Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Daha hiçbir incelemesi ve monitörün kendisi yok ortada o nedenle bilemeyiz bu konuları.

Ancak XB 270HU ile benzer panel kullanacaktır, XB 270HU incelemelerine bir bakın işinizi görebilecek gibiyse bu da görür.

merhaba

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-27-pa279q-genis-ekran-ah-ips-led-monitor.html

vatan satmaya başlamış.

şöyle de bi incelemesini buldum.

ProArt serisi bir monitör ve 10 bit destekliymiş. Kağıt üzerinde efsaneymiş. değerlendirilebilir ama tabi fiyat uçuk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben modeli beklenen oyun monitörü ile karıştırmışım oraya kilitlendiğimizden, bu monitör zaten var piyasada, ASUS'un proart monitörleri iyidir bu konularda ama size ne lazım önemli olan o.

Out of the box yüksek renk doğruluğu mu lazım, yoksa elinizde kalibrasyon cihazı var, farketmez, kalibre olmuş halde en düşük sapma gösteren monitör mü lazım, yine 10 Bit gerekli mi, 8 Bit yeterli mi ? Oyun da oynanacak mı bu monitörde, yoksa sadece profesyonel çalışmada mı kullanılacak bunlar hep önemli konular. Fotoğrafçıyım derken mesela bir hobi mi, yoksa meslek mi ? Hobiden ileri gitmeyen bir seviyedeyse tabii diğer yukarıdaki beklenti seviyesine göre de o kadar harcamaya girmeye gerek yok.

İncelemeler için de www.tftcentral.co.uk gayet yararlıdır, yine hazır monitör profilleri de var orada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PA279Q'nun paneli ile PG279Q'nun panelleri arasında ne fark var? Aynı panelseler biri 165hz çalışabilirken diğerinin de çalışması gerekmez mi? Kısıtlanmış olmasın, bir şekilde açılabilecek şekilde? Gerçi PA'da GSync yok bir de.

Edit: PG-PA karmaşası :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG279Q'nun paneli ile PG279Q'nun panelleri arasında ne fark var? Aynı panelseler biri 165hz çalışabilirken diğerinin de çalışması gerekmez mi? Kısıtlanmış olmasın, bir şekilde açılabilecek şekilde? Gerçi PA'da GSync yok bir de.

aynı panel değiller. ProArt da kullanılan panel 10 bit ve farklı bir IPS.

tasarımcılar hedef kitlesi olduğu için de GSync koymamış olmaları normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Asus PA279Q'de 144Hz özelliği yok sanırım, bahsedilmemiş. 2K IPS monitör sadece anladığım kadarıyla. PG279Q sanırım hem IPS 2K çözünürlük hem de 144Hz olarak gelecek.PA modeli 3000 lira üzerinde olduğuna göre onun da bu fiyatın üzerinde olacağı kesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus'un yeni modeli benim aklımdaki herşeyi karşılıyor ama TN olan versiyonunu bile vatan 3600'e veriyor, bunun fiyatını düşünmek bile istemiyorum.

Gerçekten anlamadığım şey'de 55 inç 4k, 3D vs. vs. televizyonların, hem de nispeten daha iyi olanları 4000-4500 arasında bulunurken onun yarısı kadar monitör nasıl bu kadar pahalı oluyor be?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çünkü hem çok daha kaliteli IPS panel var hem de 144 Hz desteği ve bu seviyedeki monitörlerde bulunan G-Sync desteği ile oyunlarda çok daha iyi sonuçlar veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O tv lerin çoğu aslında 30hz gibi birşey. 

Bu monitorlerde parlaklık , mat seçeneği gibi birşeyler var mı? Açıklamalarında birşey görünmüyor. Şu anda mat T260 kullanıyorum. Yansıma sıfır.  Samsung tv , parlak ekran. Gündüz ayna gibi, birşey izlenmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki Monitör de çok güzel. İkisinin de iyi ve kötü yanları var. aslında iyi ve kötü yanları olarak lanse etmek de yanlış çünkü hedef kitleleri farklı. 

ASUS PA279Q daha çok grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar üzerine geliştirilmiş. 

ASUS PG279Q Oyuncular için geliştirilmiş.

iki panelin de kendine has özellikleri var.

İki panel de IPS panel ancak türleri farklı.

PA modelinde Advance High IPS panel kullanılıyor. Bu panel gerçek 10 bit renk verebiliyor ve 99% (Adobe RGB), 100% (sRGB), 120% (NTSC)  karşılıyor.

ASUS PA279Q

Panel Boyutu: Geniş ekran 27.0"(68.47cm) 16:9

Renk Doyumu : 99% (Adobe RGB), 100% (sRGB), 120% (NTSC)
Panel Türü : AH-IPS
Gerçek Çözünürlük : 2560x1440
Piksel Değeri : 0.233mm

Ekran Yüzeyi Mat
Parlaklık(Max) : 350 cd/㎡
Ekran Renk Sayısı : 1073.7M (10bit)

ASUS PG279Q

Panel Boyutu: Geniş ekran 27.0"(68.6cm) 16:9
Renk Doyumu : 100%(sRGB)

Panel Türü : WLED / IPS
Panel Işıklandırması / Type : In-Plane Switching
Gerçek Çözünürlük : 2560x1440
Piksel Değeri : 0.233mm
Ekran Yüzeyi Mat
Parlaklık(Max) : 350 cd/㎡
Ekran Renk Sayısı : 16.7M (real 8 bit)

PG modeli WLED / IPS panel kullanıyor. 

Bu panelin görüş açıları da Art serisi gibi korunuyor.  renk 8 bit'e düşüyor, aynı zamanda 100% (sRGB) karşılanıyor ancak Artı serisinde ki adobe sertifikaları bu panel de bulunmuyor. Artı olarak  oyuncular için GSync ve 165hz özeliikleri ekleniyor. 

ASUS sayfasından değerler alınmıştır.

gereken cevaplarınız burada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki panel de IPS değil, PG279Q AHVA panel, IPS panel dediğiniz vakit IPS LG firmasının patentli, tescilli ürünüdür, bir başka firma LG'den izin almadan IPS panel falan üretemez, piyasada bir monitörün IPS panel olduğu belirtiliyorsa paneli doğrudan LG üretimidir. PG279Q monitörün paneli AHVA ve AU Optronics üretimi. AH-IPS panellerin hepsi de 10 Bit değil, düşük olanı da var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki panel de IPS değil, PG279Q AHVA panel, IPS panel dediğiniz vakit IPS LG firmasının patentli, tescilli ürünüdür, bir başka firma LG'den izin almadan IPS panel falan üretemez, piyasada bir monitörün IPS panel olduğu belirtiliyorsa paneli doğrudan LG üretimidir. PG279Q monitörün paneli AHVA ve AU Optronics üretimi. AH-IPS panellerin hepsi de 10 Bit değil, düşük olanı da var.

iki panel de IPS.

hocam bu veriler ASUS'un kendi teknik dökümanları. IPS panel LG üretimi ama artık bir çok marka için üretimi yapıyor.  Keza zaten incelemelerde de belirtildi. ProArt serisinin en son çıkanı gerçek 10 bit paneldir. sırf bunun sertifikasyon belgesiyle geliyor kutudan. bu panelin incelemesi teknoseyir de de vardı hatta bir önceki modeli. 

hatta link veriyim hadi :)

https://www.asus.com/Monitors/PA279Q/

https://www.asus.com/Monitors/PA279Q/specifications/

True Color, Absolute Fidelity: Professional 27” Pre-calibrated AH-IPS 16:9 2560 x 1440 WQHD LED-backlit Monitor
  • Factory pre-calibrated for unmatched color accuracy (∆E< 2) with 99% Adobe RGB, 100% sRGB, and 120% NTSC
  • Professional 27-inch AH-IPS display with 2560 x 1440 WQHD resolution and 109 pixels per inch for greater image detail

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anlatamadım, AH-IPS olması illa 10 Bit olduğunu göstermez tekrar belirtmek gerekirse, LG'nin de 144Hz 2560x1440 IPS panel üretimi falan yok, bu paneller AU Optronics üretimi AHVA paneller, bazı yerlerde IPS falan diye belirtilmesi farketmez, benzer teknoloji olduğu için öyle belirtiliyordur ama bunlar IPS değil, aynı şeyleri tekrar etmeyeyim, daha fazla da uzatmaya gerek yok AU Optronics'in teknolojisinin adı AHVA'dır IPS değildir kısaca ve basitçe.

Konu dışı olarak, LG dışında LG'nin lisans verdiği yerler hakkında bilgim yok ama zannetmiyorum, LCD panel üretimi gayet karmaşık bir konu Sony dahi panellerini LG ve Samsung'dan alıyorken böyle fason üretimler falan bana mantıklı gelmedi.

EDIT: Orada şimdi farkettim iki panel de demişim oradan PA279Q da IPS değilmiş gibi anlaşılmıştır, o ifade yanlış olmuş aceleyle sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anlatamadım, AH-IPS olması illa 10 Bit olduğunu göstermez tekrar belirtmek gerekirse, LG'nin de 144Hz 2560x1440 IPS panel üretimi falan yok, bu paneller AU Optronics üretimi AHVA paneller, bazı yerlerde IPS falan diye belirtilmesi farketmez, benzer teknoloji olduğu için öyle belirtiliyordur ama bunlar IPS değil, aynı şeyleri tekrar etmeyeyim, daha fazla da uzatmaya gerek yok AU Optronics'in teknolojisinin adı AHVA'dır IPS değildir kısaca ve basitçe.

Konu dışı olarak, LG dışında LG'nin lisans verdiği yerler hakkında bilgim yok ama zannetmiyorum, LCD panel üretimi gayet karmaşık bir konu Sony dahi panellerini LG ve Samsung'dan alıyorken böyle fason üretimler falan bana mantıklı gelmedi.

Asus teknik dökümanlarda herkesi kandırıyor o zaman. LG ile davaları ne zaman başlıyor? merakla takip edelim. Şuan elimde 10 bit Adobe sertifikasyon belgesi var. Adobe da dava edecektir ASUS'u o zaman. 10 bit değilse bu paneli.

PA ve PG panellerini çıkarmasıyla ciddi bir dava yükü altına girmiş firma. ben onların yerinde olsam tez elden çıkarırım ürünleri. Derhal proart ve game modelleri dava söz konusu LG ve Adobe tarafından. isim haklarını kullanamazlar. Üstüne üstük kullanıcı davalarını saymıyorum bile. Tasarımcılar bu panel de bizi kandırdın diyip dava açarsa bireysel başa çıkamaz Asus. 

üzüldüm şuan onlar adına.

Saygılar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amma gereksiz uzadı, o panel 10 Bit'tir. PG279Q da IPS benzeri bir teknoloji olan AHVA kullanıyor, anlamayacak birşey yok bunlarda, biraz daha böyle gereksiz uzatalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amma gereksiz uzadı, o panel 10 Bit'tir. PG279Q da IPS benzeri bir teknoloji olan AHVA kullanıyor, anlamayacak birşey yok bunlarda, biraz daha böyle gereksiz uzatalım.

e ben zaten ona 10 bit diyordum diğeri değil :) ben PA için konuşuyorum. PG modelinin paneli zaten farklı bunu yazdım önceki mesajlarda. Dediğin gibi AHVA kullanıyordur ama isimlendirmesini IPS yapmıştır Asus. cunku grey to grey süresi IPS panel için fazla iyi. 

bir önceki sayfada bir site önermiştin.

orada Asus PA279Q zaten LG AH-IPS yazıyor. http://www.tftcentral.co.uk/ 

Diğeri için  PG olan yani AHVA IPS yazıyor. onu da farklı isimlendirmiş Asus. Halt etmiş yani :D ama sonuçta IPS in karakteristik özelliklerini koruyor bir noktaya kadar. 

aslında aynı şeyleri konuşuyoruz da bir türlü anlaşamadık  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o konuda haklısın

AH-IPS de kendi içinde kaliteliler olarak ayrılıyor. 
iyi olanları 8 bit. 10 bit e kendileri bir takım işlemler ekleyerek çıkıyorlar.

bazıları da dediğin / dediğim gibi gerçek 10 bit. 

zaten fiyat farkı da oradan geliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o değilde eğer dediğin gibiyse PG olan model de AHVA panel kullanıyorsa ki öyle görünüyor teknik dökumanlarda bildiğin IPS yazılı. LG isim hakkı var IPS de. üretimi değilse yazmaması gerekli. niye yazmamışlar anlamadım. geyik yapıyoruz ama LG bir uyarı atması lazım kendi fikrimce.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AHVA paneller IPS tarzı, tipinde, benzeri gibi ifadelerle geçer ama IPS LG'nin malıdır, bu ismi başkaları kullanamaz kendi üretimlerinde AU Optronics kendi ürettiği bu panellerdeki teknolojisini AHVA olarak tanımlamaktadır, teknoloji de birebir aynı olamaz çünkü IPS LG'nin, benzeri olur belli noktalara kadar kanuni bir sorun olmaması için, Samsung'da benzer şekilde PLS paneller üretmektedir o da IPS ismini kullanmaz ama piyasada böyle bir yanılgı var, IPS denilip geçiliyor ama değil işte onun adı başka birşey PLS veya işte AHVA, bunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok