E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

Apple ın yaptığı gibi yeni çıkan model eskisinin önceki fiyatı ile aynı olup eskisi ucuzlasa, elimdeki paperwhite ı satıp alabilirdim.

Ancak şu durumda değişim teknoloji geekleri için bile fazla anlamsız görünüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Paperwhite2 sahibi olarak çok da etkilenmedim bu yeni cihazdan. Çözünürlük zaten kitap okumak için gayet yeterli. Işığı da yeterli. Tek sıkıntı yaratan konu format değiştirirken oluşan satır sayfa aralıkları, kaymaları vs. Onun da çözümü farklı işletim sistemi yüklemek. Tembelliğimden yapmıyorum. Canıma tak ederse ancak uğraşırım bir ara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

D&R Kobo'yu Türkiye'ye getirmeye başlamış

http://www.dr.com.tr/kategori/Elektronik/Tabletler-Cevre-Birimleri/E-kitap-Okuyucular/grupno=01758

Fiyatlar pahalı gibi görünüyor ama Kobo Glo HD yurtdışı fiyatı 130-140$.Tr ye getirtmeye kalksanız aynı fiyatlara gelecek. Bence güzel bir hamle olmuş. Kobo şu an Tr'den resmi ve garantili olarak alınabilecek en iyi e kitap markası..

Kobo Glo Hd

http://www.dr.com.tr/Elektronik/Kobo-Glo-HD-E-kitap-Okuma-Cihazi/Tabletler-Cevre-Birimleri/E-kitap-Okuyucular/urunno=0000000686006#

Kobo bestbuy:

http://www.bestbuy.ca/en-CA/product/kobo-kobo-glo-hd-6-digital-ebook-reader-with-touchscreen-black-kobo-glo-hd-black/10368617.aspx

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo yu gördüm bugün D&R'da . Pek beğenmedim. Ekranın rengi çok koyu gri gibi. Yazı ile gerekli kontrastı oluşturmuyor. Ancak biraz aydınletmasını açınca okuması rahat oluyor , o zaman da şarjı çabuk biter.Sayfa geçişlerinde önceki sayfanın izleri kalıyor bazen. 

6' boyutunda niye kararlılar acaba. Normal kitaptan epey küçük bir boyut o. 6.8' lik model biraz daha rahattı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yeni Kindle, Voyage gibi luks hissi icin uretilmis sanki. Son paperwhite, fiyati 2 kati olan Voyage ile cok cok benzer ozelliklere sahip.

Kindle 4-5 senede bir bile yenilense fazla bile olabilecek bir cihaz. 

Ben ilk ciktiginda Kindle Touch almistim, uzun sure kullandim. En son pili cok az gitmeye baslamisti. Ebay'den pil aldim ama pil omru nedense cok az artti. Ben de 4-5 ay kadar once son model Paperwhite aldim. Acikcasi arka isigi disinda pek farkeden birsey yok benim acimda. Rahatligi ayni.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Kindle boyut olarak çok iyi. Arka cebe girmesi bile ayrı güzellik

@@kronus ben de aynı yoldan geçtim. Kindle touch ardında paperwhite uzun süre de değişim gereği hissetmem inşallah. Hatta paperwhite fiyatı düşünce anneme de alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle 'ın en basit modeli yenilenmiş. Beyaz renk seçeneği var, BT audio desteği eklenmiş. 

Çoğumuzun ilgisini çekecek bir model değil , ancak devamında paperwhite modeli de güncellenebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekim , Kasım gibi Amazon'un ilk kez renkli bir kindle modeli çıkaracağı haberleri var . 

Güzel olur bu , farklı kitap tasaarımlarına izin verir.  

Yeni kindle uygulamasına "page flip" özelliği gelmiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo aura reader d&r da satılmaya başlanmış . 800₺. Boyutu bana iyi gibi geldi. Kindle küçük görünüyor gözüme.

Burada incelemesi var. :

http://goodereader.com/blog/electronic-readers/kobo-aura-one-review-2016

The Kobo Aura One is the best e-Reader currently on the market. It is waterproof, dustproof, has the best front-light in the business and is the only e-reader with a RGB lights to change the color of the screen. The design is really good and the build quality is high.

Tam alınacak cihaz olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihaz iyi , biraz kullandım tek elle tutmakta sorun yok , hafif . Yalnız kontrastı beğenmedim, arka plan istediğim kadar beyaz değil, bu kindleda da aynı herhalde. Fiyatı nedeniyle de tutmayabilir. 

Kindle 'ın yazılım avantajı olabilir.  En sevdiğim Google Play books . Hem kitap upload etmek kolay, hem altı çizilen yerleri Gdrive da dosyada saklıyor.Onu destekleyen ebook reader yok.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle kullananlar boyutundan memnun mu? 6' çok küçük değil mi ? Nerdeyse şu ufak cep kitapları boyutu.

Bu ekitaplarda -ve pocket gibi servislerde - önemli bir sorun bütün kitapların birbirine benzemesi. O kitaba özgü sayfa tasarımı , karakter seti olmayınca kitabın özgünlüğü azalıyor.

Müzik ve filmden farklı bir sorun daha var. internetten kitap indiren -bu forumda olkmayan kötü niyetli insanlardan bahsediyorum- kitapta değişiklik yapılıp , yapılmadığı bilemeyecekler. Bir kelime , satır silinmiş olabilir değiştirilmiş olabilir vs.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle kullananlar boyutundan memnun mu? 6' çok küçük değil mi ? Nerdeyse şu ufak cep kitapları boyutu.

Bu ekitaplarda -ve pocket gibi servislerde - önemli bir sorun bütün kitapların birbirine benzemesi. O kitaba özgü sayfa tasarımı , karakter seti olmayınca kitabın özgünlüğü azalıyor.

Müzik ve filmden farklı bir sorun daha var. internetten kitap indiren -bu forumda olkmayan kötü niyetli insanlardan bahsediyorum- kitapta değişiklik yapılıp , yapılmadığı bilemeyecekler. Bir kelime , satır silinmiş olabilir değiştirilmiş olabilir vs.

Kindle değil ama calibro kullanıyorum, ekran boyutları benzer olması lazım. Boyut olarak şikayetim cihazın çerçevesinin büyük olması, ekran konusunda sıkıntım yok, küçük bulanları da anlamıyorum. Belki çoğunlukla toplu taşımada kullandığım içindir ama bana yeterli geliyor, kalınlık dışında normal standart roman boyutundan farklı değil. Küçük bulanlar normalde acaba A4ten mi okuyor?

Bütün kitapların birbirine benzemesine gelince, calibronun varsayılan okuyucusu, kitapları varsayılan olarak epub dosyasının içinde gelen (font, kenar boşluğu, satır arası vs) ayarlarla açıyor. Bundan o kadar nefret ettim ki üşenmedim, Rus forumlarından (pocketbook/calibro Ukrayna firmasının geliştirdiği bir cihaz) google translate ile 3. parti bir okuyucu uygulaması bulup yükledim. Şimdi bütün kitapları benim istediğim ayarlarla açıyor, yani tüm kitapların aynı görünmesi benim için büyük artı.

Son maddedeki "mesele"ye hem yerli, hem yabancı sosyal medyada rastladım ama tırnak içinde yazdım çünkü bu paranoyayı anlayamıyorum. Nasıl bir değişiklik yapılmasından korkuyorsunuz? Kitaplar çok gizli devlet sırrı değil sonuçta, google aramasında neredeyse hepsinin en azından özeti çıkıyor. Fark edilmeyecek kadar küçük bir bölüm değişse ne zararı olabilir? İnternette sırf zarar olsun diye e-kitapları değiştirip yayınlayan birileri olduğunu mu düşünüyorsunuz? Merakımdan soruyorum.

Tüm konularda ters düştüğümüz için cevap yazayım dedim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kman paranoya değil bu . Bir text dosyası gib birşey epub. Üzeirnde değişiklik yapmak çok kolay. Değişikliğin pek çok nedeni olabilir. Kitabın yayıncısı bile kasıtlı olarak yayabilir. Özellikle siyasi kitaplarda anlam değiştirecek tahrifatlar yapılabilir.  Akıl dışı bir senaryo değil. 

Merkezi olarak tutulan bir hash code ile karşılaştırma gibi bir çözüm düşünülebilir. 

Rafımdaki kitaplara bakıyorum, bunların boyutu A4 değil ama 6'ten epey büyük.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle paperwhite kullanıyorum, boyutuyla, ekranıyla hafifliğiyle pil dayanımı ile kendinden bekleneni bu kadar iyi yapan başka bir cihazım yok.

Çerçeve boyutu bana çok idela geliyor ince çerçeveli bir şeyi kullanmak istemezdim, neresinden tutacağım ki. 

Kılıf olarak da iç tarafından lastik el beçirme bandı olan modelleri aldım öncekinden de bunda da. Bu kitabı tutarken büyük rahatlık sağlıyor, alacak olanlara  bu tip modelleri tavsiye ederim.

Şöyle : 

post-104-0-41427000-1476894107_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

paperwhite 2nin boyutu ortalama bir kitap kadar. daha büyük olmasının bir anlamı olacağını sanmıyorum. sadece daha ağır ve kullanışsız olurdu. 

Niye gidip çakma kaynaklardan epub falan indirip bir de oynanmış mı acaba diye hayıflanıyorsun onu anlamadım. Al kitabı normal yollardan dijital olarak, yükle kindle'a oku, geç. 

Sırf torrentini buldum diye bir Sci-Fi türkçe e-kitap zımbırtısı indirdim. Tek bir kitap bile düzgün değil diyebilirim. pdf, word (evet, word), epub ne ararsan var. Carl Sagan'ın mesajı okuyayım dedim. Sayfaları bile karışık. 5ten sayfayı çeviriyorsun 45 e gidiyor sonra bir süre orayı okuyorsun 58den 6ya dönüyor vs...

Ben kitaplarımı amazondan tek klikle alıyorum, kindle'a otomatik geliyor.Veya goodreads'den bakıp, iyi yorum alan kitabın linkinden alıyorum. o da amazona gidiyor zaten.D&R dan aldığım kitapta da DRM vardı, tek bir hareketle ondan da kurtulup kindle'a atabiliyorsun.

Tek sıkıntım, türkçe e-kitap satın alacak yer yok. Hz. Muhammedin hayatıyla alakası 30a yakın kitap varken, bilim kurgu olarak 1-2 kitap var....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek sıkıntım, türkçe e-kitap satın alacak yer yok. Hz. Muhammedin hayatıyla alakası 30a yakın kitap varken, bilim kurgu olarak 1-2 kitap var....

Ben de ideefixe den alıyorum. DRM koruması orada da var ama çözümü çok basit. 

Amazondan da 2 kere kitap alışverişim oldu, ikisi de Türkçeye çevrimemiş kitaplardı ama İngilizce okumak tercihim değil açıkçası.

Ancak şöylre enteresan bir durum var, ideefixe ya da babil de ekitap olarak satışı olmayan bir çok kitabı meritokrasi de buldum maalesef. Üstelik bildiğin ideefixe de satılan kitap kalitesinde, kapağıyla içeriğiyle. 

Türkiye de anlam veremediğim şeylerden biri de bu, kitaplar zaten dijital ortamda ne diye e-kitap olarak da yayınlamazsın. Kopya felan diyorsan ya basılı kitabın da var kopyası, üstelik e-kitap okuyucu alan adam demek ki bu konuya değer veriyor para veriyor, 5-10 TL de verir kitaba. Amazon satıyor işte. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de meritokrasi'den faydalanıyorum. 1984'ü, Marslı'yı oradan okumuştum mesela ve gözüme çarpan öyle bütünlüğe zarar verecek bir eksiklk göremedim, ki kendileri de kaliteli paylaşım iddiasındalar ve bu iddialarını yerine getiriyorlar. Ya da getiriyorlardı, maalesef dağılma aşamasınadalar ve uzun zamandır doğru dürüst güncellenmiyor ama varolan arşivleri gayet yeterli. Türkçe E-pub arıyorsanız meritokrasi arşivine bakın derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Niye gidip çakma kaynaklardan epub falan indirip bir de oynanmış mı acaba diye hayıflanıyorsun onu anlamadım. Al kitabı normal yollardan dijital olarak, yükle kindle'a oku, geç. 

Bir şeyden hayıflanmıyorum, bir güvenlik sorununa dikkat çekiyorum. 

Her kitap digital olarak yok, ayrıca arkadaşların da belirttiği gibi bir "arkadaşımın " söylediğine göre sağlam kaynaklardan bulunan ekitaplarda o tip sorunlar yokmuş :)

Google Play 'den de alınabilir, enpara indiriminden yararlanılıyor o zaman . Kindle a aktarmak lazım tabii o zaman , onun da DRM si sorun oluyor herhalde.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni keşfim: Amazon'un "Send to Kindle" tarayıcı eklentisi :)

Birkaç Wired makalesini okumak için Chrome altında eklentiyi kullanarak Kindle'a gönderdim. Akşam eve gelince makalelere göz gezdirdim, makalelerdeki grafiklere kadar Kindle'a gelmiş hepsi. Gün içinde okumaya vakit bulamadığınız uzun makaleleri akşamları boş vakitte okumak için büyük kolaylık olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok