CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Server pazarında intel'in hakimiyetini ancak AMD kırmayı düşünebilir, Nvidia'da zannediyorum ki bunu kırmayı değil byrid çözümlerde tek seçenek yada hakimi olmayı düşünüyordur, AMD'nin elindeki çekirdeği görmek lazım, Nvidia'nın Parker'dan sonraki hamlesi tabloya göre 7Milyar transistor içereceği için epey bir iddialı olacak ama bunun piyasada etkili olması en az bu işi yapmak kadar önemli, AMD'nin hamlesi server piyasasını tetiklesinde geri gelir diye düşünüyorum. MS'un kendi CPU'sunu yapması kısaca intel larrabe hikayesi gibi olur, son yıllarda ciddi alımlar yapıp batıran bir yatırımcı oldukları için ancak para yerler diye düşünüyorum.

AMD'nin fusion A10 işlemcisi kod adı bridge storm yanılmıyorsam, Zen çekirdeği kullanmadığı için cpu performansında hala yeterli değil, gelişmiş ama önceki nesil'e göre gelişmiş o kadar, GPU'su denk rakibine oranla %90 daha iyi ama onuda kim takar ki. :P  Bundan sonraki Fusion'larla patlama beklerim çünkü zen mimarisi olacaklar ve onlar gelene kadar Fusion serisinin durumu pek değişmez diye düşünüyorum. Zen işlemcileride ertele babam ertele gene klasik AMD saatine uyarladılar oldu 2017 başı, tabi bir erteleme daha görmezsek.

Son olarak Nvidia'nın ARM işlemcileri Apple'la beraber esaslı 2 arm muadili, server piyasasında etkili olmaları için ZEN'den önce girip daha iyi konumda olmalılar yoksa yine otomotiv vb birkaç sektör dışında iş yapamazlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haber Techreport'ta konu edilmiş, bu tip kartlar ben ilk ciddi tecrübemi yaptığım 99 senesinde yönettiğimiz workstationlarda görmüştüm, MS ancak bu kartların tasarımına el atabilir. bir kere işlemci yapması için lisans ekip vb bir sürü şey gerekiyor. Bunlar MS'un yapabileceği bir iş değil hele ki apple bile ARM'dan girmesine rağmen kaç yılda geldiği noktaya bakarsak işi zor, IBM derken kastettiğin onun işlemcisini kullanmaksa evet bu olur ki zaten ancak o olur :) , diğer yandan IBM kendi işlemci mimarisi vs var ama intel ile rekabet edecek durumda değil zaten yaygında değil kendileri kullanıyorlar.

Nvidia'nın şuanki parker'ı geliştirip ne yapacağına bakmak lazım, tabi apple'da aynı durumda istikrarlı bir biçimde ivme kazanan optimize olan ürünler çıkarıyorlar, A10'nun performans seviyesi onlara gelecek için umut veriyordur, bir bakmışsın alt ve orta seviyede kendi arm tabanlı işlemcilerini kullanmışlar, bilmiyorum zamanında intel geçiş sürecindeki gibi altyapı uyumluluğu vs kısmı ne durumda ama uyumluysa şu sıralar AMD işlemcilerin mac'lerde yer bulacağı haberlerine itibar etmeyip ileride kendi işlemcilerini kullanmaları beni çokta şaşırtmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçtiğimiz hafta olması lazım haberlerde AMD yeni işlemcilerinden FX'leri ocak ta tanıtacağı kesinleşti diye yazıldı. APU'larda mayısta tanıtılıp haziranda piyasada olacak diye eklenmişti, şu haberlerine pek güvenmediğim sitede sunucu tarafındaki amd işlemcilerin ES olanları için  ufak bir habercik yapılmış, iyice gına geldi artık çıksada kurtulsak demeden edemedim.

http://wccftech.com/new-amd-zen-blender-benchmarks/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3Dcenter'daki habere göre ZEN çekirdekleri intel'le göre bir miktar hızlı görünüyor, eğer ölçeklendirmeyide becerirseler intel'in çok ciddi bir sıçrama yada rekabeti tetikleyici hamleler yapması gerekecek, tabi bu yıllar önce athlon zamanındada hemen olamamış uzun süre intel'e takla attırmıştı. bakalım tarih tekerrür edecekmi, görünürde amd'nin 32core 64thread'li bir örneğide var, üstelik 2 jenerasyonuda planlanmış üzerinde çalışılıyor.

http://www.3dcenter.org/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstü tarafında çift soket ZEN anakartları görmek mümkün olabilir, zira web'de okuduklarım haber bir kısım söylentiler ve gidişat bu yönde, performans olarak intel'le başabaş hatta bir miktar iyi olacağı için ilk çıkış ürünleri pek cazip fiyatta olmayabilir hatta intel'le aynı olması şaşırtıcı olmaz. benim tahminim ocak'ta çıksa eylül ekim'e kadar ancak piyasaya oturur ve çift soket anakartları pahalıda olsa o tarihlerden sonra bulmamız imkan dahilinde olur. şu 8core olanından çiftini bir arada aldıkmı ne harika olur ama..  :icon_dance:

Gigabyte'ın anakartları görünmeye başlamış, birde AM4 anakartlara mayısta çıkacak APU'larda takılabilecekmiş.

kaynak: http://www.tweakpc.de/news/38441/am4-zwei-mainboards-von-gigabyte-gesichtet/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir zen haberi daha okuduk, Satış fiyatı'da belli olmuş 220$~290$'lık 2 model sanıyorum,  etiket gayet uygun duruyor hele ki 8core 16thread olması çok cezbedici ama intel'in en azından 1 yıl  ciddi bir karşılık vereceğini sanmıyorum, ilk athlon ve athlon64'lerde de böyle olmuştu. AMD'nin ismine aldanıp yanıp tutuşan P4'lere giden hatırı sayılır bir kitle vardı. benchmark skorlarıda yakında dökülmeye başlar. 

Kaynak:  http://techreport.com/news/30987/rumor-zen-release-date-clock-speeds-and-pricing-revealed

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hemen gaza gelip athlon gibi olur demek zor. En azından işlemcileri görelim önce. Bir de Intel bir hamle yapacaksa bunu pazar şartlarına, kârlılık duruma, satışlara falan bakarak yapar. Ellerinde ciddi bir birikim olduğunu tahmin etmek zor değil. Zaten 10nm işlemciler de çok bekletmeyecek. Ama hepsinden önce, bakalım Zen Intel'in mevcut işlemcilerine ne ölçüde yanıt olabilecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sene 97 mayıs(yanlış hatırlamıyorum :icon_think: ) zamanı çalıştığım yerde müdür olan aşkın abi'nin 1100sf'lık derinlemesine Atlhon isimli printer çıktısı alınmış yazısına göz gezdirmiştim, yazıda verilmek istenen şey bu mimari yakında çıkacak ve zaman içinde piyasayı domine edecek şeklindeydi,  irili ufaklı bench'ler vardı o zamanki hali tabi basit ama fikir vermesi açısından koymuşlardı. Bu işlemci içinde pek umudum yoktu ama şu 3Dtest örnekleri ve mimarinin birkaç revizyonu hk. bilgi parçaları beni umutlandırdı, her halükarda ilk nesili pas geçmek fikrindeyim ama yinede piyasadaki durgunluğa iyi gelecektir. yazılıp çizilen fiyatlar çok cezbedici. herhalde ben 2.nesil çift soket sürümlü bir sisteme geçerim. 

INTEL'in ZEN için revize edilmiş mevcut CORE mimarisini kullanan örneklerle durumu idare edeceği açık, esaslı bir cevabı ancak 2*3 yıl sonra görebiliriz. rekabet açısından iyi olacak gerisi önemli değil. pazar daralıyorken AMD pahalı olmamaya özen gösterecektir bir umut noktasıda bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

öyle 250 dolara i7-6850k performansı demekle olmuyor, yapsınlar bir süper-pi görelim  :zuh:

olursa güzel olur ama rx 480 fiyaskosundan sonra amd'nin bunu da sıçıp batırmasına şaşırmam.

gerçekten iyi bir şey olsun, anında satarım daha yeni aldığım işlemciyi, yıllardır amd'ye hasret kaldık, fakat sanmıyorum tankut, becerememiştir bu hıyarlar  :icon_think:

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelsin Zen 'i bir görelim, ama alacağımı sanmam . Son kullanıcı açısından hep platform olarak daha sorunluydu AMD . Biraz intel fiyat düşürür belki.

intel in mobil işlemcilerinden istenen sonuç elde edilemeyince Arm  ile devam kararı aldılar herhalde .Gerçi ortada Windows phone yok.

Microsoft's x86 on ARM64 emulation: A Windows 10 'Redstone 3' Fall 2017 feature

http://www.zdnet.com/article/microsofts-x86-on-arm64-emulation-a-windows-10-redstone-3-fall-2017-deliverable/

Microsoft is done with researching quantum computers; moves on to build them

https://www.neowin.net/news/microsoft-is-done-with-researching-quantum-computers-moves-on-to-build-them

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Broadwell üzeri iki nesil daha geldi yalnız, Kaby de sayılır artık bu saatten sonra ki bunlar da iddia düzeyinde, gerçek ne olur onu da göreceğiz, benim herhangi bir beklentim yok AMD'den.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte kendisinin iddiası o yönde, Broadwell'e denk demiş, bir yerde kanıtlanmış mı bu beyan ?

Daha da açarsak birçok bağımsız site, kişi test edip aldıkları sonuçlara göre evet böyledir demişler mi ?

Bunun için bile bu kadar açıklama yazdırdın ya bana, neyse artık.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD çok umut kırsada  hala umut etmekiçin yeterli sebep var, mesela intel kaby lake tabanlı i3 işlemcileri i3-7350  K  modelini duyurmu testler gayet iyi görünüyor,  muhtemelen o segmentte zorlanacağını bildiği için INTEL'i tercih etmek isteyen kullanıcıları çekmek adına yapılmış bir hamle, şimdilik 177$'a etiketlense de bence 140$'a kadar iner kendi kullanıcısının umudu olur. AMD'nin broadwell-E ile denk işlemci sunması bunu render videoları ile göstermesi umudun can noktası, Grafik işlemci bölümünün performansına pek bakmamak lazım, işlemci sunumlarını video ve testlerle desteklediler.

RX480'de slaytlarla geldiler ardından mühendislik sorunu olan güç tüketimi sıkıntıları çıktığı için epey bir can sıktı, heleki kartın çıkış fiyatının üstünde satılması sebebiyle hala kendi segmentinde yeterince tercih edilememesi sonraki isimlendirme pazarlama hataları işin tuzu biberi oldu. avantajlarını potansiyellerini göstermekte bu kadar beceriksiz bir firma varmıdır merak ediyorum. 

İşlemcilere dönecek olursak ben hala umutluyum elde testler var slaytlar değil, üstelik intel'in hamleleride bu durumu zaman içinde gösterecek.

@@ResetButton
AMD platformı ucuza kaçıldığında hep berbat ürünlerle tercih edildiği için öyle bir izlenim var ama bu hiçte doğru değil, VIA ve Nvidia'nın chipset kazıklarıydı sadece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd nin athlon 64 dışında düzgün bir işine pek rastlamadım.Athlon 64 e kadar;

Böyle anılıyordu amd, sonrası ise aynen devam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok