Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Kitap alan var mı hala?

Basılı kitaplardan bahsediyorum tabii, artık almayacqğım, çok yer kaplıyor. Geçen gün, okuduğum , tekrar okunma değeri olamayan epey bir kitabı attım. Bir kaç raf açıldı. Bundan sonra sadece e-kitap alacağım. 

Şu kitabı okumaya başlayacağım. 

https://www.goodreads.com/book/show/8520610-quiet

Onu okumama neden olan makale şu. 

Why Introverts Make Great Entrepreneurs

http://www.wsj.com/articles/why-introverts-make-great-entrepreneurs-1440381699

Ben hala kitap aliyorum, yerli kitaplari dijital bulmak bazen zor oluyor. Bazi referans kitaplari da basili daha kullanisli oluyor. 

Onun disinda bulabildigim her kitabi kindle'da okuyorum.

Bu bahsettiginiz kitap okuma listemde yakin siralarda.

Bu arada su anda okudugum kitap da bu : Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (Ashlee Vance)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de hala kitap alıyorum.

Dün gece Brandon Sanderson'un Fırtınaışığı Serisi'nin ilk kitabı Kralların Yolu'nu bitirdim. Robert Jordan neden ölmeden önce "Zaman Çarkı'nı  Brandon Sanderson bitirsin" demiş bunu iliklerime kadar hissettim. Tek kelime: Muhteşem! Yok böyle bir kitap.

Brandon Sanderson'un en gözde eseri olan seri 10 kitap olarak planlanmış, nasıl bekleyeceğiz o kadar kitabı bilmiyorum. Seri yazılmış ve çevrilmemiş olsa direkt hepsini alır yarım yamalak ingilizcem ile okumaya kalkardım ki ikinci kitabı henüz çevrilmediği için zaten öyle yapacağım. 3. kitabın ingilizce olarak 2016 Sonbaharında çıkması bekleniyor. Yani baya uzun bir süre bu serinin sonunu bekleyeceğiz. Şimdiden deliler gibi merak ediyorum. Brandon Sanderson George R.R. Martin gibi tembel bir yazar değil(Martin resmen yazmamak için bahane arıyor), Sanderson çok üretken ve hızlı üretiyor, aynı anda birçok seri üzerinde çalışıyor. Fırtınaışığı Serisinin bitmesi 10 yılı geçecek muhtemelen, umarım ölüm kalım olmaz da okuruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Brandon Sanderson kimmiş ki, araştıralım bakalım :)

Ben bu tip seri kitapları alamıyorum, hem masraflı oluyor, hem çok yer kaplıyor, hem de eğer ilkini beğenmezsen gereksiz bir şekilde yer kaplıyor ortalıkta.. Ursula K. Leguin'i çok sevmeme rağmen yerdeniz serisini beğenmedim mesela... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanderson'un serileri henüz çok sayıda kitaba ulaşmış değiller. Bahsettiğim Fırtınaışığı Serisi henüz iki kitap çıkarmış. Biri çevrilmemiş üstelik. Bir tek Sissoylu serisi 5-6 kitaplık, onun da ikinci kitabı bu hafta çıktı Türkçe olarak. Uzun zamana yayılacağı için de masrafı dokunmuyor. Şimdi 14 kitaplık Zaman Çarkı'nı almaya kalkanı masraf rahatsız eder, ama ben tek tek aldığım için hiç rahatsız etmemişti.

Sanderson'un tarzını anlamak için okunacak eser bence Elantris. Tek kitap, tek hikaye, su gibi okunup bitiyor. Kitabın geçtiği evrende geçen yeni kitaplar istiyor okurlar ama Sanderson diğer işlerinden fırsat bulacak gibi görünmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlber Ortaylı'nın Türklerin Tarihi kitabını bitiririm bugün. Yine İlber Hoca'nın tarzında, oradan oraya zıplayan, akışı takip etmekte zorlanılan bir kitap. Çok detaylı bir tarih kitabı değil, anlatılan dönem hakkında genel bir fikrinizin olmasını sağlıyor.

Ben de kitap alıyordum ancak genellikle metroda okuduğum için ve ayakta kitabı tutması zorladığı için Kindle'a geçiyorum ben de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle'dan sonra basılı kitap okumak pek içimden gelmiyor. 1984'ü bitirdim, güzel bir kitap, bence mutlaka okunması gerekir.

Asimov'un Robot serisini okumaya karar vermiştim. I,Robot ile başladım. Kitabın yarısından çoğunu okudum ve beğendim. Gerçi bu seriye ben yorum yapsam ne olacak bu saatten sonra.. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle'a Turkce kitap nereden aliyorsunuz? D&R'dan alinca ePub'i indir, DRM kaldir falan ugrastiriyor, sinir bozuyor. (Amazon keske Turkce kitap da satsa.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kronus

Ben henüz hiç Türkçe kitap satın almadım. Okumak istediğim kitabı epub olarak bulup download ediyorum. Yasal kısmında ise kitabın basılı halini satın alıp ya birisine hediye ediyorum yada bir okul kütüphanesine gönderiyorum. Bu şekilde yasal kullandığıma inanıyorum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amin Maalouf - Tanios Kayası

Dün okumaya başladım, fena gitmiyor. Dönemin Osmanlı altında yaşayan uzak bir kasabasını anlamak açısından güzel oluyor, hikaye de fena gitmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amin Maalouf - Tanios Kayası

Dün okumaya başladım, fena gitmiyor. Dönemin Osmanlı altında yaşayan uzak bir kasabasını anlamak açısından güzel oluyor, hikaye de fena gitmiyor.

Güzel hikaye ancak beklediğim kadar iyi bitmedi. Sonunda daha fazlasını bekliyordum açıkçası.

John Saul - Şeytanın Sağ Eli'ne başladım şimdi. Çeviri yer yer kötü duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Robert Greene 'in daha önce iki kitabını okumuştum. 48 rules of power ve 33 strategies of war. 

İkisi de çok güzel kitaplar tavsiye ederim. 

Şimdi iki kitabında birer bölüm okudum , birinden devam edeceğim. İkisi de yazarın alıştığım kalitesinde.

Art of seduction

Mastery

Daha önce forumda ChipArchtech 'in tavsiye ettiği yazar , Max Boot'un kitabı , Invisible Armies 'den bir bölüm okudum. O da güzeldi. Sonraki kitabım bu olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Interstellar'i tekrar izleyince duramadim 2001 ve 2010'u izledim. O da kesmedi kitaplari bir daha okuyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

simdi ben MilesTeg'in önerdigi Oruç Arıoba'ya taktim. MilesTeg'in yazdigi yorumdan sonra soyle cabucak bi eksiye falan baktim adam icin baya iyi seyler yaziyor. dun vaktim yoktu, cok arastiramadim ama ben nasi kacirmisim bunu diye de hayiflandim yani. Neyse Subat'ta TR'ye gelince bu adamin kitaplarini bi toplayim diyorum.

@@MilesTeg: "Hani" nin disinda baska hangi kitabini oneriyosun? Niye?

bi de arkadaslarim bi sey rica etcem sadece okudugumuz/aldigimiz kitabi yazmak yerine ben bu topicte tartisma olsun istiyorum. siz ne dersiniz? yani mesela bi kitap belirlesek, belli bi zamanda okusak ve sonra burada tartissak. bildigin kitap kulubu yani. yoksa ben kitap adlarini heryerde buluyorum ama niye siz o kitabi okudunuz, nesini sevdiniz, nesini sevmediniz o onemli. bir de kitabi okuyup tartisinca ben hep yeni seyler ogreniyorum cunku bir kitap herkese baska hitap ediyo. Oruc Arioba'ya takilmam da MilesTeg'in analizleri yuzunden oldu. yani alt alta kitap adi yazmek benim ilgimi cekmiyor. siz ne dersiniz bu konuda?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ormancini yorumlarımı beğenmene sevindim. Oruç Aruoba, dediğim gibi, benim için özel bir yere sahiptir. Belki de o yüzden tüm kitaplarını yine aynı sebeplerden ötürü öneririm. Ancak Hani'nin yeri bir başkadır benim için ve öyle de kalacak gibi görünüyor.

Kendisiyle çok kısa sohbet etme şansım olmuştu. Dolu, dopdolu ancak alabildiğine de mütevazi bir karakteri var. Bildiğin yeni çağ bilgesi. Hayata bakışı çok farklı. Doğal olarak bunu kitaplarına da yansıtıyor.

Aklıma ilk gelen "De ki işte" olabilir mesela ikinci okunacak kitabı.

Düşüncen güzel ancak çok da uygulanabilir gibi gelmedi bana. Sonuçta burada herkes gönüllülük hesabıyla paylaşımlarda bulunuyor. İş kitap okuyup analizini paylaşmak olunca da hem meşakkatli, hem de özverili bir noktaya geliyor ki eminim bunu yapmayı çok isteyenler olsa bile (ki olacaktır) buraya aktarmak için zaman ve fırsat yatratmakta o kadar da başarılı olabileceğimizi sanmıyorum. Analizi yapılacak şey bir anakart olsaydı durum değişirdi tabii :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ormancini O filmde denendi. Katılım fazla olmadı. Ancak belki çok güncel bir film olursa, daha aktif olabilir. Kitapta çok zor bence. Tartışmayı döndürecek kadar kullanıcı aynı zamanda aynı kitabı okumaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm fekiiii :S:icon_rolleyes:

ama o zaman en azindan kitap tavsiye derken bir iki bi'sey yazalim... niye güzel, niye sevdik felan anlatalim... :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

John Saul - Şeytanın Sağ Eli'ne başladım şimdi. Çeviri yer yer kötü duruyor.

Sıradan bir kitap olmuş açıkçası. Orta sınıf Amerikan TV filmi olacak bir senaryo gibi yazılmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İsaac Asimov'un Vakıf ve Robot serilerini -neredeyse 20 yıl sonra - farklı bir okuma sırası seçerek tekrar okumaya başladım. Asimov'a hayranlık duymamak elde değil..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asimov , Vakıf  ,bende tam tersi etki yapmıştı. İlk okuduğumda çok sevmiştim. İkinci okuyuşumda, karakterli çok tek düze , tek boyutlu bulmuştum. Serinin geri kalanını BBC radyo tiyatrosundan dinlemiştim.

Michio Kaku 'nun kitaplarını okuyan var mı? youtube da son kitabı hakkındaki konuşmasını dinledim. ilginç gibi görünüyor.Kitap şu.

The Future of the Mind: The Scientific Quest to Understand, Enhance, and Empower the Mind

İlginç bir bilgi öğrendim mesela. Timsahların ortalama ömrü bilinmiyormuş aslında. Sadece tahmin yürütülüyormuş. Çünkü hayvanlar , bir kazaya kurban gitmedikçe ölmüyor,büyümeye devam ediyorlarmış. Bu kadar basit değildir herhalde ama ilginç.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mario Mazzanti - Şah Mat'a başladım şimdi. 200 sayfa kadar devam ettim. Oldukça akıcı gidiyor. 

Güzel bir cinayet romanı olmuş. Süpriz sonla bitti, zevk alarak okudum.

Amin Maalouf - Semerkant'a başladım. Gerçek karakterlerle olması ilgi çekici. Devam ediyoruz bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

The Future of the Mind: The Scientific Quest to Understand, Enhance, and Empower the Mind

bunu görünce geb (douglas hofstadter) ve emperor's new mind (roger penrose) "kutsal kitapları" aklıma geldi, okumuşsunuzdur herhalde... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok