Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.985 mesaj var

Teşekkürler! G-Sync gördüğüm kadarıyla ciddi bir maliyet ekliyor fiyata.

ASUS FG248QE 1.400 TL civarına bulunabiliyormuş, ben de bu civarda olacağını düşünmüştüm. Yüksek Hz denilince paneller hep TN oluyor evet. Sanırım oyun için bunlar daha iyi ama; yanlış hatırlamıyorsam bir ara IPS panel denemiş ama 60 Hz'e dayanamamıştınız?

Eizo'nun fiyatına bakmak dahi istemiyorum :D

Dell bilgisi için de teşekkürler, evet o yıl bilgisini biraz geç de olsa farkettim :) Güzel bir seri bence, 60 Hz yeterli deniliyorsa amatör foto - video uygulamaları için de gayet uygun. Input lag düşük, ghosting yok, renk doğruluğuna önem veriyorsanız hem kutudan çıktığı haliyle fena değil hem de kalibrasyonla mükemmele yakın oluyor.. Açıkçası oyun PC'si toplama hayalim gerçek olursa elimdeki 2312 ile bir süre devam ederim; 60 Hz'i geçmediğim sürece (arada foto da işleyen birisi için) daha iyisi yok gibi bir şey.

Bu arada, monitörü alırken abisi 2412'yi alma ihtimalim de vardı fakat PS3 ile de kullanacağım için almadım - paneli 1920x1200 ve 1:1 pixel mapping olmadığı için mecburen oyun grafiklerini "uzatacaktı". 2312'nin PS3 ile kullanımından da gayet memnundum; sonra LCD TV aldık, ona geçtim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim.

Dell 2312HM çok kalın anti glare kaplaması ile baya şikayet edilen bir model bildiğim kadarıyla.

Ancak gördüğüm kadarıyla baya düşük input lag ve 60Hz'e göre iyi pixel cevap süresi var.

Benim 60Hz ile meselem şuydu:

Tearing, stuttering dayamamadığım şeyler, bu nedenlerle de Vsync açıyorum(doğrusu açıyordum, G-Sync ile böyle şeylere gerek yok) Vsync açıldığı anda da hoşgeldin input lag olduğu için en çok oynadığım multiplay FPS oyunları oynanmaz hale geliyor(du).

Ancak sadece single oyun oynasam, multiplay FPS ile bu kadar vakit geçirmesem IPS 60Hz veya daha iyisi 4K 60Hz tercih edebilirim. 4K gerçekten muazzam, tablet gibi oluyor neredeyse görüntü PPI yüksekliğinden.

IPS-like 144Hz mesela Acer XB270HU çıktı, 144Hz, 2560x1440.

Ancak monitör ile ilgili backlight bleeding şikayetlerinden sanıyorum Amazon satmayı bıraktı bunu yanlış bilmiyorsam.

Yani daha tam oturmadı bu modeller, tabii G-Sync olarak bahsediyorum, Freesync modeller de var bu özelliklerde.

Bir de benim esas ilgimi çeken 21:9 monitörler var ama bant genişliği yetersizliğinden, bunların 3440x1440 144Hz olanları için Displayport 1.3 beklemek gerekecek.

21:9 3440x1440 144Hz IPS-like veya VA panel G-Sync bir monitör bekliyorum ben de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VG248QE de bu arada Amazon'da da var ve buraya gönderiyor ama tam maliyetini görmek için sepete atıp, bir bakmak lazım.

Daha uyguna gelebilir belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Predator X34 ve Z35 gelecek. Yanlış vermişsiniz model isimlerini, Acer'ın sitesinde var bunlar, özellikleri falan. X34 34 inç, 21:9 3440x1440, IPS panel 8 Bit+FRC büyük ihtimal ve G-Sync ile overclocked olarak 100Hz desteği olduğu söyleniyor, G-Sync yoksa 75Hz. Z35 ise 35 inç 21:9 2560x1080, VA panel, G-Sync ile 200Hz overclocked, G-Sync yoksa 144Hz.

http://www.acer.com/predator/en_US/predator_x34.html

Bu adresten bakılabilir, daha gelecek modeller var bahsettiklerim dışında, benim ilgim 21:9 modellere.

Ayrıca bu belirttiğim 21:9 modellerin ikisi de curved.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada AU Optronics yeni bir panel hazırlıyormuş(oyun monitörleri ile ilgili tek panel üreticisi herhalde) 30" 2560x1080 144Hz VA panel 2000R curved sRGB ve en önemlisi VA panellerin bir özelliği olan 1:3000 kontrast oranı.

Bu panele sahip monitörler en erken seneye Haziran falan gibi ortaya çıkabilir denilmiş.

Ayrıca yine AU Optronics'den 24 inç 144 Hz yeni TN panel de geliyor, bunun özelliği ise 2560x1440 olması ve bu nedenle daha yüksek PPI değeri ile 144Hz yan yana getirmesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerin piksel yoğunlukları ile bilgileri de buradan verelim merak edenler için:

24" 1920x1080-91.79 PPI

27" 1920x1080-81.59 PPI

27" 2560x1440-108.79 PPI

28" 3840x2160(4K)-157.35 PPI

27" 5120x2880(5K)-217.57 PPI

34" 3440x1440(Ultrawide QHD)-109.68 PPI

29" 2560x1080(Ultrawide FHD)-95.81 PPI

22" 1680x1050-90.05 PPI

19" 1440x900-89.37 PPI

Hayalet and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir 16:9 LCD bilgisayar monitörlerinin geçmişten bugüne yaygın kullanılan modellerinden gelirsek gözlerin genel olarak 90 PPI piksel yoğunluğuna alıştığını, bunun üzerine çıkıldıkça daha iyi, altına inildikçe ise daha kötü bir görüntü algılama durumu ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz, boyut falan bağımsız olarak, ancak boyutla ilgili olarak da bu algı değişebilir tabii o kadar çok değildir ama misal 22" 1680x1050 monitöre birçok kişi 27" 1920x1080 bir monitörü tercih edebilir, hatta eder bence.

Çarpıcı bir örnek de mesela 27" 1920x1080 monitöre alışmış gözler 28" 4K bir monitör gördüğü vakit bayram edebilir. Boyutun 1 inç büyümesine rağmen. Hatta 27" 5K çok daha da çarpıcı.

Kendi adıma 100 PPI üzeri değerlerde görüntü iyi geliyor bana, bunun üzerine çıkıldıkça beğenim artıyor, 100 PPI altında görüntü kalitesi algım iyi yönde değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer, Predator serisi ile baya bir ağırlık verdi bu işlere.

İki yeni model daha geliyor, geçen yılın ucuz TN 4K modellerinden sonra XB271HK ile 27" IPS panele sahip 4K bir model geliyor. G-Sync destekli bu model dikkat 75Hz ile geliyor. Sanıyorum yine G-Sync modülü üzerinden overclock söz konusu. 27" 4K için küçük olarak görülebilir ancak IPS, G-Sync ve 75Hz bir arada oyunculara yönelik başka herhangi bir model de yoktur.

Geçen sene çıkan ve G-Sync olarak türünün tek örneği olan(Freesync tarafında da benzer ASUS MG279Q var, o da o tarafta tek örnek) 27" IPS 2560x1440 144Hz destekli XB270HU modelinin güncellenmiş versiyonu XB271HU geliyor. XB270HU okuduğum kadarıyla şikayetlerden bir ara Amazon'dan satıştan falan kaldırılmış, Amazon'dan getirtmeyi düşünen varsa güncellenmiş versiyonunu beklesin derim.

Daha önce de bahsettik gerçi ama Predator X34 ve Z35 adlı ultrawide modeller de geliyor. X34 34" IPS 3440x1440 75Hz ancak G-Sync üzerinden overclock ile 100Hz. Bu noktada benzer özelliklerdeki ASUS PG348Q da beklenebilir, ondan direkt 100Hz olarak bahsediliyor.

Yine bu arada çok böyle model bekleyen var eğer yakın zamanda TN dışı, ultrawide, 120-144Hz 3440x1440 model bekleyen varsa daha baya beklemeleri gerekecek. 3440x1440 100Hz bantgenişliği sınırına dayanıyor Displayport 1.2 standardının.

Bu noktada Z35 çok ilginç 200Hz gibi akıl almaz bir overclock değeri ile geliyor, daha önce Eizo Foris'te de 240Hz modu vardı ama o gerçek değildi, TV'ler gibi araya kare ekleme ile ilgili bir teknolojiydi, bu direkt 200Hz overclock ile.

Bu arada bunların hepsi yılbaşına kadar gelecek modeller, yani yakın zamanda çıkacak.

Tabii ASUS dışında, ASUS monitör duyurduktan sonra çıkarması baya bir süre alıyor, o monitör sanırım Haziran-Temmuz 2016'dan önce gelmez.

Yine Acer modeller için her monitör o hızlara overclock olabiliyor mu, bu özellik kullanılırsa garanti ne oluyor, görüntü bozulması oluyor mu v.b. sorular için incelemeleri beklemek gerekecek.

Monitör alımında da hep birşeylerden vazgeçilmek zorunda kalınması da yıllardır ayrıca bir sorun. 120-144 Hz mi istiyorsun, TN panele mahkumsun, renk doğruluğu, düzgün renkler, görüntü istedin IPS veya VA alacaksın 60Hz ve dahası modeline göre ağır lag ve piksel cevap sürelerine mahkumsun.

Bu anlamda yıllardır ancak rüyalarda görülebilecek IPS özelliklerinde panel, 1080p'den büyük çözünürlük ve 120-144Hz tarama hızı AU Optronics'in AHVA panelleri ile piyasaya girebildi, Acer ve Asus XB270HU ve MG279Q buna örnek.

Son aşamada ultrawide bu tarz bir model görmek kaldı, Z35 ve benzeri Benq XR3501 ile yaklaşıldı ancak bant genişliği nedeniyle çözünürlüğün 2560x1080 seviyesinde kalması ve bu nedenle 79 PPI gibi son derece düşündürücü bir değerde kalınması ile yarıda kalmış bir görüntü ortaya çıktı.

Yeni nesil ekran kartları, Displayport 1.3 ile o rüya model de gelecektir diye düşünüyorum.

TiesTorN, ZvAnA, Griffon and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ başlıklar değiştiriliyor mu ? şimdi denedim , olmadı.

Bu yeni çıkan monitorlerin hepsi alınır düzeye gelmiş. 21:9 curved modellerden birini alırım ,gelince.

Gsync ile Freesync in karşılaştırmaları var . Kullanıcılar Gsync i tercih ediyorlar.  Yanılmıyorsam 100hz 21:9 , gsync te var, freesync te yok. Gsync te al sınır da daha düşük. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ingilizce kullanırsanız forumu, türkçedeki saçmasapan çevirilere maruz kalmayıp nereden çevireceğinizi daha rahat bulursunuz aslında :D

görsel editör müydü neydi bişey yazıyodu mesajı editlerken, oraya tıklayıp full editör sayfasına geçip oradan değiştirmek gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ başlıklar değiştiriliyor mu ? şimdi denedim , olmadı.

Bu yeni çıkan monitorlerin hepsi alınır düzeye gelmiş. 21:9 curved modellerden birini alırım ,gelince.

Gsync ile Freesync in karşılaştırmaları var . Kullanıcılar Gsync i tercih ediyorlar. Yanılmıyorsam 100hz 21:9 , gsync te var, freesync te yok. Gsync te al sınır da daha düşük.

Gsync monitörlerde alt sınır gördüğüm kadarıyla 30Hz, Freesync'te genel olarak 40'lardan başlıyor bu, ama Freesync'te daha başka ilginçlikler var:

Freesync monitörlerin bazılarında Freesync aktifken monitörün overdrive fonksiyonu bozuluyor, overdrive aktif olsa bile ayarlardan maalesef kapalı duruma geçiyor ve tabiiki piksel cevap süresi bundan gayet kötü etkileniyor. Bu problem mesela ilk Freesync monitörlerden olan Acer XG270HU modelinde vardı. Problem kabul edilerek konu ile ilgili sürücü güncellemesi yayınlandı hatta sanıyorum ama bu da yeterli değildi sadece, monitöre müdahele edilerek bir firmware güncellemesi de gerekiyordu. Bu problem sonrasında ne oldu bilemiyorum, en azından güncel modellerde giderildiğini düşünebiliriz ama yine de Freesync monitör alınacaksa bu problemin olmadığına dair incelemelerden teyit alınması yerinde olur.

Bir ikinci konu mesela ASUS MG279Q'da Freesync aralığı 35Hz-90Hz arası, monitör 144Hz destekli ama Freesync 90Hz'e kadar, 90 FPS üzerine çıktığın an Freesync bitiyor.

Yine G-Sync ile FPS Limiter devreye giriyor aktif olduğu an, monitör 144Hz ise 144 FPS civarında sonlandırıyor(anlık olarak bir miktar aştığı oluyor ama ileri gitmesine izin vermiyor, 144 FPS'ye çekiyor) Freesync'te limit olayı yok, FPS Freesync limitini aştığı anda Vsync kapalı ise Vsync OFF modundan devam ediyor, ben mesela bu özelliği beğenmedim, Nvidia'nın FPS limitleme çözümü daha iyi bence, neden Vsync OFF olarak yararlanayım, AMD çözümünü daha özgür bulan da vardır belki bilemiyorum.

Acer özellikle G-Sync monitörleri hep overclocklu olarak duyurmaya başladı, normalde 144Hz ise G-Sync ile 200Hz, normalde 75Hz ise G-Sync ile 100Hz gibi. Bu noktada da G-Sync modülünün getirdiği bir teknik kolaylık falan var sanıyorum, bu da ilginç bir nokta. Freesync modellerde böyle fabirkasyon bir overclock görmedim.

ASUS PG278Q G-Sync monitörümle Battlefield 4 Team Deathmatch modunda yaptığım denemelerimde G-Sync aktifken 60Hz oynanabilir değil, 75Hz yine iyi değil 60Hz kadar kötü değil ama 75Hz de kesinlikle yeterli değil, 100Hz ise sınırda, kabul edilebilir bir deneyim sunuyor.

Yani bu kadar para verilecekse bence kesinlikle 100Hz aşağısında bir modele bakmamak gerekli, gerçi herkesin oyun alışkanlıkları nedir bilmek mümkün değil, bu konuda ne kadar genel konuşulabilir bu bakımdan ancak ASUS PG278Q özelinde görüntü kalitesi de bozuluyor. 60 Hz görüntü kalitesi ile 144 Hz görüntü kalitesi arasında dağlar kadar fark var Battlefield 4'te.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da unutmayalım, G-Sync ile ULMB(Ultra Low Motion Blur) desteği de geliyor(G-Sync modülünde olan bir özellik, eklemeye gerek yok).

Freesync'de ise bu varsayılan bir özellik değil destekleyen var, desteklemeyen var.

ULMB basitçe ekranın arka ışığını hızlıca açıp kapatarak CRT benzeri bir tecrübe ile LCD panel ghosting problemini ortadan kaldırmaya yönelik bir çözüm. İlk olarak 3D Vision destekli monitörlerde Lightboost adı ile, kullanıcı müdahalesi ile ortaya çıktı, ULMB onun gelişmiş, renk ile ilgili problemleri ortadan kaldırmaya yönelik hem de resmi bir hali.

Yanlız aktif hale getirmek için G-Sync'in kapalı olması gerekiyor, 120Hz üzerine de çıkmamak gerekli tarama hızında ve monitörün ışığını aşırı düşürüyor, açıldığı anda monitör ışığı en son ayara köklüyor. Ama görünmeme falan gibi bir problem yok, odada ışık açıkken bile görüntünün ışığı yeterli oluyor. Milletin yorumlarına bakarsanız 120 FPS sabit alınabilen oyunlarda Vsync ON ile ULMB, dalgalanma yapan oyunlarda ise Vsync OFF ve G-Sync açılmasını öneriyorlar ama ULMB bende baş ağrısına yol açıyor, kullanamıyorum uzun süre.

ULMB açısından da durum bu şekilde.

Bir de artık modası geçti ama G-Sync tarafında gözlükle 3D oyun oynamayı sağlayan 3D Vision desteği var, ama bu otomatik bir özellik değil. Benim TN panel PG278Q monitörümde bu destek var, ama AHVA(IPS Benzeri) panel Acer XB270HU bu özelliği desteklemiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu oc.lu ürünler falan da çıktı ya iş iyice çorba olmaya başladı. Son monitörümü aldığımda 24", 120hz ve 1080p bir monitör benim için yeterliydi. Şimdi fullhd mi, 2k mı, 4k mı, 16/9 mu 21/9 mu, g-sync mi freesync mi 24 mü 27 mi daha mı fazlası, hdmi 2.0, usb 3.0 vs vs vs. Anladığım o ki benim yeni bir monitör alışım epey bir süre sonra olacak.  :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu oc.lu ürünler falan da çıktı ya iş iyice çorba olmaya başladı. Son monitörümü aldığımda 24", 120hz ve 1080p bir monitör benim için yeterliydi. Şimdi fullhd mi, 2k mı, 4k mı, 16/9 mu 21/9 mu, g-sync mi freesync mi 24 mü 27 mi daha mı fazlası, hdmi 2.0, usb 3.0 vs vs vs. Anladığım o ki benim yeni bir monitör alışım epey bir süre sonra olacak. :mrgreen:

Aslında iki ürün var bizi ilgilendiren.

-4k monitorler. Bunlar 60hz nin üzerine çıkamıyor arabirimden dolayı

-21:9 monitorler . 1080p olanlar 144hz gib hızlara çıkıyor . Ama bu çözünürlük bence düşük. 1440p olanlar var. en fazla gsync li model 100hz veriyor. Bizi ilgilendiren bu.

OLED güzel de , ben onu beklemezdim. Şimdi bunlardan birini alırım. Sonra OLED çıkınca ,ona geçerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında iki ürün var bizi ilgilendiren.

-4k monitorler. Bunlar 60hz nin üzerine çıkamıyor arabirimden dolayı

-21:9 monitorler . 1080p olanlar 144hz gib hızlara çıkıyor . Ama bu çözünürlük bence düşük. 1440p olanlar var. en fazla gsync li model 100hz veriyor. Bizi ilgilendiren bu.

OLED güzel de , ben onu beklemezdim. Şimdi bunlardan birini alırım. Sonra OLED çıkınca ,ona geçerim.

OLED bekleme konusunda ben de katılıyorum, daha uzunca bir süre geleceğini zannetmiyorum, LG dışında büyük panel üretimini beceren yok halen.

Yıllardır kullanıyoruz da daha önce de ifade etmişimdir, 6-Bit, PWM titreme olan TN panelleri kullanıp duruyoruz.

Bende halen eskiden kalan ilk 120Hz örnek Samsung 2233RZ duruyor ve kullanıyorum bunu bir bilgisayarımda ancak yani pek yüzüne bakılır bir monitör değil, o zamanlar bana çok da kötü gelmiyordu, bu model de LED aydınlatma falan da yok, eski usül CCFL aydınlatma var.

Yine LED aydınlatma 120Hz Benq XL2420T 6-Bit TN monitörüm de takılı halen bir bilgisayarımızda o da maalesef tatmin edici bir görüntü vermekten uzak.

Şu anda kullandığım PG278Q da TN ama bari 8- Bit gerçek renk derinliği var, bir miktar da PPI yüksekliğinden görüntü kötü gelmiyor o kadar.

Bu bakımdan bu tip 120-144Hz TN modellerden burada bahseden olmadı ama iyi görüntüsü var diye bahsetmek pek doğru olmaz.

Görüntüleri tatmin ediyordur bu konuda hiç diyecek birşeyim olmaz ancak bunlara iyi görüntü sunuyor dersek bu yanlış olur.

Monitör de o kadar para harcanıp yapılan PC'nin nihai sonucu ortaya koyduğu nokta, Birkaç bin USD'lik PC'den monitörlerin anlayamadığım sebeplerle hala arzu edilen noktaya gelmemesi nedeniyle paraya karşılık görüntü kalitesi tatminini alamıyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin görüşe karşı birşey yazmadım, genel olarak kanaat belirttim, 100Hz olarak gelecek olan Acer X34 Predator IPS panel bir monitör, G-Sync olmayan versiyonu piyasada şu anda hatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bakımdan bu tip 120-144Hz TN modellerden burada bahseden olmadı ama iyi görüntüsü var diye bahsetmek pek doğru olmaz. 

Buna aynen katılıyorum, monitörümü ilk aldığımda hızı aklımı başımdan almış ama renk ve görüntü kalitesi büyük hayal kırıklı olmuştu benim için. Şimdi o monitörün renkleri bana artık normal geliyor ama ne olduğunu biliyoruz. Ben aldığım zaman oyun için parasının karşılığını verebilecek bir monitör yoktu sanırım hala yok bir kaç 4K monitör görmüşlüğüm var deli gibi hayalet, takılma ne ararsan vardı. 

Bu arada modelini unuttum asusun bir modeline niyetlendim 144hz yine freesyc ama hem AMD ye güvenemedim hemde 70fps freesyc limitli. Acil ihtiyaç yoksa biraz daha beklenmeli sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buna aynen katılıyorum, monitörümü ilk aldığımda hızı aklımı başımdan almış ama renk ve görüntü kalitesi büyük hayal kırıklı olmuştu benim için. Şimdi o monitörün renkleri bana artık normal geliyor ama ne olduğunu biliyoruz. Ben aldığım zaman oyun için parasının karşılığını verebilecek bir monitör yoktu sanırım hala yok bir kaç 4K monitör görmüşlüğüm var deli gibi hayalet, takılma ne ararsan vardı.

Bu arada modelini unuttum asusun bir modeline niyetlendim 144hz yine freesyc ama hem AMD ye güvenemedim hemde 70fps freesyc limitli. Acil ihtiyaç yoksa biraz daha beklenmeli sanırım.

O niyetlendiğin ASUS MG279Q.:)

35-90Hz arası Freesync desteği var ama monitör AHVA(IPS benzeri) panel kullanıyor ve 144Hz desteği de var. 2700 TL falan gibi bir fiyatı var burada.

Bu kadar paralara AHVA G-Sync bir model almak daha doğru olur bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   1 üye