Elektronik devlerine ağır soruşturma
1 1

Bu konuda 46 mesaj var

Ceza kesilmesi tüketici açısından iyi bir şey.

Fakat bu ülkede iyi bir şey olamayacağına göre hesap başkadır.

O firmalara bir ders vermek gerekiyordur.Veya arkadaşın dediği gibi bazılarına çökeceklerdir falan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhlal ettikleri rekabetin korunması hakkında kanun:

Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar

Madde 4- Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.
Bu haller, özellikle şunlardır:
a) Mal veya hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kâr gibi unsurlar ile her türlü alım yahut satım şartlarının tespit edilmesi,
b) Mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesi ile her türlü piyasa kaynaklarının veya unsurlarının paylaşılması ya da kontrolü,
c) Mal veya hizmetin arz ya da talep miktarının kontrolü veya bunların piyasa dışında belirlenmesi,
d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması veya piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da diğer davranışlarla piyasa dışına çıkartılması yahut piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,
e) Münhasır bayilik hariç olmak üzere, eşit hak, yükümlülük ve edimler için eşit durumdaki kişilere farklı şartların uygulanması,
f) Anlaşmanın niteliği veya ticarî teamüllere aykırı olarak, bir mal veya hizmet ile birlikte diğer mal veya hizmetin satın alınmasının zorunlu kılınması veya aracı teşebbüs durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın ya da hizmetin diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da arz edilen bir mal veya hizmetin tekrar arzına ilişkin şartların ileri sürülmesi,
Bir anlaşmanın varlığının ispatlanamadığı durumlarda piyasadaki fiyat değişmelerinin veya arz ve talep dengesinin ya da teşebbüslerin faaliyet bölgelerinin, rekabetin engellendiği, bozulduğu veya kısıtlandığı piyasalardakine benzerlik göstermesi, teşebbüslerin uyumlu eylem içinde olduklarına karine teşkil eder.
Ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmak koşuluyla taraflardan her biri uyumlu eylemde bulunmadığını ispatlayarak sorumluluktan kurtulabilir.

Beter olsunlar diyeceğim de, yani oyunları internette bu kadar ucuza alabilecek platform, konsolları yine ucuza alabilecek bir sürü yurtdışı alışveriş fırsatı varken bunlardan alışveriş yapanda da bir mallık var be kardeşim.

Bu firmalar hakkında düşündüklerim:

Vatan - bankalarla anlaşıp bütün küçük bilgisayar firmalarının batmasına sebep olan, şimdilerde kırk yılda bir indirimden ihtiyacınız bir şey yakalamanız dışında kesinlikle uygun fiyatları olmayan, çalışanları ilgisiz, bilgisiz, müşteri hizmetleri rezalet bir firma.

Teknosa - Anadoluda teknoloji mağazası girmemiş yerlere pahalı ve aslında teknolojisi çoktan geçmiş ürünleri kakalayan turuncu bok.

Vestel - kusura bakmayın vestel'den ürün alana ben akıllı gözüyle bakmam. Güya Türk malıymış. Çin'in en kalitesiz çöp ürünlerini burda birleştirip satan ultra dandik firma. samsung ve siemens buzdolabı baktıntan sonra laf olsun diye bir girmiştim, tam bir moloz yığını. kapısından girmem bir daha.

LG - daha 10 sene evvel Türkiye'de satılan telefonlarına kürtçe menü koymuştu. herkesin fikri kendine ama ben alışverişi kestim, dünyanın en iyi ürününü yapsa evime sokmam.

MediaMarkt - biraz önce eşim başka mağazaya bakarken avm'de sıkılıp buraya girdim, el insaf be kardeşim. sanırım millet buraya sırf bakıp incelemeye geliyor, burda beğendiği ürünü sonra internetten sipariş veriyor. inanılmaz yüksek fiyatları.

Doğan Müzik eğer D&R ise, bunların arasında yine en eli yüzü düzgün firma, yine de bir çok ürünü fahiş fiyattan satar, bir ara oyunları indirimli satıyordu alıyorduk ama artık kutulu oyun alanı aşşağıladıkları için pek işim olmuyor.

Gold - ben battı sanıyordum. duruyor mu hala... hızlıal fln diye site kurmuşlardı, bunlarda da bir katakulli döndü. çocukluğumda bilgisayarlarımı bakırköy'de gold ve andromeda'da kurardım, bir de LP'nin ata computer.

Aral - millet orjinal oyun getirdi, bizi içine düştüğümüz bataklıktan kurtardı sanıyor. herifler sanki iyilik olsun diye girdi bu işe. o ...ına kodumun aral stickerlarını jelatinin değil, orjinal kutunun üstüne yapıştırıyorlar ya, bir de sökünce altından bok bırakan stickerlardan, beter olsunlar, batsa hiç üzülmeyeceğim fırsatçı bir firma.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçekten forumda bunlardan alışveriş yapan var mı? 

Teknosa'dan tek tük ürün aldığım olur, çok nadir. 

Vatan bilgisayardan beklemek istemeyeceğin acil bir ürün varsa alınabilir. 

Bunlardan niye oyun alınır bilmiyorum. 

D&R'da bazen indirimde oyunlar görürdüm, hiç almadım açıkçası. Zaten bazılarının içinden dvd çıkıyordu, bilgisayarda dvd okuyucu yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ammada abartiyosunuz yahu.

Herseyi amazondan mi aliyorsunuz? Tv mesela amazondan mi aldiniz?

Bir akrabamız torununa karne hediyesi PS4 almak istiyor. Çorum'da 70 yaşındaki adam internetten mi getirtecek? Ufaklığı da alıp gidiyor Teknosa'dan alıyor, yanına da bir oyun alayım sana diye teknosa'dan o yüksek fiyatlara oyun alıyor. Sonra anne baba soruyor nereden nasıl oyun alalım, teknosa pahalı diye. 

Şuana kadar yukarıdaki sitelerin hiçbirinden ben oyun almadım (farklı ürünler aldığım oldu) ama kullanan kişilerin sayısı da az değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ammada abartiyosunuz yahu.

Herseyi amazondan mi aliyorsunuz? Tv mesela amazondan mi aldiniz?

Tv, çamaşır makinası vs gibi büyük boyutlu cihazlar ayrı. Orda zaten mecbur yerli mağazalardan alacaksınız. 

Gerçi TV artık amazon.de den alınabilir ama servis ihtiyacı olan,boyutu büyük cihazlarda dezavantajda.

Onun dışında çok uzun süredir elektronik aletlerin çoğunu ebay, amazon vs den alıyorum. Uğraşmam bu adamlarla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eger bunun altinda suphelenildigi gibi bu firmalari ele gecirmek varsa, ki hic akla uzak bir ihtimal degil. O zaman bir sonraki adim da internetten, amazondan, vs alisverisi yokusa surmek olur, komik vergilerlerle, yasaklarla vs.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fGerekçeli+Kurul+Kararı%2f16-37-628-279.pdf

13 - 41 sayfa arasındaki yazışmalar... Bunlardan sakız bile almamak lazım. 

Belge 58: LG’de bulunan 05.02.2015 tarihli, TEKNOSA yetkilileri ve LG yetkilileri arasındaki yazışmada aşağıdaki ifadeler yer almaktadır:

“TEKNOSA: Ulusal Gold bugünün gazete ilanı…İpinizle kuyuya inilmez yeminle…ilana koydum 1799 yanında 99 TL farkla 2540 diye… tamam yine avantajlı da tüketici de salak…teknosa 100 TL fiyata geçirip aslında 199 TL farkla veriyor kablolu soundbar’ı demiycek öyle mi?

LG: Ben bunların yapacağı işe…”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belge 22: GOLD ile ARAL arasındaki 29.09.2014 tarihli yazışmada aşağıdaki ifadeler yer almaktadır:

“ARAL: Xbox ve Xbox one fifa 15lerin fiyatını web sayfanızda düzeltebilir misiniz?

GOLD: Başta hepsiburada olmak üzere agresif fiyatlar var. Biz düzeltiyoruz şimdi. Lütfen onlara da müdahale eder misiniz?

ARAL: Müdahale ediliyor.

GOLD: Vur kafasına şamarı düşsünler…”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belge 28: 05.12.2014 tarihinde ARAL ile VATAN arasında geçen yazışmada aşağıdaki ifadeler yer almaktadır:

“VATAN: …Gold’la aramızda fiyat farkları mevcut. Bu ürünler bizde yılbaşı kampanyasına dahil olduğu halde Gold bizden daha uyguna satıyor. Acilen düzelttirir misiniz?” (Görselde: Fifa 15 oyunu Vatan= 170 TL, Gold: 153 TL)

ARAL: …merhaba, %10 indirim yapılmış, %10 indirim oranını siz de kullanabilirsiniz…

VATAN: …merhaba, %10 indirimli veremeyiz, kar marjımız düşüyor, Gold fiyatlarının düzeltilmesi gerekiyor…”

:facepalm:

Firienholt tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün Ekşi'de okudum bunu ben de. Cidden adamlar milleti kazıklamak için örgütlenmiş. 

aral oyun konsol ve aksesuar tic. a.ş.’ye 863.538,50 tl idari para cezası verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Millete attıkları kazığın yanında az bu ceza.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bana çokta abartı bir durum gibi gelmedi. sonuçta bu adamlar Aral ın en güçlü bayileri. Aral ın kendi satış yaptığı fiziksel bir mağaza olmadığına görede kendi aralarında  fiyat istikrarını korumak isterler. Bende bayisi olduğum firmaya fiyat farklılığı olunca şikayet ediyorum. Sonuçta müşteri o malı alacak, niye fazladan indirim yapayim ki? :icon_twisted: 

asıl kabahat aral ın. ''tavsiye edilen satış fiyatı'' bu deyip işin içinden çıksaymış. herkes istediği fiyata satsın.

emre666 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@emre666' olay burada zaten fiyat sabitleme (price fixing) olayı. https://en.wikipedia.org/wiki/Price_fixing

Tüketiciyi korumaya yönelik yasalar var ve birçok ülkede illegal bunu yapmak. Tavsiye edilen satış fiyatı diye yazsa hiç bir sorun olmaz tabii ki, ama dediğim gibi, burada uygun fiyattan satılmasını engelleme var. 

Sen sattığın ürünü başka mağaza daha ucuza satıyor diye dağıtıcı firmaya şikayet ediyorsan ve firma zorla diğer bayinin fiyatını da artırıyorsa, bu da aynı duruma giriyor ve rekabet kurumu buna ceza kesebilir. Benzer şekilde, yanlış hatırlamıyorsam, rakibini batırmaya yönelik zararına satış yapmak da yasak diye biliyorum.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, ResetButton said:

Kİm oyun alıyor ki bunlardan ? Yıllardır steam veya G2a gibi yerler dışında oyun almadım, konsolcular mı alıyor?

Problem sadece oyunda değil ki, tv beyaz eşya gibi ürünlerde de yapılmış 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, Firienholt said:

Problem sadece oyunda değil ki, tv beyaz eşya gibi ürünlerde de yapılmış 

Bunlar yurt dışında çok ciddi önlemler alınmasına rağmen yapılan işler, bizde engelleneceğine inanmakta zorlanıyorum. Bu ceza bile bende pek güven yaratmadı, devede kulaktır yapılanın yanında.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 14.04.2017 at 19:45, ResetButton said:

Kİm oyun alıyor ki bunlardan ? Yıllardır steam veya G2a gibi yerler dışında oyun almadım, konsolcular mı alıyor?

Bazı akıldan çok parası olanlar veya çok para kazanıp değerini bilmeyenler alıyor. Örneğin bir ahbabımız var, gidip çocuklarına 3 tane oyun alıp 900 TL vermek gayet normal bir şey onun için. Çünkü geliri çok yüksek, çocuklar için vs. diyip alıyor, rahatsız olmuyor.

Tahmin ediyorum bu tarz bir grup insan var ve bu fiyatları normal karşıladıkları için de Aral böyle at koşturuyor. Çoğunluk müşterilerin gidip Steam gibi platformlardan alması bile adamların karlarını bozmuyor. Ama tabi ki düzgün fiyat yapsalar artacak olan müşteri sayısı ile birlikte kar oranını düşünmüyorlar veya düşünmek istemiyorlar. Bilemiyorum.

Ayrıca bu cezaların bu firmalara çok da dokunacağını sanmıyorum, hatta bu zararlarını telafi etmek için daha da fazla geçirmeye başlarlar müşterilere. Zaten müşteriler de çoğunlukla kredi kartına taksitle aldıkları için normalden fazla para verdiklerini pek önemsemeyenler olunca ortada bir sorun olmuyor. :facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok