iphone 7
0

Bu konuda 214 mesaj var

Sizin için bunlar önemli olmayabilir, belki başkaları için önemlidir. Bazı söylediklerim gayet hoş yenilikler bence. Siri, imessage ve continuity olayları mesela. O yüzden önemli değil diye neden genelleme yapıyorsunuz? Ben iOS 10 ile gelecek gelişmelerden hatırlayabildiğim bazılarını yazdım, daha da vardır. Bunlar size hitap etmiyor olabilir ama başka apple cihazınız yoksa note 7 alın demek bence çok mantıklı değil. Note serisinde de Note 2 ve Note 4 uzun süre kullandım, iPhone'a  göre ne yazılım ne performans, ne stabilite anlamında hiçbir artısı yok, tek esprisi kalemi olması ki o da herkese göre değil.  

Mesele benim için veya başkası için önemli olup olmaması değil. Biz teknoloji meraklısı olarak bakıyoruz. ŞU yeniliklerin hiçbiri yeni değil, ilginç de değil. 

Apple 'ın getireceği face recognition a gelene kadar Google photos "girl with a ball " yazınca elinde top tutan , tenis , voleyball oynayan kızların resimlerini bile buluyor. 

imessege gelecek özellikler eskiden olsa işe yarardı, zaten herkes whatsapp kullanıyor. 

Burda önemli olan Apple'ın artık yenilik getiren marka konumunu kaybedip, diğerlerini arkadan takip eden marka konumuna gelmiş olması .  Gelecek modellerinde curved screen , AMOLED kullanabileceği yorumları var. 

Samsung curved ekran ve AMOLED kullanalı kaç yıl oldu?

GearVR 'ı bugün alıp kullanabilirim, Apple'ın yıllar sonra rafine cihaz getirmesinin anlamı yok. O kadar geriden gelirsen raifne edersin tabii.

3.5mm jack olayının sonuçlarını göreceğiz. Apple ,BT için ses kalitesini kaybetmeden veri aktaran birşeyler getirdiyse o güzel olur. 

Ben herkese Note7 alın demiyorum, bizim gibi teknoloji meraklılarına tavsiye ediyorum. 

Genel tavsiye olarak da bir platforma bağlı kalmayın, sistem agnostic servisleri kullanın derim her zaman . Böylece fikir değiştirirseniz istediğiniz platforma geçiş yaparsınız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne biliyim samsung note 7 şahane bir telefon gerek tasarım gerek yazılım açısından doruk noktası.Android yazılımlarında stabilite ve konfigürasyon problemleri olmakla beraber samsungun yazılım mühendisleri yada başka firmaların kendi setuplarını kurabiliyorlar bu sizce güzel değilmi?

:D spam mı bu nasıl bir mesaj :)

yine yeni bir iphone başlığında samsung alın daha iyi öğütleri başladı.

herneyse, 3,5 mm jackı kaldırıp tamamen çöpe atmak sadece apple ın yapabileceği bir öncülüktü ve yapıcak.

analog olduğunu kendiniz söylüyorsunuz günümüz teknolojisinde pek bir değeri yok, kara delik gibi orda duruyordu ve telefon tasarımını o deliğe bağımlı kılıyordu.

yine bütün ticari riskleri alarak yine binlerce insanın kendisine sövmesini göze alarak apple söktü attı o deliği ordan, seneye bir tane samsung modeli kalmaz delikli :D :D

bunlar cesaret isteyen işler, kimisi der 5000 dolarlık kulaklığımızı çöpe mi atıcaz kimisi der yeni kulaklık itelicekler millete o yüzden vs vs..

adamlar eski teknolojiyi kaldırıp çöpe atma cesaretine sahip yaptıkları bundan ibaret, o delik sabit boyutlarıyla tasarımın gelişmesinin onunde engel.

boşu boşuna delik hakkında konuştum, benim iphone 7 ile merak ettiğim tek şey 7 plus ın boyutları, net bir bilgisi olan lütfen paylaşsın, aynı ekran boyutuyla biraz küçülürse kasa nefis olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben alın demedim mesajımda, şahane telefon dedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski Apple'ına birşey yükleyememek ya da MacBook'a illa yenisi gibi bir dayatmadan bahsetmek apple ürünü kullanmayan bir kişinin sözleri olabilir ancak. 2010'da aldığım iMac'i halen değiştirmeyi düşünmüyorum, aklınıza gelebilecek her türlü uygulamayı canavar gibi çalıştırıyor, aleti en çok yoran premiere pro bile takılmadan çalışıyor, çoğu güncel pc'ye taş çıkartır. En ufak bir güncelleme ihtiyacı hissetmediğim gibi bozulsa da değiştirsek modundayım artık :) 4. Seneyi devireceğim mbair de halen güncel ve her uygulamayı çalıştırıyor, halen sürekli yanımda taşıyorum ve halen en az 3-4 saat şarj süresi var. iPhone 5S 3. seneyi yakın zamanda tamamlıyor, değiştirmek gibi bir düşüncem henüz yok. En önemlisi de kilitlenme/yavaşlama gibi problemleri hiç yaşamıyorum.

Palm, Blackberry gibi kapalı sistemlerden el aletleri ve telefonlar gerekli güncellemeleri gerekli zamanlarda ortaya koyamadılar o yüzden yok oldular, apple reklam yıldızı olduğu için değil.

Makaan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

herneyse, 3,5 mm jackı kaldırıp tamamen çöpe atmak sadece apple ın yapabileceği bir öncülüktü ve yapıcak.

analog olduğunu kendiniz söylüyorsunuz günümüz teknolojisinde pek bir değeri yok, kara delik gibi orda duruyordu ve telefon tasarımını o deliğe bağımlı kılıyordu.

yine bütün ticari riskleri alarak yine binlerce insanın kendisine sövmesini göze alarak apple söktü attı o deliği ordan, seneye bir tane samsung modeli kalmaz delikli :D :D

Alternatifi ile beraber değerlendirilecek tabii, normal Samsung önerisi gelmesi.

3.5mm jack kaldırılacak ama lightning port ta da analog yol doluğu söyleniyor. Kesinleşmedi detayları. Varsa basit bir adaptör ile takılabilir kulaklıklar.

3.5mm jack newrdeyse yüz yıldır stnadart . Şimdi sadece lightning değil bir de USB-C kullanan kulaklılar gelecek. Bir karmaşa çıkacak , getirisi çok tartışmalı. Çünkü o kulaklıkları örneğin laptopta kullanıyoranız, veya usb ses kartınız ,DAC varsa kulaklığın üzerindeki DAC iptal edilebilecek mi belli değil.  Intel avantajlarından bahsetmiş ama pek tatmin etmedi.

O portun en büyük sorunu kolay bozulmasıydı. Bu çözecek mi belli değil.  Şimdi bozulursa tümden telefon gidecek üstelik. En temizi şu BT kulaklıların ses kalitesi sorununu çözsünler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski Apple'ına birşey yükleyememek ya da MacBook'a illa yenisi gibi bir dayatmadan bahsetmek apple ürünü kullanmayan bir kişinin sözleri olabilir ancak. 

Bende 2009 Macbook vardı snow leopard'a yükseltmeden itunes store u kullanamıyordum illa snowu alacaksın diye dayatıyordu. Keza şuan iphone 4 de appstoreda bazı uygulamaları kullanamıyoruz, illa iphonenumuzu yeniliycez çünkü uygulamaların sürüme desteği yok.Ben kullanan birisiyim ve bu sözler gerçek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iphone 4 cok talihsiz bir telefondur.. 4s cıktıgı an eskimiştir ki ustelik 4s suan bile neredeyse sorunsuz kullanılabilmekte.. Zaten daha sonra da bu sekilde çöpe dönüşen bi iphone olmadı, biraz bahtsızlık söz konusu olmus ama yeni programlar daha iyi donanım istiyor diye de yapacak birşey yok 2009 yılında alınan android bir telefonun çöp torbası tutacağı olmak dışında farklı bir işlevde kullanıldığını görmedim.. Ki yazılım güncelleme android telefonlarda iosa kıyasla misliyle faciadır..

Macbooklardan ve onların kronolojik hiyerarşisinden hangisinde hangi donanım vardı falan prk anlamam ve paralı bir upgrade dayatmanın iyi birşey olduğunu da savunmayacağım.. ama halen kullanılmak istenen eski bir sisteme yazılımsal veya donanımsal upgrade harcaması da bir kullanıcı için şaşırtıcı olmamalı..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin için bizim için önemli-önemsiz konularına yeniden girmiyorum çünkü söylediğim anlaşılmıştır diye ümit ediyorum ancak Apple'ın hemen hemen hiçbir konuda teknoloji manasında yenilik getirdiği falan zaten yok, bir önceki mesajımda da söyledim bunu. Apple'ın yaptığı şey piyasada bulunan ama tam manasıyla oturmamış, benimsenmemiş bazı teknolojilerden zamanı geldiğine veya pazarı olduğuna inandıklarını alıp, mükemmele yakın bir kullanıcı deneyimi ile müşterilerine sunmasıdır. iPod, iPhone, iPad, Macbook Air hepsinde bunlar yaşandı. O ürünlerin arkalarındaki teknolojiler zaten aslında piyasada var olan şeylerdi ama iyi bir ürün haline ilk kez Apple getirdi, orada da hakkını verelim. Yine Apple kullanmayan kişilerin içine çokça düştükleri yanılgı da Apple'ın sürekli her sene yeni ürünü satmak için dayatmasıdır ki böyle bir şey de kesinlikle yok. Amacı kar etmek olan her şirket gibi Apple da tabii ki müşterilerinin her sene kullandıkları bilgisayar, tablet ve telefonları değiştirmesini ister ama müşteriler isterse bir telefonu 5 sene, bir bilgisayarı 10 sene kullanabilir büyük sıkıntılara düşmeden. Diğer markalarda böyle birşeyin imkanı dahi yoktur zira gerek kullandıkları malzemelerin ve yapılan işçiliklerin kalitesizliği gerekse de yazılımsal desteğin çok az ya da hiç olmaması sonucu daha ucuza aldığınızı düşündüğünüz ürünler aslında 5-6 yıllık toplamda size daha pahalıya gelir. 

Bizler teknoloji seviyoruz da o yüzden Samsung daha iyi denmiş ama bugün standart bir akıllı telefon ile zaten yapılacak şeyler bellidir. Bunu 1500 liralık telefonla da 3500 liralık telefonla da az çok benzer şekillerde yaparsınız. Uzayı keşfetmiyoruz sonuçta, neyin yeni teknolojisi olacak? Şu anda Samsung veya x markaların tanıttıkları su geçirmezlik,4k ekran, 4gb ram vs gibi donanımsal veya yazılımsal ıvır zıvırlar yeni teknoloji mi gerçekten buna mı inanılıyor? Yeni teknoloji deyince benim aklıma mesela pil konusunda bir yenilik geliyor. Bugün kullandığımız lithium ion piller yerine örneğin 1 hafta standby süresi olan yeni bir pil makul fiyatlara üretilir ve bu telefonlara konursa işte bu yeni teknolojidir. Yoksa apple şöyle ekranla gelmiş, samsung amoled ekran koymuş falan, geçiniz...

iPhone özeline dönersek, benim iPhone ve iOS tercih etmemin en büyük sebebi çok optimize, rafine edilmiş bir işletim sistemi olması, stabilite-performans konularında hiçbir zaman beni yarı yolda bırakmaması (en azından şimdiye kadar), olası bir arıza-problem durumunda müşteri hizmetlerinin diğerlerine göre çok çok daha iyi olması, uygulama dükkanındaki uygulamaların Android versiyonlarına göre daha sorunsuz ve stabil olması ve son olarak diğer apple ürünleri (macbook pro, iPad, Apple TV) kullandığım için birbirleriyle süper uyumlu ve mükemmel çalışması diyebilirim. Bunun haricindeki ıvır zıvırların hakikaten ciddi bir manası yok benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 2009 Macbook vardı snow leopard'a yükseltmeden itunes store u kullanamıyordum illa snowu alacaksın diye dayatıyordu. Keza şuan iphone 4 de appstoreda bazı uygulamaları kullanamıyoruz, illa iphonenumuzu yeniliycez çünkü uygulamaların sürüme desteği yok.Ben kullanan birisiyim ve bu sözler gerçek.

Yorumunuzla şaka mı yapıyorsunuz gerçekten sitemde mi bulunuyorsunuz anlamak çok güç. Yazılması iki yılı bulan ve güncellendiği dönemde pek çok yenilik içeren, Apple'ın Power PC desteğini bıraktığı bir dönemde tabi ki üst sürüme geçiş yapmak zorunda kalmanız normal. Kaldı ki bahsettiğiniz işletim sistemi 29 USD'ydi. O dönem için Windows'tan yaklaşık 5 kat daha ucuzdu. Ayrıca bundan bir yıl sonra çıkan sürüm de 29 USD'ye satıldı, sonrasında çıkan sürüm 19 USD'ye satıldı. Sizin 2009 Macbook'unuzu her sene güncelleseniz bile 78 USD ödemeniz yeterli geliyordu. Dramatik olan kısmı da bundan sonra işletim sistemine para da vermediniz, çünkü OS X Mavericks'ten bu yana işletim sistemine ücret ödemiyoruz, bu sene Sierra'yla beraber 4. yıl olacak yani. 

Haziran 2010'da duyurulan bir telefonu halen kullandığınız için Apple'ı tebrik etmeniz lazım, adamlar bu çağda 6 sene çalışabilen bir telefon yapmışlar. Uygulamaların bir kısmını çalıştıramıyor olsanız bile halen kullanabiliyorsunuz. Buyurun size 2010'da çıkan telefon listesi ve bakalım hangisini şu anda hatırlayabiliyorsunuz, hatırlasanız da kullanabiliyorsunuz ?

1 ) Nokia C3 (Symbian S40 işletim sistemi- klavyeli)

2 ) Sony Ericsson Vivaz Pro (Symbian OS9 - dokunmatik)

3 ) LG GD880 mini (LG Class diye bir arayüz - dokunmatik)

4 ) Samsung Wave 533 (Touchwiz - Bada 1.1 - yandan klavyeli)

5 ) Nokia C6 (Symbian OS9- yandan klavyeli)

6 ) Nokia N97 (Symbian OS9-yandan klavyeli)

7 ) HTC HD2 (Windows phone 6.5 - dokunmatik)

8 ) Nokia X6 (Siymbian OS9-dokunmatik)

9 ) Blackberry Torch (Blackberry OS6 - kayar klavye) - Ben Bold 9700 kullanıcısıydım, 2. sene sonunda telefon iyi kullanımla bile sapıttı ve güncelleme almadı.

10 ) HTC 7 Trophy (Windows phone 7-dokunmatik)

11 ) HTC HD7 (Windows phone 7-dokunmatik)

12 ) HTC Desire (Android 2.1-dokunmatik) - Bilinen son resmi güncelleme Ağustos 2011'de yapıldı.

13 ) Acer Stream (Android - dokunmatik) - Android sürümünü bulamadım, güncelleme kısmını hiç bulamadım.

14 ) Motorola Milestone (Android 2.1-yandan klavyeli) - Resmi olarak 2.2 güncellemesi yapılmış

15 ) Samsung Omnia 7 (Windows phone 7-dokunmatik)

16 ) Samsung Galaxy 3 (Android 2.1-dokunmatik) - Resmi olarak 2.2 güncellemesi yapılmış

17 ) Nokia C6-01 (Symbian 3-dokunmatik)

18 ) Nokia C7 (Symbian 3-dokunmatik)

19 ) Samsung S8500 Wave (Touchwiz ile Bada-dokunmatik)

20 ) Nokia N8 (Symbian 3-dokunmatik) - O dönem için Nokia'nın amiral gemisiymiş, ben hiç hatırlayamadım.

21 ) HTC Desire Z (Android 2.2 - yandan kayar klavye) - 2.3.3'ü görmüş, ancak sene sonunda çıkmış bir telefon, iPhone 4'ten yaklaşık 6 ay sonra çıkmış. 

22 ) HTC Desire HD (Android 2.2 - dokunmatik) - 2.3.5'i görmüş, ancak telefon Ekim'de duyurulmasına karşı 2011'de piyasaya sürülmüş

23 ) Samsung Galaxy S (Android 2.1 - dokunmatik) -2.3'ü görmüş, resmi olarak hiçbir zaman 4.0'ı görmemiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin için bizim için önemli-önemsiz konularına yeniden girmiyorum çünkü söylediğim anlaşılmıştır diye ümit ediyorum ancak Apple'ın hemen hemen hiçbir konuda teknoloji manasında yenilik getirdiği falan zaten yok, bir önceki mesajımda da söyledim bunu. Apple'ın yaptığı şey piyasada bulunan ama tam manasıyla oturmamış, benimsenmemiş bazı teknolojilerden zamanı geldiğine veya pazarı olduğuna inandıklarını alıp, mükemmele yakın bir kullanıcı deneyimi ile müşterilerine sunmasıdır. iPod, iPhone, iPad, Macbook Air hepsinde bunlar yaşandı. O ürünlerin arkalarındaki teknolojiler zaten aslında piyasada var olan şeylerdi ama iyi bir ürün haline ilk kez Apple getirdi, orada da hakkını verelim. Yine Apple kullanmayan kişilerin içine çokça düştükleri yanılgı da Apple'ın sürekli her sene yeni ürünü satmak için dayatmasıdır ki böyle bir şey de kesinlikle yok. Amacı kar etmek olan her şirket gibi Apple da tabii ki müşterilerinin her sene kullandıkları bilgisayar, tablet ve telefonları değiştirmesini ister ama müşteriler isterse bir telefonu 5 sene, bir bilgisayarı 10 sene kullanabilir büyük sıkıntılara düşmeden. Diğer markalarda böyle birşeyin imkanı dahi yoktur zira gerek kullandıkları malzemelerin ve yapılan işçiliklerin kalitesizliği gerekse de yazılımsal desteğin çok az ya da hiç olmaması sonucu daha ucuza aldığınızı düşündüğünüz ürünler aslında 5-6 yıllık toplamda size daha pahalıya gelir. 

Sizde benim yazdıklarımı anlarsınız diye ümit ediyorum.  Apple 'ın yenilk getirdiği alanlar da var, var olanı rafine ettiği alanlar da. Bu konuda da oldukça başarılı .

Diğer yandan pazarın ve diğer oyuncuların static olmadığını , onların da sürekli değişen şartlarda kendilerini geliştirdiklerini görmek lazım. 

Amacı kar etmek olan her şirket gibi Apple da tabii ki müşterilerinin her sene kullandıkları bilgisayar, tablet ve telefonları değiştirmesini ister ama müşteriler isterse bir telefonu 5 sene, bir bilgisayarı 10 sene kullanabilir büyük sıkıntılara düşmeden. Diğer markalarda böyle birşeyin imkanı dahi yoktur zira gerek kullandıkları malzemelerin ve yapılan işçiliklerin kalitesizliği gerekse de yazılımsal desteğin çok az ya da hiç olmaması sonucu daha ucuza aldığınızı düşündüğünüz ürünler aslında 5-6 yıllık toplamda size daha pahalıya gelir. 

Fazla zorlama olmuş bu. Pek çok şirkette, üniversitede çok uzun süredir çalışan bilgisayarlar var. ne amaçla kullanıldığına bağlı.Üreticisine bağlı. İlla Apple ile OEM bilgisayarıları karşılaştırmak doğru değil.  Apple da ürünlerini sihirli tozdan yapmıyor sonuçta.

Bizler teknoloji seviyoruz da o yüzden Samsung daha iyi denmiş ama bugün standart bir akıllı telefon ile zaten yapılacak şeyler bellidir. Bunu 1500 liralık telefonla da 3500 liralık telefonla da az çok benzer şekillerde yaparsınız. Uzayı keşfetmiyoruz sonuçta, neyin yeni teknolojisi olacak? Şu anda Samsung veya x markaların tanıttıkları su geçirmezlik,4k ekran, 4gb ram vs gibi donanımsal veya yazılımsal ıvır zıvırlar yeni teknoloji mi gerçekten buna mı inanılıyor? Yeni teknoloji deyince benim aklıma mesela pil konusunda bir yenilik geliyor. Bugün kullandığımız lithium ion piller yerine örneğin 1 hafta standby süresi olan yeni bir pil makul fiyatlara üretilir ve bu telefonlara konursa işte bu yeni teknolojidir. Yoksa apple şöyle ekranla gelmiş, samsung amoled ekran koymuş falan, geçiniz...

Anlaşılan sizin bir şeyi yenilk kabul etmeniz için Apple 'ın yapması gerekiyor. Oled ekran , curved screen,su geçirmezlik elbette yenlik . Oled çok önemli de teknolojik gelişme. 
GearVR ise başlı başına olay. Samsung'un hakkını vermek lazım. Hem donanım olarak, hem yazılım olarak işi iyi kıvırdılar. Oculus'tan destek olarak da çok iyi bir strateji izlediler. 

iPhone özeline dönersek, benim iPhone ve iOS tercih etmemin en büyük sebebi çok optimize, rafine edilmiş bir işletim sistemi olması, stabilite-performans konularında hiçbir zaman beni yarı yolda bırakmaması (en azından şimdiye kadar), olası bir arıza-problem durumunda müşteri hizmetlerinin diğerlerine göre çok çok daha iyi olması, uygulama dükkanındaki uygulamaların Android versiyonlarına göre daha sorunsuz ve stabil olması ve son olarak diğer apple ürünleri (macbook pro, iPad, Apple TV) kullandığım için birbirleriyle süper uyumlu ve mükemmel çalışması diyebilirim. Bunun haricindeki ıvır zıvırların hakikaten ciddi bir manası yok benim için.

Bazıları doğru yazdılarınızın elbette. Bütün ekosisteme sahip olmasının avantajları var. Zaten o yüzden ilk mesajımdan beri sürekli Apple ekosisteminde yaşayanlar için Iphone tavsiye ediyorum. 

Stabilite, uygulama kalitesi artık karar verirken iphone tercih etmek gerektirecek kadar farklı değil. Geri kalan farklar ıvır zıvır değil, siz kullanmıyorsunuz o ayrı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse piyasadaki diğer markaların statik olarak durduğunu, kendilerini hiç geliştirmediklerini iddia etmiyor ki? Ben öyle bir söz mü sarfettim önceki mesajlarımda? 

Oled ekran dediğiniz amoled ekran ve 5 yıldan fazladır kullanılıyor telefonlarda, ayrıca siyah renklerdeki başarısı haricinde renk doğruluğu rezalet çünkü gerçek rgb skalası kullanılmıyor. Su geçirmezlik olayı en az 3 senedir sony telefonlarda da olan birşey, yeni değil. Curved ekran dediğiniz lg'nin bir ara yaptığı saçmasapan form değil herhalde Samsung'un kenar kıvrımlarını söylüyorsunuz. Evet buna yenilik denebilir, göze hoş da geliyor alışınca. Alışınca diyorum çünkü telefonu tutarken oraya basmadan, dokunmadan nasıl tutacağız telefonu bilmiyorum. ancak hadi onu geçelim, bu ekstra ekran gerçekten fayda sağlıyor mu pratikte? Mesela o kenar ekranda ekstra ne yapılabiliyor? Sadece var işte demek için yapılmış bir şey olarak görüyorum. 

Diğer markaların bilgisayarları çalışıyor demişsiniz de birincisi o markalı bilgisayarların fiyatları yurtdışında iMac fiyatıyla hemen hemen aynı ve kurumsal şirketlerden söz ediyoruz burada ki benim mesajım bireysel kullanıma yönelik idi. Daha önemlisi Samsung vs gibi markaların ürettiği kalitesiz notebok, telefon gibi ürünleri kastediyordum ben daha çok bu dayanıksızlık ve kalitesizlikten söz ederken. Burada iPhone'u yine düşünecek olursak bugün alacağınız iPhone'u en az 4-5 sene eksiksiz güncelleme alarak sorunsuz kullanma olasılığınız Samsung veya x marka başka bir android telefonu alıp aynı süre sorunsuz kullanabilme olasılığınızdan çok çok daha yüksek.  Maliyet farkı burada esasen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski Renk scalası için şu ekran testleri yapan bir site var, ona bakabilrisiniz . Gayet iyiydi Samsung'un son amoled ekranlar.

Statik durmuyor derken kast ettiğim şuydu. Misal yazdıklarınız belki 5 yıl önce daha doğruydu. Ne Apple 5 yıl önceki Apple, ne Samsung ,Microsoft 5 yıl önceki şirkletler. Apple'ın 10 yıl önceki rafine edici, bazen yenilklçi rolü şu anda pek yok. Bürokratik denen MS bile çok değişti.

Curved ekranın en büyük faydası estetik. Kullanımda çok az faydası var bence. Ancak estetik de önemli.

Elbette diğer markalarında kaliteli ürünlerinin fiyatı Apple düzeyinde olacak , nasıl olacak başka? Samsung gibi markaların kalitesiz ürünlerinden bahsettiğinizi söylüyorsunuz ama o anlamsız oluyor zaten. Aynı fiyat sınıfında değiller. 

Apple 'ın çoğu ürünü eskiden olduğu gibi üst sınıf fiyatta da değil ayrıca. Çoğumuzun kullandığı DIY bilgisayarlar Apple Imac lerden daha pahalıya geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski Apple'ına birşey yükleyememek ya da MacBook'a illa yenisi gibi bir dayatmadan bahsetmek apple ürünü kullanmayan bir kişinin sözleri olabilir ancak. 2010'da aldığım iMac'i halen değiştirmeyi düşünmüyorum, aklınıza gelebilecek her türlü uygulamayı canavar gibi çalıştırıyor, aleti en çok yoran premiere pro bile takılmadan çalışıyor, çoğu güncel pc'ye taş çıkartır. En ufak bir güncelleme ihtiyacı hissetmediğim gibi bozulsa da değiştirsek modundayım artık :) 4. Seneyi devireceğim mbair de halen güncel ve her uygulamayı çalıştırıyor, halen sürekli yanımda taşıyorum ve halen en az 3-4 saat şarj süresi var. iPhone 5S 3. seneyi yakın zamanda tamamlıyor, değiştirmek gibi bir düşüncem henüz yok. En önemlisi de kilitlenme/yavaşlama gibi problemleri hiç yaşamıyorum.

Palm, Blackberry gibi kapalı sistemlerden el aletleri ve telefonlar gerekli güncellemeleri gerekli zamanlarda ortaya koyamadılar o yüzden yok oldular, apple reklam yıldızı olduğu için değil.

iphone u 3GS zamanında çok kısa bir süre kullandığım için bilemeyeceğim ama Mac kısmına tam olarak katılıyorum. Bende de 2012 MacbookPro var halen her şeyi kusursuz çalıştırıyor, pili daha 1 senelik iş laptopum Dell den çok daha uzun dayanıyor. MacOS un akıcılığı be sorunsuzluğu gerçekten şahane. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Viraller başlamış bu arada. Vietnamlı bir artizin elinde görülmüş ayfon 7 :D Tabi gerçekten o ise :D Barda sağda solda unutulmaya hazırlanıyor olabilir öncekiler gibi. 

Bu arada windows phone kullanıyorum ama ben bile bu başlıkta samsuk demeye dilim varmıyor. Samsuk diye diye buraları kirletmeyelim. Ameledroid için başka mekanlar mevcut. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elbette diğer markalarında kaliteli ürünlerinin fiyatı Apple düzeyinde olacak , nasıl olacak başka? Samsung gibi markaların kalitesiz ürünlerinden bahsettiğinizi söylüyorsunuz ama o anlamsız oluyor zaten. Aynı fiyat sınıfında değiller. 

Apple 'ın çoğu ürünü eskiden olduğu gibi üst sınıf fiyatta da değil ayrıca. Çoğumuzun kullandığı DIY bilgisayarlar Apple Imac lerden daha pahalıya geliyor.

Hayır hocam Samsung gibi markaların kalitesiz ürünleri derken illa ucuz olması gerekmiyor. Ürettikleri pahalı telefonlarda da bu kalitesizlik gerçeği değişmiyor maalesef. Son bir yılda biraz toparlandılar Çinli firmaların da piyasaya girmesiyle neyse ki. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır hocam Samsung gibi markaların kalitesiz ürünleri derken illa ucuz olması gerekmiyor. Ürettikleri pahalı telefonlarda da bu kalitesizlik gerçeği değişmiyor maalesef. Son bir yılda biraz toparlandılar Çinli firmaların da piyasaya girmesiyle neyse ki. 

Aslında baştan beri de söylenen o. Artık iphone la Samsung amiral gemileri arasında fark kalmadı. Apple ın daha önce olduğu gibi fark yaratacak adımları atması lazım.

Yıllar önce Note 2 kullanıyorudum. Yazılım kullandığım 3,5 sene süresince gayet iyi gitti, anlamlı bir sorun yaşamadım. Ama telefon kasası tam bir kalitesizlik abidesiydi. Kenarları soyuldu, arka kapağın rengi attı vb... hani 1,5 sene sonra telefon 3 senelik iphone dan (eşim kullanıyordu) daha eski görünüyordu. Bu durumda Note 3 ve hatta Note 4 de de devam etti. Sonraki telefonum Note 5 di. Kesinlikle tasarım ve kasa kalitesi olarak çok iyi. 1 seneyi geçti kasada hiç bir iz yok dahası boyanın söküleceği bir kısım da yok. 

2 sene önce konuşsak Samsung un kalitesizliği ile ilgili ben de yakınabilirdim ancak son 2 senedir yaptıkları alkışlanmaya değer. Bu arada yazılım tarafında da touchwiz in performansı çok gelişti. 

Samsung un bu gelişimini iphone tarafında göremiyoruz, yıllar önce ilk iphone da Steve Jobs un Corning i gorilla glass konusunda ikna etmesi, çabası sanki yeni nesil Apple da yok. Onlar da daha önce Samsung un apple yaptığı gibi rakibinin arkasından yola devam ediyor. Kalan tek argümanları ise integrity. Artık bu argümanın yetmediğini sadece ben değil satış rakamları da söylüyor. Rakip curved yaparken, su geçirmezlik yaparken, VR yaparken kendi tüketicisi de bunlara benzer yenilikleri görmek istiyor. Burada olmasa da satış rakamları gösteriyorki dünya genelinde durum bu. 

Açıkçası ben de görmek istiyorum ki sonraki telefonum daha iyi olsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorumunuzla şaka mı yapıyorsunuz gerçekten sitemde mi bulunuyorsunuz anlamak çok güç. Yazılması iki yılı bulan ve güncellendiği dönemde pek çok yenilik içeren, Apple'ın Power PC desteğini bıraktığı bir dönemde tabi ki üst sürüme geçiş yapmak zorunda kalmanız normal. Kaldı ki bahsettiğiniz işletim sistemi 29 USD'ydi. O dönem için Windows'tan yaklaşık 5 kat daha ucuzdu. Ayrıca bundan bir yıl sonra çıkan sürüm de 29 USD'ye satıldı, sonrasında çıkan sürüm 19 USD'ye satıldı. Sizin 2009 Macbook'unuzu her sene güncelleseniz bile 78 USD ödemeniz yeterli geliyordu. Dramatik olan kısmı da bundan sonra işletim sistemine para da vermediniz, çünkü OS X Mavericks'ten bu yana işletim sistemine ücret ödemiyoruz, bu sene Sierra'yla beraber 4. yıl olacak yani. 

İşte bu biraz can sıkıcı burada söz konusu küçük meblalar değil sevgili @@pentaman .Ben bir kullanıcı olarak bedelini verip ürünümü alıyorum bana bunun karşılığında hizmet sunuyor değilmi? peki ben leoparddanda memnunum neden upgrade etmek zorunda bırakılıyorum?Bıraksınlar eski sürümde devam ediyim ama önümüze engeller çıkıyor store'u kullanamazsınız diyor bu sizce bir zorlama değilmi? Satın almış olduğum bir ürünün desteğini bırakması biraz saçma geliyor insana şöyleki leopard , lion arası geçen süre çok kısa bir zaman dilimiydi hatırlarsanız öyle aman aman sene  geçmemişti.

Kimse piyasadaki diğer markaların statik olarak durduğunu, kendilerini hiç geliştirmediklerini iddia etmiyor ki? Ben öyle bir söz mü sarfettim önceki mesajlarımda? 

Oled ekran dediğiniz amoled ekran ve 5 yıldan fazladır kullanılıyor telefonlarda, ayrıca siyah renklerdeki başarısı haricinde renk doğruluğu rezalet çünkü gerçek rgb skalası kullanılmıyor. Su geçirmezlik olayı en az 3 senedir sony telefonlarda da olan birşey, yeni değil. Curved ekran dediğiniz lg'nin bir ara yaptığı saçmasapan form değil herhalde Samsung'un kenar kıvrımlarını söylüyorsunuz. Evet buna yenilik denebilir, göze hoş da geliyor alışınca. Alışınca diyorum çünkü telefonu tutarken oraya basmadan, dokunmadan nasıl tutacağız telefonu bilmiyorum. ancak hadi onu geçelim, bu ekstra ekran gerçekten fayda sağlıyor mu pratikte? Mesela o kenar ekranda ekstra ne yapılabiliyor? Sadece var işte demek için yapılmış bir şey olarak görüyorum. 

Diğer markaların bilgisayarları çalışıyor demişsiniz de birincisi o markalı bilgisayarların fiyatları yurtdışında iMac fiyatıyla hemen hemen aynı ve kurumsal şirketlerden söz ediyoruz burada ki benim mesajım bireysel kullanıma yönelik idi. Daha önemlisi Samsung vs gibi markaların ürettiği kalitesiz notebok, telefon gibi ürünleri kastediyordum ben daha çok bu dayanıksızlık ve kalitesizlikten söz ederken. Burada iPhone'u yine düşünecek olursak bugün alacağınız iPhone'u en az 4-5 sene eksiksiz güncelleme alarak sorunsuz kullanma olasılığınız Samsung veya x marka başka bir android telefonu alıp aynı süre sorunsuz kullanabilme olasılığınızdan çok çok daha yüksek.  Maliyet farkı burada esasen

Sevgili @@Ozan Başeski yenilik olarak su geçirmezlik artı bir avantaj mesela havuzda yüzerken selfie çekebiliyorsunuz yada görüşme yapabiliyorsunuz bu bence bir yeniliktir.Size katıldığım kısım ise var olan teknolojiyi güzel bir reklamla harmanlayıp tasarımla iyi buluşturuyor apple .Bu kalite kısmına gelicek olursak apple tasarımları materyal olarak uzun giden yapıda mesela kasanın arkasında deri kullansa elbette 3 seneye kalmaz yıpranır, diğer firmalar bu konuda uyanmaya başladılar.Apple ayrıca daha öncede söyledim politik olarakta güçlü bir firma gerek patentler gerek davalar konusunda rakiplerine pabuç bırakmıyor.Amerika populasyon olarakta yoğun bir yer kendi ürününün reklamını tabi ballandıracak ve kullandırtacak.Bana göre yazılım ve donanım alanındaki bir firmanın ürünlerinin stabil ve kaliteli olması ürünlerinin fabrikada tek raydan çıkması. Diğer firmalar  yazılım ve donanım olarak birçok farklı  öğeleri bünyesinde barındırıyor tam ifade etmek gerekirse fabrikada tek raydan çıkmıyor sonuçta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Leopard ile snow leopard arasında 2,5 yıl, snow leopard ile lion arasında 2 yıl, lion ile mountain lion arasında 1 yıl var. Yani leopard çıktığında mac alan bir kullanıcı 5,5 yılda tamamen güncel işletim sistemine toplamda 78 USD ödemiş. Üstelik bu paraları öyle oem-kutulu gibi saçma sapan ayrımlara girmeden ödemiş. Ayrıca mountain lion'da 5 kullanıcı için bu fiyatlar söz konusuydu, 19 USD'ye 5 mac'te %100 resmi işletim sistemi. Aynı anda Windows vistadan sırasıyla 7 ve 8'e upgrade 5 bilgisayar için ne kadara mal oluyordu ?

Leopard ile snow leopard arasında tamamen intel desteğine dönüş gibi radikal bir ayırım var, ister istemez bu dediğiniz sonuç olmak zorunda, sapla samanı karıştırmayalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada windows phone kullanıyorum ama ben bile bu başlıkta samsuk demeye dilim varmıyor. Samsuk diye diye buraları kirletmeyelim. Ameledroid için başka mekanlar mevcut. 

Yeni iphone'u tek başına değerlendirmenin anlamı olmuyor ki . Smartphone evrenindeki konumunu anlamak için alternatifleri,rakipleri ile beraber değerlendirmek lazım.

@@pentaman Windows Vista ,windows 7 , W8, W8.1  'i aynı bilgisayarda kullandım, performans olarak her upgrade ile daha iyiye gitti. Önemli bir upgrade parası da vermemiştim. Zaten 8 'e upgrade ucuz muydu, ücretsiz miydi , öyle birşeydi. Yeni sistem kurmasam Windows 10'a da ücretsiz, sorunsuz geçerdim.

Vista'nın performansı başta biraz kötüydü, o da patchlerle epey düzelmişti, zaten 7 kısa süre sonra çıktı.  Artık işletim sistemi performansı donanım için sorun değil.

Yeni iphone'da 3.5mm jack dışında önemli bir gelişme var mı?

Tablet tarafında zorlanıyorlar görünen.  Tabletler gelişip klavye, kalem vs eklendikçe , gelip surface 'e çarpıyor. 

Rakipsiz olacakları yer Macbook . Daha Mac laptoplar kadar kaliteli Windows tarafında altnertifini görmedim.  Birkaç deneme yapıldı ama satış başarısı yakalayamadı. Apple marka olarak çok güçlü , fiyatı Apple'a yaklaştığında kullaıcı "o fiyata Apple alırım" diye düşünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vista ve sonrasına ( win10 'a)kadar para vermiyordum ama kişisel olarak crackli kullanmıştım, diğerinde bu söz konu değildi benim için.

Leopard ile snow leopard arasında 2,5 yıl, snow leopard ile lion arasında 2 yıl, lion ile mountain lion arasında 1 yıl var. Yani leopard çıktığında mac alan bir kullanıcı 5,5 yılda tamamen güncel işletim sistemine toplamda 78 USD ödemiş. Üstelik bu paraları öyle oem-kutulu gibi saçma sapan ayrımlara girmeden ödemiş. Ayrıca mountain lion'da 5 kullanıcı için bu fiyatlar söz konusuydu, 19 USD'ye 5 mac'te %100 resmi işletim sistemi. Aynı anda Windows vistadan sırasıyla 7 ve 8'e upgrade 5 bilgisayar için ne kadara mal oluyordu ?
Leopard ile snow leopard arasında tamamen intel desteğine dönüş gibi radikal bir ayırım var, ister istemez bu dediğiniz sonuç olmak zorunda, sapla samanı karıştırmayalım.

Her neyse konu iphone 7 üzerine açılmıştı çok saptı, tartışma için teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer markaların telefonlarının malzeme kaliteleri arttı elbette geçen yıllar içinde ama malzeme-işçilik kalitesi, dizayn ile birlikte yazılım kullanışlılığı, kolaylığı ve performansının birlikte değerlendirilmesi daha doğru diye düşünüyorum. Tüm bunları değerlendirdiğimizde evet diğer markalar ciddi yol aldı özellikle malzeme kalitesi konusunda ancak zaten hepsini iyi bir şekilde yapmış olan ve yapmaya devam eden bir ürün piyasada varken neden başka markalara yöneleyim? Alüminyum kasa, kaliteli işçilik, mükemmel şekilde optimize edilmiş kullanımı kolay ve kullanışlı işletim sistemi, güvenlik ve yeni yazılım güncelleme kolaylığı, hızı hepsi iPhone'da diğerlerinden daha iyi. E diğer markaların amiral gemisi telefonlarının fiyatları da 3000 lira üzerine çıkmaya başladı. Bu durumda diğer ürünleri seçmenin tek manası eğer VR, su geçirmezlik gibi 1-2 ek özellik sizin için vazgeçilmezse olabilir. Buna karşılık işletim sisteminin zaman zaman kararsız davranması, güncellemelerin çok gecikmesi veya hiç yapılmaması gibi eksileri de göze alacaksınız. Benim için bu tarz gimmickler (havuzda video çekmek veya ilk heves bir iki hafta VR video vs izlemek) yerine ilk söylediklerim her zaman için çok çok daha önemli. 

Her neyse gereksiz  yere uzayan android telefon mukayesesi bittiyse,  esas konumuz olan iPhone'a dönelim. Etkinliğin hangi gün olacağı belli mi? Eylül ayının 10-15'i arası bir gün olmasını bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok