Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

We want to try and ensure there's no confusion between AHVA and IPS as well at this juncture. It is AU Optronics' answer to LG.Display's very popular, and long-established IPS (In Plane Switching) technology. Testing of this technology has revealed that it is for all intents and purposes the same as IPS. Performance characteristics, features and specs are all pretty much identical. AUO weren't allowed to simply call their technology IPS due to trademark issues, which is why they adopted their own new name. Samsung are the same with their PLS (Plane to Line Switching) panel tech, which is another IPS-clone. You will see pretty much all monitor manufacturers now simply use the term IPS, since it is so well known in the market, but underneath they may be using an IPS version from LG.Display, AU Optronics or Samsung potentially. People should not get concerned with the semantics here, which is why we will continually refer to this as an "IPS-type" panel throughout the review.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçtiğimiz hafta sonu birkaç mağaza gezip belirlediğim monitörleri yakından göreyim dedim,  LG'nin 25"    21/9  monitörü yakından dikkatle süzünce içim ısınmadı,  tabi 29"  olan modeli daha bir düzgün geldi,  fakat kullanımda alıştığım bir düzen(en-boy)  olduğu içn 21/9 oranda ancak 34"/35" monitör işimi görebilir ki buda şimdilik zor, Philips'in 28" modeliyle benzer Viewsonic'inde 28" AMVA panel kullanan modeli vardı, vatan'da 1014TL'ye satılıyordu. zannediyorum ki çift 28" Viewsonic işimi fazlasıyla görecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaklaşık 3 yıldır 27" Dell UltraSharp U2713HM kullanıyorum. Evga 970 FTW'e bağlı şekilde.

Panelinin IPS olması ve 60Hz oluşu yüzünden ilk başlarda çekincelerim olmasına rağmen kullanımda herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Özellikle renk gerçekliği oldukça tatmin edici. Monitör genel olarak güzel ama benim bahsetmek istediğim şey monitörün kendisi değil.

Monitörü Üçgen Yazılım'dan almıştım, çok da ilgilenmiş ve güzel bir indirim yapmışlardı. Bu modelin profesyonel seri olmasından dolayı da garantisinin 2 değil 3 yıl olduğunu da söylemişlerdi o zamanlar.

Gelgelelim yaklaşık 2.5 sene sonra panel gümledi ve monitör kullanılmaz hale geldi. Ben de önce Üçgen Yazılım'ı, ardından da onların yönlendirmesiyle Dell yetkili servisini aradım. Yetkili servisteki arkadaş hayattan bezmiş bir şekilde benim monitörün 2 senelik garantisi olduğunda ısrar ederek yapabileceği birşey olmadığını söyledi. Ben de Üçgen Yazılım'a dönüş yaptım ve durumu aktardım. Hiç üşenmeyip kendileri servisle irtibata geçip durumu açıklığa kavuşturdular ve ardından servisi aradığımda (aynı kişi tarafından)farklı bir şekilde karşılandım. Rutin kayıt açma işlemleri ardından monitörü evinizden gelip alacaklar dedi arkadaş. Teşekkür edip kapatırken "artık kaç gün monitörsüz kalırım acep" diye düşünüyordum. Geçici birşeyler ayarladım ve beklemeye başladım. 2 gün sonra kapı çaldı ve baktım karşımda UPS'ten bir eleman ve elinde koca bir monitör kutusu. Meğer birebir değiştirme garantisi varmış DELL'de, o ana kadar bilmiyordum, servisteki arkadaş da söylemedi. Elimdeki arızalı olanı verip mis gibi, gıcır gıcır monitörü takas ettim. Hem de yeni kasa olan modeliyle. Sonradan öğrendiğim kadarıyla eğer değişmesi gereken model üretimden kalktıysa ve ellerinde yoksa bir üst modelini verdikleri de oluyormuş.

Açıkçası telefondaki arkadaşın işi yokuşa sürmesi beni başta ne kadar umutsuzluğa sürüklediyse de önce Üçgen Yazılım'ın iş bitiriciliği, ardından da Dell'in marka gücü olayın çözümünde kilit rol oynadılar. Bundan sonra ilk bakacağım marka Dell olacak kaçınılmaz olarak. Diğer markaları bilmiyorum, umarım onlar da benzer uygulamalar yapıyorlardır veya en kısa zamanda yapmaya başlarlar. Müşteri memnuniyetini bu noktaya taşıdıktan sonra kaybetmek pek olası görünmüyor. Bir arkadaşım aracılığıyla bu monitöre yönlenmiştim. Ona da sonsuz minnet duydum olayla ilgili. Hatta çok kısa bir süre sonra benzer bir durumda o da kalmıştı ve aynı yolu izleyerek yeni monitörüne kavuştu.

Uzun lafın kısası. Monitörün teknolojik özellikleri, büyüklüğü, çözünürlüğü, refresh rate'i vs. bir yere kadar. Markanın satış sonrası hizmeti ve müşteri memnuniyeti de en az bunlar kadar sorgulanmalı diye düşünüyorum.

Umarım kimse benzer bir durumda kalmaz, ancak kalınacak olursa da arkalarını sağlama almaları açısından doğru markayı seçmenin önemine dair tecrübelerimi paylaşmak istedim sadece :)

Sevgiler

Hamza beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu da güzelmiş. 

Acer XB321HK with 4K & G-Sync

http://www.flatpanelshd.com/news.php?id=1447064773&subaction=showfull

TechReport'tan Scott'a , şu soru sorulmuş.

https://twitter.com/scottwasson/status/663905666734661632

Cevap mantıklı. 4K 'ı besleyecek sistem çok zor. Daha düşük çözünürlük ama 144hz i tercih etmek daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Black friday yaklaşırken ,kullanım amaçlarına göre monitor listesi yapmak lazım. 

List of gaming monitors

http://120hzmonitors.com/monitor-list-120hz-144hz-165hz-200hz-240hz/

Listeye göre oyun öncelikse, en iyi tercih ASUS ROG PG279Q ve Acer Predator XB271HU gibi gönüyor. İkisi de gsync . 

34' te, Acer curved ultra widescreen iyi. gsync ile 100hz yapabiliyor. 

4K 'da tavsiye edeilecek model yok sanırım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim o listede gördüğüm bana ilginç gelen 165 ve 200Hz monitörlerin varlığı. Acaba 144Hz ile 200Hz arasında akıcılık olarak bir fark hissedebiliyor mu insan gözü. 

64f2ab82-16ba-4820-8000-70326113c53d.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ , bir incelemede 144hz ile 165 hz arasındaki farkı herkesin gördüğünü yazmışlar. Bence çok inanılması zor bir iddia. Yine 120hz ile 144hz arasındaki farkın bariz olduğunu söyleyenler var. Buna da inanmak zor.

Yüksek tarama hızının zararı var mı? Mesela o hızlara ulaşmak için şu overdrive işini zorlayıp, artifact oluşmasına neden oluyorlardı bir ara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus PG279Q Vatan'a geldi: http://www.vatanbilgisayar.com/asus-27-pg279q-4ms-165hz-2k-hdmi-dp-g-sync-ips-gaming-monitor.html

Biryerlerde Türkiye'ye gelen tüm PG279Q'ların problemli olup Vatan'ın da almak isteyenlere "bunlar problemli, satmıyoruz" dediği rivayet ediliyor. Satılan beş tanenin beşinde birden ölü piksel çıkmış, iade etmişler sözde. Detaylar azzzz sonraaa! :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim o listede gördüğüm bana ilginç gelen 165 ve 200Hz monitörlerin varlığı. Acaba 144Hz ile 200Hz arasında akıcılık olarak bir fark hissedebiliyor mu insan gözü.

64f2ab82-16ba-4820-8000-70326113c53d.png

Bu monitor harika. Aynisinin Acer ini gormustum.. Bu o monitore nvidia nin goruntu teknolojisi koyup uzerine sanirim bir de ekran tazeleme hizini arttirmislar.

Tek sikinti oyun oynamak icin cok iyi donanim istiyor. 980 vardi bende cogu Fps de iyi ayarlarda 60 kare saniyeye ulasmayinca titan geldi gecen haftalarda elime.

Anca o kart ile sistem kaldirir oldu. Ki monitorun asil sahibi arkadas o karttan iki tanesini beraber kullaniyor...

Ben 1 hafta deneyip geri gonderdim...

Ekleme altta sacma sapan bir led isigi var. Onu acip kapatmak dert. Dunyanin en sacma menu siatemine sahipti. En azindan benim kullandigim dell modellerine gore

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör Acer zaten, Predator Acer'ın bu segmentteki markası veya serisi diyelim.

Bu monitör AU Optronics VA panel(AMVA), 200Hz ancak çözünürlük 2560x1080, 1080p monitör olduğu için düzgün tek ekran kartıyla idare edilir ancak 200 FPS kasmak isteniyorsa bu çözünürlükte bile ciddi GPU gücü gerekir.

Siz sanırım 75 Hz olan 3440x1440 34" modeli kullandınız, ondan bahsediyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör Acer zaten, Predator Acer'ın bu segmentteki markası veya serisi diyelim.

Bu monitör AU Optronics VA panel(AMVA), 200Hz ancak çözünürlük 2560x1080, 1080p monitör olduğu için düzgün tek ekran kartıyla idare edilir ancak 200 FPS kasmak isteniyorsa bu çözünürlükte bile ciddi GPU gücü gerekir.

Siz sanırım 75 Hz olan 3440x1440 34" modeli kullandınız, ondan bahsediyorsunuz.

Evet Acer  olanları ile bunlar arasında farklar var sanırım. Nvidia görüntü iyileştirme teknolojisi Acer olanın da yokmuş. Acer olanda AMD nın iyileştirme teknoloji var. Predatorde ne var ne yok hepsi var...

Evet 34" olanını kullandım. Bana masa üstünde çok büyük geldi. Dediğim gibi gönderilen ekran kartı bile çok yüksek çözünürlüklerde başarılı olamadı. 1000 Dolarlık ekran kartı falan pek benlik işler değil zaten oynayabildiğim oyunlarda da ihtiyacım da yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan Mall of İstanbul'a girdim. Satış temsilcisi anında çakacaktı bir tane pg279q :) yok dedim, "sadece görmek istiyorum elinizde varsa". Elimizde yok ama getirtiriz isterseniz diye daldı hemen :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu PG279Q'lar acaip ilgimi çekiyor ama, gerçekten çok pahalı be...

1080P diye genellememek lazım, yatay çözünürlüğü 1920 değil neticede :) standart 1080P'lerden daha fazla GPU gücü gerektireceği kesin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan Mall of İstanbul'a girdim. Satış temsilcisi anında çakacaktı bir tane pg279q :) yok dedim, "sadece görmek istiyorum elinizde varsa". Elimizde yok ama getirtiriz isterseniz diye daldı hemen :D

Newegg fiyatı 800 USD, bu fiyat seviyesi ile %20 vergi ve kargo masrafını da eklersek 3.500 TL'ye buradan da alınabilir gibi görünüyor monitör.

SLI ile falan çok fazla uğraşmak istemediği için 1080p IPS 120Hz veya üzeri Gsync-Freesync panel de talep eden bir kesim var ama hiç böyle bir ürün gelmiyor, LG'nin 1080p IPS 120Hz bir panel hazırladığına dair de birşeyler okumuştum ama sonra o konu ile ilgili birşey duymadım, hatta burada da yazmış olabilirim o haberi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SLI ile falan çok fazla uğraşmak istemediği için 1080p IPS 120Hz veya üzeri Gsync-Freesync panel de talep eden bir kesim var ama hiç böyle bir ürün gelmiyor

aynen, bende bu kesimdenim diyebilirim ama ne yazık ki çok zor... tüm firmalar sidik yarışında olduğu için gelmez öyle bir model.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Panelin kodunu da vereyim hatta LM270WF8. 27" 1080p LG olduğu için IPS ve 144Hz olduğundan bahsedilmiş, Nisan 2015'te çıkmış bu panel ile ilgili haberler ama daha sonra hiçbir gelişme yok, bu tarz bir ürün bekleyenler takip edebilirler bu panel ile ilgili haberleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş bahsi geçen monütör 4 milyar, baya pahalıymış.

Benim bilgisayar ile delicesine ugrasan tum tanidiklarim neredeyse tum ekipmanlarini Amerikandan aliyorlar. Kampanya dönemlerinde inanilmaz fiyatlara denk geliyorlar. Iki arkadaşımızın cocuklari Abd de yasiyor. Devamli giden gelen oluyor. Bunlara birde ogrenci indirimleri, donemsel indirimler vesaire eklenince cogu urun makul mantikli fiyatlara geliyor. Elektronik te sikinti 110 - 220w sorunu iken PC dunyasinda boyle bir sikinti da yok...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bilgisayar ile delicesine ugrasan tum tanidiklarim neredeyse tum ekipmanlarini Amerikandan aliyorlar. Kampanya dönemlerinde inanilmaz fiyatlara denk geliyorlar. Iki arkadaşımızın cocuklari Abd de yasiyor. Devamli giden gelen oluyor. Bunlara birde ogrenci indirimleri, donemsel indirimler vesaire eklenince cogu urun makul mantikli fiyatlara geliyor. Elektronik te sikinti 110 - 220w sorunu iken PC dunyasinda boyle bir sikinti da yok...

Dediğiniz güzel tanıdık varsa gelip gitmeyle kolay, Türkiyeden online sipariş verip amazondaki gibi getirten varmı tüm gerekli sistemi bu tür çevreler varmı etrafınızda, birkaç forumda getirtenler olmuş açıkcası ben cesaret edemedim geçen friday indiriminde monütör yada tv gibi ürünleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğiniz güzel tanıdık varsa gelip gitmeyle kolay, Türkiyeden online sipariş verip amazondaki gibi getirten varmı tüm gerekli sistemi bu tür çevreler varmı etrafınızda, birkaç forumda getirtenler olmuş açıkcası ben cesaret edemedim geçen friday indiriminde monütör yada tv gibi ürünleri.

TV yaninizda getirebilirsiniz ancak kisisel ithalat yapmak cok zor. Onu bildigim icin ilk bastan soyleyeyim.

Bizim memleketteki gumruk isi biraz sans biraz kismet isi. İnternetten alisverisin boyutuna bagli olarak kisisel ithalat denilen bir olay var. Olayin ticaretini yaptiginiz izlenimi vermeden yani abartmadan degen urunlerde kisisel ithalat cok zor bir sey degil. Vergisini ödüyorsunuz ki %20 civarlarinda bir oran.

Geçtiğimiz aylarda bir pikap tamirati için Avrupa ve Amerika agirlikli bir miktar uurn aldim. Bunlarin bir kismi yedek parca bir kismi da cihaz seklindeydi. Toplam tutar 1500 dolar gibi bir sey tuttu. Vergileri yaklasik 1.000TL gibi bir tutar ile sıkıntısız sekilde urunleri tedarik ettim. Yeni sistemde kucuk parcalar icin vergi tutari kapida PTT gorevlisine odeniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TV yaninizda getirebilirsiniz ancak kisisel ithalat yapmak cok zor. Onu bildigim icin ilk bastan soyleyeyim.

Bizim memleketteki gumruk isi biraz sans biraz kismet isi. İnternetten alisverisin boyutuna bagli olarak kisisel ithalat denilen bir olay var. Olayin ticaretini yaptiginiz izlenimi vermeden yani abartmadan degen urunlerde kisisel ithalat cok zor bir sey degil. Vergisini ödüyorsunuz ki %20 civarlarinda bir oran.

Geçtiğimiz aylarda bir pikap tamirati için Avrupa ve Amerika agirlikli bir miktar uurn aldim. Bunlarin bir kismi yedek parca bir kismi da cihaz seklindeydi. Toplam tutar 1500 dolar gibi bir sey tuttu. Vergileri yaklasik 1.000TL gibi bir tutar ile sıkıntısız sekilde urunleri tedarik ettim. Yeni sistemde kucuk parcalar icin vergi tutari kapida PTT gorevlisine odeniyor.

İlginç, bazı başlıklar altında verginin PTT görevlisine değilde form doldurulup fax çekilmesiyle ilgili kuruma ödendiği söylenmekte, net bir görüşüm yok ama bilgilendiriminiz kayda değer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vergi Avrupa Birliği'nden yapılan alışverişler için %18, bunun dışında %20.

1500 EUR ve 30kg geçmemesi gerekiyor, ayrıca ticari olmayacak. TV, uydu alıcı v.b. bandrol falan da gerektirir, prosedür de farklı olabilir.

Yolcunun yanında getirdiği eşyalar ile ilgili de farklı limitler falan var.

Bunlar gizli saklı şeyler değil, merak edildiğini çok görüyorum, hatta forumlarda çok gereksiz uzun uzadıya konu ile ilgili görüşler -hatta yanlış, alakasız şeyler de oluyor içlerinde- falan hayretler içerisinde kalıyorum.

İlgili mevzuat internette açık seçik olarak birçok kaynakta var tabii ancak neyin nerede aranacağını bilmek lazım, sanırım bu noktada eksiklik oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok