Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Öyle çok çok geniş bilgim yok bu konularda ama monitör incelemelerini falan okumayı, yeni teknolojileri denemeyi seviyorum. Yapayım öyle bir liste açıklamalı falan referans açısından artık bilgim, okuduklarım dahilinde.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus ROG PG278Q.

Bu monitoru ben de senenin basindan beri kullaniyorum. Alirken verdigim 800 kusur dolar icime oturmustu, cunku yakin zamanda bolca alternatifi turer ve fiyat duser diye dusunuyordum. Fiyat dusmus (amazonda 600 dolarin altinda) ama hala pek alternatif yok gibi. Bu yeni fiyatiyla hala cazip duruyor, simdi yeni monitor alacak olsam yine bunu alirdim.

Basta 144hz ve Gsync'ten cok bisey anlamamistim ama kullandikca ve alistikca farki daha iyi goruyorum. Ote yandan Gsync ile vsync arasinda pratikte pek bir fark yok ama gereksiz buffer frame'ler cizmeyerek performansa kucuk bir katkisi oluyor sanirim ve de vsync gibi sabit bir frame rate'de olmak zorunda degilsiniz.

Monitorun gozume carpan 3 kucuk kusuru var.

1- Yalnizca display port girisi var, hdmi vs yok.

2- Yatay bakis acilari cok iyi ama dikey eksende ucu ucuna. Monitor dikey eksende biraz daha genis olsa problem olacak.

3- Monitoru yere bakacak sekilde egebildiginiz aci cok az.

Renk konusunda pek birsey diyemem, pek hassas degilim o konuda. Ama retina macbook ile bunun arasinda bi fark gormuyorum ve eski alelade 1080p monitorume gore biraz daha canli ve daha parlak.

Arkada tazeleme oranini degistirmek icin bir button var 60,120,144hz arasinda. Bazen aninda degistirirken bazen 2-3 kere bastiktan sonra geciyor, saniyorum o anda ekran kartinin ne yaptigi ile alakali.

Bir de bazi oyunlar yuksek tazeleme oranlarinda sacmaliyor, mesela Skyrim.

4k monitorler icin bence hala erken. Oyunlar icin konusuyorum tabiki. Ekran kartlari daha hazir degil bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de aynı monitör var, benzer fiyata almıştım ama o zaman Newegg fiyatı falan da monitör piyasada yok sattığından 900 USD falan seviyelerindeydi. Bu bakımdan Amazon'dan v.b. getirtmenin pek bir anlamı yoktu. HDMI olmaması G-Sync olması ve G-Sync modülü ile alakalı bir konu, G-Sync'in yeni jenerasyonunda bu tip şeyler olmaz diye düşünüyorum artık ama monitöre aynı anda konsol falan da bağlayan varsa Benq'unun hybrid engine diye bir modeli vardı, bunda HDMI falan da var bu tip birşey bakabilir ama G-Sync monitörlerde modül nedeniyle böyle bir problem var, sadece displayport oluyor çoğu modelde, yine mesela G-Sync modülünde scaler falan da yok, monitörün doğal çözünürlüğü dışında bir çözünürlük için GPU Scaler kullanılıyor, ihtiyacı olanlar bunlara hep dikkat etsinler alım yapmadan önce.

PG278Q'nun dik bakış açısı problemli, monitörün karşısında otururken bile kafayı aşağı yukarı oynatınca ışık farkları görülebiliyor monitörün alt ve üst kısımlarında ama bu TN panelin kabahati zaten, yapacak birşey yok. Ancak yine de tüm 144Hz 1080p 6 Bit TN monitörlere direkt tercih edilir, onda hiçbir tereddüdüm yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDMI olmamasi cok da dert degil aslinda ama zaman zaman masanin uzerine test/tamir amacli baska bir cihaz koyup diger bir porttan monitore baglayip ikisi arasinda gecis yapiyordum gerektikce. O bakimdan pratik oluyordu.

Evet TN panelde bu kadar oluyor demek ki. O yuzden suna dikkat etmek gerek, eger 27" ustu 16:9 TN panel bir monitor almayi dusunuyorsaniz, bir daha dusunun cunku bu tur problemler yasamak cok olasi. Belki de bu yuzden yeni monitorler yatay eksende genislemeye basladi 21:9 gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

21:9 monitörler TN değil ama.:)

Bu tip problemleri olmayan IPS ve bu yönde TN'den iyi ama IPS'ten iyi olmayan VA panel kullanıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ofis için 2560x1440 çözünürlükte iyi bir IPS panelli monitör tavsiyeniz var mıdır? Öyle 2000-2500 lira falan veremem. Eğer 2k monitörler çok uçuk fiyatlıysa iyi IPS panelli bir 1080p monitör de olabilir. Oyun vs önemsiz haliyle. 144Hz olması tabi iyi olur ama oyun haricinde 2D kullanımda bir etkisi var mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ofis için 2560x1440 çözünürlükte iyi bir IPS panelli monitör tavsiyeniz var mıdır? Öyle 2000-2500 lira falan veremem. Eğer 2k monitörler çok uçuk fiyatlıysa iyi IPS panelli bir 1080p monitör de olabilir. Oyun vs önemsiz haliyle. 144Hz olması tabi iyi olur ama oyun haricinde 2D kullanımda bir etkisi var mıdır?

Ozan, uygun fiyatlı 2K monitör olduğunu zannetmiyorum, 1080p olarak uygun fiyatlı ASUS VS239H, VX239H var, bunlar 23" IPS, Dell P2414H var, geçen hafta falandı herhalde 690 TL mi neydi hepsiburada mağazasında. Dell U2414H var, gayet ince çerçeveli, bu da şu an en uygun kliksada. Bunlar 24" IPS.

Yine 23" AOC modelleri de var.

Bunlar işini görür, en uygunu P2414H bence, Dell monitörlerin ayakları daha fonksiyonlu ASUS'a falan göre.

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iki tane curved 34' deneme şansım oldu. 

Biri Asus du. Fena değil gibi . Curved olmasından rahatsız olmadım. Çok hafif çünkü. Biraz daha detaylı denemem lazım. 

HP curved 34' vardı. Bundan rahatsız oldum. Eğrilik çok fazla. Yamuk bir ekrana bakmak hoşuma gitmedi. 

Curved diyerek geçmemek lazım yani. çok fark edebiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düşük yarıçaplı modellere bakmayın rahatsız olduysanız, Benq XR3501 ve Predator Z35 baya rahatsız eder sizi o zaman 2000R değeriyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Curved alırken bir de karar vermeniz gereken başka bir nokta var. Monitörü bazen dikey olarak da kullanırım diyorsanız curved ile çok saçma bir dikey görünüm oluşacağından uzak durun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell 2312HM monitoru 75 hz'de kullaniyorum, grafik kartinin ayarlarindan da fps'yi 75 ile sinirladim. Çakma Freesync oldu, çok da memnun kaldim :)

Bu monitoru zamaninda 500 TL'ye almistim; monitoru yenilesem mi diye birazcik bakindim ve 1000 TL'nin altina kaliteli bir monitor almak imkansiz hale gelmiş onu anladim. Kurun da etkisiyle tavan yapmis fiyatlar.

VR gelene kadar eldekiyle idare edip, sonra monitor faslini kapatiriz gibime geliyor. Zaten dogru durust oynadigim tek oyun BF3, geri kalani Project Cars falan...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:icon_eek:

Benim PC'de sadece oyun yüklüdür hep yıllardır, başka hiçbir şey yüklü olmaz, netten film, müzik v.b. ömrümde indirmedim, foto v.b. hep mobil HDD'de yedekli, yine kalkıp ofis işi falan asla yapmam evdeki PC'de, hiç ihtiyaç da hissetmedim, yani kısacası benim PC sadece oyun yüklü, ne vazgeçemeyeceğim arşiv var, ne şahsi yedeklerim devamlı bir tarafında yüklü falan. Bir problemde ki benim karışık kurulumlarda illaki oluyor, Windows'u uçurur anında tekrar kurarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıldır iMac 27" 2560x1440 kullanıyorum, orta 2010 olan model 60 Hz'de calisiyor, oyun oynamadığım için o konuda net birşey söyleyemem ama aldığım günden beri görüntü kalitesiyle beni hiç zorlamadı. Konuyu başından beri takip ediyorum, normalde bu paneli üreten LG çok daha üstününü de üretebilir diye düşünüyorum ama nedense baktığınızda çok ciddi olarak modeller içinde adı yok, ne bileyim sanki özellikle bazı şeyleri piyasaya mı sunmuyorlar merak edlyorum? Yani isteseler 5 senede bundan 10 kat iyisini yapmalari gerekmez mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman iyileri sürekli çıkıyor zaten. Aslında Mac lerin ekranları çıktığı zaman bile en iyisi olmuyor. Üstelerde oluyor tabii gene. 

LG kendisi monmtior üretiyor aslında , modelleri de iyi. Biz genelde performans modellerine baktığımızdan Asus , Acer öne çıkıyor. İçine bakılsa , belki yine LG panel vardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG panel yok.:)

16:9 144Hz monitörlerin hepsi AU Optronics TN veya AHVA.

21:9 75Hz modeller LG IPS, 21:9 144Hz ki zaten bir örnek var AU Optronics AMVA panel.

IPS direkt LG'nin kendi teknolojisi, Samsung'da buna karşılık PLS var, AU Optronics'de ise AHVA var.

AU Optronics AMVA paneller ise VA teknolojisi temelli.

LG'nin de bu arada 120-144Hz IPS panel hazırlığında olduğunu okumuştum ama çözünürlük 1080p olacakmış yine, AU Optronics AHVA ile 27" 2560x1440 144Hz verebiliyor.

AU Optronics dışında yüksek FPS gösterebilecek panel üreten de yok gördüğüm kadarıyla, ne Samsung'da var böyle bir ürün ne de LG'de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte ben de tam bunu demeye çalışıyorum, bu adamlar neden daha da iyisini üretmiyor. Normalde apple çözünürlük ve görüntü kalitesi için iyi ancak oyun için yeterli hıza ulaşmayan monitörler ürettiriyor, aynı firma (diğer panelleri de LG mi üretiyor bilemiyorum) apple için ürettiğinin benzerini bile piyasaya sunmuyor. Ki baktığınızda yüksek tazeleme hızı olan modelini üretmek akıllarından bile geçmiyor sanırım. Basit bir mantıkla "Nasıl olsa bunu alacak kişi sayısı toplamın 10'da 1'i olmaz, kar da edemeyiz" diyerek mi vazgeçiyorlar ? Aklımda evde bir tane de üst düzey Windows temelli bir sistem kurmak vardı, monitör kısmına bakınca işin halen gerilerde kaldığını düşünmeye başladım, yavaş yavaş da vazgeçmeye başladım sırf bu yüzden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tv lerde olan teknolojiler bile monitorlere gelmeyebiliyor. Mesela LG'nin Quantum Dots teknolojisi henüz gelmedi monitor tarafına. Bir model çıkacaktı ama çıksa bile yaygın bulunmuyor bunu kullananlar. 

Sanırım, "highend " monitor denebilecek segment , uğraşmalarına değmeyecek kadar küçük. 

Monitorlerin geride kaldığı doğru değil ama. Mac ler piyasaya çıktığı anda bile , pc tarafında satılan benzerlerinden biraz daha kötü oluyor. Mesela Dell, Hp aynı paneli kullanan monitor satıyor. Onlar testlerde daha iyi sonuçlar alıyor. Daha iyi monitorler her zaman var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu okudukça "monitör yenileme metrem", "eskisinin bozulmasını bekle" ye kayıyor. Aletler ya birini (güzel görüntü) ya öbürünü (hız) yapamıyor, yapanını almak içinde evi ipotek ettirmek lazım gibi kanı oluştu bende.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkisini yapan daha yeni çıktı ama o da daha tam oturmadı, 2016'da ASUS PG279Q da gelir, ikinci bir alternatif olur.

Şu an için Acer XB270HU var, 27" Gsync 144Hz AHVA panel 2560x1440 çözünürlük var, ASUS PG279Q da bununla aynı.

Acer'ın yakın zamanda güncellenmiş XB271HU modeli de geliyor.

Ama şu an tek örnek olan Acer'ı Amazon'dan falan bile getirtseniz ki zaten başka alternatifi yok, 3000 TL üzerinde bir parayı gözden çıkarmanız gerekir.

Yok diye birşey yok da tabii ki bunlar çok sınırlı ürünler olduğundan pahalılar ve tabii alternatif yok mesela şu anda. Bir adet de Asus'un modeli var(MG279Q) şu anda ama o da Freesync destekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer Predator X34 incelemesi yayınlanmış TFT Central tarafından, monitör ilk bilgisayar açıldığı anda 60Hz olarak tanınıyormuş, menüden 100Hz seçilip monitör tekrar başlayınca 100Hz seçilebiliyormuş ve bu ayar Nvidia kartlar ile de sınırlı değil AMD kartlarla da çalışıyormuş.

Ancak özelliklerde belirtilen "up to 100Hz" ve "use at your own risk" gibi ifadeler kafa karıştırıcı maalesef, fiyat Amazon UK'de 1100 GBP. Amazon USA'de henüz yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok