Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Freesync ile şimdilik bir sorunun daha var gördüğüm kadarıyla, Freesync destekli monitör Freesync destekli ekran kartına Displayport üzerinden bağlandığı anda monitörlerin overdrive ayarı OFF konuma geçip, daha sonra da ayar ne yapılırsa yapılsın OFF konumunda kalıyormuş.

Bunun çözümü için de sadece sürücü güncellemesi de yeterli olmayabilir gibi, monitör firmware güncellemesi de gerekebilir gibi birşeylerden bahsedilmiş, bu konulara da dikkat etmekte fayda var.

Freesync ve IPS 144Hz olarak bir çözüm yoktu, o boşluk da ASUS MG279Q ile dolacak, 2560x1440 Freesync, IPS ve 144Hz bir model, kasası da PG278Q ile benzer ki bu kasa gayet iyi, onu da söylemem lazım.

60Hz G-Sync ve Freesync modellerde input lag konusunda doyurucu bir test bulamadım, G-Sync için 120-144Hz olarak Vsync OFF durumu ile karşılaştırmalı testler var ama 60Hz için pek birşey göremedim ki o da çok önemli bir konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eninde sonunda herkes Freesync desteği verecek deniyordu ama bu gidişle tam tersi Tearing istemeyen G-synch'e mecbur kalacak gibi bir durum var şimdilik. AMD bir kere birşeyi "0" veya çok az sorunlu olarak piyasaya sürse ya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece tearing de değil, Stuttering için de etkili bu çözüm. Geçtiğimiz yıllarda niye çıkarılmadı, garip bir şekilde başka, ekzotik sayılabilecek şeylerle vakit kaybedildi anlamak mümkün değil.

G-Sync için de problem mi denilir artık kimine göre problem de olabilir şöyle birşey var, mesela Resetbutton için önemli olabilir.

G-Sync modülünde internal scaler yok, 4K G-Sync monitörü 1080p olarak kullanmak istiyorsan el mecbur GPU Scaling kullanmak zorundasın.

Mesela Freesync'te de bu olay yok, ama Crossfire ile çalışmaması, Overdrive aktif edilemediğinden oluşacak motion blur falan bunlar daha önemli problemler karşılaştırılınca.

Çözülebilir tabii bir şekilde ama ne zaman ve nasıl, bunlar da önemli konular. AMD'nin mesela 7970 crossfire çözümlerinde frame pacing çözümünü çıkarması baya bir vakit almıştı, o da eksik gelmişti v.b.

Böyle örnekler de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yıl 34' , 21:9 , curved monitorler bol bulunacak anlaşılan . Asus'da bir model tanıtmış. Curved işi "gimmick" deniyor tv için ama monitorde işe yarayabilir. Tv gibi değil , çok yakından kullanılıyor . 

Vatan'a gittiğimde bir bakındım , göremedim. Denedikten sonra alınabilir belki. 

http://www.guru3d.com/news-story/asus-rog-pg34q-34-ultra-wide-curved-g-sync-monitor-details.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orta düzey, genel kullanıcıya hitap eden ve hatta notebook'larda da rahat bulunabilen ekran kartları 4K görüntü ile rahatça başa çıkmaya başlamadan yaygınlaşmaz. Yaygınlaşmadan da benim için hiç bir değer ifade etmiyor. Bu süre herhalde en az 3 yıl yada ilerisini adresliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'ın hangi monitörü ? 4K Gsync mi, IPS 2K olan mı yoksa 21:9 34" olan mı ? :)

Ben gerçi monitör falan düşünmüyorum artık uzunca bir süre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

U28D590D var bende ve input lag var, tftcentral testinde falan da ortada bu, bunlar da farklı değil ise tavsiye edemem. Single bir derece de özellikle FPS hele multi FPS sorunlu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi o 4K monitörde input lag vardır belki ama ömründe hızlı bir monitör deneyimlememiş olan birisi bunu algılayamıyor malesef. Ben kendimden örnek vereyim sıradan bir monitör ile BF4 gayet mutlu mesut oynuyordum. Sonra bu yeni monitörü aldıktan sonra anladımki deli gibi ghosting ve input lag varmış resmen. 60 fpsde resmen takıla takıla slayt şov gibi hayal ile gerçek karışımı bir oyun oynuyormuşum meğer.  :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu iyi baya. 

http://hexus.net/tech/news/monitors/84350-acer-launches-xr341ck-34-inch-curved-qhd-freesync-monitor/

32' , Samsung 4k , FreeSync IPS monitor de geliyor. O da alınabilir kıvamda. 

Vatan'da dolaşırken gördüm. 28' 4k iki monitor var. Biri samsung , biri Asus 'tu herhalde. Fiyatları 1500-1800₺ gibi . O fiyatlara onlar da gayet makul. Boyut yeterli geliyorsa, o fiyata telefon yok artık.

Edit :

O Acer 34' 'in , Gsync destekleyen modeli de gelecekmiş. 100hz destekliyor. Daha da güzel. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörleri de genel olarak buradan konuşur olduk.

144Hz olarak 3440x1440 için Displayport 1.3 ve Pascal ile muadili AMD jenerasyonu beklenecek artık, bu jenerasyon ile 4K 144Hz monitörler de olabilir belki.

Ancak 2560x1080 35" 144Hz panel çıktı, ilk olarak Benq kullandı, Benq XR3501 modelinde kullanılıyor:

http://www.benq.com/product/monitor/xr3501/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intel de freesync e destek vereceğini açıklamış. Zaten beklenen buydu . Böylece Freesync monitor almaktan çekinmeye gerek kalmadı. Gsync 'in teknik üstünlükleri olduğu söyleniyor ama sanırım bunlar sürücü ile düzeltilebilecek farklar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence kaldı hala, AMD hiç arzu edilmeyen bir biçimde piyasadan çekilirse monitör gibi uzun soluklu bir yatırımın durumu da pek iyi olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'ın yukarıda belirttiğim modeli G-Sync ile 200Hz değerine overclock olabilmesi ile ilginç, her üretilen monitör 200Hz destekleyecek mi bu da tam açık değil şu anda ama desteklemezse de anlamı olmaz. Monitörün açıklanan fiyatı 1120 USD ve Aralık ayında bulunabilir olacağı söyleniyor.

Ayrıca curved bir monitör, 2000R değeriyle de çevreleyen bir monitör. Panel de VA TN değil.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta monitör her ne kadar 21:9 1080p bir monitör olsa da 200 FPS değerini yakalamak için çok ciddi GPU gücü gerektitir. Burada diğer bir sorun da 35 inch ve 1080p nedeniyle PPI değerinin düşüklüğü olabilir ama esas nokta 200Hz.

Acer'dan bir de G-Sync ile 100Hz overclock yakalayabilen X34 modeli gelecek, 34 inch 3440x1440 100Hz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne zamandır piyasayı takip etmiyordum, bu sayfadan yakalamaya çalışıyorum gündemi.

2013 yılında Dell 2312HM aldım, full-HD IPS panel, oldukça memnunum. Şu anda bunun muadili modeller hala üretiliyor mu?

27" 2560x1440 IPS modeller vardı, hala var mı bunlar?

Oyuncular için 120 Hz çoktan unutuldu, 144 Hz'e geçildi sanırım. Bunlarda Full-HD olup 144 Hz'i uygun fiyata sunan var mı?

Dediğim gibi bayağıdır uzak kaldım; belki basit sorular ama kısa bir cevap verebilirseniz sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

27" 144Hz 2560x1440 IPS-like panel modeller de var. G-Sync, Freesync'li olan modelleri de bulunabilmekte.

En uygun fiyatlı 144Hz 1080p 24" model ASUS VG248QE gördüğüm kadarıyla ama 24" IPS 144Hz bir model yok, bu boyut ve çözünürlükte hep TN paneller hakim, değişik olarak sadece Eizo Foris vardı, VA idi o da panel olarak.

Dell hala o tip monitörler üretiyor, sondaki 12, 13 gibi rakamlar seneyi ifade ediyor, böyle birşey bakılıyorsa da fiyatı ve input lag düşüklüğü ile Dell P2414H var, 80Hz'e overclock edenler olduğuna yönelik forum yazışmalarına da denk geldim hatta.

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok