Kuracağım yeni sistem hakkında fikirleriniz ve görüşleriniz...
1 1

Bu konuda 161 mesaj var

benim kasanın içi berbat durumda.şöyle düzenli kasaları gördükçe ne güzel be diyorum.el becerim sıfır ne yapayım (veya üşeniyorum) parçaları birbirlerine ve kasaya monte edip sistem kurulumuna geçiyorum.

el becerisi olan birisi varsa bir el atsın benim kasaya :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7-2600k ve üstü bir işlemcisi olup da, 4500mhz ve üstünde overclocklayabilen bir oyuncu için i7-6700k upgrade'i genel olarak lüzumsuz dilebilirim.

witcher 3 - 1440p - ultra ayarlar - hairworks on - ortalama 75-80 fps alıyordum, şuan açtım baktım ortalama 85-90 gibi, kapalı mekanlarda 100'ün üstüne çıkıyor zaman zaman. zaten en büyük ve en belirgin performans artışı witcher'da oldu diyebilirim.

BF1 - yine herşey ultra, zaten ortalama 100 fps üstü alıyordum, şuan 120 oldu gibi.

overwatch performans fazlasına göre otomatik upscaling yapıyor, her şey ultra, ortalama 100 fps alacak ayarlarda, upscaling auto %122 idi, yine auto %144 oldu.

ben i7-2600k'yı 4700mhz kullanıyordum, 6700k şuan 1.3 volt ile 4500mhz'de çalışıyor, henüz zorlamadım, yarın girişeceğim o işe.

sadede gelirsek, kaby lake ve zen işlemcileri görmeden hiç acele etmeyin işlemci upgrade'i için, belki black friday'de çok süper bir indirim olursa düşünülebilir.

ben zaten amerikadan aldırdığım için türkiye fiyatından çok daha ucuza geldi, biraz da can sıkıntısından yaptım.

artık bilindiği üzere en önemli upgrade ekran kartı, oyun pc'si kuracaklar, en büyük bütçeyi ekran kartına ayırsın.

i7-6700k alıp da GTX 1060 almak kadar salakça bir şey yapamazsınız, aynı paraya i6-6600k ve GTX 1070 çok daha mantıklı bir iş olur, daha iyi performans verir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrar hayırlı olsun Cihan. Temiz ve güzel olmuş.  :thumbs:

Zaten kimsenin skylake upgrade'ini işlemci performansı nedeniyle yaptığını sanmıyorum. Ama i7 2600k ile kullanılan anakartlar çok eski kaldı. Terfi isteği genelde anakartlardan kaynaklanıyor. Ya özellik açısından artık eksik kalıyorlar ya da, uzun yıllar kullanım sonrası usb ya da sata portlarında bazı sıkıntılar oluşuyor. Ben mesela tamamen anakart yüzünden yeni sistem terfisine gitmek durumunda kalmıştım. Elindeki anakarttan da memnun olanlar varsa zaten onlar için sıkıntı yok. Beklesinler bekleyebildikleri kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7-2600k ve üstü bir işlemcisi olup da, 4500mhz ve üstünde overclocklayabilen bir oyuncu için i7-6700k upgrade'i genel olarak lüzumsuz dilebilirim.

witcher 3 - 1440p - ultra ayarlar - hairworks on - ortalama 75-80 fps alıyordum, şuan açtım baktım ortalama 85-90 gibi, kapalı mekanlarda 100'ün üstüne çıkıyor zaman zaman. zaten en büyük ve en belirgin performans artışı witcher'da oldu diyebilirim.

BF1 - yine herşey ultra, zaten ortalama 100 fps üstü alıyordum, şuan 120 oldu gibi.

Bu kazanımların çoğu aslında itiraf ettiğin gibi 16gb rame terfi etmenden kaynaklı, bf1 falan fps ne gösterirse göstersin çok daha smooth olacak.. 

i7-6700k alıp da GTX 1060 almak kadar salakça bir şey yapamazsınız, aynı paraya i6-6600k ve GTX 1070 çok daha mantıklı bir iş olur, daha iyi performans verir.

i6 diye birşey yok çık git buradan döverim seni hepinizi döverim ulen.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tamam abi vurma yanlış basmışım. i5 olacak tabii ki.

1.33v 4600mhz stabil.

1.35v 4700mhz açıyor şuan ama 15dk'lık stress testini geçemiyor RealBench ve AIDATA64'de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet ilk günden 1.4v verip işlemciyi elime almak başarısını gösterecek miyim bakalım.

ya bi 4700 stabil çalıştığı yeri bulayım da, 1.33v 4600mhz çok iyi ve makul bir değer.

h115i quite mode'da ve load'da 65 derecenin üstüne çıkarmadı işlemciyi. Valla helal olsun yani 108 dolar gaymesi ama iş yapıyor alet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust ekran kartının sag yapma ihtimaline karşı altına bir şey koy istersen. İnsanlar oyuncak figürler falan koyuyorlar.

DFFOm1m.jpg

PCB'ler artık inanılmaz kalın ya gerek var mı böyle şeylere?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

herkes senin kadar şanslı olamıyor tolga abi  :zuh:

1.335v ile 4700mhz almış olman cidden mükemmel bir değer.

benim 1.340v ile 4600mhz stabil şuan, 1-2 saat kadar stress testlerini geçti.

4700'ü 1.380v'a kadar zorladım, açıyor, oyunda oynanıyor, herhangi bir kilitlenme olmuyor ama RealBench "system instability" uyarısı veriyor her ne kadar bir mavi ekran durumuna götürmese de.

ilk günden 1.4v'lara da çıkmak istemedim açıkçası, zaten yeterli performans 4600mhz'de, kaby lake çıksın hele bunu yakmayı göze alarak abanırım biraz daha  :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6700K'lar gördüğüm kadarıyla 4600'a çıkabiliyorlar rahat. Genelde işte 1.30-1.35 arası değerlerle. Benimki 1.32 ile çıktı,güvenli olsun diye 1.33'de bıraktım. Lakin çok az bir kısım hariç kalanlar 4700'ü yüksek voltajlarda veriyorlar. 100mhz için de o aradaki voltajı vermeyi haliyle kimse istemiyor. Gerçi Bios'ta su soğutma ve otomatik Overclock seçince,kendisi veriyor 1.4'ü ama olsun. 1.35 civarı kalmada işlemci ömrü açısından fayda var. 

Kısaca senin işlemci takoz değil  T800'ünki şanslı bir işlemci olmuş gibi. Hayırlı olsun komple sistem.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:) Ya yok, benim de gördüğüm benim işlemci ortalamada bir işlemci. Nette aratınca voltaja göre hızları öyle bir izlenime kapılmıştım, 1.285V ile 4600MHz oluyor benim işlemci, 1.33V ile de 4700MHz oluyor hatta, 1.335V artık biraz garanti olsun gibisinden verdim.

Yalnız bu kadar su soğutma teşkilatına rağmen XTU benchmarkta 64C falan oluyor sıcaklık max. 24C oda sıcaklığında. Hem 4600 hem de 4700 aynı max. sıcaklık oluyor bende, pek değişmiyor. Şu an zaten 4600MHz kullanıyorum, gerenk yok 1.4V sınırlarında dolaşmaya, çünkü her ne kadar 1.335V ayarlasam da adaptive voltage olarak, LLC ile XTU benchmarkta 1.40V civarlarına geliyordu zaman zaman. Ona dikkat ederek zaten 4800 MHz falan zorlamadım artık.

Ben bir de uzun uzadıya stabil mi falan uğraşamam, canım sıkılır, iki defa üst üste XTU ile benchmark alıyorum, olduysa oldu, akabinde de oyunlarda çökmediyse devam şeklinde gidiyorum. Öyle uzun uzadıya testler umrumda da değil açıkçası, niye yapmıyorsun falan diyenler için söylüyorum, kritik bir uygulama çalıştırmıyorum, çalıştırdığım oyunlarda da sağlamsa benim işim bitiyor.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yani benim anladığım, "sırf siz kendinizi kötü hissedin diye yazdım oraya 4700mhz" demek istiyorsun gibi tolga abi  :lol:

4600 kullanıyorsan hemen siler misin imzandan o 4700'ü istirham ederim, demek ki dün boşuna 2-3 saat uğraştırdın beni stress testlerle, sırf seni yakalayacağım diye kendimi parçaladım burda  :icon_twisted:  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arada alıyorum 4700MHz'e öyle de kullanıyorum, canım nasıl isterse artık.:)

Yazın pek kullanmadım, yoksa sıkıntı yok bende 4700MHz'de o voltajla.:D

Baya uzun sürelerde o hızda da kullandım yani, anlık birşeyler yapıp "aaa böyle de çalışıyor" değil yani.:)

Hem sen niye benim sistemi baz alıyorsun bakiyim, nerdeyse bir PC bedeli kadar su soğutma ekipmanı var orada.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da örnek vereyim şimdi yine anlaşılmaz belki, benim PC'de 15 adet fan var, hepsi Noctua. Radyatörlerin üzerindekiler NF-F12, max 1500 RPM dönüyor, ben bunların hepsini BIOS'tan kontrol ediyorum. Tüm fanlar anakarttaki PWM fan headerlara çoklayıcılarla bağlı. Hatta pompa da PWM olduğundan o da bağlı. Fanlar çok nadir 800-900 RPM falan yapıyordur, onun dışında 600 RPM falandır oyun çalışırken, boşta 400 RPM falan gibi çalışıyorlar.

Ben ses sevmediğimden hepsi sessiz ayarlarda, pompa CPU 55C sıcaklığına gelmeden %100 devre çıkmıyor, önceki adım %55,ondan önceki adım da 45C'ye kadar %35. Oyunlarda çok ciddi CPU yükü olmazsa CPU maksimum 53-54C falan oluyor.

Ekran kartları zaten konu dışı, bu tip havalarda maksimum 43C falan oluyorlar 2100MHz sabit hız ve oyun yükü altında. Bende haliyle sıcaklıktan falan throttle olmuyor, gıcık oluyorum o olaya.

Bu şekilde de işlemci 4700MHz ve o çekirdek voltajı ile ekran kartları o overclock ile ve dahi bunlar yük altındayken öyle fan gürültüleri, şunlar bunlar olmuyor. Şimdi benim sistemim de sessiz diyenler olabilir ki oluyor, şöyle örnek vereyim daha iyi anlatma bakımından, MSI GTX 1070'leri fan ile de kullandım bu sistemde üç ay falan gibi ki sessizdi yani, onların üzerinden fanları söküp, sistemi tekrar çalıştırınca o bile farketti.

Bendeki fan adedi-ortalama bir PC'de üç, hadi bilemedin dört fan olur- 15 adet.

Şimdi Corsair Air 540 ile mütevazi bir su soğutma yapacağım, onun değerlerini de merak ediyorum. Oradaki sistem şöyle olacak, i7 4790K@4600MHz, GTX 980 SLI, bir adet 240mm boyunda 38mm kalınlığında EK PE 240, bir adet 360mm boyunda 38mm kalınlığında EK PE 360, beş adet EK Vardar 2200RPM fan. Fanlar PWM üzerinden %25-100 RPM aralığında çalışabiliyor.

Bakalım o sistemin verimi nasıl olacak? Gayet kurulabilir bir su soğutma sistemi bu benim şu an kullandığıma göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok