AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

@@mamad iyi de hocam, başka kim diyecek bunu zaten; nvidia'nın kendisi mi diyecek? biz adamlara benchmark'ı böyle böyle yapsın diye baskı yaptık, mı diyecekler? :)

Yok hocam, ondan demiyorum. Oxide dediğimiz firma Amd'nin alt kuruluşu gibi bir şey. Yani onlardan böyle bir şey duymak çok garip gelmiyor. Onu diyorum ben. Bu açıklamanın samimiyetinden şüphem var. Yoksa Nvidia'dan her şeyi beklerim de bu tip bir açıklamanın daha tarafsız yahut büyük bir yapımcıdan gelmesi dikkate değer olurdu. Sanki gündem oluşturma çabası gibi geliyor. Alpha durumundaki oyunu "böyle böyle sonuçlar çıkıyor" diye reklam yapma çalış, sonra da Nvidia bize baskı yaptı falan... Sen kimsin? Mantle reklamı için kurulmuş bir firma. FX kartlar için Gabe çıkıp "bunlar dandirik kartlar, bunlarla anca HL2'nin introsunu izlersiniz" dediğinde tamam, bu gerçekten büyük olay olmuş da Oxide böyle bir şey dediği zaman, tutmaz yani. Tabi büyük firmalardan da bir şeyler bekliyorum ama piyasayı domine etmiş adama kim laf edebilecek bilmiyorum. Desktopta %80 üstü, mobilde %75 üstü pazar payı varken, yapımcılar anca "sizin kartlara göre nasıl yapabiliriz?" derler diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece Oxide oyunları yeterli değil kesin hüküm için. Daha önce de belirttim, Oxide ilk Mantle döneminden beri AMD ile yakın ilişkili bir firma, konuya böyle de bakıp bir takım varsayımlar yapılabilir tam aksi yönde.

Daha başka benchmarkları da bekleyelim, Fable Legends geldi geliyor artık. Unreal Engine 4 ve DX 12.

Yine ilk DX 12 demoları Forza oyunu ile Nvidia GPU üzerinde yapıldı, artı olarak piyasada açık ara Nvidia kart üstünlüğü var adet olarak. Nvidia ile iyi sonuç vermeyen bir oyunun sonuç verene göre ne kadar kitleye ulaşacağı gibi basit ama gayet de önemli argümanlar var.

Kimin kullandığı belli olmayan Oxide oyun motoru ile değerlendirelebilecek şeyler değil bunlar, çok kullanılan oyun motorlarını bir görelim derim.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız async shaders çağrılarının hardware bazında / native olarak desteklenmemesi ciddi bir problem. Hadi bu nesli bir şekilde atlatırız ama umarım pascal gpu larda bu tip handikaplar olmaz. Sürücü problemleri ve oyun yapımcılarına olan mesafeleriden dolayı Amd bir kart almak istemem açıkcası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak büyük sitelerin yorumlarına baktım. AMD 'nin dx12 de , donanım ve sürücü üstünlüğü olduğunu, tasarımın buna uygun olduğundan hem fikirler. 

Ancak , ortada dx 12 oyun yok. Yakın zamanda çıkacak 2 tane oyun var. 

Gelecek nesil kartlara kalırsa, Nvidia 'nın bu açığı kapatma şansı var. 

Bir üstünlük var ama işe yaramıyor .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın Dx10.1'de nasil camura yattigini, 10.1 destekleyen oyunlardan nasil yama ile 10.1'i kaldirttigini gordu bu gozler. Bu yuzden onemi yok bunun.

Sonucta bahsi gecen ozellik olmadan da Nvidia kartlari DX12'nin diger nimetlerinden yararlanacak.

Sozun ozu, Amd,Matrox,intel birlesip simdi Dx13'e gecse bile bos.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın Dx10.1'de nasil camura yattigini, 10.1 destekleyen oyunlardan nasil yama ile 10.1'i kaldirttigini gordu bu gozler. Bu yuzden onemi yok bunun.

Sonucta bahsi gecen ozellik olmadan da Nvidia kartlari DX12'nin diger nimetlerinden yararlanacak.

Sozun ozu, Amd,Matrox,intel birlesip simdi Dx13'e gecse bile bos.

dx10.1 uzantılarının oyunlardan çıkarıldığını gören o gözler o dönem konsollarının dx10'a bile sınırlı destek verdiğini de gördü mü?  bugünün konsolları dx12 komut setini neredeyse tamamen destekliyor - bugün bir konsol portundan dx12 uzantılarını çıkarttırabilmek biraz g.t ister.  R300'ün çıktığı yıllarda nv30 ile xbox'ın desteklediği dx8.1'e kafa tutmak gibi birşey bu.  amd gcn mimarisi ve fury'ler ile nvidia'ya göre çok daha doğru bir yola girdi, tek sıkıntısı mali olarak yetersizlikler içinde olması ve fab'larını satmış olması.  İkisi bir araya gelince r&d harcamaları çok düştü ve yıllardır rebranding'le ilerliyorlar.  discrete gpu pazarında bütün oyun planları fury'ler ve dx12 üstüne kurulmuş durumda ve bence doğru ata oynuyorlar - ne de olsa tüm konsol gpu'larını onlar yaptı ve konsolların ne yapabileceğini ve bunun pc'ye nasıl aktarılacağını en iyi onlar biliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd gcn mimarisi ve fury'ler ile nvidia'ya göre çok daha doğru bir yola girdi

Şu konuda ciddi misin? Yok yani gcn birkaç ay sonra 4 yaşına girecek de hala bir numarasını göremedik. Fury'nin zaten berbat bir hamle olduğu ortada. Amd bile bunu kabul etmiş durumda. Adamlardan en ufak bir açıklama bile gelmiyor. Yani onun tartışılacak bir tarafı bile yok. Ama Gcn'i konu edeceksek, onun da şimdiye kadar ne yaptığına bakmak lazım. 3,5 yılda gpu tarafı sürünür hale gelmiş. Bence Gcn o kadar da başarılı değil. Tamam ucuza yüksek dp performansı sunuyor, eski mimari kadar sıkıntılı değil ama rakibiyle tartmak lazım. Bu mimari Amd'yi doğru yola soktuysa, 3,5 yıldır bir faydasını da görmüş olmamız gerekirdi. Bugün tartışılan mevzuda bile Gcn'in özelliği değil, konsollarda Gcn olması sebebiyle destelenen bir durumu konuşuyoruz.

Daha net anlaşılması için şöyle söyleyeyim; Ps3'ü Nvidia yerine Ati almış olsa, tüm konsollar o zamanlar da Ati gpulu olsa ve yalnızca Ati'nin desteklediği tessellation'a oyunlarda yer verilmeye başlansa, şuan tartıştığımız durumun aynısı olurdu. Çünkü o sıralar Nvidia'da bu destek yoktu. Şimdi de Ace diye bir şey yok Nvidia'da (ya da kısmen destek veriyor diyelim). Tamamen Amd mimarisinde yer alan birimler bunlar. Ama bunu konu eden iki isim var: Amd ve Oxide. E Oxide dediğin 2013 Ekim'de kurulmuş, sitesinde oyunun adı bile yokken yalnızca mantledan bahseden, mantle iptal olunca dx12'ye geçen ve doğal olarak dx12'de de Amd çok iyi, Nvidia rerörrörö diyen bir firma. Bariz gündem oluşturma, algı oluşturma çabası gibi geliyor bana. Bakıyorum, dh'de ergenler kavgaya tutuşmuş bile. Bence amaç bu zaten. Ama Oxide böyle bir şey yaptı diye, dünya genelinde de durum böyle olacak diye bir şey yok. Nvidia dx11 döneminde yüksek düzey tessellation'ı ne kadar kullandırabildi ki? Yahut physx ne kadar kullanıldı? Cuda efektleri? Bence bu tip işler, Amd'nin "bakın konsollar da bizde, bizim mimarimize göre oyun yazarsanız çok daha iyi olur" deme çabası. Bu tip şeylerin olması da gerekiyor aslında. Çünkü Nvidia tehlikeli şekilde büyüdü, Amd de küçüldü. İşlemciden sonra ekran kartında da yitip gitmesin Amd. Rakipten daha üstün işler ortaya koyamayınca, bu tip yan yollarla bunu yapmaya çalışmasını da çok eleştiremiyorum. Nvidia'ya karşı, çakallıksa çakallık, bel atıysa bel atı, her türlü girişmesi lazım.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dx10.1 uzantılarının oyunlardan çıkarıldığını gören o gözler o dönem konsollarının dx10'a bile sınırlı destek verdiğini de gördü mü?

Verdi de ne oldu?

O dönemde Windows'a kaç tane DX10 destekli multi-platform oyun çıktı?

Nvidia 10.1 desteği vermezken piyasaya kaç tane DX10.1 oyun çıktı?

Bunun AMD ile Nvidia ile alakası yok. Piyasayı elinde tutan firmanın dediği oluyor.  Amd'nin Mantle ile neler yapabildiğini gördük, açıkçası kimse iplemedi. Parayla bir iki oyuna yama yaptırdılar. Zaten sonra anladık ki Mantle denen şey DX12'nin demosuymuş. Yani o parayı da Microsoft vermiş.

Ayrıca bu AC/S olayı DX12 için olmazsa olmaz birşey mi? Öyle bi konuşuluyor ki sanarsın Nvidia'da DX12 yok sadece AMD de var. Öyle bile olsa yani gerçekten Nvidia DX12 desteği vermese yine çok birşey değişmez. Hatta keşke öyle olsa da DX12 gazıyla AMD biraz kendini toparlasa ama olmayacak.

Durum açık, AMD DX12 konusunda Nvidia'nın ufak bi açığını yakalamış, uyduruk bir firma üzerinden Nvidia'yı yaralamaya çalışıyor. Haklı, ben de olsam aynısını yapardım.

Amd'nin dikkatli olması lazım. Nvidia şuan abudik gubudik kartlara 650$ fiyat çeken AMD'yi fiyat konusunda çok pis sıkıştırabilecek güce sahip.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Verdi de ne oldu?

O dönemde Windows'a kaç tane DX10 destekli multi-platform oyun çıktı?

Nvidia 10.1 desteği vermezken piyasaya kaç tane DX10.1 oyun çıktı

guldum gectim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolla nereden bağlanıyor ki konular konumuz konsol değil, olay şu zamanında ati 10.1 desteği veriyorken NV veremiyordu.

10.1 destekli bazı oyunlar (ki buna assassins creed serisinden bir oyun örnektir.) NV talebi üzerine dx10 olarak değiştirildi.

NV piyasayasa hakim olduğu için istediği gibi at oynatıyor işte konunun özü bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolla nereden bağlanıyor ki konular konumuz konsol değil, olay şu zamanında ati 10.1 desteği veriyorken NV veremiyordu.

10.1 destekli bazı oyunlar (ki buna assassins creed serisinden bir oyun örnektir.) NV talebi üzerine dx10 olarak değiştirildi.

NV piyasayasa hakim olduğu için istediği gibi at oynatıyor işte konunun özü bu.

hadi whoosh'a cevap yazmadım (benim cevabımı anlamamış bile zaten - konsollar "dx10'a destek vermiş de ne olmuş" gibi bir tepki ile başlamış ve benim argümanım olmayan bir konuya uzun uzun ve saçme bir cevap vermiş, oysa ben konsollar dx10'a doğru dürüst destek vermiyordu o yüzden dx10.1 uzantılarını çıkarttırmak zor değildi demiştim) ama bu soruya cevaben olayı bir kez daha anlatmayı deneyeyim: olay çok basit; dx10.1 konsol versiyonunda olmayan ve pc için sadece ati istediğinden eklenen birşeydi.  Oysa dx12'nin call handling başta olmak üzere faydalı tüm özellikleri hem xbone hem ps4 tarafından destekleniyor ve konsol için zaten bu şekilde tasarlanmış bir oyundan dx12 desteğini çıkarttırmak, istersen nvidia ol, biraz g.t ister.  dx12 hızla yayılacak ve hem gcn hem fury mimarisi bunun meyvesini yiyecek.  umarim ikinci denememde yeterince anlatabilmişimdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 'de AMD 'nin daha üstün olduğu muhabbeti şuanda bir spekülasyondan başka bir şey değil benim gözümde. 

Kendi fikrim NV nin DX12 'ye hazır olduğu yönünde aksini kendi gözlerimle görene kadar. Tüketici olarak AMD nin 

rakip olmasını NV'nin biraz tökezleyip zaman kaybetmesini isterim ama bence öyle bir ihtimal yok...

DX12 oyunlar bir çıksın zaman gösterir neyin ne olduğunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 'de AMD 'nin daha üstün olduğu muhabbeti şuanda bir spekülasyondan başka bir şey değil benim gözümde. 

Kendi fikrim NV nin DX12 'ye hazır olduğu yönünde aksini kendi gözlerimle görene kadar. Tüketici olarak AMD nin 

rakip olmasını NV'nin biraz tökezleyip zaman kaybetmesini isterim ama bence öyle bir ihtimal yok...

DX12 oyunlar bir çıksın zaman gösterir neyin ne olduğunu.

valla nvidia'nın pascal mimarisinin çoktan tape-out aşamasında olduğunu, en erken q3 2016'da geleceğini ve halen async compute desteği olmadığını düşünürsek nvidia en az 1.5 yıl daha bu bokçukurunun içinde.  bu arada sadece 2015-2016'da geleceği kesin olan async compute destekleyen aaa dx12 oyunları:

mirror's edge catalyst

rise of the tomb raider

deus ex: mankind divided

fable legends

assasin's creed syndicate

king of wushu

star citizen

gears of war (remake)

ilk aklıma gelenler bunlar.  kimse kalkıp "bu oyunlar da oyun mu" demesin, siz sevmeseniz bile bütün benchmark suite'lerine bu oyunlar dx12 benchmarkı olarak giriverecek.

daha da önemlisi windows 10 / dx12 inanılmaz hızlı bir adoption rate ile ilerliyor - çünkü upgrade bedava.  temmuz sonu itibariyle windows 10 67 milyon pc'ye kurulmuştu, yani directx 12'nin yayılması vs gibi bir sorun da yok.

yakın zamanda high end kart almaya çıkıp 290x almayanlar için vah vah diyorum.  onlar şimdi bir şekilde kendilerini avutmaya devam ediyordur ama bana fx5800 - fx5800 ultra alanları hatırlatıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla nvidia'nın pascal mimarisinin çoktan tape-out aşamasında olduğunu, en erken q3 2016'da geleceğini ve halen async compute desteği olmadığını düşünürsek nvidia en az 1.5 yıl daha bu bokçukurunun içinde. 

En erken q3 2016? Fermi bile zamanında 3 revizyon gördüğü halde temmuzda tape-out edilip nisanda satışa çıkmıştı. 9 ayda yani. Pascal mayıs sonu veya haziran başı tape-out oldu deniyor. Yine 3 kere revizyon görsün hadi, 9 ay diyelim. Şubat mart gibi hazır olur demektir. Ha ama Nvidia acayip kar ettiği Maxwell'i hemen bırakmak istemez, 16nm de iyice karlı hale gelsin diye beklerse, o zaman yaz aylarını görebiliriz. Verdiğin oyun listesinde de Asc desteği belli değil. Dx12'nin bir sürü ıvır zıvırı var. Amd bile dx12'ye tam destek diye bir şey yok, bizim kartlarımız da full destek sunmuyor diye açıklama yapıyor. Çok uçmamakta fayda var yani. Bakalım büyük oyun motorları ve oyunlarda durum ne oluyor. Hemen "fx serisi gibi olacak" yaftası çoook erken. Tam tersinin olması da mümkün. Amd'nin kartların süründüğü yığınla oyun var. Gta'da bile tüm detayları kökleyince performans sürünüyor. Sitelerin birçoğu testlerde ayarları kısıyor. Bunu birçoğu incelemede dile getiremiyor bile. Yahut şu oyunda kötü sonuç veriyor, onu çıkaralım, bu oyunda iyi sonuç veriyor, onu ekleyelim şeklinde hareket ediyorlar. Dx12 konusunda ne olup biteceği daha belli değilken fevri davranmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

async compute'u 'desteklememek' diye birşey sözkonusu değil, bu bir dx12 standardı ve özellikle kapatmadığınız sürece donanım tarafından faydalanılıyor.  oyununuzun async compute'tan ne derece faydalanacağı sizin tasarımınız ile ilgili bir olay, ve fakat xbone/ps4 için geliştirilen tüm oyunlar zaten elden geldiğince async compute destekleyecek şekilde geliştiriliyor çünkü bu mimarilerin işlemcileri zayıf ve bir high end i7 pc'si gibi headroom'ları yok.  kısacası 'bu oyunlar async destekleyecek mi' gibi saçma bir soru ile zaman harcamayalım.

q3 2016'ya gelince, 2016 ortası gibi geleceği neredeyse kesin, yani mart 2016 falan hayal. 

Tape-out is the final stage of the design cycle of an integrated circuit, the point at which the artwork of the IC is sent to a maker of photomasks. Once the set of photolithographic masks is ready and verified, it is sent to a contract manufacturer of the chip, which produces the first working samples of the IC. Today’s mask sets contain 50 – 70 (up to 100) photomasks and it takes 15 – 20 hours to write a typical mask. It may take several weeks to prepare a mask-set. Production cycle of a complex FinFET processor is around 90 days from wafer start to chip delivery. As a result, it takes several months to prepare a set of photomasks and build an actual chip nowadays. Hence, if Nvidia taped-out of the GP100 in May, then the company will get the first samples of its GP100 in August. Nowadays high-volume production of chips starts between nine and twelve months after the initial tape-out.

konu tape out'un ne kadar önce olduğu da değil, fermi aynı kendisinden önce gelen gpu'lar gibi 40nm bir fab ve gddr5 kullanıyordu ve üretimi zamanı için son derece kolaydı.  halihazırda maxwell halen 28nm fab ile üretilip gddr5 kullanırken pascal 16nm finfet fab tech ile üretilecek ve hbr2 kullanacak ilk nvidia gpu'su.  yani fermiden çok daha fazla revizyon yemesi olasıdır,  kısacası, q3.

nvidia'yı bu durumda kurtarabilecek tek şey volta olacak, o da 2017 büyük ihtimalle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca kükrek düzgün yazıyordu :)

Kesinlikle. Dh'de rubisco nickiyle yazıyordu ama son dönemde orada da pek göremiyorum kendisini. Hamciceğe de yanıt vereceğim ama konuşmanın boş bir tartışmaya doğru kaydığı belli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu anlamsız tartışmayı sonlandırmak adına Amd'nin Fury serisi komple çöp diyip kapatayım.

:cici

kenara atin bunu bekleyin, gulecegiz baya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD şu anda Techreport ve Phoronix gibi ciddi ve tutarlı inceleme yapan hiç bir siteye ürün göndermeme kararı almış.

Michael Larabel ve Scott Wasson testler için kart arıyorlar ve kullanıcılarından istiyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD şu anda Techreport ve Phoronix gibi ciddi ve tutarlı inceleme yapan hiç bir siteye ürün göndermeme kararı almış.

Michael Larabel ve Scott Wasson testler için kart arıyorlar ve kullanıcılarından istiyorlar.

Yok artık! Bu çok tehlikeli bir harekettir. Hani Türkiye'den bilmem ne sitesine göndermeyecem dese tamam da biri Techreport, diğeri Phoronix. En muteber siteler bunlar. Adamların söylediği her şey referans kabul ediliyor. Kafayı mı yemiş Amd? Cami duvarına işiyor resmen.

Edit: Techreport'a yalnızca Nano'yu göndermiyormuş galiba. Ama Phoronix'e ürün göndermeyi kesmiş diyorlar. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok