AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

650 dolarlik nano'nun, 175W TDP'yi tutturmak icin deli gibi throttle yapacagi, o "up to 1 Ghz" iddiasinin sadece slaytlarda kalacagi ortaya cikinca TR AMD'yi yerden yere vuracak, o yuzden gondermiyorlardir karti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

650 dolarlik nano'nun, 175W TDP'yi tutturmak icin deli gibi throttle yapacagi, o "up to 1 Ghz" iddiasinin sadece slaytlarda kalacagi ortaya cikinca TR AMD'yi yerden yere vuracak, o yuzden gondermiyorlardir karti.

ati zaten kartın tipik hızının 850-900MHz olacağını ve kayan nokta işlem gücünün 8,2tflop olacağını açık seçik ayan beyan belirtti burada sakladıkları hiçbirşey olmadığı için son derece manasız bir önerge olmuş (kuvvetle muhtemeldir ki kartı yapan firmayı nvidia'yla karıştırdınız). 

Of course, such dramatic power savings have to come from somewhere, and for the Nano that means a reduction in clock speed. The Nano's GPU is rated for "up to 1000MHz," with AMD saying that under typical usage in most games it runs between 850MHz and 900MHz.

ati zaten kartın hızının 175w tdp zarfına sığabilmek için tipik oyunlarda 850-900mhz civarında olduğunu söylediği halde sanki bunu söylememiş gibi yerden yere vurmaya kalkacağından techreport'a kartı göndermemiştir.. sitenin nvidia bias'ını sağır sultan biliyor (fury incelemesine project cars ile başlamak da neyin nesi? ya da nvidia kartı testlerinde outlier'ları (ati partneri oyunlar) çıkarıp tablolar nasıl değişiyor diye bakıp aynı prosedürü ati kartlarının testlerinde izlememek gibi keyfi bir uygulama? comment'leri de okumanızı tavsiye ederim.)

hadi ozan baseski'yi anlarim, o fx5800'ü de savunmuştu yanlış hatırlamıyorsam, ama ey ihvanı müslümin, bu kadar mı kör-sağır oldunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fury incelemesine project cars ile başlamak da neyin nesi?

E adamlar Fury'den bir önceki gpu incelemesi olan 980ti incelemesine de Project Cars ile başlamış. Bir tuhaflık göremiyorum.

Kutsal spagetti adına biraz gözünüzü açın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beni nereden tanıyorsun da neyi ne zaman savunduğumu biliyorsun? Sen kimsin bilmiyorum, ilgilenmiyorum da ama böyle çocukça boş muhabbet yapan birisi olarak benim muhatabım değilsin. Zaten konuya esprili bir şekilde yaklaşarak kendi düşüncemi yazmıştım, sen neden hemen savunmaya geçiyorsun? Ayrıca senin kankan veya asker arkadaşın mıyım ben de öyle cici bilmem ne yapıyorsun. Benden sana ufak bir tavsiye, birisiyle samimi olmadan bu tarz muhabbetlere girme, o kişi kimdir nedir diye önce bir araştır.  Hayatta Amd fanı olmak dışında çok daha önemli şeyler var. İlla bir firmanın sözcülüğünü yapacaksan da iddianı desteklemek için gösterdiğin kanıtlar elle tutulur şeyler olsun.

Konuya son bir saplama yapayım yine de. 1 sene sonra bile ne kadar yaygınlaşacağı belli olmayan DX 12 oyunları için şimdiden Amd'nin yan kuruluşu diyebileceğimiz ufak bir firmanın yaptığı testler pek kanıt niteliği taşımıyor kimsenin gözünde. Zira 1-2 yıl içinde yani DX 12 oyunlar yaygınlaştığında her iki firma da zaten belki bir belki iki sonraki jenerasyon yeni nesil kartlarını piyasaya çıkartmış olacaklar. Günümüze gelirsek, her yerde mevcut günümüz şartlarında yapılmış testler var. O testlerde de ne fiyat/performans ne salt performans ne de enerji tüketimi olarak maalesef Amd Fury serisiyle Nvidia Maxwell'in yanına yaklaşamıyor. Adamlar techreport gibi saygın bir siteye ürün bile yollamama kararı almışlar. Daha neyi konuşuyoruz ki. İlk düşüncem halen geçerli. Amd Fury serisi çöp...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E adamlar Fury'den bir önceki gpu incelemesi olan 980ti incelemesine de Project Cars ile başlamış. Bir tuhaflık göremiyorum.

Kutsal spagetti adına biraz gözünüzü açın.

o da normal değil ki; project cars grafik olarak yüksek profil bir oyun bile sayılmaz tek özelliği twimtp olması ve ati kartlarına (yapay olduğu bilinen) sorunlar çıkartması.  hadi 980 incelemesine onunla başladı, fury'e ne alaka?  eşit davranacaksan git beyond earth'le başla.

neyse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD daha sürücülerinin kurulum arayüzünü yapmayı beceremiyor. Ne zaman laptopun ekran kartı sürücüsünü güncellemek istesem Windows 98 yıllarına dönüyorum. Senede 2 sürücü çıkarıyor olmaları ayrı güzellik tabi. AMD şöyle bir hava alsın da gelsin, belki kendine gelir. O toparlanana kadar Nvidia'ya devam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen firmaların ürün tanıtımlarında bol keseden ortalığa saçtıkları benchmark, güç tüketim, ısı değerlerine zerre itibar etmiyorum. Madem kartına güveniyorsun, çıkar er meydanına gerçek şartlarda ne olduğunu ispatlarsın.

Daha önceki mesajlarımda da yazmıştım. R9 290'ları uzay montaj sistemlerde test ettiler, benchmark rakamları yayınladılar. Sonra biz gittik kartı aldık, eve gelip kasaya taktık ama o da ne? Bilmemne sitesinde 1 GHz'de çalışan, rakibine nal toplatan kart kapalı kasada deli gibi throttle yapıyor. Üstelik özel tasarım soğutmasına, parmak kalınlığında heatpipe'larına, uber-smart tasarımın eseri fan kanatçıklarına rağmen bunu yapıyor. Belki de piyasadaki en iyi kasa içi hava akımına sahip FT02 kasada yapıyor bunu. Yaz aylarında GPU saat frekansının throttle ile 700 MHz'e indiğini gördüm ben. Su soğutmaya geçmeye bir anlamda mecbur bıraktı beni kart (iyi de olmadı değil aslında).

Nano kapalı kasada, hem de mini ITX kasada 700 MHz'i görürse, kullanan kişi kendini fazlasıyla şanslı saysın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de evdeki diğer bilgisayarda takılı olan R9 290 referans tasarım kart elektrik süpürgesi şeklinde çalıştığı için bu sıcaklarda artık MSI GTX 960 100Me ile değiştirdim, kurtuldum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen firmaların ürün tanıtımlarında bol keseden ortalığa saçtıkları benchmark, güç tüketim, ısı değerlerine zerre itibar etmiyorum. Madem kartına güveniyorsun, çıkar er meydanına gerçek şartlarda ne olduğunu ispatlarsın.

Daha önceki mesajlarımda da yazmıştım. R9 290'ları uzay montaj sistemlerde test ettiler, benchmark rakamları yayınladılar. Sonra biz gittik kartı aldık, eve gelip kasaya taktık ama o da ne? Bilmemne sitesinde 1 GHz'de çalışan, rakibine nal toplatan kart kapalı kasada deli gibi throttle yapıyor. Üstelik özel tasarım soğutmasına, parmak kalınlığında heatpipe'larına, uber-smart tasarımın eseri fan kanatçıklarına rağmen bunu yapıyor. Belki de piyasadaki en iyi kasa içi hava akımına sahip FT02 kasada yapıyor bunu. Yaz aylarında GPU saat frekansının throttle ile 700 MHz'e indiğini gördüm ben. Su soğutmaya geçmeye bir anlamda mecbur bıraktı beni kart (iyi de olmadı değil aslında).

Nano kapalı kasada, hem de mini ITX kasada 700 MHz'i görürse, kullanan kişi kendini fazlasıyla şanslı saysın.

İncelemelerdeki 1-2 dklık timedemoları gerçek kullanıcı deneyimi zannedenler var işte. 2 yıl önce de yine TR'ta çıkmıştı galiba, 15 dk sonunda 770mhze falan iniyordu 290x. Sonra sürücüyle fan devrini yükseltmeler, ince ayar çekmeler falan... Yine de olmadı. Nvidia 970'le hayatımıza kullanılmayan bellek kavramını soktu, ama öncesinde Amd 290'larla mevsimlik kart kavramını oluşturdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de ses yine de yüksek seviyede olmasına rağmen klimalı ortamda idare ediyordum ama klimasız yerde büyük sıkıntı oldu, fan % 80 seviyelerinde dönmeye başladı kartı o ortamda varsayılan hızında 95 C civarında tutabilmek için.

Bu seviyede gürültü 1000W elektrik süpürgesi kıvamında.

Aynı ortamda çalışan MSI GTX 960 100Me -her ne kadar güç olarak bununla kıyaslanamazsa da- 1500MHz Boost hızında, bu overclock ile 60-61 C ve sesinin falan duyulması mümkün değil gibi neredeyse.

R9 290 -türlü dezavantajlarına rağmen- ilk çıktığında GTX 780 için bence iyi bir alternatifti ama Maxwell ile Nvidia koptu, GTX 780'in aşırı fiyatı Hawaii sayesinde geriledi ama ne kadar yine arzu etsek de Fiji ile aynı başarı gelmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Safir R9 290 TriX kullandım çok memnun kaldım özellikle işlemci sıvı soğutma ve OC sinden sonra ne ses ne hız düşürme... Kartları almadan daha çok tartışmıştık DHW'de referans 290 çok ısınacak özel soğutmalı versiyonları beklesinler tek kart takacaklar diye. AMD fiyatına göre her zaman iyidir bence. Bf4 de mantle ile hertürlü gtx780 den iyiydi ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD PR olarak çok kötü olduğundan ve insanlarda çene düşüklüğünden hep AMD geride çok geride geberdi bitti, ısınıyor driver hatası sinir ediyor gibi klasik forum ve web eleştirileri insanları çok etkiledi. tanıdıklar için topladığım PC'lerde 2 kişi hariç GTX 970 almak durumunda kaldım, asus 290x'e burun kıvırıp güle oynaya GTX970'e sevinen tanıdıklarım var hemde bir düzineye yakın.

780/780Ti zamanından kalan bir kartın bu jenerasyona yenilenmeden gelebilmesi bile piyasada durumun ne olduğunu görmek için yeterli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu defa da buraya kart verdi ondan iyi sonuçlar çıktı incelemede, buraya ise vermedi ondan kötü yazıldı denilir, baştan hiç böyle şeylere yol vermemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben tardocp'nin fx 5800 ultra önincelemesini unutmadım, hani o kartı nvidia'dan herkesten önce alıp  ati kartlarıyla sadece mimarisi nedeni ile doğru dürüst performans verdiği bilinen shader kullanımı düşük dx8 uygulamaları 3dmark2001 ve ut2003'de karşılaştırdıkları.  O zamanlar adı tardocp  olarak değiştirilmişti internet çevrelerinde (retard'dan gelen tard, özürlü anlamında) - ati bunlara zaten kart gönderiyorduysa kendi ayıbı.  bu siteyi hala okuyorsanız o da sizin ayıbınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakalım Amd, anandtech ve hardware.fr'ye test ürünü gönderecek mi? Aslında hardwarecanucks gibi beklediğim 1-2 site daha var. Daha önemlisi, bu durumun incelemelere yansıması nasıl olacak? Dile getirenler olacak mı merak konusu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorumlarda diyorlar ki Techpowerup Fury'yi 15.7 suruculeri yayinlandigi zamanda 15.5 suruculeri ile test etti, ayrica gpu-z de nvidia kartlar icin sunulan ek ozellikler Amd kartlar icin yokmus.

Bilmiyorum, Amd kendi ayagina sikiyormus gibime geliyor. Yarin bu adamlar test sonuclarindan Amd'yi komple cikartirsa butun Amd donanimlarini gormezden gelirlerse Amd huzura mi erecek?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yukarda vediğim linkte ( http://thegametechnician.com/2015/08/31/analysis-amds-long-game-realization/?hootPostID=01ac729291cd07fa2fd154c2060dfff7  )

güzel yorumlar var. Mesela mantle in başarısız olduğunu söyleyen bir kesim var. Oysa mantle 'ın ms 'i Dx 12 'i çıkarmaya zorladığı , dolayısı ile amacına ulaştığı değerlendirmesi yapılmış. Ki bence de akla yatkın. 

dx 12 'nin , zaten amd mimarisine uygun olduğu dolayısı ile performans kazancının normal olduğu söyleniyor. Yani dx 11 aslında kullanamıyordu amd gpu ları gibi yorumlanmış.  Bunu göreceğiz .

Nvidia 'nın çok başarılı yötildiği söyleniyor ama desktop gpu, CUDA kullanan workstation lar dışında nerde başarılı? En önemli segment olan mobile girmeye çalıştılar , Tegra sanırım 4.nesilde , ancak hala kullanan yok.

AMD 'nin , 3 konsola da cpu+gpu üretiyor. Küçümsenecek birşey değil bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oxide'den geliyor: "Nvidia asc destekliyor."

http://www.overclock.net/t/1569897/various-ashes-of-the-singularity-dx12-benchmarks/2130#post_24379702

@@ResetButton:

Bu konuda olması lazım, bir mesajımda yazmıştım, Ms ile Amd arasında mantle-dx12 anlaşması olduğu belli diye. Amd yaptı, Ms dx12 çıkarmak zorunda kaldı gibi bir düşünce çok naif kalıyor. Özellikle de Ms'in platformunda, Ms'in apisine rakip bir api. Dx12 çıkacağı zaman ise biz vazgeçtik, destek falan da vermeyecez, dx12 kullanın demek de bir çeşit anlaşma olduğunu gösteriyor. Bunların temelinde ise pc-xbox çifti olduğunu görmek lazım.

@@Whooosh:

Forumlarda kraldan çok kralcı olanlar var. İşi yalan, hakaret boyutuna getirmişler. Tpu'nun fury incelemeleri, Amd'nin sağladığı 15.15 sürücüleri ile yapılmış durumda. Hepsini geçtim, tpu için bile amd aleyhine taraflı inceleme yaptığını söylemişler, çüş diyorum. Adamlar dandirik furylere bile 980ti'dan yüksek puan vermişler, daha ne yapacaklar bilmiyorum. 980ti ile yarışsın diye oyunları hesaptan çıkarmalar, ayar ve aa kısmalar... Ve bu halde bile hemen her yönden üstün olan 980ti'dan daha fazla puan veriyorlar. Gpu-z konudunda da feci saçmalamışlar. Cuda, physx yıllardır var. Oyunlarda kullanılıyor ve bu oyunların sayısı oldukça yüksek. Cudanın yaygınlığı tartışılmaz. Bu teknolojilere karşı Amd'nin neyini sayabiliyoruz? O ibareler konduğu zaman eski kartların kullanımı da yaygındı. Ayrıca Amd kartlarda bu desteğin olmadığını söylemeleri gerekirdi. Zaten adam shader hızını bile konu etmiş. Anca bir gerizekalı söyler bunu. Hiç konuşmaya bile gerek yok.

Esas mevzu atlanıyor ama. Amd en önemli sitelere ürün göndermiyor? Sebep, elde fazla örnek yok, yersen. Belli ki Amd Nano'yu kötü gösterecek hiçbir yere ürün göndermek istemiyor. Tpu ve Tr f/p tablolarıyla ve genel performans tablolarıyla nano'nun pek iyi bir kart olmadığını gösterecekler. Benzer şekilde Hardocp de pek iyi yorumlarda bulunmayacak ve ayara göre kartın performansının feci darbe aldığını gösterecek. Bu da pr yapmayı zorlaştıracak. Ama kimse demiyor ki sen bu siteleri geçen yıl kutlama yaparken davet edip konuşturuyordun. Pr kasıyordun. Şimdi o sitelere örnek ürün göndermiyorsun? Bu siteler en önemlileri, bunlara da göndermeyeceksen nereye göndereceksin? Abidik gubidik sitelere gönderip ödül almayı düşünüyorsa, yazık olur Amd'ye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd muhtemelen daha saldırgan bir pazarlama stratejisine geçiyor. Eskisi gibi her yayıncıya test için kart göndermeyecek. Bir iki yandaş yayın belirleyip ilk örnekleri onlara incelettirecekler, kartlar piyasaya çıkana kadar zaten o yayınların sağladığı rakamlar kartların reklamını yapacak. Forumlarda yorumlarda Amd fanları coşacak. Profesyonel overclockerlcular dünya rekorları kasacaklar. Kısaca az satacaklar ama pahalıya meraklısına satacaklar.

Çok da yanlış görünmüyor. Madem az satıyorsun bi de ucuz satmanın manası yok. :D

Sorun şu ki ekran kartı alıcısı yani kendi kartını satın alıp kendi bilgisayarına takan adamlar bunları pek yemez. Ayrıca rakipleri çok dişli.

Nvidia'nın durumu belli, Amd'nin yokluğunda kendi kumunda oynuyor. Amd bir tehtit oluşturana dek aynı kartların adını değiştirip değiştirip satacak.

İntel ise bütünleşik grafik işlemcilerde yavaş ama sağlam adımlarla geliyor. O noel babanın kucağında GPU diye ağlayan intel yok artık.

AMD'nin konsol çipsetlerinden ne kadar gelir sağladığı yada birikim elde ettiği çok şaiabeli, chip'e sormak lazım bu konuyu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oxide'den geliyor: "Nvidia asc destekliyor."

http://www.overclock.net/t/1569897/various-ashes-of-the-singularity-dx12-benchmarks/2130#post_24379702

@@ResetButton:

Bu konuda olması lazım, bir mesajımda yazmıştım, Ms ile Amd arasında mantle-dx12 anlaşması olduğu belli diye. Amd yaptı, Ms dx12 çıkarmak zorunda kaldı gibi bir düşünce çok naif kalıyor. Özellikle de Ms'in platformunda, Ms'in apisine rakip bir api. Dx12 çıkacağı zaman ise biz vazgeçtik, destek falan da vermeyecez, dx12 kullanın demek de bir çeşit anlaşma olduğunu gösteriyor. Bunların temelinde ise pc-xbox çifti olduğunu görmek lazım.

O yazıdaki yorum bu . Mantle ilk çıktığında benzer yorum yapanlar çok olmuştu. Bence mümkün bir senaryo. Sizin yazdığınız da akla yatkın tabii. 

Var olan oyunlara, patch ile dx12 desteği gelmesi mümkün mü? Yakın zamanda çıkacak oyun sayısı da az. Dx12 de bu fark olsa bile , pratik önemi az oluyor bu durumda. 

Fury X 'e bir indirim yapamazlarsa, ki yapamayacağı söyleniyor (HBM ve so soğutma nedeniyle), bu durumda bu nesli de kaybetti diyebiliriz. Ha yapsınlar güzel bir indirim , bir Furx X kapalım. Dış görünüşü estetik , ordan kurtarır bari. 

AMD , yazılım işine bir çözüm üretmesi gerek. NVidia 'da sürücüyü bir kere kullanıcı yüklüyor. Ondan sonra kendi kendisini sürekli update ediyor, restart bile gerekmiyor.  Amd 'nin boyutunda bir şirket düzgün bir sürücü paketi yazsın artık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok