Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 438 mesaj var

O iki kitabı okumadım.  Bu Michio Kaku'nun kitabını biraz okudum. Güzele benziyor.

Diğer yandan ,iki kitap eski forumda da tavsiye edilmişti. Çok pis hafızam var, unutmam kolay kolay.İki kitabı okumak için gereken önbilgi düzeyi nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O iki kitabı okumadım.  Bu Michio Kaku'nun kitabını biraz okudum. Güzele benziyor.

Diğer yandan ,iki kitap eski forumda da tavsiye edilmişti. Çok pis hafızam var, unutmam kolay kolay.İki kitabı okumak için gereken önbilgi düzeyi nasıl?

geb aşağı yukarı mühendislik seviyesinde. diğeri daha basit tutulmuş. sizin veya bu forumdaki herhangi birinin okuyup anlayamayacağını sanmam. ama itiraf etmeliyim ki ben geb'i %100 anlamış değilim. yine de ufkumu beş on kat genişletmiş bir kitaptır. "mind" yapay zeka, matematik, felsefe, bilgisayar bilimi, automata teorisi ve tabii alan turing filan "keywordlerini" görünce benim aklıma bu iki başyapıt gelir direkt.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

öte yandan haruki murakami'nin iq84'ünü okuyordum yarım kaldı niyeyse, türkçe ama çevirisinin güzel olduğunu hissettim. bunun haricinde kindle da kütüphane de kitap dolu, bir ona bir buna gidip geliyorum, çok öyle vazgeçemeyeceğim bir şey bulamadım şu sıra. ludlum'un bourne serisine başladım en son. filmin daha geniş işlenmesi güzel geldi. jack london martin eden'a sanırım on yıllarca geç başladım en son o bitti, harikaymış. romanların haricinde ha-joon chang'in sanayileşmenin gizli tarihi'ne başladım, kore kalkınmasıyla ilgili kısımlardayım, korenin yakın tarihi çok ilginç. herifler kitabın yazılmasından elli sene evvel yani bu yüzyılda yokluktan taş yiyorlarmış. bugünlere ulaşmaları her ne kadar amerikan torpiliyle de olsa ibretlik.  vsvs.. okuma bence kötü alışkanlık, o kadar çok okunacak şey var ki okumakla bitmiyor çünkü. cemil meriç'e başlayayım diyorum araya karamazov kardeşler giriyor, onu okurken biri ecinniler'den bir pasaj atıyor lan ona mı dönsem diyorum, o sırada aklıma handbook of recording engineering gibi listenin teknik tarafındaki kitaplar geliyor... tamamen maymun iştahlı ve şıpsevdi biri olarak cidden tek bir kitaba odaklanmakta zorlanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe var. Fakat basılı olarak bulmak neredeyse imkansız. Malum kaynaklarda pdf olarak bulunabiliyor.

Ekleme: Asimov okuma sırası diye bir liste var ya Frpnet'te ya da Kayıp Rıhtım'da. Robot ve Vakıf serilerinden önce Son Soru ve Sonsuzluğun Sonu'nun okunmasını tavsiye ediyorlar.

Son Soru kısa bir hikaye. Birçok siteden direkt okunuyor. Fakat nasıl desem "herkese uygun bir hikaye" değil. Spoiler vermeden açıklayamıyorum, zaten kısa olduğu için on dakikada okunur. Okunmalı.

Sonsuzluğun Sonu aslında yine "insan ve insan bazlı organizasyonel yapıların galaktik düzeyde bile olsa aynı boktan yapıda olacağı" noktasına biraz değiniyor. Fakat boğmuyor. Baştan biraz sıksa da ilerledikçe meraklandırıp bir çırpıda bitiyor. Zaten kısa bir kitap.

Selamlar,

Sonsuzluğun Sonu'nu ben de bulamadığım için PDF olarak okumuştum 4 Ocak'da farklı bir yayın evinden yeni baskı yapılmış. Biraz önce aldım hem tekrardan okumak hem de koleksiyona eklemek için. 

http://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/product&product_id=384161

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel bir cinayet romanı olmuş. Süpriz sonla bitti, zevk alarak okudum.

Amin Maalouf - Semerkant'a başladım. Gerçek karakterlerle olması ilgi çekici. Devam ediyoruz bakalım.

Semerkant gayet güzeldi. Doğu hikayelerini okumak çok güzel oluyor.

Ardından Edgar Allan Poe'nun - Morgue Sokağı Cinayeti'ni bitirdim. Birkaç farklı öykü vardı içinde, Sherlock'a ilham veren karakteri ve zindanda tek başına kurtulmaya çalışan mahkumu okumak oldukça güzeldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lev Grossman'ın Büyücüler serisinin ikinci kitabı olan Büyücü Kral adlı kitabı yeni bitirdim. Fantastik kitap önerisi istenilen konu başlığında kısaca anlatmıştım ilk kitabı. Oradaki yorumu buraya yapıştırayım. 

"..... Time'ın kitap eleştirmeni Lev Grossman'ın yazdığı, Amerikan Harry Potter'ı diye geçen Büyücüler var. Yakın zaman önce ikincisi çıktı. Aslında tek benzerliği büyüden haberi olmayan bir gencin (16 yaş civarı), büyücü okuluna gitmesi. Bir de Hermione'ye yakın diyebileceğimiz bir karakter var. İki oldu benzerlik. Kalanının alakası yok. Okulda bir dönem bazen bir kaç cümlede geçiyor. Bir de ortada "kahraman" yok. Baş karakterimiz bazen ciddi zayıflıklar gösteriyor. Şimdi patlama yapıp yıkacak ortalığı derken, korku veya kararsızlıktan kalakalıyor. Öyle kahramanlık hikayeleri yok ortada. İnternette gördüğüm kadarıyla seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok kitabın." 

Büyücü Kral adlı ikinci kitaptan birinciye göre daha çok zevk aldım. Bir bölümde hikaye akarken, diğer bölümde karakterlerden birinin geçmişi anlatılıyordu. Geçmişe giden bölümleri hızlıca okuyup bir an önce ana hikayeye devam edeyim derken, daha sonra bir an önce geçmişe dönmeyi istedim. İlk kitaba göre daha oturmuş, daha iyi bir kitaptı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

lütfen ukalalık olarak algılamayın ama zamanın kısa tarihi nasıl bitirilmez yahu hem de bu kadar okur-yazar ortamda :) ben onu ortaokulda okuyup bitirmiştim. kitap hem kısa hem de genel okuyucu kitlesine hitaben çok iyi yazılmıştır. ben astrofizik konularında çok öyle külliyat hatmememiş olmama rağmen herkesin abarttığı şeylerde, mesela interstellar filmi tam buna cuk oturuyor, ee ne var ki bunda, zaten bilmiyor muydunuz bunları diyerek he sen çok biliyordun yani! başımıza aynşıtayn kesildi herif gibilerinden çok bilmişlikle itham edilmem belki de bu kitap yüzündendir. kitaptan ilk haberdar olduğum anı bile çok iyi hatırlıyorum, can okanar seksenlerin sonu veya doksanların hemen başında trt1'deki programında göstermişti ve "tekerlekli sandalyedeki o adam", kitabını alana kadar hiç aklımdan çıkmamıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tanıl Bora - Kârhanede Romantizm

Futbol sevenler için güzel, eğlenceli bir kitap. Taraftarlık üstüne daha çok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID Hazır başlamışken Vakıf ve Robot serilerine devam edin derim  :P  Yeni basımları olmadığı için serilerin tüm kitaplarını fiilen eksiksiz bulmak (Nadir Kitap da dahil) çok kolay ve çok ucuz değil ama epub hatta pdf'leri var. Okuma sıralarına burdan bakabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID Hazır başlamışken Vakıf ve Robot serilerine devam edin derim  :P  Yeni basımları olmadığı için serilerin tüm kitaplarını fiilen eksiksiz bulmak (Nadir Kitap da dahil) çok kolay ve çok ucuz değil ama epub hatta pdf'leri var. Okuma sıralarına burdan bakabilirsiniz. 

Öncelikle teşekkürler paylaşım için.Kitapyurdu ve idefix'te robot serisini tükenmiş olarak gördüm.Çok ender yakalanıyor serileri,ama bu okuduğum olağan halde heryerde var.Şuan ''Kırmızı Saçlı Kadın'' var listemde. Birkaç kitap daha var okumam gereken onlar biterken stoğa girer umarım.El değiştirmiş basımı anladığım kadarıyla ekşisözlükten, yakında basılcaklar güzel bir şekilde. Ozaman alıp okumak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben "Dügümlere Ufleyen Kadinlar" kitabini bitirdim (baya oldu aslinda) Siz erkekler okumayin - okuyun aslinda ama okumayin - yurdum Türk erkegi alinganlik gosterebilir... aslinda feminist bir kitap degil, sadece kadinlar hakkinda. Yani sizi acmaz :mrgreen: ama Orta Dogu cografyasini ve insanlarini, yemeklerini, kültürünü, müziklerini cok güzel anlatmis. Arap Bahari'ni arastirma istegi de uyandirdi bende bu kitap. Baya bi google da gezdim bu konuyla ilgili. Kitabi okudugumdan beri Misir, Libya ve Tunus'a pek gidesim geldi ama sanirim pek iyi bi zaman degil su aralar oralara gitmek icin.

Simdi de Livaneli'nin Serenad'ini okuyorum. Yani coooook begenerek okumuyorum, özellikle anlatici karaktere bir türlü isinamadim. Ama kitap gerceklerden uyarlama oldugundan iyi gidiyor ve baya can acitiyor.. Devletlerin cikarlari icin insan hayatlari üzerinde ne kadar kolay kararlar verebildiklerini ve acimasiz olabildiklerini carpici bir sekilde anlatiyor kitap... Sanirim elleri kirli olmayan kimse yok su dünya üzerinde :cry: Istanbul'u biraz bilmediginiz yönüyle degerlendiriyor. Hatta okura biraz elestirel de yaklasiyor. Aslinda Istanbul'un ne kadar muhtesem bir sehir oldugunu, ne kadar farkli kültürleri icinde barindirdigini ne yazik ki cogumuz bilmiyoruz. Bu kitabi da okurken Istanbul'a bir kez daha gidip bu sefer bu kitaba göre bir gezi turu yapmayi planladim. Bu bahar ya da yaz yapariz belki.

Gecen hafta Türkiye'den Orhan Pamuk'un son romani Kirmizi Sacli Kadin'i aldim... Baya uzunca bir süredir Orhan Pamuk okumuyordum. Nedense sacma sapan bahaneler bulup okumadim adami yillardir. Ama bu kitabin konusu ilgimi cekti bi de klasik Orhan Pamuk gibi de degil yani 600 sayfa anlatmamis :mrgreen: hadi dedim bu sefer okuyayim belki bu kitapla gene baglanirim kendisine. Kitabin konusu baba ogul iliskisi ve ogulun birey olma cabasi. Eh Orta Dogu kültüründe zor zanaat birey olabilmek. Ozellikle erkek icin. Konu ilginc umarim okumasi da keyiflidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle teşekkürler paylaşım için.Kitapyurdu ve idefix'te robot serisini tükenmiş olarak gördüm.Çok ender yakalanıyor serileri,ama bu okuduğum olağan halde heryerde var.Şuan ''Kırmızı Saçlı Kadın'' var listemde. Birkaç kitap daha var okumam gereken onlar biterken stoğa girer umarım.El değiştirmiş basımı anladığım kadarıyla ekşisözlükten, yakında basılcaklar güzel bir şekilde. Ozaman alıp okumak lazım.

Sonsuzluğun Sonu Ocak ayından farklı bir yayın evinden tekrar basıldı, bu nedenle bütün kitapçılarda bulunuyor. Umarım kalan kitapların da yeni basımları gelir. Vakıf serisinde bile 1 kitap eksiğim var, diğer serileri ise standart yerlerde bulmak imkansız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim elimdekiler de oldukça karışık aslında..İthaki, Altın ve Baskan Yayınları' ndan zaman içinde toplamıştım. Yeniden basım konusu bayağıdır gündemdeydi, ben de bekliyordum.

@@CoRd_eLL Yeni basımın Türkçeye çevirisi başarılı olmuş mu, izleniminiz nasıl? Ben seriyi ikinci defa bir arkadaşım için toplamaya çalışıyorum açıkçası ve bulamadığım gibi bulabildiklerim için 60-70 TL gibi fiyatlar telaffuz edildi. Eğer başarılıysa @@RFID 'nin de dediği gibi yeni basımı beklemek mantıklı gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de daha önce bulamayınca PDF üzerinden okumuştum Sonsuzluğu Sonu'nu, yeni baskıyı görünce kitabı aldım fakat halen elim gitmedi okumaya ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben çok kitaptan oluşan serilere başlayamıyorum, tekini alsam onu okuyana kadar diğerlerini bulamayabilirim diye korkuyorum, hakkında genel bir fikrim olmadan da tüm seti almaya cesaret edemiyorum. Zaman Çarkı serisi de, Vakıf serisi de buna kurban gitti, böyle böyle de gidecek herhalde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim elimdekiler de oldukça karışık aslında..İthaki, Altın ve Baskan Yayınları' ndan zaman içinde toplamıştım. Yeniden basım konusu bayağıdır gündemdeydi, ben de bekliyordum.

@@CoRd_eLL Yeni basımın Türkçeye çevirisi başarılı olmuş mu, izleniminiz nasıl? Ben seriyi ikinci defa bir arkadaşım için toplamaya çalışıyorum açıkçası ve bulamadığım gibi bulabildiklerim için 60-70 TL gibi fiyatlar telaffuz edildi. Eğer başarılıysa @@RFID 'nin de dediği gibi yeni basımı beklemek mantıklı gibi.

60-70 'e almayın pahalı. Ama ingilizceniz iyiyse ingilizcesini okuyun orjinalinden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sissoylu 3 :  Çağların Kahramanı. İkinci kitap öyle bir yerde bitmişti ki yarım yamalak İngilizcem ile 3. kitabı okumaya çalışıyordum. Hiç beklemediğimiz ve alışık olmadığımız kadar çabuk çıkan 3. kitabı hemen aldım. Yardıra yardıra okuyorum :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fakir Baykurt Eşekli Kütüphaneci' yi bitirdim. Güzel kitap, ülkemizdeki "hiç bir iyilik cezasız kalmaz" ile ilgili, övünmemiz gereken gerçek bir hikayeyi anlatıyor. 

Dili biraz "basit" geldi, sanki biraz daha genç yaştakilere ulaşmak için yazılmış gibi. Fakir Baykurt'un küçükken bir romanını okumuştum, oda çok ağır gelmişti. Demek tutturamıyorum ben bu işi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son Celil Oker'in Sen Olursun Ben Yasarim adli suc kitabini bitirdim. Valla dili cok basit, ilkokul ogrencisi rahatlikla okur. Müzige, edebiyata ya da yasanmisliklara cok fazla gondermeler var ha burada 10 yasindaki cocuk anlamayabilir ama iki google yapinca yazarin en anlattigini gayet kolay cozer. Edebi bir kitap degil kesinlikle, cerezlik ole okunabilir. Hikaye de ole acaip enteresan degil ve sonu gelsin diye haldur huldur heyecanla okunmuyor. Hatta olay kitabin son 2 bolumunde cozuluyor, oraya kadar da hic bir ilerleme yok. ha ipuclari veriliyor ama cok basit bir konu ve ben o kadar zevk almadim dogrusu

http://www.altinkitaplar.com.tr/celil-oker/sen-olursun-ben-yasarim/

Simdi Orhan Pamuk'un son kitabi Kirmizi Sacli Kadin'i okuyorum. O kadar güzel bir anlatimi var ki o kadar keyif alarak okuyorum ki anlatamam... Orhan Pamuk okumayi cooook ozlemisim. Siyasi soylemlerine bazen kizsam da gercekten Orhan Pamuk'u anadilimizde okuyabildigimiz icin cok sansliyiz.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Kirmizi-Sacli-Kadin/Orhan-Pamuk/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000679924

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Favori bilim kurgu yazarınız kim?

Edit: Asimov ve Le Guin'in bendeki yerleri apayrı olmakla beraber Jules Verne'in tüm BK okurları için başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum.

post-153-0-63616100-1460243156_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok