100 lira indirim kuponu yaparsınız, garanti bonus da bulursanız 60 TL bonusu var, o şekilde 1200 TL altı şekilde TR garantili alabilirsiniz.

ya da amazon'dan aynı modeli sipariş geçin, biraz daha risk var ama daha ucuz olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:D forumda hangi entry yapıyorsam bu tarz hep 1000tl civarı ürün öneriliyor. Ben bu kadar bütçe ayıramıyorum malesef. Kalsın ozaman oyun kısmı bana geniş ekran bir doğru renk sunan 60hzlik monutor yazın. 1000lerin sonu yok.Zorlayıp alsam, işimde beni birkaç ay zorluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tazeleme oranı kişiden kişiye değişir, birazda bütçe meselesi haliyle. 144hz monitör denince direk çıta 1000lira üzerilerine taşınıyor.

Benim öncelik vereceğim şeyler daha çok renk doğruluğu ve tepki süresi.

Bu konu yıllardır konuşulup ediliyor tabi ama günde 10 saat battlefield benzeri ekranın sürekli aktığı oyunları oynayarak zaman geçirecekseniz o zaman tabi ki gidip bi 144hz vs bi monitör almakta fayda var.

Ben gündelik kullanım ve işim dolayısıyla tasarım muhabbetlerinden renklerin vsde önemli olduğunu baz alarak IPS tercih ederim. Hoş kaç yıldır LED panel LG marka monitörümü kullanıyorum hiç bir sıkıntısını çekmedim. Renk dünyasının içinde yaşadığım için birazda profesyönel kalibrasyon falan işimi kotarıyor artık panelin kapasitesi el verdiğince. Bi de daha önce paylaşılmıştı 60hz olan panelleride biraz overclock mantığı gibi uygun frenkans aralıklarıyla yüksek hz çalıştırma durumu var. Ben 3 senedir falan sanırım 60hz olan monitörü 75hz olarak kullanıyorum, bu durumda fps lock 75 olanlarda yadırganmıycak bi akıcılık sağlatabilmiş oluyor.

Oyun alemim artık daha ziyade zaten blizzard ağırlıklı olduğundan top cam genellikle sabit ekran mantığından bir sıkıntı yaşanmıyor. :P

Düşünceler benzerse bütçenize uygun bi ips panel alıp geçin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

27" ekran boyutu işin içine girince fiyatlar otomatik olarak 1000 lira üzerine çıkıyor. Bahsedilen tarzda 60Hz'lik standart bir IPS monitör için 23-24" boyutlu ve 1080p çözünürlüklü bir ekran 700-800 liraya bulunabilir ancak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144 hz olayi birkac kisi haric kimsenin isine yaramaz bence..

Bir kere cok saglam ekran karti olacak, o kisi cok iyi online fps oynayacak, olacakta olacak.. 

Ben ozellikle bu olayi denemek icin son gunlerde tv mi dinamik modda kullaniyorum. Oyun modunda input lag yokken dinamik modda baya bir miktar gecikme var.

Her tur oyunu oynuyorum bf4 de dahil.. Ilk birkac saat eliniz ve gozunuz alisinciya kadar problem oluyor, daha sonrasinda en ufak bir sorun yok. Cunku alistiginizda beyniniz o gecikmeyi hesaplayip ona gore hareket etmeye basliyor. Ayni sey 144 hz dede gecerli, 144 hz den normal monitore gectiginizde cok garip geliyor gayet normal ote yandan birkac saat sonra aslinda hicbir gariplik kalmayacak.

Monitorun renkleri dogru vermesi cok daha onemli. 144 hz olayinin cok cok az bir kullanim alani var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10 kişiye sorsan 9'u 144hz'in çok farkettiğini ve bir daha 60hz'e dönmeyeceğini söylüyor, bu durumda 144hz'in ne kadar önemli olduğu zaten açık ve net...

ayrıca tv'nin dinamik modunun lagı ile 144hz olayının hiçbir alakası yok... :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzetmen tutarsız küçük. SSD HDD her kulvarda yarışacak bir eşleşmeyken monitörde hz kavramını akıcılıkta fark alırsın sadece oda yüksek oranda sadece oyunlarda özellikle çok hızlı kamera geçişi yaptığın fps türevi oyunlarda olcak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben o farkı windows kullanırken bile çok bariz farkediyorum oyuna gerek yok. windowsu bile 60hz ile kullanamaz durumdayım kaldı ki oyunlara bakabileyim hızlı veya yavaş sahne olsun farketmez... o kadar kötü... gözden göze fark var tabi, herkes o farkı çok net algılayacak diye bir kaide yok.

neyse konu fazla dağıldı sanırım :) o halde geçen hafta kendime 2. monitör olarak aldığım ürünü tavsiye edeyim (IPS): Dell P2414H

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/dell-professional-p2414h-24-1920x1080-8ms-full-hd-pivot-siyah-led-monitor.aspx

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gönül hepsinden olsun ister tabi yeni bir ürün alıyorken ancak ne kadar çok özellik olursa etiket fiyatı da o kadar şişiyor. Bu durumda kullanılacak alanlardaki önceliğe ve de hangi özelliğin ne kadar önemli olacağına bakarak karar vermek lazım. Profesyönel manada fotoğraf, film, animasyon vs tarzı grafik ağırlıklı çalışmalarda renk doğruluğu çok önemli. Keza ekrana çeşitli açılardan bakıldığında renklerin dağılmaması ve görüntünün bozulmaması da bana göre Hz'den daha önemli ve öncelikli bir özellik. Dolayısıyla bir monitör alırken bence ilk bakılacak özellik IPS olması. Bundan sonra 144 Hz olmasının da oldukça önemi var eğer fps oyunları özellikle oynanıyorsa. En son olarak ise GSync, Freesync ve 3D gibi özellikler geliyor bana göre. Arkadaşın belirttiği fiyat tavanı gözönüne alındığında 24" IPS bir monitör en mantıklı seçim olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten tek online fps bf4 oynuyorum (sen onu bile oynamiyorsun  :smashfreak: ), ondada genelde en az 60 ms latency ile oynuyorum..

Masaustunde farenin akiciligida umrumda degil  :)  Kaliteli goruntu cok daha onemli.

Cok para olsa 34 inch 144 hz IPS alirdim tabii o ayri..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşın konusunun biraz dışına çıkıyoruz ama yeri gelmişken söylemeden edemeyeceğim.

144 hz'in tek fps oyunlarda artısı varmış gibi bahsedilmiş ama windows desktop'un pencere sürükleseniz bile görürsünüz 60hz - 144hz farkını.

diablo 3'de wizard'ın blizzard - frozen orb büyüsü var, bunu bir 60 hz'de atın bir de 144 hz'de, 60 hz de çamur gibi bulanık bir görüntü varken, 144hz de buz parçalarını tek tek sayabiliyorsunuz.

daha çok örnek veririm ama monitörü tam diablo 3'ün sükse yaptığı zamanlar aldığım için aklımda kalan en net örnek bu. pc oyuncusu adam için 144 hz %50 daha fazla fiyat farkına da, renklerin %100 tutarlı olmaması gibi her türlü fedakarlığa değer.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanım amacı evet grafikler üzerine olucak, foroğraf ve biraz Adobe AE . IPS bahsetmişsiniz bende yazılanlardan onu düşünüyordum. Oyun pek vaktim olmuyor son birkaç aydır,oynarsam blizz zaten diğerlerine pek takılmıyorum battlefield tarzı oyunlara.Monutor fiyatları pahalı dediğiniz üzere. 23 inc kullanıyordum biraz geniş olsun gözüm rahat takip etsin ve rahat çalışıyım diyordum. Sanırım şu kurda pek mümkün olamıycak gibi.Ne yapalım artık öyle yapıcaz.Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu panelin diğer kalite özelliklerinden soyutlayıp tarama frekansı hızı özelinde konuşacaksak 144Hz her türlü farkeder ve o hızdan yararlancak, yüksek FPS çıkışı sağlayacak altyapısının kurulmasını da hakeder bence, hariçten hiçbir şey farketmez demek gerçeklikten kopuk ve kayda değer bir açıklama olmaktan uzak olur.

Bu noktada 60Hz üzeri 10-15 Hz bile eklense bu kaliteyi doğrudan etkileyen bir durum kaldı ki bu noktada 144Hz söz konusu.

Şunu anlarım ama, 144Hz VG248QE ve muadil monitörlerde kullanılan AU Optronics 6-Bit+FRC, hatta yine bazıları VG248QE'de olduğu gibi flicker free de olmayan, çoğunlukla düşük kontrastlı ve düzgün renkli olmayan panel görüntüsünden rahatsız olur, buradaki 144Hz gibi bir avantaja rağmen bu panelin görüntü kalitesine dayanamaz ve iyi düzeyde bir IPS veya muadili panelli veya 4K gibi yüksek piksel yoğunluklu panele sahip bir model kullanmak isteyebilir.

Daha esasında neyi anlamadığımı da yazmak isterim ancak kişisel tartışma olabilir, yanlış da anlaşılabilir, bu bakımdan burada noktayı koyayım.

TiesTorN and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga hocam ben de aslında benzer şeyleri kastettim. Yani 144 Hz güzel bir monitör yapıp kötü TN panel ile birleştirmek nasıl bir mantıktır bunu aklım almıyor diyeceğim ama hepsi bir arada olunca da fiyat anormal yükseliyor tabi bir de işin o boyutu var. Her neyse her ne kadar masaüstünde de 144 Hz farkedebilirse de bence esas etkisi hareketli oyun sahnelerinde daha çok hissedilecektir. Bir de arkadaşın bütçesi gözönüne alındığında düzgün görüntü ve renk veren standart bir IPS monitör (23-24" civarı) almaktan başka çare kalmıyor sanırım. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144 hz monitör yapıp TN panelle birleştirmiyorlar ki Ozan abi, zaten TN'nin var olan teknolojisini aslında biraz overclock yaparak 144hz vermesini sağlıyorlar.

sanıyorum ki mevcut teknolojiyi ve üretim bantını tamamen değiştirmeden kolay kolay TN panller dışında göremeyeceğiz 144hz. 

aynı mantık yüzünden hala samsung televizyonlarda LED panel üretmeye devam ediyor, OLED'in her yönden çok daha üstün olduğu bariz belli olsa da LED'e o kadar çok yatırım yapmışlar ki kolay bırakamıyorlar. LG gibi dandik markalar OLED'de hüküm sürüyor şimdilik.

panasonic mesela yıllarca plazma geliştirdi, LED laf olsun diye 1-2 model çıklardı, plazmayı bitirdi vt60 ve zt60 serisiyle zirvede, şimdi OLED ile geri dönüyor ve üretim maliyetini biraz daha düşürebilirse üst düzey tv pazarına hükmeder diye umuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED ile geri dönüyor ama kullandığı panel LG.:)

LG ve Samsung dışında yok panel üreten yer, ufak tefek, bazı orta ölçeklileri falan saymıyorum, bu çaplarda değiller.

Hoş Sony de LG ve Samsung'dan panel alıyor ama bence TV'ler iki markaya göre de daha iyi, Panasonic de LG panel ile LG'den daha kaliteli bir ürün ortaya koyabilir ki şaşırmam böyle olursa da.

Samsung ise bu kadar büyük boyutlu OLED üretemiyor halen, OLED'de LG yalnız başına.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok