Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 438 mesaj var

George Orwell

Bilim kurgu okuru degilim ve sanirim George Orwell'i kitaplarini cok gercekci buldugum icin seviyor olabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün Orhan Pamuk'un "Kirmizi Sacli Kadin"ini bitirdim. Cok güzel bir kitap. Baba-ogul iliskisi, birey olabilme ve itaat etme konulari üzerine.. cok tatli bir anlatimi var. ben cok keyif alarak okudum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Favori bilim kurgu yazarınız kim?

Edit: Asimov ve Le Guin'in bendeki yerleri apayrı olmakla beraber Jules Verne'in tüm BK okurları için başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum.

Frank Herbert (Dune) 1. sırada daima. İkinci sırada da Philip K. Dick vardır benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olasılıksız ve Empati'nin yazarı Adam Fawer'ın yeni kitabı OZ çıktı. Ben de henüz okumadım ama ilk iki kitabı kadar iyiyse (ki öyle umuyorum) almaya değer. İlgilenenlere duyurulur :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olasılıksız iyiydi fakat bence empati ilk kitabın üstüne yatmıştı bolca. Umarım bu kitap olasılıksız kadar güzel olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her iki kitabı da beğenmiştim. Hafta sonu idefixe ve babil e baktım ekitabı çıkmış mı diye ama maalesef OZ yoktu. Niye çıkarmazlar anlamıyorum sonra da hardware satmaya çalışıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de birkaç gün önce Empati'ye başladım. Olasılıksız fena değildi. Bunu da taa 2011'deki safra kesesi ameliyatımdan sonra hastanede okumak için aldırmıştım hanıma :) Hastaneden zart diye "iyi bu, bişeyi kalmadı bunun" diye postalanınca okuyamamıştım. Kitaplıkta bekleyip duruyordu zavallım. Kısmet bugünlereymiş :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir türlü kindle vs gibi aletlerden kitap okumaya alışamadım. Hala kitabı elime alıp sayfaları çevirme ihtiyacı hissediyorum. Belki de satırların altını çizmek, kelimeleri yuvarlak içine almak, paragraflara işaret koyup sayfaların köşelerini kıvırmak hoşuma gittiği içindir.

Elbet bir gün basılı kitap bulamayacağız ama o zamana dek ben böyle iyiyim :)

Ben de Olasılıksız'ı daha çok beğenmiştim ama Empati'nin de kendine has bir güzelliği ve çekiciliği vardı. Bakalım OZ nasıl olacak. Bu sefer ölüm ve yaşam çizgisi arasında gidip gelecek gibi konu.

Online siparişler çok geç tedarik ediliyor, o yüzden bir iki iptalim oldu. Yarın gidip kitapçıları gezeyim bakalım bulabilecek miyim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hafta sonu İzmir forum d&r da vardı bolca.

Ben de e kitaba alışınca basılı kitap okumaz oldum. Altını çizmek kaydetmek nerede kalmıştım derdi olmadan birden fazla kitabı okumak bana çok iyi geliyor. E elbette sağdan soldan meraklı gözlerin ne okuyor bakışına maruz kalmamak da ayrı rahatlık.

Ama halen ekitap versiyonu çok az kopyayı engellemek felan herhalde amaç.

Biraz bekleyim çıkar herhalde ilk baskı bitince.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aldım kitabı Ada Kitap'tan. Dediğiniz gibi bolca vardı raflarda.

Girişinde ilginç bir teşekkür yazısı var. Fawer bu üçüncü kitabı özellikle Egemen isimli bir Türk yapımcının "iteklemesi" sayesinde yazabildiğini söylemiş. Zaten ilk kitaplar başta Türkiye olmak üzere (Amerika hariç) bir çok ülkede başarı sağlamıştı.

İlk iki bölümünü okuduğum kadarıyla eski dilini korumuş gibi görünüyor ancak o eski çekiciliği yok sanki. Henüz çok başlarındayım gerçi. Biraz daha şans tanıyacağım bakalım... Umarım "iteklemeler" yüzünden zoraki bir çalışma olmamıştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhabalar, aranıza yeni katıldım, heyecanlıyım:)

bayram haftasında aşağıdaki kitapları okudum. ilk ikisi kişisel gelişim, diğerleri kısa öykü ve roman kitapları.

evrenden torpilim var - aykut oğut:

yazar yaşanmışlıklarından çıkarımlar yaparak evrenin işleyişine bir yorum getiriyor, yararlı olabilecek bir bakış açısı. okunmayı hak etmeyecek kişisel gelişim kitaplarından değil. (çoğu gibi)

- tahmini okuma süresi: 2 saat.

kişisel ataleti yenmek - mümin sekman:

yazar aslında harika bir araştırmacı, yine saatlerce yapılmış araştırmanın özetini okuyorsunuz ama yine de çok gereksiz uzun. diğer kitaplarından daha az fayda sağlayacak bir kitap. başka kitaplarını bu kitabından daha çok öneririm.

öteki - fyodor mihayloviç dostoyevski: 

dostoyevski'nin çok başarılı olan ilk romanından sonra yazdığı ve başarısız olan ikinci romanı. okurlar, eleştirmenler ve çağdaşı yazarlar tarafından dalga geçilmiştir. dostoyevski öteki için edebiyata kattığı en önemli fikir olduğunu, fakat metnin biçimsel olarak başarısız olduğunu söyler. tarihin en iyi yazarlarından birinin, henüz o insan olmadan önceki başarısız bir denemesini okumanın ilginç ruh haliyle okunuyor.

-- tahmini okuma süresi: 4 saat.

kumarbaz - fyodor mihayloviç dostoyevski:

mükemmel bir duygu durum sahnelemesi. günümüzdeki romanlardan çok farklı bir hayal gücü gerçekliği ve duygusal gerçeklik sunuyor. insan olmaya devam edebilmek için yardımcı metinlerden. modern romanlara benzemediğinden aynı frekansı beklemek mantıksız olur. fakat doğru frekans bizim beklediğimiz frekans olmayabilir:)

- tahmini okuma süresi: 3 saat.

dr. jekyll ve mr. hyde - robert louis stevenson:

iyi ve kötünün yazarını geçip insanlığa mal olmuş bir kurgusu. müthiş bir somutlama, akıcı bir dil. kısacık, ve kesin okunmalı. uzun süreli araba yolculukları için youtube'dan okan bayülgenin sesinden de dinlenebilir.

satranç - stefan zweig:

yine enfes anlatım, insanda inanılmaz bir tatil yapmış yada müthiş bir yemek yemiş de tadı damağında kalmış hissiyatı bırakıyor. otoritenin sanattan ve yaratıcılıktan yoksunluğunu, ve aynı otoritenin kontrol edilemez şekilde içinden inanılmaz sanatçılar çıkarmaya mahkum olduğunu, gerçekten muhteşem bir dille anlatıyor. kapılmamak elde değil.

bir de eklemeden edemeyeceğim, j. r. r. tolkien'in elinden çıkmış efsane "silmarillion"u okudum. hem fantastik kurgunun babasıyla ilk tanışmam oldu, hem de gerçekten hayal dünyamın içerisinde bir yolculuğa çıktım. o yolculuk gerçekten varmış dedim yani:) yazara içtenlikle teşekkür ediyorsunuz.

- tahmini okuma süresi: çok saat.

konuyu okuduğumda e-kitabın bir çok kişi tarafından kullanıldığını gördüm, e-kitap benim için var olan ama kullanmayı hiç düşünmediğim bir şeydi. sevmediğimden veya karşı olduğumdan değil, sadece düşünmemiştim hiç. ama çok mantıklı görünüyor.

ssHds and Idefix beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda Adam Fawer'ın yeni çıkan kitabı OZ'dan bahsetmiştim. Tatilde okuma fırsatım oldu, izlenimlerimi paylaşayım istedim.

Olasılıksız ve Empati'den sonra çok umutluydum bu kitaptan. Çok ara vermiştim Fawer, o yüzden de güzel birşeyler çıkar diye bekliyordum ancak hayallerim suya düştü. Sırf bitirmiş olmak için okudum kitabı diyebilirim.

Tüm o reklamlara rağmen görüyorum ki ilk iki kitabın ismini kullanarak okuyucusunu kandırmayı seçmiş. Aslında Fawer'ın ne kadar kabahati var bu konuda bilemiyorum çünkü bu başarısızlığın ardında yine bir Türk var maalesef.

Kitabın giriş kısmında Egemen adında bir yayımcıdan bahsediyor Fawer. Bu egemen denen arkadaş resmen yazarın ensesinde boza pişirmiş "hadi yaz, yenisini yaz, bak çok güzel olacak vs." diye. Zorlaya zorlaya da işte bu çıkmış ortaya. Bu kitabı satar ama bir sonrakini satabilir mi bilmiyorum.

Kitaba gelince. Fawer bildiğiniz Oz Büyücüsü'nü almış, içine bolca kan ve dehşet eklemiş ve bir de günümüz jargonu ve teknolojisini de katarak elle tutulur hiçbir yanı kalmayan bir kitap çıkartmış ortaya. Hem de hikaye kısmına kendinden neredeyse hiçbir şey katmayarak. Kendi kattıkları kısımlar da en kötüleri zaten.

Nereden tutsanız elinizde kalıyor hikaye. Kana susamış vahşi yaratıklar, bolca kan, etrafa saçılan organlar, kan, vahşet, kan.... kan.

Eski kitaplarında verdiği bilgilerin yanında tasvirlerindeki başarı etkileyiciydi. Bunda o kitaplardaki parıltıdan eser yok.

Kısacası, farklı bir yorum okuyayım derseniz buyrun okuyun ancak eski kitapları kafanızdan tamamen silmeden kalkışmayın okumaya çünkü büyük hayal kırıklığı yaşarsınız benim gibi.

MaverocK beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu okuyacağım, bu dönemi anlamak için önemli . 

http://www.idefix.com/kitap/catismanin-anatomisi/orhan-bursali/arastirma-tarih/politika-arastirma/turkiye-politika-/urunno=0000000621689

Yukarda @@egefranco Satranç'ı tavsiye etmiş, ben de çok beğenmiştim. Youtube 'da sesli kitap olarak var , kitabın bire bir okuyor. Gayet başarılı, onu da dinleyebilirsiniz. 

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tamam ben de senden sonra okuyim... sole güzel bi yorum yazarsin de mi? :thumbs:

Norman Rosenthal 'ın kitabını biraz okudum. Şimdilik çok ilginç birşey yok , daha önce aynı konuda başka kitap okuduysanız yeni bir fikir yok. Kindle gelince gerisini okurum artık.Ona benzer Daniel Goleman'ın Focus isimli yeni kitabı var, onu da sıraya ekledim. Aşağıya yazarın konu üzerine konuşmasını link veriyorum, ilginizi çekebilir.

Araya Orhan Bursalı'nın "Bir çatışmanın anatomisi " girdi. Son dönemde bu konu ile çok yazılınca tabii içindeki bilgileri başka yerlerden okumuş olmuştum. Yinede daha detaylı. Bazı öngörüleri de tutmuş.  Olaylara tek boyutlu bakmıyor. Bence okunması gerek. 

Benim gibi audiobook seviyorsanız, aklınıza ama böyle "okumuş" oluyor muyum, yoksa kolayına kaçıp hile mi yapmış oluyorum sorusu geliyordur. Cevabı şuymuş.

" If, he argues, you take the question from the perspective of cognitive psychology -- that is, the mental processes involved -- there is no real difference between listening to a book and reading it. So, according to that understanding of the question: No, audiobooks are not cheating."

http://edition.cnn.com/2016/08/16/health/audiobooks-brain-cheating/index.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok